Labākās TV filmas no 24.-28. februārim

TV1000
Trešdiena, 24. februāris, plkst. 15.00
HAULA KUSTĪGĀ PILS (Ceļojošā pils)
/Howl’s Moving Castle/ Hauru no ugoku shiro/

Piedzīvojumu/ animācijas filma. Japāna, 2004. g.
Režisors – Hajao Mijazaki.
Daiļo, 18 gadus veco cepurnieci Sofiju ļaunā burve pārvērš par neglītu veceni. Tikai burvis Hauls var viņai palīdzēt atbrīvoties no lāsta, tāpēc meitene dodas uz viņa ceļojošo pili. Tur Sofija iedraudzējas ar uguns dēmonu, kas sola meitenei palīdzēt, ja viņa palīdzēs tam atbrīvoties no līguma ar Haulu. Bet, saskatījis meitenes īsto skaistumu, Hauls Sofiju iemīl…    
Hajao Mijazaki ir viens no radošākajiem animācijas meistariem, viņa filmas arvien ir brīnumu un atjautīgu izgudrojumu pārpilnas dārgumu lādītes un izcilākajām no viņa radītajām – "Princese Mononoke", "Gariem līdzi" un arī šai – "Ceļojošajai pilij" – piemīt savdabīga, neatvairāma burvība.   
Oskara balvas nominācija kā gada labākajai animācijas filmai.

TV21
Trešdiena, 24. februāris, plkst. 19.15
DĪVAINAIS NOZIEGUMS /Sotto falso nome/
Melodrāma/ detektīvfilma. Francija/ Itālija/ Šveice, 2004. g.
Režisors – Roberto Ando.
Lomās: Daniels Otejs, Grēta Skači, Anna Muglalis, Džordžo Lupano
Reiz Daniels, slavens rakstnieks, iepazīstas ar jaunu, žilbinoši skaistu sievieti Milu, pavada ar viņu kaislīgu nakti un domā, ka nekad vairs viņu neredzēs. Tomēr pēc neilga laika Daniels ar šausmām uzzina, ka jaunā sieviete ir viņa dēla līgava. Turklāt kāds par abu sakaru, izrādās, zina! Kļuvis par šantāžas upuri, Daniels, kurš vienmēr publicējies ar pseidonīmu un līdz šim varējis paturēt savu privāto dzīvi noslēpumā, var zaudēt visu…
Filmas režisoru un arī scenārija līdzautoru Roberto Ando, šķiet, fascinē rakstnieki un rakstiecība – viņa pirmās filmas "Prinča manuskripts" (Il manoscritto del principe, 2000.g.) galvenais varonis ir Džuzepe Tomazi di Lampedūza, slavenā "Geparda" autors. Arī "Dīvainais noziegums" ir par rakstnieku un arī labi uzrakstīts. Turklāt galvenās lomas atveidotāja Daniela Oteja (kuram Roberto Ando speciāli veltījis šo lomu) vārds ir labas kvalitātes zīme. Atmiņā paliekošs ir filmas muzikālais pavadījums. Tā komponista Ludoviko Einaudi vārdu vērts paturēt prātā. 

TV21
Ceturtdiena, 25. februāris, plkst. 18.45
MĪLAS DZIESMA BOBIJAM LONGAM /A Love Song For Bobby Long/
Drāma. ASV/ 2004. g.
Režisore – Šeinī Geibla.
Lomās: Skārleta Johansone, Džons Travolta, Geibriels Mahts, Debora Kera-Angera.
Pēc mātes nāves Pērsija pēc ilgas prombūtnes atgriežas Ņūorleānā, lai aplūkotu savu mantojumu – māju. Meitene gan bija pārliecināta, ka atradīs veco namu pamestu, tāpēc ir nepatīkami pārsteigta, atklājot, ka tur iemitinājušies viņas mātes draugi, divi neveiksminieki – agrākais literatūras profesors Bobijs Longs un viņa audzēknis Lousons Painss, kas joprojām cer reiz uzrakstīt grāmatu par Bobija Longa dzīvi. Neviens no viņiem pat nedomā doties projām, taču arī kopdzīve, šķiet, nav iespējama – pārāk nepārvaramas ir domstarpības. Tomēr liktenis šos cilvēkus jau ir saistījis. Ciešāk, nekā viņi pagaidām nojauš…
Skārleta Johansone arvien ir bijusi pārāk pieaugusi saviem gadiem. Savos nieka 25 gados viņa ir paveikusi tik daudz, cik citām aktrisēm pietiek visam mūžam, lai tiktu pie slavas: jau 2003. gadā viņa bija nominēta uzreiz divām Zelta Globusa godalgām gan par drāmu („Meitene ar pērļu auskaru”), gan komēdiju („Zudis tulkojumā”). Nominācijas prestižajai balvai sekoja arī katru nākamo gadu – par „Mīlas dziesmu Bobijam Longam” 2004. gadā un „Uzvaras punktu” 2005. gadā. Pērsijas loma filmā "Mīlas dziesma Bobijam Longam" šādā aspektā Johansonei ir piemērotāka nekā jebkurai citai jaunajai aktrisei – viņa ne mirkli neļauj šaubīties, ka 18 gadus vecā Pērsija ir vienīgā pieaugusī kompānijā ar melanholijas pārņemtu, reiz talantīgu literātu un viņa nekritiskas apbrīnas pārņemto audzēkni. Vienlaikus bērns un pieaugušais – vienlaikus meitene, kurai visa dzīve vēl priekšā, un valdzinoša sieviete. "Mīlas dziesma Bobijam Longam" ir amerikāņu kinematogrāfam neierasti nesteidzīga filma, turklāt tās dialogi paredz skolotu, daudz lasījušu klausītāju. Ar Džonu Travoltu viņa, daudzuprāt, labākajā lomā.


