Darba termiņu stress

Tu droši vien zini, kāda ir sajūta, kad kādām tavam darbam tuvojas beigu termiņš – šķiet, ka laiks skrien ātrāk par vēju, bet nekas vēl īsti nav padarīts. Tā gadās visiem, un pārdroši pat apgalvosim, ka tā gadās krietni vien biežāk nekā vienu reizi profesionālās karjeras laikā. Kā tikt galā ar šo termiņu radīto stresu un pabeigt visu laikā? Mums ir pāris ieteikumi.

Koncentrējies uz darbu
Šķiet, ka nepaspēsi laikā? Ja savu enerģiju veltīsi pārdzīvojumiem, stresam un runām, ka tev ir pārāk maz laika – tiešām nepaspēsi. Brīžos, kad termiņi min uz papēžiem – koncentrējies tikai un vienīgi darbam. Aizmirsti vārdu – nevaru, apdomā, kas tev vēl jāpadara, izveido tādu kā plānu un sāc rīkoties – ja beigsi uztraukties atradīsi sevī milzīgas darba spējas.

Nosaki reālus mērķus
Reizēm ir tā, ka laika tiešām ir par maz, jo uzstādītie mērķi nav īsti reāli, tāpēc pirms uzņemies darbu, apdomā, kāds ir reālais termiņš, kurā vari to paveikt. Ja strādā komandā, aicini strādāt arī citus, jo termiņš jau neattiecas tikai uz tevi vienu. Bet, ja jūti, ka tiešām nevari paspēt – ej pie vadības un runā par termiņa pagarinājumu. Protams, par šādu lūgumu, visticamāk, neviens nepriecāsies, bet tas būs pozitīvāk, paviršs un sasteigts darbs.

Nebaidies lūgt palīdzību vai padomu
Ja jūti, ka termiņš iet uz beigām un tev nav ne spēka, ne ideju, necīnies viena pati. Ja ir tāda iespēja, palūdz palīdzību kolēģiem vai kādiem nozares speciālistiem. Ja viņi tev nevar palīdzēt fiziski, ierobežoto resursu dēļ, tad palūdz tikai padomu, kā tikt galā ar konkrēto situāciju, jo teicienā – divas galvas gudrākas nekā viena, ir liela daļa patiesības.

Atpūties
Brīdī, kad šķiet, ka laika ir par maz šīs padoms varētu likties muļķīgs, bet patiesībā tas ir zelta vērts. Nē, neņem veselu brīvdienu, vienkārši darba dienas laikā ik pa laikam ieturi nelielas 10 – 15 minūšu garas pauzītes. Šajās pauzēs izej no ofisa telpām – dodies nelielā pastaigā, vai uz tuvējo kafejnīcu iedzert garšīgu kafiju. Šādas pauzes palīdzēs atgūt spēku un spēju domāt, jo nav jēgas sevi nostrādināt līdz spēku zudumam, pārguris un iztukšots cilvēks šā vai tā strādā lēni un arī darbs nav pārāk kvalitatīvs.  

Esi godīga
Ja redzi, ka darba pabeigšanai laika nepietiks, esi godīga un pasaki to vadībai vai klientam. Godīga attieksme, kā arī laicīgs brīdinājums neliks just "prasītājam" tādu vilšanos un neizraisīs dusmas. Pēdējā dienā izskanējis paziņojums, ka tev pietrūcis laika, var rast iespaidu, ka tu agrāk neei darbā pietiekami iedziļinājusies un izsvērusi, kad, ko un cik darīt.

15 komentārs
 1. jā, padomi labi, bet par kafijas pauzēm tuvākajā kafejnīcā mans priekšnieks laikam uzsprāgtu 🙂

 2. šis viss ir par mani. saņemos darbus, neierēķinot to, ka mājās arī šis tas jāizdara – drēbes kaut vai velas mašīnā jāieliek vai kaķim ēst jāiedod. Nekādi nevaru piespiest sevi domāt loģiski un racionāli. Beidzot ieviesu plānotāju, ceru, ka palīdzēs.

 3. Njā, a man vispār rakstuīgi, ka es visu daru pēdēj’brīdī, tad, kad ir šitas stress. Un tad arī visrāžīgāk strādājas, nez kapēc.

 4. Nezinu, mums vis darbs sastāv no projektiem un termiņiem un stresa. Un tāda iekšēja spiredze atlaiž vien atvaļinājumā, kad aizbrauc kur prom un izlsēdz telefonu uz visu to laiku. Bet visi šitie padomi der tiem, kuriem termiņi parādās tikai laiku pa laikam, nevis kā konstanta vienība.

 5. Oi, man tādās situācijas, kad reāli kavēju, vispār iestājas kaut kāds čau. Kad zvana klients, kuru interesē rezultāts, es neceļu telefonu un spēju to izdarīt tikai tad, kad darbs ir pabeigts. Sajūtas ir pilnigi debilas, bet es nespēju pateikt, ka neesmu izdarījusi. Man tas sagādā reālas problēmas.

 6. Tiešām reāla taisnība – kad deg termiņi un tu skaidri galvu saķērusi visiem sūdzoties, ka tu nevari paspēt, tad toč viss aiziet pa lensteri. Kad deg, ir jāaizver iekšēji visiem durvis, jāizslēdz skaips un jāmahā, kamēr gatavs. Tad var visu ieslēgt atpkaļ un pastāstīt citiem, kā tev traki gāja, bet ne otrādi.

 7. Aiii, pie kopējā stresa, es pat nezinu, kā no tā stresa izrāpties. Padomi, protams, labi, bet mz ko līdz, kad stress ir patstāvīgs stāvoklis, nevis nejaušs, rets notikums.

 8. Mīļās, darba termiņi ir lieliska lieta, ja salīdzina ar situāciju, kad darba, piemēram, vispār nav.

 9. :))) kāda tur padomu ļūgšana, vai palīdzība? Katram ir savi darbi pāri rīklei un savi termiņi. Tā pādoma lūgšana jau lielā mērā tāda žēlošanās vien sanāk. Apspriesties var tad, kad nekas nedeg, bet, ja deg, tad nav diez ko laika tādām patīkamām nodarbēm.

 10. Es arī padomāju, cik labi bija, kad bija visi tie degošie termiņi un kad bija darbs. Tagad lasu šo rakstiņu ar zināmu skaudību. Tagad ne mirkli nežēlotos par to, ka kaut ko nevar paspēt un kaut kas jādara pēc darba.

 11. :)))) atpūties, ja termiņi deg!!!!! Vo tas ir reāls padoms:)))!!!! Tak pat sirdsaziņa neļaus. Ir jāizdara un tad var iet gaaaraā kafijas pauzē, bet pirms nav nodots – kaut kā šaubos:)

 12. Parasti, ja tomēr plāno savu laiku un pārzina darba spējas, tā jau gluži negadās, ka nevar pabeigt laikā. Un ja nevar, tad var taču ņemt kompi uz mājām un pabeigt kaut pret rītu.

 13. Man ir līdzīgi kā Linetai. Es arī nevaru nevienam atzīties, ka nepaspju, ka kavēju, ka netieku galā. Tad ieņemu bez maz vai cietokšņa cienīgu stilu un iznāku ārā tikai, kad darbs atdots. Tad ir kaun par to nespēju pateikt un komunicēt, bet darsb tomēr ir izdarīts.

 14. oi,,,atkal pirmdiena rīt:( Lasīju un jutos kā darbā. Laikam jāķeras klāt k’dam citam rakstam – vairāk brīvdienu garā:)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.