LATVIEŠU sieviešu ZINĀŠANAS par kontracepciju ir pārsteidzoši VIDUVĒJAS

Kontracepcijas iespējas mūsdienās, salīdzinot, kā tas ir bijis kaut vai vēl pirms 10 gadiem, ir ļoti plašas un daudzveidīgas. Ārsti uzskata – piemērotāko veidu noteikti var atrast ikviena sieviete, taču jautājums – vai tas tiek darīts? Statistika ir nepielūdzama – liels skaits sieviešu paliek stāvoklī neplānoti un šie bērniņi ir negribēti. Daļa no šīm sievietēm veic arī abortus. Šoreiz lasi par kontracepciju – kāda tā ir šodien, un kāda būs rīt, kā arī par to, kādas ir sieviešu zināšanas šajā jautājumā pasaulē, un kādas pie mums – Latvijā!

NELIELS IESKATS KONTRACEPCIJAS VĒSTURĒ

Kontracepcija jeb izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības ir kas tāds, kas cilvēkus ir interesējis, šķiet, visos laikos. Jau akmens laikmeta zīmējumi uz alu sienām norāda, ka cilvēki ir izmantojuši ko līdzīgu prezervatīviem, visticamāk, veidotu no dzīvnieku iekšējiem orgāniem. Pirmais reālais prezervatīvs ir atrasts kādā Lielbritānijas pilī un datēts ar 1640. gadu, arī tas veidots no dzīvnieku valsts izcelsmes materiāliem. Gumijas prezervatīvu masveida ražošana uzsākta 1844. gadā, taču tik plāni un lēti prezervatīvi, kādus mēs tos pazīstam šodien, tika sākti ražot tikai ap 1930. gadu, kad tika atklāta viela – lateks.
Lielāko "izrāvienu" kontracepcijas joma piedzīvoja tieši 20. gadsimta otrajā pusē – 1960. gadā tika radīta pirmā orālās kontracepcijas tablete, 1990. gadā pirmo reizi pasaule tika iepazīstināta ar hormonālo spirāli (Mirēnu), 1992. gadā parādījās iespējas veikt pirmās hormonu injekcijas, savukārt 1998. gadā tika prezentētas pirmās avārijas kontracepcijas tabletes. Kopš deviņdesmitajiem gadiem ir pagājis zināms laiks, un arī kontracepcijas jomā tas atstājis pēdas.

KĀ MĒS IZSARGĀJAMIES ŠODIEN, UN KĀ TO DARĪSIM RĪT?
Mūsdienās pieejamo kontracepcijas līdzekļu klāsts ir ļoti liels un mums atliek vien izvēlēties to, kas šķiet vispiemērotākais vēlmēm, vajadzībām un iespējām. Tos visus var iedalīt trīs lielās grupās. Pirmā no tām – pastāvīgums. Sterilizācija ir vienīgā pastāvīgā jeb neatgriezeniskā metode, pārējās ir ar atgriezenisku efektu. Otrkārt, visas kontracepcijas metodes var iedalīt pēc to darbības ilguma – ilgtermiņa (piemēram, spirāles, injekcijas, implanti) un īstermiņa metodes (piemēram, orālā kontracepcija, prezervatīvi, vaginālie riņķi u.c.). Un treškārt – pēc darbības principa – ir izdalāmas hormonālās (hormonālās spirāles, orālā kontracepcija, vaginālie riņķi u.c.), nehormonālās (parastās spirāles, prezervatīvi un citas barjeras metodes) un avārijas kontracepcijas metodes.
Pats jaunākais zinātnes un medicīnas sasniegums kontracepcijas jomā ir hormonālā spirāle, kas paredzēta arī jaunām sievietēm, kas vēl nav kļuvušas par māmiņām. Šī spirāle ir mazāka pēc saviem izmēriem, kā arī izdala mazāku hormonu daudzumu. Tā ir ideāli piemērota jaunām sievietēm – neļauj iestāties nevēlamai grūtniecībai, kā arī noregulē menstruālo ciklu.
Kā mēs no nevēlamas grūtniecības izsargāsimies nākotnē? Kontracepcija ir joma, kura attīstās nepārtraukti. Jau tagad ir zināmi daži virzieni, kādos zinātnieki strādā, lai nākotnē mums tiktu piedāvātas arvien plašākas un kvalitatīvākas kontracepcijas iespējas. Pirmais no tiem ir tabletes, kas tiks izstrādātas tieši stiprajam dzimumam. Princips tāds pats, kā sieviešu orālajai kontracepcijai – katru dienu tiek ieņemta tablete, kas šajā gadījumā vājina un bremzē spermatozoīdu darbību. Otra joma ir injekcijas, kuras, starp citu, atkal tiek tēmētas vīriešu virzienā – to mērķis ir uz pāris mēnešiem bloķēt spermatozoīdu ražošanu. Trešais no iespējamajiem nākotnes kontracepcijas veidiem – implanti, kas tiek ievietoti zem ādas, ražo un izdala hormonus, turklāt nav jāizņem, jo tie paši „uzsūksies” mūsu organismā. Un visbeidzot – zinātnieku tālākas nākotnes mērķis ir izveidot arī vakcīnu, kas ļautu izsargāties no nevēlamas grūtniecības jeb vienkārši runājot – vakcīnu pret bērniem…

