LABA MAMMA – kāda tā ir?

Protams, protams, katram sava mammīte liekas vislabākā. Bet kuras tad ir tās īpašības, kas viņu padara par lielisku mammu? Tuvojoties Mātes dienai, piedāvājam dažādu dzimumu un vecumu ļaužu viedokli par to, kāda tad ir laba māte. Kāds ir tas ideāls, kuram vēlas līdzināties katra sieviete? Varbūt tas, kas mums pašām šķiet būtisks, nemaz netiek pamanīts mūsu bērnu un līdzcilvēku acīs, un otrādi? Un kāda, tavuprāt, ir laba mamma?

KO SAKA BĒRNI?
Evelīna (10): „Laba mamma ir mīļa, atļauj kaut ko nopirkt, un ja tētis kaut ko aizliedz, tad mamma nostājas manā pusē un mani aizstāv. Tāda ir mana mamma.”

Elīna (5):
„Laba mamma ir tāda mamma, kāda ir man, un arī tāda, kā Lāsmai.”

Raimonds (7):
„Laba mamma dara visu, kas viņai jādara un nesaka, ka negrib. Vēl viņai jādod bērniem naudu. Nu ne jau daudz, bet pa vienam santīmam katru dienu, lai tad var sakrāt. Un man ir laba mamma, viņa visu dara, bet vienīgi neļauj bļaustīties, kad ir ziņas pa televizoru.”

Mariss (7):
„Laba mamma ir mīļa, laba un gudra.”

Valters (4):
"Jabūt Iecei (Valtera mammas vārds – aut.piez.). Dāvanas jāpērk, sunīti, spēļmantiņas un klucīši, un dators. Jātaisa kaut ko skaistu. Jātaisa garus matus. Vajag bučas un mīļumu. Mammai jābūt skaistai, mīļai, smukai un jāraksta burtiņus, un jāzīmē sirsniņu."

KO SAKA SIEVIETES?
Sandra (46), mājsaimniece: „Visas kotletes, sirsnība un silti cimdi ir standarts, un bez tā, protams, neiztikt, bet tas nav ne vienīgais, ne galvenais, kas raksturo labu mammu. Labai mammai jāļauj savam bērnam dzīvot pašam. Mammām jāmāk panākt, lai bērni nejūtas vainīgi, ja dara pa savam, nevis tā, kā vecākiem gribētos. Jāļauj sīkajiem kāpt pašiem uz saviem grābekļiem un nevajag zāģēt par to. Nav mums bērni uz visu mūžu doti, jāmāk tos palaist pašus savā dzīvē, iedodot sajūtu, ka jebkurā brīdī gaidām viņus mājās, ja vajadzīgs. Vecākiem pašiem savu dzīvi jādzīvo, lai būtu interesanti, tad būs arī vieglāk ar bērniem sadzīvot un negribēsies viņus bakstīt par katru nieku!”

Jana (25), studente:
Mana mamma ir laba mamma. Tāda mamma, kuru pašas bērns un citi uzskata par draugu, nevis mammu. Tāda, kura ļauj bērnam mācīties no savam kļūdām – gan bērna paša, gan mammas. Laba mamma ir tā mamma, kurai pieaugušais bērns pats grib piezvanīt vai apciemot, jo tas būs labi pavadīts laiks. Laba mamma mazam bērnam ir tāda, kas, ja viņam bērnu dārzā nozog balonus, nevis cels traci, bet pateiks this place sucks, un nekad vairs bērnu tur nevedīs. Nu, es laikam mēģinu pateikt to, ka laba mamma ir bērna pusē, bet necīnās viņa vietā.”

Laila (46), biroja vadītāja:
„Rādītājs, pēc kura var pateikt, vai mamma ir laba, ir viņas bērni. Ja bērni izaug forši, tad viņiem bijusi lieliska mamma. Laba mamma cenšas izprast savu bērnu, nevis tikai uzspiež savu, laba mamma ne tikai dod, bet arī prasa, ar savu piemēru iemāca izvērtēt situācijas, un caur tām izprast dzīves pamatvērtības. Laba mamma mīl bezgalīgi, bet nenosmacē bērnu ar savu mīlestību, tomēr nenovēršas nevienā situācijā un palīdz, palīdz, palīdz, kā vien var, tomēr ļaujot bērnam rīkoties pašam. Laba mamma spēj sabalansēt mīlestību ar visatļautību un nogurumu ar pienākumu.”

Linda (24), bērnu dārza audzinātāja:
„Laba mamma, hmm… man šķiet, ka laba mamma ir tāda, kas ir kā draugs un prot bērnam radīt sajūtu, ka viņš var vērsties pie mammas jebkurā situācijā un saņemt padomu, nevis pieauguša cilvēka nosodījumu. Piemēram, kad es padsmit gados izšķīros ar draugu, mana mamma neteica – ko tad tu tik agri sāki, ko tad tu tur līdi, bet pajautāja, vai aizbraukt pēc vīna. Apmēram tā.”

