Kas var AIZSTĀT darba pieredzi tavā CV?

Ne viens vien jaunais darba meklētājs saskāries ar apburto loku – lai dabūtu darbu, jābūt pieredzei, turklāt, vēlams, atbilstošā jomā, bet, kā lai iegūst pieredzi, ja neviens uzņēmums nedod iespēju sevi pierādīt? Tieši tā pati problēma rodas gadījumos, kad esi ieguvusi jaunu izglītību un kardināli vēlies mainīt savas profesionālās darbības sfēru. Tomēr viss nav tik bezcerīgi, tāpēc šoreiz skaidrojām, kas tavā CV var aizstāt darba pieredzi un kas jāņem vērā darba intervijā. 
SPECIĀLISTA VIEDOKLIS

Vienas no lielākajām nevalstiskajām organizācijām Latvijā biedrības „Latvijas Samariešu apvienība” personālvadības speciāliste Laila Ozoliņa saka tā: „Viss atkarīgs no tā, uz kādu amatu pretendē jaunais darbinieks. Parasti pirmais, kam pievēršu uzmanību, ir pats CV noformējums, nevis tā saturs. Valoda un tās pareizs pielietojums, gramatika. Darba pieredze? Nav svarīgi, kur un kādos amatos strādājis, bet gan cik ilgi strādājis vienā darba vietā, vai ir no skraidītājiem – pastrādā pāris mēnešus tur, tad citur, tad atkal maina darba vietu. Es to uzskatu par mīnusu – nenoturīgs, neuzticams darbinieks. Tad labāk, lai bez pieredzes – izskolosim pa savam. Izglītība un zināšanas primārais ir tikai atsevišķos amatos, piemēram, ārstiem, medmāsām, pasniedzējiem, šoferiem utt. – profesijās, kurās citādi nemaz nevar strādāt. Bet ierindas darbiniekiem svarīgāk ir, lai cilvēks izrāda interesi apgūt nezināmo, mācīties, pilnveidoties un gribēt un prast iegūtās zināšanas pielietot darbā. Svarīgi, lai CV un pārrunās darbinieks spēj parādīt, ka atbilst mūsu izvirzītajiem priekšnosacījumiem, piemēram, par valodu zināšanām, datorprasmēm, ir ieguvis nepieciešamos sertifikātus. Nozīme ir arī atsauksmēm no iepriekšējās darba vietas un rekomendācijas vēstulēm. Tā kā CV katrs var ierakstīt to, kas viņam liekas svarīgs un nerakstīt to, kas varētu kaitēt – šī dokumenta saturs nav pamats manai izvēlei pieņemt darbinieku darbā vai nepieņemt. Es labāk balstos uz pirmo iespaidu sarunas laikā un pārbaudes laiku. Pretendentam jācenšas būt pārliecinātam par saviem spēkiem, bet ne augstprātīgam. Viņam jābūt komunikablam, bet ne balamutei. Viņam jābūt zinātkāram, bet ne pārgudram. Pieklājīgam, bet ne pieglaimīgam. Un noteikti jābūt lojālam organizācijas vērtībām un kopīgajam garam, jāspēj iekļauties komandā!”

KAS VAR AIZSTĀT DARBA PIEREDZI?
Neviltota interese par darbības sfēru un konkrētu uzņēmumu.
Tu jautāsi, kā tad viņi to zinās, saņemot manu CV? Tavā CV būs norādīts tavs vārds un uzvārds, bet pēc šiem datiem tevi visai viegli ir atrast sociālajos tīklos, tāpēc pacenties, lai tajos radītu par sevi īsto iespaidu, piemēram, iesaki citu profesionāļu rakstus un seko savas vēlamās jomas uzņēmumiem, īpaši, tās iestādes profilam, kurā visvairāk vēlies strādāt. Esi pamanāma interneta vidē, un ļoti iespējams, ka tevi pamanīs arī dzīvē. Nenovērtē sociālo tīklu sniegtās iespējas par zemu! Daudz lielāka iespēja, ka tava sapņu uzņēmuma vadītājs atbildēs uz tavu jautājumu tviterī, nekā uz tavu vēstuli e-pastā, kas būs viena no miljona. Nekautrējies un esi oriģināla!

Kontakti vajadzīgajā sfērā un labas atsauksmes.
Jā, jā, tā ir gandrīz tā pati blatu sistēma, par kuru iedomājies, bet pirms tu sāc bļaustīties, ka darbā ņem tikai radus un draugus, paskaties uz problēmu no otras puses! Cilvēki visvairāk uzticas personīgi pazīstamiem ļaudīm, tieši tāpēc arī darbu iegūt ir vieglāk caur paziņām – labs darbinieks nekad neieteiks sliktu potenciālo darbinieku. Ja meklē darbu, pastāsti par to saviem paziņām, īpaši tiem, kas strādā tevi interesējošā sfērā! Savā CV šos cilvēkus vari norādīt, kā personas, kas par tevi var sniegt labas atsauksmes.