PAR SPĪTI KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻU IZVĒLEI UN PIEEJAMĪBAI…
Plašas starptautiskās aptaujas rāda, ka par spīti tam, ka mūsdienās kontracepcijas līdzekļi ir tik dažādi, lai sev piemērotu varētu atrast ikviena sieviete, 44% no visām grūtniecībām Eiropā ir bijušas nevēlamas! Turklāt no visām šīm nevēlamajām grūtniecībām 64% gadījumos sievietes izšķiras par labu abortam un tikai 25% gadījumu bērniņš nāk pasaulē. Ja skatās ģeogrāfiski, tad visvairāk nevēlamo grūtniecību – 47 no 1000 sievietēm, vecumā no 15-44 gadiem – ir tieši Austrumeiropā, savukārt vismazāk – 29 no 1000 sievietēm, vecumā no 15-44 gadiem – ir Dienvideiropā.
Turklāt, pētījumi rāda, ka sievietēm trūkst zināšanu par kontracepcijas veidiem un iespējām. Aptaujas Lielbritānijā norāda, ka 50% sieviešu apsvērtu iespēju mainīt savu kontracepcijas metodi uz kādu efektīvāku, ja tām būtu pieejama pietiekoši daudz kvalitatīva informācija par šo tēmu. Diemžēl, arī Latvijā sieviešu zināšanas par kontracepcijas iespējām ir vērtējamas tikai kā viduvējas, turklāt mēs esam to valstu vidū, kurās ir daudz nevēlamo grūtniecību.

