Kā PAREIZI meklēt DARBU

Aktīvā darba meklēšanas procesā nereti nākas saskarties ar atteikumiem, un mēs, būdamas emocionāli ievainojamas, uztveram katru šādu atteikumu kā zaudējumu. Ar katru atteikumu mazinās ticība saviem spēkiem un pat veidojas bailes no nākamās intervijas. Tādējādi baidoties no kārtējā zaudējuma, palaižam garām lieliskas iespējas.

Roku rokā ar pašapziņu dzīvo motivācija, un tikai abas kopā tās veido panākumus. Ticot, ka vari savā dzīvē kaut ko sasniegt – tu pirmkārt reaģē uz tām iespējām, kuras piedāvā panākumus. Tavs sniegums ir atkarīgs no tā, kādā gaismā tu sevi saskati. Ļoti svarīgi ir atmaskot visas, pat nenozīmīgākās šaubas par sevi. Mēģinot tās ignorēt vai "aizdzīt", tu tikai radi iespēju tām vairoties un nostiprināties zemapziņā. Šaubas un bailes ir kā bērni – jo vairāk tu tos ignorē, jo skaļāk tie raud. Mentālā sagatavošanās veic neaizstājamu darbu pašapziņas veidošanā un mazina stresu pirms darba intervijām. Skaidri apzinies savu mērķi, vērtības un stiprās puses – jo skaidrāka izpratne par to būs tev pašai, jo vieglāk būs apspriest šo jautājumu ar savu potenciālo darba devēju. Meklējot savu labāko darbavietu, tu pati pilnībā nosaki, cik lielu enerģiju ieguldīsi šajā procesā. Jo rūpīgāk sagatavosies, jo vairāk pārliecības iegūsi. Izpēti darba tirgu, lasi laikrakstus, meklē sludinājumus internetā, dari visu, kas varētu stiprināt sajūtu, ka esi gatava darba “medībām”.

Kad esi atradusi uzņēmumu, kurā vēlētos strādāt, nākamais atbildīgais solis ir atbilstoša CV un pieteikuma vēstules nosūtīšana. Protams, nevar apgalvot, ka tavs nepilnīgais CV varētu traucēt tev atrast piemērotu darbu, bet mūsdienu piesātinātajā darba tirgū izšķiroši svarīgs ir katrs sākums. Tavam darba pieteikumam ir „jānoķer” lasītāja uzmanība, bet ne mazāk svarīgi ir, lai tas spētu pienācīgi atainot darba devējam tavas iemaņas un zināšanas. Paturi prātā, ka tavas pieteikuma vēstules lasītāju neinteresē ko tu vēlies, bet gan kāds labums no tevis būs uzņēmumam. Tam, ko un kā tu atspoguļo savā pieteikuma vēstulē, ir jāpamudina darba devēju uzaicināt tevi uz interviju.

Saņemot uzaicinājumu uz darba pārrunām, der atcerēties, ka darba intervija ir lietišķas pārrunas, kurās abas puses (intervētājs un darba kandidāts) viena par otru iegūst informāciju. Intervētājs uzdod jautājumus par tavu pieredzi, tu savukārt – jautājumus par pienākumiem, uzņēmuma tradīcijām un darba kultūru, nepieciešamajām prasībām.

Padomi, kurus der iegaumēt
Iepazīsti uzņēmumu.
Svarīgākais trumpis darba intervijā ir, ka tu esi tai rūpīgi sagatavojusies. Pēc iespējas vairāk uzzini par vakanci, uzņēmumu un tā vajadzībām, lai intervijas laikā tu varētu pierādīt, ka tava pieredze ir atbilstoša, lai varētu risināt uzņēmuma vajadzības. Ja iespējams, pamēģini iegūt uzņēmuma gada pārskatu, mēģini atrast uzņēmuma aprakstu internetā.

Iepazīsti sevi. Apsver savas prasmes un rakstura īpašības, kuras varētu palīdzēt uzņēmumam sasniegt izvirzītos mērķus. Pārdomā pirms darba intervijas, ko uzņēmums iegūs, pieņemot tevi darbā.

Labi pārzini savu darba pieredzes vēsturi. Apkopo domās savus pagātnes sasniegumus un nopelnus, lai vajadzības gadījumā varētu tos intervētājam izklāstīt vissmalkākajās detaļās. Apkopo rekomendācijas vēstules un savu iepriekšējo darbu paraugus, lai pierādītu savus pagātnes sasniegumus.

