Filmas Tv programmā

TV21
Trešdiena, 5. maijs, plkst. 19.25
IZVIRTULIS /The Libertine/
Laikmeta drāma. Apvienotā Karaliste/ Austrālija, 2004. g.
Režisors – Lorenss Danmors.
Lomās: Džonijs Deps, Džons Malkovičs, Samanta Mortone, Rozamunde Paika, Toms Holanders, Džeks Devenports. 
1660. gads. Līdz ar karaļa Čārlza II atgriešanos tronī plaukst teātris un citas mākslas. Taču plaukst arī izvirtības. Trīspadsmit gadus vēlāk, kad valsts piedzīvo politisku un ekonomisku pagrimumu, karalis liek atgriezties no galma reiz padzītajam draugam Džonam Vilmotam. Ciniskais dzejnieks Džons Vilmots, Ročesteras grāfs, iemantojis skandaloza uzdzīvotāja slavu. Viņš mīl sievietes, mīl vīnu, nekādas ētiskās robežas vai morāles normas Vilmotu nesasaista. Tieši viņam tiek uzticēts iestudēt teātra izrādi par godu Francijas sūtnim. Karalis cer, ka viņa un Vilmota savienība kļūs tikpat slavena kā karalienes Elizabetes un Šekspīra. Izrādē jāpiedalās arī daudzsološajai aktrisei Elizabetei Berijai…
Lai vai kāds grēcinieks bija Džons Vilmots, viņš vienlaikus neapšaubāmi bija arī viens no sava laika asprātīgākajiem un interesantākajiem vīriem. Un tad reiz viņš satika sava laika gudrāko sievieti… Kaut gudra sieviete taču būtu pietiekami prātīga, lai no šāda tipa izvairītos, vai tad ne? Jo apskaust Vilmotu nav par ko – viņš mira jau 33 gadu vecumā no veneriskajām slimībām, kas vispirms izkropļoja viņa seju. Džonijam Depam ir ne tikai patiess talants, bet arī ekstravaganta gaume lomu izvēlē. Pirmais padara viņu par mūsu laika kino ikonu, nevis kārtējo glīto seju, pēdējā – interesantu publikai joprojām. Šajā gadījumā viņam neapšaubāmi piemīt arī drosme, tādu lomu izvēloties. “Es jums nepatikšu” – tā jau filmas pašā sākumā brīdina Džonijs Deps. Viņš izdarīs visu, lai tā tiešām būtu. Bet vai viņš vispār var nepatikt? Turklāt vēl, ja spēlē pavedinātāju, kurš neatpaliek no Kazanovas?
“Izvirtulis” ir slavenas Stīvena Džefrīza lugas ekranizējums, iestudējumā Čikāgā pats Džons Malkovičs atveidoja Ročesteru.    

TV3
Ceturtdiena, 6. maijs, plkst. 22.00
CĪŅAS KLUBS /Fight Club/
Krimināla drāma/ trilleris. ASV/ Vācija, 1999.g.
Režisors – Deivids Finčers. 
Lomās: Edvards Nortons, Breds Pits, Helēna Bonema Kārtere, Meat Loaf, Džareds Leto. 
Viņš ir vēl jauns, bet jau jūtas kā iestrēdzis savā vienmuļajā, bezpersoniskajā, nomācošajā eksistencē. Nespējot pat atpūsties, jo viņu moka bezmiegs. Taču tad viņš satiek Taileru Dērdenu – cilvēku, kam ir risinājums šādai situācijai – “Cīņas klubs”. Izkaušanās kā terapija!? Kad būsi pieredzējis to, arī tu sāksi uz pasauli skatīties citādi! 
Filmas vēstījums ir – sāc cīnīties, pierādi, ka tu esi dzīvs! Tiktāl viss būtu labi, taču jābrīdina, ka vienlaikus filma patiešām ir arī brutāls vardarbības slavinājums. Toties ļoti meistarīgi veidots. Un vardarbības virsslānī noteikti nav vērts ieciklēties, šajā filmā ir vēl daudz interesanta. Kaut vai pārspriedumi par to, kā nekļūt par skrūvīti mūsdienu kapitālisma apstākļos, kad sabiedrība gatava izsūkt no katra pēdējo dzīvības sulu. Galu galā ar kautiņu palīdzību vīrieši šeit mēģina atgūt visu to, ko viņiem atņēmis modernais laikmets, atgūt brīvību, lai kāda nu būtu katra izpratne par to. Deivida Finčera un Breda Pita radošā savienība radījusi vairākus nozīmīgus darbus – arī “Septiņi” (Se7en, 1995) un “Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu” (The Curious Case of Benjamin Button, 2008), taču no Finčera filmām “Cīņas klubam” vistiešākā saistība ir ar lielisko “Spēli” (The Game, 1997) ar Maiklu Daglasu.