KONTRACEPCIJA PIE MUMS – LATVIJĀ
LU un RSU speciālistu veiktais pētījums „Nevēlama grūtniecība un kontracepcijas prakse Latvijā 2012./2013.g.” atklāj, ka sieviešu zināšanas par kontracepciju ir viduvējas un nav atkarīgas no sievietes vecuma, sasniegtā izglītības līmeņa, grūtniecību un dzemdību skaita iepriekš. Šis pētījums, kura ietvaros aptaujātas vairāk nekā 700 sievietes, kas Latvijas ārstniecības iestādes veikušas legāla aborta procedūru, lauž sabiedrībā iesīkstējušus stereotipus, ka abortu izvēlas nepilngadīgas meitenes, vientuļās mātes un sievietes ar relatīvi zemiem ienākumiem un sliktu izglītību. Vairums − 80% abortu veikušo sieviešu − bijušas stabilas partnerattiecības, vidējais vecums − 29 gadi. Tikai 10% sieviešu ienākumu bija mazāki par 200 latiem.
Runājot par izsargāšanos, tad kontracepciju pirms kļūmīgā soļa nav lietojušas piektdaļa − 21,4% sieviešu, nedrošo pārtrauktā dzimumakta metodi izvēlējušās turpat trešdaļa abortu veikušo sieviešu. Trešdaļā gadījumu pāris lietoja prezervatīvu, kas nebija nodrošinājis kontracepciju. Gandrīz puse (47 %) no sievietēm, kuras nebija lietojušas kontracepciju vispār, atzina, ka tobrīd esot bijušas pārliecinātas, ka grūtniecība nevar iestāties. Zīmīgi, ka 5,6% sieviešu uzsvēra, ka kontracepcija ir pārāk dārga. Runājot par turpmākajiem plāniem ar tām sievietēm, kas nelietoja efektīvas kontracepcijas metodes, vairāk nekā puse − 55% − atzina, ka arī turpmāk neizsargāsies. Zīmīgi, ka 98% sieviešu, kuras bija informētas par avārijas kontracepciju, tomēr nepielietoja to…

Raksta tapšanā lielu paldies sakām farmācijas kompānijai „BAYER” par sniegto iespēju piedalīties 10. Eiropas Ginekologu Asociācijas rīkotajā kongresā, sekcijā, kas paredzēta mediju pārstāvjiem – „Kontracepcijas iespējas – pagātne, tagadne un nākotne” – 2013. gada septembrī Briselē, Beļģijā.

22 komentāru
 1. Ārprāts… tiešām liek aizdomāties… pārsteidz tās, kas uztaisa abortu un pasaka, ka arī turpmāk neizsargāsies. Šausmas.

 2. Jāsaka gan, ka kontracepcija nav nekāds trends, par to salīdzinoši maz runā un arī neko nereklamē, jo cik es saprotu, tā kā hormonālā kontracepcija ir recepšu medikaments, tad visa “atbildība” tiek nodota dakteriem, taču tā kā sievietes pie šī daktera iet labi ja vienu reizi gadā un ne visi ārsti ir gatavi pastāstīt par visām iespējām, tad arī ir tā kā ir, mūsdienu sieviešu zināšanas par kontracepciju tiešām ir maigi izsakoties “viduvējas” un es nedomāju, ka šajā kontekstā to var uzskatīt tikai par sieviešu atbildību, tā ir arī sistēmas vaina.

 3. piekrītu Buble, piemēram mana daktere, pie kuras biju pirms nedēļas, neko nestāstīja par tādu spirāli, kas ir piemērota arī nedzemdējušām sievietēm, teica tik, lai turpinu dzert tabletes, bet man no viņām ir maigi izsakoties nekomfortabli…

 4. Pag, bet kā tad sauc to mazo spirāli? Cik maksā? Vai visi ginekologi ar tādu jau strādā?

 5. Beidzot arī večiem būs iespēja uzņemties atbildību! Nu, nu, paskatīsimies, kā viņiem ar šito lietu ies :)!

 6. Nedomāju, ka večiem var uzticēt visu atbildību par kontraceociju 😀 Un pirms seksa vienmēr jāpajautā – mīļais, vai tableti šodien izdzēri? 😀

 7. Skumji lasīt šo rakstu. Vecākiem ir jastrādā ar saviem bērniem jau no agras bērnības, lai iemācītu to ka ķermenis ir jāciena un nav jāliekās ar kuru katru gultā, līdz ar to arī kontracepcijas līdzekļi nebūs nepieciešami, jāmācās dabīgā metode.

 8. Ārprāts, gandrīz puse no visām grūtniecībām Eiropā (!!!) esot nevēlamas!!! Nu ziniet, labāk es riju tabletes, nekā laižu pasaulē negribētu bērnu! Tas vienkārši ir bezatbildības kalngals. Ar ko tas mazais cilvēks ir noziedzies, ka viņam ir jāaug vidē, kurā skaidri jūtams, ka viņš nav gribēts, gaidīts un mīlēts.