Zini jautājumus. Var pat gandrīz vai slēgt derības, ka tev darba intervijā pajautās: “Pastāstiet, lūdzu, par sevi.” Padomā par šo jautājumu no darba devēja puses. Pavaicā sev: “Ja es ņemtu kādu darbā šādā amatā, ko es gribētu uzzināt?”, un mēģini pati arī atbildēt uz to. Esi gatava arī smagiem jautājumiem. Izdomā vissliktākos variantus, ko intervētājs tev varētu pajautāt par tavu darba pieredzi, un sagatavo uz tiem pozitīvas atbildes.

Jautā arī tu. Darba devēji tavus jautājumus gaida ne mazāk kā tavas atbildes. Un viņi, saņemot inteliģentus jautājumus par vakanci, uzņēmumu un industriju, reaģēs ļoti pozitīvi.

Iztēlojies kopainu. Vizualizē visu interviju kopumā, no paša sākuma līdz beigām. Iztēlojies sevi, piedaloties intervijā ar savu stilu un pašcieņu. Kā intervija beigsies? Vai tu saņemsi darba piedāvājumu? Cik lielu algu tu vēlies? Kādus papildu labumus tu vēlies gūt no kompānijas?

Radi labu pirmo iespaidu. Darba intervijas iznākums lielā mērā būs atkarīgs no tā, kādu tu par sevi radīsi iespaidu pirmajās piecās minētās. Lai gūtu panākumus, tev par sevi ir jārada profesionāls, kompetents un entuziastisks iespaids. Tavs mērķis ir pārliecināt intervētāju, ka tu uzņēmumam būsi ieguvums.

Paturi prātā!
Punktualitāte.
Lai arī ko tas no tevis prasītu, ierodies dažas minūtes pirms noteiktā laika. Ja nepieciešams, ierodies iepriekšējā dienā un gaidi savu laiku, bet nekādā gadījumā nenokavē. Ieplāno papildus laiku transporta sastrēgumiem, brīvas autostāvvietas atrašanai un lēnam liftam.

Sakopies. Tīri mati un sakopti nagi ir kritiski svarīgi. Matiem jābūt sakārtotiem konservatīvi. Izvairies no pārmērīgas kosmētikas, rotas lietām vai smaržām.

Apģērbies. Tavam apģērbam ir jābūt atbilstošam tai vakancei, uz kuru tu pretendē. Tavam tērpam ir labi jāiederas biroja atmosfērā un jābūt nevainojamam. Kurpēm jābūt nospodrinātām, biksēm vai svārkiem – izgludinātiem.

Rokasspiediens. Vispiemērotākais ir stingrs rokas spiediens, jo tas norāda uz tavu pārliecību un pašapziņu. Paspiežot roku, noteikti nodibini acu kontaktu.

Entuziasms un acu kontakts. Parādi savu entuziasmu ar acu kontaktu, saglabājot ieinteresētu izteiksmi. Māj ar galvu un žestikulē ar mēru, pārmērīgas ķermeņa kustības var intervētājam sākt krist uz nerviem.

Ķermeņa valoda. Nosūti pareizo neverbālo signālu, stāvot ar taisnu muguru, pārvietojoties mierīgi un pārliecināti, un sēžot nedaudz nosveries uz priekšu.

Klausīšanās iemaņas. Klausies uzmanīgi un uzdod papildu jautājumus, lai dziļāk izprastu intervētāja teikto.

Saskarsmes iemaņas. Literāra valoda un artikulēta runa ir ļoti svarīgas. Ja šī joma nav tavs jājamzirdziņš, vingrinies. Vingrinies ģimenē, vingrinies pie spoguļa, ieraksti savu balsi magnetofonā, apmeklē nodarbības – dari visu, lai iegūtu saskarsmes iemaņas.

Vadi interviju. Izveido pati savu intervijas virzības plānu un skaidri apzinies, kur tai ir jānonāk. Tas tevī radās pārliecību un palīdzēs tev pāriet no viena jautājuma uz nākamo.

Negatīvas atsauksmes. NEKAD neklāsti negatīvās atsaukmes par iepriekšējiem darba devējiem un darba vietām. Tā vietā esi diplomātiska. Lai arī cik slikts bija tavs iepriekšējais boss vai darba vieta, iespējams, ka tu no tā guvi kādu labu pieredzi. Intervijā paud tikai pozitīvo un neaizmirsti par smaidu.

Atvadīšanās. Pasaki paldies par atvēlēto laiku un palīdz atļauju piezvanīt pēc pāris dienām, lai painteresētos, kā norit labākā kandidāta izvēle. Šis kandidāts vari izrādīties TU!

Katra darba intervija ir unikāla un neko dzīvē nedrīkst vispārināt. Viena recepte, kura varētu palīdzēt katrā intervijā, nav. Toties rūpīgi sagatavoties intervijai, lai palielinātu savas izredzes uzvarēt konkursā, nav liegts nevienam.