LNT
Piektdiena, 7. maijs, plkst. 23.50
PĀNA LABIRINTS /El laberinto del fauno/
Fantāzijas filma/ drāma/ pasaka pieaugušajiem. Spānija/ Meksika/ ASV, 2006.g.
Režisors, scenārija autors un producents – Giljermo del Toro.
Producents – Alfonso Kuarons.
Lomās: Ivana Bakero, Serhi Lopess, Maribela Verdu, Ariadna Hila, Dags Džounss, Alekss Angulo.
Visvairāk Ofēlijai patīk pasakas – tās palīdz aizmirsties un nedomāt par to, ka par tēvu nu būs jāsauc mammas jaunais vīrs – skarbais kapteinis Vidāls. Ka māmiņa, kas gaida piedzimstam brālīti, jūtas ļoti slikti. Ka apkārt ir tik daudz nelaimju – lai arī karš ir beidzies un pie varas nākuši fašisti, cilvēki turpina cīnīties un daudzi slēpjas kalnos. Gluži kā pasakā nokļūst arī pati Ofēlija, jo blakus viņas jaunajai mājvietai – senajām dzirnavām, ko kapteinis pārvērtis par savu štābu cīņā ar partizāniem – ir īsts labirints! Tajā mājo brīnumainas būtnes un pat fauns! Ofēlija varētu būt šīs maģiskās pasaules princese, viņai tikai jāiztur trīs pārbaudījumi…
Lai arī “Pāna labirints” IR pasaka un lai arī galvenā varone ir maza meitene, šī nekādā gadījumā nav filma bērniem. Kaut maldinošs ir arī latviskotais nosaukums – filmas autors Giljermo del Toro īpaši uzsvēris, ka tēls viņa filmā ir Fauns, nevis Pāns, kuram ir tumšāka un erotiskāka nozīme. Šī filma ir unikāla kā divu šķietama nesavienojamu žanru meistarīgs sakausējums – tā vienlaikus gan vizuāli satriecoša fantāzijas filma, kas pārsteidz ar autoru izdomu, gan reālistiska drāma, kas raisa spēcīgu līdzpārdzīvojumu.  
Trīs Oskara godalgas, sešas nominācijas, trīs Britu Kinoakadēmijas godalgas un astoņas nominācijas, septiņas Goija balvas, vienpadsmit nominācijas. Un vairāk nekā divdesmit minūtes ilgi aplausi filmas seansā Kannu kinofestivālā.   

TV21
Sestdiena, 8. maijs, plkst. 17.35
BŪT DŽŪLIJAI /Being Julia/
Drāma/ komēdija. Kanāda/ ASV/ Ungārija/ Apvienotā Karaliste, 2004.g.
Režisors – Ištvans Sabo.
Lomās: Anete Beninga, Džeremijs Aironss, Šons Evanss, Maikls Gembons, Mirjama Margulisa, Džuljeta Stīvensone, Tomass Staridžs.
Londonas teātra karaliene Džūlija Lamberte jūtas nogurusi un garlaikota. Tā gribētos piedzīvot ko intriģējošu! Viņa pat domā par karjeras beigām. Bet tad Džūlijas dzīvē ienāk divkārt par viņu jaunāks pielūdzējs Toms Fenels. Kaislīgi Džūlija ļaujas romānam. Ne mazāk spoži, kā darītu to uz skatuves. Ne mazāk veikli kā uz skatuves tiek galā ar sāncensēm. Jo dzīve taču ir īstais teātris, visa pasaule – skatuve… Tikai Džūlijas dēls Rodžers skumji nosaka: “Tev ir priekšnesums katram. Nedomāju, ka tu vispār eksistē”.
Somerseta Moema romāna “Teātris” ekranizējums. Jā, tā paša, kas Jāņa Streiča mums tik mīļās filmas pamatā. Tomēr abas filmas nav salīdzināmas vispirms jau divu tik dažādo lomu traktējumu dēļ – ja Vijas Artmanes Džūlija Lamberte labāk par jebkuru zināja, ka lielāka aktrise ir tā, kas spēj ilgāk izturēt pauzi, tad Anetes Beningas Džūlija ir enerģiska un dzirkstoša. Un par to nopelnījusi Oskara balvas nomināciju.

