Kā izlikties par vīna pazinēju

Smalkais tonis prasa daudz un dažādu lietu. Viens no tiem ir būt erudītai vīnu jautājumā. Bet, ko darīt, ja atšķir vien baltvīnu no sarkanā, bet viss pārējais, kas saistīts ar vīniem, ir tumša bilde?

Nenokar degunu. Lai gan ap un par vīnu dzeršanu tērgā teju viss sabiedrības krējums, tikai daži no smalkajiem ļaudīm patiešām zina, par ko ir runa. Tāpēc, ja nevēlies izskatīties nepraša un gribi labi iederēties šajā kompānijā, iemācies dažus vienkāršus vīnu sarunu trikus.
Ja vēlies blefot profesionāli, atceries, ka nekad nedrīkst jaukt divas pilnīgi dažādas lietas – vīna dzeršanu un vīna degustāciju. Vīna degustācija nebūt nav smalka nodarbošanās, bet gan veids, kā daži ļaudis pelna sev dienišķo maizīti. Turklāt tas nav tik patīkami, kā pirmajā brīdī šķiet. Vīna degustētāji, kā likums, vīnu nemaz nedzer, bet tikai patur mutē un izspļauj speciāli tam domātā traukā. Turklāt arī pārējā dzīve degustētājiem nav diez ko rožaina, jo jāatturas no virknes pikantu un izteiktu garšvielu, lai nesabojāto īsto garšas kārpiņu. Vārdu sakot, vienas vienīgas mokas.
Tāpēc, ja vēlies būt smalka dāma – vīnu pazinēja, tad dodies vīnus nogaršot, izbaudīt vai sliktākajā gadījumā iedzert, bet ne degustēt.

Vīna sarunas
Augstākajās aprindās tās ir aizstājušas lielu daļu sarunu par labu laiku. Un lai tu te iederētos, svarīgi ir neizblamēties. Patiesībā tev būtu jāmāk jebkurā brīdī nolasīt referātu, ar ko atšķiras burgundietis no bordo. Lai gan… bez šīm zināšanām var lieliski iztikt.
Runājoties ar vīna pazinēju, necenties pārāk daudz izteikties. Labāk vispār iztiec bez vārdiem. Pie vīna glāzes vari murmināt mhm, mmmm, aha, ooo. Galvenais, dari to pietiekami izteiksmīgi un dažādām sejas izteiksmēm. Tas viss ļaus iztikt bez vārdiem un otram sarunas dalībniekam izteikt savu viedokli par vīna buķeti, garšas niansēm, pēcgaršu, krāsu un citiem smalkumiem. Laiku pa laikam vari iestarpināt – tev arī tā šķiet, neapšaubāmi, piekrītu utt.
Ja neesi vīna zinātāja, labāk pēc iespējas ilgāk atliec sarunu par vīna garšas niansēm. Lai citi paspēj izgaršot augļu, šokolādes, dūmu, vecas ādas vai vēl sazin kādu aromātu, bet tu vari piebilst, ka tev šis aromāts šķiet ne pārāk izteiksmīgs, vai smaidot piekrist, ka jā, man arī ļoti patika šī nots.
Ja nu tomēr esi iespiesta stūrī un tev jārunā, atceries dažus noteikumus. Tev jāzina, ka jauni vīni nav pārlieku augstu vērtējami, bet labākie savu kārtu vēl gaida mucās. Svarīgs sarunu temats ir vīnogu ražas. Katrā reģionā laiks, kad ievāc vīnogas ir atšķirīgs. Svarīgi, kādi laika apstākļi šajā gadā bijuši, vai daudz lijis un tāpēc vīns nestāvēs, vai arī ražu lolojusi saulīte un tāpēc tas apsolās būt īpaši laba vīna gads. Jāzina, ka vīnogām labs gads bija 2009, bet īpaši izcils 2005. Ne vienmēr bagātīga vīnogu raža nozīmē, ka arī vīns no tām būs izcils. Piemēram, 2009. gadā raža bija pat par 10 procentiem mazāka nekā citus gadus, tomēr izcila vīna darīšanai.
Ja vēlies īpaši paspīdēt, pirms dodies uz pasākumu, atrodi internetā kādu vīna rakstiņu un iegaumē dažus faktus, kurus varēsi pārjautāt saviem sarunu partneriem. Cilvēkiem neinteresē tavas zināšanas, bet gan iespēja paspīdēt ar savējām. Tāpēc neuztraucies, bet izsaki apgalvojumus jautājumu formā. Es dzirdēju, ka 2009. gada raža Bordo bija daudzsološa? Vai tā ir taisnība?