TV3
Sestdiena, 27. februāris, plkst. 23.25
PALIEC /Stay/
Detektīvfilma/ trilleris. ASV, 2005.g.
Režisors – Marks Forsters.
Lomās: Jūens Makgregors, Raiens Goslins, Naomi Votsa, Bobs Hoskinss. 
Aizstājot savu saslimušo kolēģi, psihiatrs Sems Fosters iepazīstas ar depresīvo mākslas studentu Henriju Lethamu. Ietekmējoties no sava elka, kas izdarījis pašnāvību 21. dzimšanas dienā, Henrijs nolēmis izdarīt tieši to pašu. Sems, kas reiz jau izglābis no pašnāvības savu draudzeni Lailu, saprot, ka tie nav tukši draudi un apņemas Henrijam palīdzēt. Taču, arvien vairāk izdziļinoties Henrija apsēstību pasaulē, Sems atklāj, ka nonācis uz robežas starp realitāti un pasauli, kurā mājo mirušie…  
Filmā vairākkārt izskan norādes uz saistību ar klasisko traģēdiju "Hamlets", un ne velti. "Monstru balles", " Meklējot Nekurzemi" un pagaidām jaunākās Džeimsa Bonda filmas "Mierinājuma kvants" (Quantum of Solace, 2008.g.) režisors Marks Forsters prot tik veikli savērpt trillerus, tik daudz uzmanības pievērš vizuālajām detaļām, ka skatītājam ne vienmēr ir skaidrs, ko viņš ir redzējis. Tikai vēlāk filmas vērotājs aptver, ka viņa priekšā jau bijusi atbilde. Forsters mīl rīkot skatītājiem pārsteigumus, filmas beigās būs izskaidrojums, bet vai atrisinājums? Iespējams, pēc tās redzētais būs jāpārdomā vēl ilgi.

TV21
Svētdiena, 28. februāris, plkst. 18.00
TĒVS /Papa/
Liriska komēdija/ drāma. Francija, 2005. g.
Režisors – Moriss Bartelemijs.
Lomās: Alēns Šabā, Martēns Kombs, Jaela Abekasi, Anna Benuā.
Luī un viņa tētis atgriežas mājās. Ceļš ir garš, tētis cenšas zēnu izklaidēt. Tomēr Luī tēta joki nemaz neliekas jautri. Tēta izvēlētā mūzika neliekas uzmundrinoša. Pēdējā laikā tētis patiesībā ir ļoti nomākts. Un nomākts ir arī mazais zēns, kaut par to liecina tikai dīvainie jautājumi, kurus viņš laiku pa laikam uzdod. Tam ir iemesls…
"Ceļa filmas" tradicionāli ir amerikāņu filmu žanrs – droši vien tāpēc, ka ir, kur izvērsties. Un šī žanra parastās iezīmes ir vienkāršība un reālisms. Šajā filmā ar reālismu, izpratni un iejūtību pārsteidz galvenās lomas atveidotājs Alēns Šabā, par kuru pierasts domāt kā par komiķi. "Tētis" ir dziļdomīga un emocionāla meditācija par vecāku un bērnu attiecībām, par to, cik nesaraujama saikne var būt starp tēvu un dēlu. 

TV1000
Svētdiena, 28. februāris, plkst. 21.00
ANGĻU PACIENTS /The English Patient/
Melodrāma. ASV/ Apvienotā Karaliste, 1996.g.
Režisors – Entonijs Mingela.
Producents – Sauls Zencs ("Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu", " Amadejs").
Lomās: Reifs Fainss, Žiljeta Binoša, Vilems Defo, Kristīna Skota Tomase, Kolins Fērts, Jirgens Pročnovs, Navīns Endrjūss.
Rakstnieka Maikla Ondatjes arī latviski tulkotā bestsellera ekranizējums.
Viņš tika atrasts pēdējās Otrā Pasaules kara dienās Sahārā, ar smagiem apdegumiem, blakus avarējušai lidmašīnai. Neko par sevi pastāstīt viņš nevar – neatceras ne vārdu, ne savu pagātni, ne to, no kurienes viņš ir. Taču aiz daudzajiem baltajiem plankumiem atmiņā dziļi paslēpts ir aizkustinošs mīlasstāsts, ko medmāsai Hanai gabaliņu pa gabaliņam izdodas atjaunot no tās pacienta atmiņu lauskām. 
Bagātīgi izmantotie (varbūt pat pārāk) kinovalodas izteiksmes līdzekļi vienu pēc atsedz stāsta slāņus. Mīlasstāsts ir tikai viens no tiem, visemocionālākais, protams. Bet ir vēl arī citi – par karu, pateicību par dzīvi, atmiņu labirintiem.   
Filma apbalvota ar deviņām Oskara, sešām britu Kinoakadēmijas, divām Zelta Globusa un neskaitāmām citām godalgām. 

1 komentārs
  1. O, izskatās labas filmas! Angļu pacientu jāiet pie draudzenes skatīties, nav man tv 1000.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.