LNT
Sestdiena, 8. maijs, plkst. 21.10
GALVA MĀKOŅOS /Head in the Clouds/
Melodrāma/ laikmeta drāma. Apvienotā Karaliste/ Kanāda, 2004. g.
Režisors – Džons Dagans.
Lomās: Šarlīze Terona, Penelope Krusa, Stjuarts Taunsends, Tomass Krečmans, Stīvens Berkofs.
Laikā, kurā dzīvoja un satikās šie trīs cilvēki, sabiedrības likumi un tikumi tika pārvērtēti. Kad brīvdomīgie drosmīgi ļāvās saviem aicinājumiem un īstenoja visneprātīgākās radošās ieceres. Taču tas bija arī laiks, kad Eiropā arvien nekaunīgāk sāka plosīties fašisms. Tas jāaptur, pirms aprij visus viņus! Starp kaislību un pienākumu trīs mīlētāji izvēlējās… abus!
Līdzīgi kā “Pērlhārbora” (Pearl Harbor, 2001), arī šī filma izmanto Otro Pasaules karu kā fonu svelmainam mīlasstāstam. Taču galvenais uzsvars šeit nebūt nav uz notikumiem, bet gan iespēju parādīt Šarlīzes Teronas skaistumu gan Parīzes bohēmas vidē, gan kara laika apstākļos. No viņas varones patiesi nav iespējams acu atraut – tik brīvdomīga, nepakļaujama, izaicinoša, valdzinoša un drosmīga ir Džilda. Kādas, starp citu, arvien ir bijušas šī vārda nesējas kino vēsturē. Viss, kas ir tieši pretējs tai Teronas nospēlētajai varonei “Monstrā” (Monster, 2003), par kuru viņa saņēma Oskara balvu. Un tieši šajā pretstatā rodas apbrīns par to, kāds tomēr brīnums ir būt aktierim. Labam aktierim, kas neļauj sevi ieslodzīt viena tēla rāmī.   

TV3
Sestdiena, 8. maijs, plkst. 23.50
O, BRĀL, KUR TU ESI? /O Brother, Where Art Thou?/
Piedzīvojumu filma/ komēdija. ASV/ Apvienotā Karaliste/ Francija. 2000.g.
Režisors – Džoels Koens.
Lomās: Džordžs Klūnijs, Džons Turturo, Tims Bleiks Nelsons, Džons Gudmens, Holija Hantere.  
Misisipi, 1937. gads. Cietumnieks Everets Makgils bēg no ieslodzījuma. Ceļabiedri viņam nav vajadzīgi, bet, tā kā viņi trīs ir saķēdēti kopā, Everetam nav izvēles. Makgils saviem “kolēģiem” sola daļu no paslēptās bankas aplaupīšanā iegūtās naudas. Tikai jāpasteidzas, jo māju apdraud plūdi. Ceļojums tomēr ir garš – tajā trīs likteņa biedriem izdosies gan sastapt īstas sirēnas, gan pavisam nejauši kļūt par slaveniem kantri mūzikas izpildītājiem un pat līdzdarboties vēlēšanu kampaņā.
Viena no šarmantajām brāļu Koenu komēdija ar asprātīgām atsaucēm uz Homēra “Odiseju”. Kuru, kā apgalvo paši brāļi Koeni, viņi nemaz neesot lasījuši un pazīstot tikai no atsaucēm un ekranizējumiem! Taču nesabīstieties un negaidiet cēlas vārsmas – filmas ironija itin bieži sasniedz pakāpi, kurā jau robežojas ar farsu. Atsevišķu uzmanību pelna filmas muzikālais pavadījums, kura ieraksts kļuva neticami populārs un pat tika godalgots ar Kantri Mūzikas balvu un piecām Grammy godalgām, ieskaitot balvu kā gada labākais albums. Filma nominēta divām Oskara un Zelta globusa balvām. Džordžs Klūnijs, filmā tik līdzīgs Klārkam Geiblam kā nekad, par savu lomu godalgots ar Zelta globusu kā labākais komēdiju aktieris.
Cerams, ka kādam kalpos par pamudinājumu vai atgādinājumu paskatīties, kāds tad ir Koenu jaunākais meistarstiķis – šobrīd repertuārā aktuālais “Nopietns cilvēks” (A Serious Man).