16 komentārs
 1. Vai tie, kas meklē darbu pēdējā gada laikā ir bieži tikuši vispār līdz kādai darba intervijai?:)))) Tā jau tāda skaista ilūzija:))) Drbu meklē, nevis sūtot CV, bet gan caur paziņām. Laiki tādi!

 2. Bla bla bla… pilnīgi piekrītu Svetikam. Tas viss darbojas citos laikos un citā valstī.

 3. Viens jautājums, uz kuru toč jābūt gatvavam, nakot uz darba interviju, ir: “Kāpēc gribat strādāt tieši šajā uzņēmumā?”

 4. Jā, ir riktīgi svarīgi zināt par uzņēmumu, kad atnāc uz interviju. Jo vairāk, jo labāk. Citādi vispŗ navs skaidrs, a ko tu te tā esi atnākusi…?

 5. Vispār, ir gan nozīme tam, kādu CV un motivācijas vēstuli aizsūti uzņēmumam!
  Ja es, kā uzņēmējs, izsludinu vakanci uz brīvu amatu, tad saņemot 100 CV, no tiem skatāmi ir tikai labi ja 15, pārējos var vienkārši izmest “mēslainē” !
  Ja cilvēks nemāk skaisti noformēt un uzrakstīt CV, tad neredzu ko gan viņš varētu darīt manā uzņēmumā.

 6. Paldies par rakstu!! Noderīgi padomi!
  Tie, kas negrib meklēt vainu sevī, meklēt to apstākļos un darba devējos!! Ja jūs zinātu cik daudz vienkārši briesmīgu un paviršu pieteikumu saņem darba devējs!! Ja tev ir ko piedāvāt un tu pratīsi to izdarīt, tad bez darba nepaliksi.. Tuvojas laiki, kad brīvu un labu speciālistu ar uguni nesameklēt..
  Un jā – arī vislabākā pieredze un zināšanas neglābs kandidātu, kas atsūta CV ar gramatikas kļūdām, bez pieteikuma vēstules teksta vai no e-pasta zaika@.. diemžēl vēl joprojām..
  Cienīt vienam otru mums vēl stipri daudz jāmācās.
  P.S. nesaku, ka darba devēji priekšzīmīgi, bet – kādam tak jāsāk.. Un komunikācija sākas no pieteikuma.

 7. Veselu mēnesi gandrīz katru dienu vismaz kādas nosūtīju savu CV, bet nebija ne no viena pilnīgi nekādas atbildes, tad sāku rakāties pa internetu, lai saprastu, kur ir problēma. lasīju visādus forumus, ieteikumus, utt.
  un tad man ļoti palīdzēja šis:

  http://[cenzēts]weebly.com/weebly/main.php

  .. mūsu laikos, kad darba devēji meklē vislabāko no tā, kas ir pieejams, tam kādu pieteikumu par sevi aizsūti, ir ļoti liela nozīme!
  kā saka – pamana spilgtāko, interesantāko, to, kas visvairāk krīt acīs!

 8. Šie padomi noderēs ja tiek līdz intervijai, bet šobrīd lielākā daļa par interviju var tikai sapņot.

 9. Man mazliet paveicās- uz divām intervijām uzaicināja. Abās bija jautājums- kā pavadat brīvo laiku? Man ir 3,5 gadus vecs puika, godīgi arī pateicu, ka brīvais laiks veltīts viņam. Reakcija- 1)variantā bija neitrāli korekta- pajautāja par b/dārzu un slimošanu; 2)variantā- ai, kā jūs tiksiet galā, bērns prasa lielu enerģiju. Tā nu man radies jautājums- viltīgi noklusēt vai godīgi stāstīt, ka ir bēns?

 10. to iiii. Noklusēt, jo mūžīgi slimojoši bērni ir tik dziļi iesakņojies stereotips, ka grūti pārliecināt par pretējo. Vislabāk ir mēģināt iztaustīt to, kāds cilvēks Tev sēž pretī un ko viņš gribētu dzirdēt, tad tā lieta aiziet. Par motivācijas vēstulēm piekrītu. Man ir paveicies ar dabas dotu talantu Labi rakstīt, tāpēc 2 reizēs no desmit tikai neuzaicina klātienē satikties pat ja esmu norādījusi, ka kāda no prasībām tomēr man nepiemīt.

 11. esmu dzirdējusi no darba devējiem, ka novērtē to, ka ir ģimene, bērns, uzskatot, ka tad cilvēks ir atbildīgs un ir iemācījies saplānot savu laiku. Tā ka nevar teikt viennozīmīgi. Un, protams, jāsagatavo atbilde, ko darīsiet, ja bērns slimos, vajag teikt, ka ir vecmāmiņas, radi, kas pieskatīs.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.