 9. Kontracepciju nelieto un bērni arī nedzimst! Viens secinājums: latvieši – tauta, kurai neinteresē SEKSS 🙂

 10. Nesen lasīju vienu medicīnisku materiālu, kurā tika ļoti uzsvērts, ka sekss, ir viens no būtiskiem dzīves garuma paildzinātājiem. Tā kā dāmas, uzvelciet šovakar seksīgu veļu un metieties savu vīru un vīriešu apkampienos, galvenais, lai abiem būtu lieliskais un foršais “O”.

 11. Tad nu gan stereotips, ka abortus veic sievietes ar zemiem ienakumiem. Pagugleeju abortu cenas ap 50 ls. Nu nevar ar minimalo algu atljauties abortu. Turklat nevelama grutnieciba nenozime, ka berns gjimene netiks milets. Tie, kas izvelas berninju paturet shaja gadijuma ne vienmer ir slikti vecaki.

 12. Nu ja godīgi, neko neesmu dzirdējusi ne par vaginālajiem riņķiem, ne par spirālēm nedzemdējušām sievietēm. Pie ginekologa eju regulāri, t.i. reizi gadā!

 13. Njuss ir gan redzēti gan lietoti tie vaginālie riņķi. Skaitās, ka ir labāki, jo mazāks hormonu daudzums un tas tiek “piegādāts” tieši tai vietai, kurai vajag. Tiesa man ķermenis hormonus neņēma pretī, izņēmu, palika labāk un lietot pārtraucu – bet tas kā kuram. Par spirālēm – eksistē arī nehormonālās spirāles nedzemdējušām sievietēm, kas darbojas mainot PH vidi makstī līdz ar to mazie astaiņi apmirst līdz tiek līdz olšūnai. Tiesa šo lietot nevar visas – svešķermenis makstī tomēr ir kairinošs un tām, kam tendence uz iekaisumiem būtu jāpiesargās.

 14. Tā neinformētība tiešām ir graujoša. Internetā līdz ūkai resursu, kas raksturo gan riska faktorus, gan efektivitāti, gan lietošans īpatnības. Ok, interneta nav, ja iet pie ginekologa, tam arī var pajautāt. Mzāk vajag draufos un feisbukā sēdēt. 🙁

 15. Un kāpēc nav pieminēta dabīgā izsargāšanās metode, kurā sieviete beidzot iepazīst savu ķermeni un saprot kā tas funkcionē? Labāk neko nezināt un tikai bendēt sevi! Nu gan!

 16. Man šķiet, ka dabīgā izsargāšanās metode nevar tikt uzskatīta par kontracepciju, tā ir, kā pareizi saka, izsargāšanās. Tas ir mīlēties ar cerību, ka šaus, bet netrāpīs. Tiem, kam cikls regulārs un acīmredzams – krampji nedēļu pirms menešreizēm, tas der, bet ja nu cikls nozīmē aizkavēties? Ko tad?

 17. Manā gadijumā prezervatīvs ir palicis vienīgais drošais izsargāšanās līdzeklis. Jo esmu tikusi pie 3 bērniem lietojot gan hormonālās tabletes, gan spirāli. Es laikam esmu no tā 0,1% uz kuru neiedarbojas visas tās izsargāšanās metodes.

 18. Latvijai vajadzētu sekot Anglijas piemēram un apgādāt visas sievietes ar visa veida kontracepcijas līdzekļiem pa velti! Dzīvoju Anglijā un man tabletes ir pa velti un pāris dienas atpakaļ atsūtīja bukletu ar visa veida spirālēm arī ja nu gribu kko mainīt pret tabletēm!

 19. Protams, ja dienvid Eiropā (Lielbritānijā)
  Ārsti pa velti un kontracepcija pa velti :
  tad mazāk nevēlamo grūtniecību.
  Aizeju pārbaudīties un pakas
  prezervatīvu līdzi dod.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.