Kontracepcija – 7 svarīgākie jautājumi, kurus PAVAICĀT savam ginekologam

Nav būtiski vai tu jau gadiem ilgi izmanto kādu vienu konracepcijas metodi, vai domā uzsākt lietot kontracepciju pirmo reizi, ir skaidrs, ka tavs ginekologs ir viens no svarīgākajiem informācijas avotiem un padomdevējiem, kas var palīdzēt izvēlēties vai mainīt kontracepcijas veidu. Šoreiz esam apkopojuši tos 7 pašus svarīgākos jautājumus, ko uzdot savam ginekologam par kontracepciju!

7 SVARĪGĀKIE JAUTĀJUMI, KO PAJAUTĀT SAVAM GINEKOLOGAM
Kura kontracepcijas metode būtu atbilstošākā manam veselības stāvoklim?
Tas ir pirmais un pats svarīgākais, ar ko sākt. Jo jebkuru kontracepcijas metodi ginekologam būtu jāizvēlas un jāpielāgo tev vadoties, galvenokārt, pēc tava veselības stāvokļa. Protams, ir vēl citi faktori, bet šis vienalga ir noteicošais. Ideālā gadījumā tev ir savs ginekologs jau krietnu laiku, šis ir ārsts, kas zina tavu slimību vēsturi un ir sekojis tavam veselības stāvoklim jau ilgākā laika periodā. Domājot uzākt kādu jaunu kontracepcijas metodi, ārstam noteikti tevi jāizjautā par veselību, kā arī jāveic visas nepieciešamās analīzes, lai saprastu, kādu kontracepcijas metodi ieteikt tieši tev. Ja tev ir kādas bažas vai īpašas piebildes par savu veselību – noteikti nebaidies tās uzticēt savam ārstam.

Kura kontracepcijas metode būtu vispiemērotākā manam dzīvesveidam? Jā, ne vien veselības stāvoklis, bet arī citi faktori ir svarīgi, lai izvēlētos piemērotāko kontracepcijas metodi. Ārstam pēc būtības vajadzētu izjautāt tevi arī par tavu dzīvesveidu, tomēr, ja tas nenotiek, tev šis jautājums ir jāprasa pašai. Tas ir ļoti būtiski, jo mēs visas neesam vienādas un vienādas nav mūsu dzīves un ikdienas gaitas. Ja vienai ir noteikts darbs un viss saplānots pa stundām, tad citas ikdienas specifika ir tāda, ka sanāk, piemēram, daudz ceļot un atrasties prom no mājām utt. Tas viss var ietekmēt arī kontracepcijas izvēli. Un tas attiecas, protams, arī uz attiecībām ar pretējo dzimumu – vai tev tās ir pastāvīgas vai šobrīd neskaidras.

[BANNER]

Kura kontracepcijas metode būtu visieteicamākā manam vecumama? Ļoti būtisks jautājums, kuru sievietes bieži aizmirst vai pakautrējas ārstam pajautāt. Katrai kontracepcijas metodei ir savi plusi un mīnusi, kā arī ieteicamākais vecums, kad to izmantot. Jaunai sievietei galvenie būs vieni, kamēr sievietei pusmūžā – citi faktori. Nav noslēpums, ka hormonālā kontracepcija, papildus savam kontraceptīvajam uzdevumam, spēj arī darboties mūsu labā citos veidos, piemēram, jaunas sievietes bieži vēlas uzlabot savas ādas stāvokli, bet sieviete pirms menopauzes periodā – uzlabot savu pašsajūtu un novērst nepatīkamās pirms-menopauzes blakusparādības. To visu var palīdzēt veikt kontracepcija, ja tā izvēlēta atbilstoši vecumam un vajadzībām.

Kā kontracepcija ietekmēs manu auglību ilgtermiņā? Šis ir ļoti būtisks jautājums, par kuru sievietes bieži pat neaizdomājas. Kontracepcijas metodes ir ļoti atšķirīgas tieši šajā ziņā. Jautājums ir par to, cik ilgā vai ātrā laikā pēc kontracepcijas pārtraukšanas, atgriezīsies tava auglība. Ja runājam par hormonālo konracepciju, tad tas var būt no pāris mēnešiem līdz pat veselam gadam. Un, ja to nebūsi noskaidrojusi pirms kontracepcijas lietošanas uzsākšanas, tad var nākties saskarties ar neērtībām un pārsteigumu tad, kad kontracepciju lietot pārtrauksi ar mērķi ieņemt bērniņu – tas var neizdoties tik ātri, kā būsi iecerējusi!