TV3
Svētdiena, 9. maijs, plkst. 15.55
ISTABENE LIELPILSĒTĀ /Maid in Manhattan/
Romantiska komēdija. ASV, 2002.g.
Režisors – Veins Vons.
Lomās: Dženifera Lopesa, Reifs Fainss, Nataša Ričardsone, Stenlijs Tuči, Frānsisa Konroja, Bobs Hoskinss.
Marisa ir istabene greznā Manhetenas viesnīcā. Reiz, uzkopjot aristokrātes Kerolainas apartamentus, viņa padodas kārdinājumam pielaikot dažus viņas tērpus. Tajā brīdī durvīs parādās izskatīgais senatora amata kandidāts Kriss Māršals, viens no Manhetenas iekārojamākajiem vecpuišiem. Ieraudzījis izskatīgo jauno sievieti, Kriss nospriež, ka viņa ir apmetusies šajā numurā, bet Marisa ir tik samulsusi, ka stādās priekšā ar apartamentu īstās saimnieces vārdu. Sākas īsts Pelnrušķītes stāsts ar slēpšanos, skaistules meklēšanu un patiesības noskaidrošanu…
Šīs nedēļas nekaitīgais “saldais grēciņš” pēc romantikas izslāpušajām. Cukursalds, klišejisks un iepriekšparedzams līdz pēdējai vīlītei. Bet nav jau nekāds kauns reizēm ļauties arī kam tādam – aktieri spēlē baudāmi, kaut galvenā pāra “jūtu ķīmija” ir visai apšaubāma, un filma nav muļķīgāka kā nepieciešams. Baudījumu nemazina pat tas, ka Dženifera Lopesa par šo tika nominēta Razzie balvai kā sliktākā aktrise.

LNT
Svētdiena, 9. maijs, plkst. 16.00
PĒC NOSKATĪŠANĀS ATTĪT! /Be Kind Rewind/
Komēdija. ASV/ Apvienotā Karaliste, 2008.g.
Režisors – Mišels Gondri.
Lomās: Džeks Bleks, Moss Defs, Denijs Glavers, Mia Ferova, Melonija Diaza.
Flečera kungs taču brīdināja Maiku nelaist to trako Džeriju videonomai ne tuvumā, kamēr viņš būs projām! Bet vai tad Maiks varēja iedomāties, ka viņa labākais draugs izrādīsies ne tikai mazliet ķerts ar visām tām savām idejām par to, kā valdība kontrolē cilvēkus ar elektrostaciju raidītajiem mikroviļņiem, bet patiešām magnetizēts! Nu visas videonomas filmas ir pagalam! Un ir tikai viens veids, kā problēmu atrisināt – pašiem vēlreiz šīs filmas uzfilmēt! Cerības, ka neviens nepamanīs atšķirību, tomēr neattaisnosies… jaunās versijas tiks novērtētas kā vēl labākas par oriģināliem!
Vēl viens no Mišela Gondri ekscentriskajiem meistardarbiem, slavinājums ne-perfektajam kino. Savā ziņā cieņas apliecinājums kino amatieriem, kuri aizrautīgi spēlējas, nepakļaujoties nekādiem kino veidošanas loģikas likumiem, un VHS kasešu ērai.

TV1000
Svētdiena, 9. maijs, plkst. 17.00
RAŠMORAS SKOLA /Rushmore/
Komēdija/ drāma. ASV, 1998.g.
Režisors – Vess Andersons.
Lomās: Džeisons Švarcmans, Bils Marijs, Olīvija Viljamsa, Sīmors Kasels, Braians Kokss, Konija Nīlsena, Lūks Vilsons.
15 gadus vecajam Maksam Fišeram nav citā mērķa dzīvē kā vien mācīties Rašmoras skolā. Viņš gan nebūt nav starp labākajiem skolēniem, toties ārpusklases nodarbībās gan ļoti aktīvs. Bet Maksa dzīve sāk mainīties, kad viņš ievēro skaisto skolotāju Krosas jaunkundzi. Taču mis Krosu nolūkojis arī Maksa draugs – viņa klasesbiedru tēvs, depresīvais miljonārs Hermans Blūms…     
“Rašmoras skola” ir pirmā no lieliskajām smalki ironiskā, bieži pat absurdā, estētiski izsmalcinātā kinorežisora Vesa Andersona komēdijām. Tikai pēc tās seko “Varenā Tenenbaumu ģimene” (The Royal Tenenbaums, 2001), “Zemūdens pasaule ar Stīvu Zisū” (The Life Aquatic with Steve Zissou, 2004), “Ceļojums uz Dardžilingu” (The Darjeeling Limited, 2007) un “Lieliskais Lapsas kungs” (Fantastic Mr. Fox, 2009). “Rašmoras skolā” jau ir visi Andersona iecienītie elementi – gan tēmas, kas viņu interesē joprojām, gan aktieru komanda, pēc kura viņa filmas atpazīstamas momentā – Bils Marijs, brāļi Lūks un Ouens Vilsoni, Džeisons Švarcmans. Arī tikai Andersonam vien raksturīgais pasaules redzējums un lielisks mūzikas izmantojums. Ja vēl neesi iepazinusi šo režisoru, esi gatava – šis var izrādīties kādas brīnišķīgas draudzības sākums. =)

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.