Lāsma (24), studente:
„Mana mamma ir vislabākā. Man mamma ir labākā draudzene, stāstu visu. Nu – gandrīz visu. Mammai ir jābūt ļoti uzticamai personai. Ar humoru. Mammai ir jābūt tādai ne gluži progresīvai, bet atvērtai jaunām idejām. Ja piedāvā braukt ar kartingiem, tad arī jābrauc. Lai mamma būtu forša, ir jāmāk izprast jaunieši, nejusties svešai starp jauniešiem. Mammai noteikti jāatbalsta savi bērni. Jebkurā lietā. Lai arī iet galīgi pretējā virzienā, bet lai bērns iet un apdedzinās. Starp citu – ja man mamma pasaka, ka viss būs labi, tas nostrādā daudz reizes labāk, ne kā, ja man to pasaka daudzi cilvēki reizē. Vispār bērnam ir jādod baigā brīvība. To, lūk, es ļoti novērtēju, ka man vecāki deva tādu. Vienreiz tik atbrauca pakaļ uz ballīti, jo ārā bija vētra. Līdz ar to var iemācīties patstāvību. Un, protams, mammai blakus jābūt labam tētim, kas uztur visu šo garu!”

KO SAKA VĪRIEŠI?
Artūrs (25), students: „Pēc savas pieredzes varu teikt, ka laba mamma ir tāda, kas spēj uzklausīt un dot padomus saviem bērniem. Un ļoti svarīgi – tāda, kas nesalīdzina ne savus bērnu savā starpā, ne ar citiem bērniem. Tādas, kas nesaka, ka, lūk, kaimiņš ir tāds un tāds, bet tu tikai šitāds…Tad liekas, ka neesi pietiekami labs pat savai mammai. Vismuļķīgāk ir tad, kad jau esi pusaudža gados un skaidri zini, ka nemaz negribi būt tāds, kā visi pārējie…”

Dmitrijs (27), frizieris:
„Laba mamma ļauj darīt bērnam, ko viņš grib, bet iepriekš ir izaudzinājusi viņu tā, lai viņš gribētu tikai pareizās lietas. To ir grūti izskaidrot, vieglāk ir pateikt, ka mana mamma ir laba, jo ir ielikusi manī laba cilvēka pamatus, pareizās vērtības, bet tas jāprasa viņai, kā viņa to māk.”

Augusts (24), skolotājs:
„Laba mamma ir tāda, kura taisa garšīgi ēst (tas ir obligāti), zina vārdus visiem čerepaškām ņindzām, dod naudu, ja vajag, neliek pārāk daudz strādāt un nekad nebaras.”

Igors (38), celtnieks:
„Ko tur daudz runāt – laba vai slikta mamma? Tā man liekas, ir tāda sieviešu pašu ņemšanās. Ja māte par bērnu rūpējas un attiecības ģimenē ir normālas, tātad viss ir kārtībā. Un nav jādomā, vai esi laba vai neesi. Visas mammas ir labas. Protams, izņemot dzērājas vai tamlīdzīgi, bet tām jau arī ir vienalga.”

Lauris (30), bankas darbinieks:
„Mana sieva ir gan laba mamma, gan laba sieva. Kā es to zinu? Es jūtu, ka viņa mūs mīl. Es nezinu, kā viņa to panāk, bet man arī ir vienalga. Galvenais, ka mēs visi kopā esam laimīgi – es gribu sabučot sievu kāzu jubilejās, bet mazais apsveic Mātes dienā. Šķiet, labas mammas rādītājs ir visa viņas ģimene un neliegšos, ka labas mammas tēlu palīdz uzturēt arī labs tētis. Patiesībā runa ir par foršu ģimeni, nevis konkrēti kādu tās locekli!”

PRIECĪGU MĀTES DIENU!
2 komentāru
  1. Kāpēc mammas grib būt uzreiz arī draudzenes, māsās meitām? Vai tad vārds mamma jau neitver visu labo īpašību buķeti- par atbalstu, mīļumu, utt.? Bet, ko līdz mamma grib, lai viņa ir draudzenes statusā, vai padomā, ka atņem mammu? Ir jābūt robežai un starpībai- vai es kā draudzene uzklausu draudzeni.par viņas problēmām ar vīru, vai patiesībā es kā meita uzklausu savu “draudzeni mammu” par problēmām ar tēti… Gribu pateikt to, ka protams, kad bērni pieaug,mēs visi kļūstam kopā par pieaugušo cilvēku grupu, bet ir jaatcerās tomēr paaudzes un, lai vienmēr ir tā, ka meita kaut ko grib iemācīties no mammas..

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.