Kā kontracepcija var ietekmēt manu pašsajūtu? Piemēram, hormonālā kontracepcija spēj tiešā veidā ietekmēt tavu pašsajūtu gan uz labo, gan ne tik labo pusi. Ir kontracepcijas veidi, kam šī ietekme ir izteiktāka, ir tādi, kam mazāk izteikta. Par to noteikti izjautā savu ārstu! Jo sev vislabāko kontracepcijas veidu, kas izraisa maksimāli maz blakusparādību un negatīvi neietekmē pašsajūtu un garastāvokli, var atrast ikviena no mums, bet reizēm tas var neizdoties ar pirmo reizi. Līdz ar to ieteicams kārtīgi izrunāties ar savu ārstu, kas ļautu viņam pieņemt labāko lēmumus.

Kā kontracepcijas var ietekmēt manu dzimumdzīvi? Nav noslēpums, ka neatbilstoši piemeklēta hormonālā kontracepcija spēj ietekmēt libido. Tas var kļūt zemāks vai pat nopietni aizsnausties. Tas saistīts ar hormonālajām pārmaiņām organismā, ko var radīt hormonālās kontracepcijas lietošana. Tādēļ par to ir jāizrunājas ar savu ginekologu jau pirms kontracepcijas lietošanas uzsākšanas. Izstāsti par to, kāds tavs libido ir tagad un par savām bažām. Kontracepcijas, tajā skaitā hormonālās kontracepcijas veidi ir dažādi un kaut ko, kas būtu piemērots tieši tev, lai tu nesaskartos ar problēmām, ar kurām nevēlies sastapties, ārsts noteikti spēs piemeklēt.

Kādas ir aktualitātes kontracepcijas jomā? Jā, tieši tā – interesējies par jaunumiem kontracepcijas jomā! Jo tādi noteikti ir, tikai – ne visi ārsti par tiem paši pastāstīs, jo gluži vienkārši neiedomāsies, ka tev tie varētu nebūt zināmi vai varētu interesēt. Un par jaunumiem kontracepcijas jomā ir vērts painteresēties gan tām sievietēm, kas vēl tikai meklē savu atbilstošāko kontracepcijas veidu, gan tām, kuras jau lieto kādu no ilgdarbīgajiem kontracepcijas veidiem, jo, ļoti iespējams, nu ir pieejams kaut kas, kas tev būtu vēl piemērotāks. Nekautrējies un prasi!

NODERĪGI!
Ja tevi interesē tieši kāda no tā dēvētajām ilgdarbīgajām kontracepcijas metodēm (piemēram, kāda no kontraceptīvajām spirālēm), tad zini, ka tev ir iespēja pašai mājās sagatavoties sarunai ar ginekologu, izmantojot internetā pieejamas anketas. Tās palīdzēs tev saņemt visas nepieciešamās atbildes. Šeit atrodama anketa, kurā vari atzīmēt to, kas interesējošs tev, izdrukāt, un paņemt līdzi uz vizīti pie ārsta – minispirale.lv. Savukārt te ir iespējams lapas beigās izvēlēties sev visvairāk interesējošās tēmas un lejuplādēt sarakstu, ko paņemt līdzi, dodoties pie ārsta – ildarbigakontracepcija.atceries.lv. Šādā veidā sagatavojoties sarunai, tā izvērtīsies gan vieglāka, gan produktīvāka jums abiem!

4 komentāru
  1. Galvenais jau lai ginekologs ir sakarīgs un lai viņam ir laiks, manējai parasti ir ierēķinātas kādas 10 minūtes vizītei. Knapi paspēju uzlekt un nolekt no krēsla, kur nu vēl kaut ko pajautāt viņai. Nez ko viņa teiktu, ja es aizietu pie viņas ar tik daudz jautājumiem :))

  2. Lailai taisnība…, taču, ja pats neparūpēsies par savām interesēm, citi par to pat neiedomāsies, tamdēļ – jājautā!

  3. Parasti jau tiem dakteriem nav laika un vēl man šķiet, ka viņi tā kā apvainojas, ja sāc vaicāt vairāk, nekā “ierastais protokols” paredz, taču piekrītu Karlīnai, jājautā, savādāk uz priekšu netikt.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.