Tavas personīgās īpašības.
Neatlaidība un uzdrīkstēšanās. Komunikācijas un pārliecināšanas prasmes, apķērība un entuziasms. Izklausās pēc forša cilvēka, vai ne? Un tu taču arī esi foršs cilvēks! Jā, tā nav profesija, tomēr tieši tavas personiskās īpašības ir puses no tavas profesionalitātes – pienākumus un prasmes tu vari apgūt, bet labas īpašības ir nezūdoša vērtība. Iekļauj savā CV sadaļu Personiskās īpašības un uzskaiti tajā visu, kas varētu būt noderīgs, tomēr nemelo – to būs pārāk viegli pārbaudīt, līdz ko uzsāksi darba gaitas.

KUR UN KĀ IEGŪT PIEREDZI UN ZINĀŠANAS?
Prakse vai brīvprātīgais darbs.
Bieži dzirdēts sabiedrībā valdošs uzskats, ka pieredzi var iegūt tikai algotā darbā. Muļķības! Vai tad ēst gatavot prot tikai profesionāli pavāri? Vai tad auto riepu nomainīt spēj tikai kvalificēts automehāniķis? Taisnība gan, iemācīties var tikai darot, bet darīt var arī bez atalgojuma, piemēram, izejot praksi kādā uzņēmumā (kas zina, varbūt tik labi sevi parādīsi, ka pēc tam tiksi uzaicināta pastāvīgā darbā?!) vai piedaloties kādā pasākumā kā brīvprātīgā. Šo visu iespējams uzrādīt CV darba pieredzes vietā. Kamēr esi students, droši drīksti rakstīt savā CV arī skolas avīzes vadītāja amatu un orķestra vecākā pienākumus – tie parādīs tavu mērķtiecību.

Zināšanas var iegūt arī pašmācības ceļā. Viens veids, kā iegūt zināšanas, ir praktiska pieredze, kas ļauj vienlaikus apgūt gan teoriju, gan praksi, tomēr šis nav vienīgais veids – vēl pastāv iespēja gan mācīties augstākās izglītības iestādē, gan kursos, gan, galu galā, pašmācības ceļā. Pašmācība ir īpaši aktuāla mūsdienās – digitālajā laikmetā – lai mācītos vairs nav nepieciešams meklēt grāmatas, apmeklēt bibliotēkas (lai gan nevajag aizmirst arī šo iespēju!), ļoti daudz ko var iemācīties, piemēram, skatoties youtube video vai lasot profesionāļu rakstus un blogus par attiecīgo tēmu.


KO VĒL NEDRĪKST AIZMIRST? 
Nav noteikta likuma, kas paredzētu, kam tieši jābūt rakstītam tavā CV, to tu vari izlemt pati un tas ir labi! Sūtot CV uz konkrēto darba vietu, raksti tikai to, kas viņus varētu interesēt tieši konkrētā uzņēmuma un vakances saistībā. Motivācijas vēstulē, papildus visam citam, vēlreiz norādi svarīgākos punktus, kāpēc tieši tu esi labākais kandidāts un īsi pamato to ar savu prasmju aprakstiem! Rakstot e-pastu, nesūti to tukšu – teksta vietā noteikti ieraksti, kas tu esi, ko vēlies, un kas pievienots pielikumā. Neizmirsti par pieklājības frāzēm! Un pēdējais, bet ne mazsvarīgākais ieteikums – nebaidies sūtīt savu CV! Ja tu to paturēsi tikai savā datorā, pavisam noteikti netiksi pamanīta – pilnīgi vienalga, vai tev ir lieliska pieredze vai nav nekādas!
8 komentāru
  1. Ja nav bijusi nekāda darba pierdze, vispareizāk ir pieteikties darbā praksē bez maksas. Ieteicams to darīt atbilstošās sfēras labākajā vai atpazīstamākajā uzņēmumā, jo līdz ko varēs ierakstīt nopietnas kompānijas vārdu CV, tas daudzkārt atvieglos turpmākos darba meklējumus. Kā arī, var gadīties, ka nokļūsti “īstajā vietā un īstajā laikā” un parādot un pierādot sevi no labākās puses, vari tikt pieņemts šajā uznēmumā arī pastāvīgā darbā. Šis no personīgās pieredzes ;)!

  2. viesis.20.03.13.
    Ir vēl cita problēma! CV IR PĀRĀK LABS!!!!!! Ko tad? Arī tādus uz intervijām neaicina…

  3. Jautājums! Vai tiešām var arī praksei pieteikties, pēc studiju beigšanas? Man kā tikko studiju beigušam studentam prakse saistās kā pieredzes iegūšana studiju laikā. Pēc profesijas esmu nesertificēts ārsta palīgs(feldšeris). Lielajā praksē biju uz ātrajiem, bet sapratu, ka to nespēju, bet pie ģimenes ārsta netieku, jo nav pieredzes un kontaktu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.