Žesti un citi knifi vīna dzeršanas laikā
Kad esi nonākusi līdz vīna nogaršošanai, ievēro dažus trikus.
Ielej ceturtdaļglāzes vīna, bet vēl labāk, ļauj to izdarīt kādam citam. Pāris sekundes pacel glāzi un uzmanīgi pēti to. Tad nedaudz saskalo vīnu un pacel to pret gaismu.
Paņem glāzi un sāc to virpināt vienā virzienā, lai vīns skalotos – dari to mēreni, ne pārāk stipri, bet arī ne nīkulīgi. Nekādā gadījumā neskalini vīnu turpu šurpu. Tiek uzskatīts, ka šī darbība palīdzēs sajust visu vīna aromātu.
Kad esi vīnu izvirpinājusi, pasmaržo to. Ja vēlies, vari šķobīt degunu kā Depardjē savās filmās, jo daži vīna speciālisti uzskata, ka tā labāk izjutīsi dzēriena aromātu.
Tikai pēc šīs ākstīšanās drīksti nobaudīt pašu vīnu. Pareizi tas būtu jādara, ieņemot lielu malku dzēriena un cenšoties vienlaikus ieelpot. Šai mirklī tavu muti jāpārpilda pilnīgam vīna aromātam.
Ja esi ieradusies uz vīna degustāciju, tad pēc etiķetes tev būtu vīns ar elegantu žestu jāizspļauj speciāli tam domātā traukā vai tuvējā puķupodā. Tomēr domājams, ka, ejot uz vienkāršu vīna kluba vakaru, bez šīs degustācijas daļas varēsi iztikt.

Kas vēl tev jāzina
Kā īstai vīnzinei – tiklīdz glāzē ieliets vīns, tev būtu jāsaprot, vai tas nesmaržo pēc korķa. Tādam vīnam būs nedaudz pelējuma smakas.
Vīns neder dzeršanai, ja pārāk ilgi bijis atvērtā pudelē, jo tas ir oksidējies. Tā pazīme ir pārlieku tumša krāsa (konkrētās šķirnes vīnam) un viegla īrisu garša.
Restorānā no šāda vīna var atteikties, tikai tas jādara uzreiz, tiklīdz viesmīlis vīnu ielējis glāzēs un pasniedzis to nogaršošanai. Arī solīdi vīna tirgotāji vīnu, kam ir korķa garša, samainīs pret citu pudeli.

19 komentārs
 1. Piedodiet, bet šis izklausās pēc kaut kāda blondīņu – cacku apmācību kursa. 🙁

  Tāpēc mūsu sabiedrība reizēm ir tik slima, ka visi baigi gudros tēlo un runā par lietām, par kurām nekā nejēdz.

  Ir taču lietas, kurās mēs katra lieliski orientējamies – grāmatas, māksla, bērni… vai varbūt kamasutra… 🙂 Par tām tad arī runājam.

  Bet ja nesaprotam neko no vīna – kāpēc muldēt par kaut kāfdu 2009.gada Bordo ražu, ka varētu vienkārši pateikt – man ļoti garšo šis vīns, bet neesmu īsta vīna pazinēja. Varbūt pastāstiet par…… un rezultātā tiešām kaut ko uzzināsi, nevis no interneta sagrābstītas gudrības.

  Prozit!

 2. Nu gan tu traki pie sirds ņēmi rakstu:) Viegls, ar joku uzrakstīts un tīri labi noder piektdienas rītam, kad vakarā gaidāms kāds pasākums:) Netver visu tik nopietni, Dūda!;)

 3. Esmu šad tad bijusi starp tādiem cilvekiem, kas vins otram kaut ko sar”gīt’m sejām stāsta par vīna notīm, pēcgaršu, niansēm, gadiem un ko tur. Es, protam,s nezinu, bet man likās, ka tā ir viena vienīga ārišķība. Ievērojami jautrāk šādā kompāijā ir vienkārši malkot savu vīnu – kā nu tu to proti – un paklusēt:) Labs garastāvoklis – garantēts.

 4. Laikam toč uzcepos. 🙂 🙂 🙂 Bet vienkārši ne reizi vien man nācies būt kompānijās, kur cilvēki kaut ko GVELŽ ar gudrām sejām… un ja vēl šeit tas tiek kultivēts… Brrr….

  P.S. Bet vīns man garšo un pārāk nopietna neesmu, tik reizēm dusmojos! 😀

 5. Man šķiet, ka nav kauns nezināt un izrādīt savu nezināšanu kādam liekoties vērtgāgākam, nevis gvelzt ti stulbas lietas, kas te sarakstīts. Nu nespļauj vīnus degustācijās vienmēr ārā un atšķirt bordo no burgundieša ir tīrais nieks

 6. A kāpēc par kaut ko jīzliekās? Ja jau tu neko par to nezini, tad vienkārši var pieklājīgi būt neitrāla, nevis izlikties, ka kaut ko saproti.

 7. Autorīte šeit runā par smalko toni. Bet īstenībā te ož pēc seriāla “Smalkais stils”, kur resnā Burkā kudze kā jau totālāka mietpilsone centās izdarīt visu tā, lai tik neviens nepadomā, ka viņa ir nesmalka, nearistokrātiska un nezinoša. “Burkā rezidence, runā namamāte…. ” 😀 😀 😀

 8. Vīns ir tik forša lieta, ka labāk viņu baudīt uzticamā draugu kompānija, kur nav jāizliekas un jātēlo. Vai arī vienkārši vakarā – divatā.

 9. nu ko nu cepas 5dienas vakara par sikumiem. nav tak te nakads viina portaals. visas nu tik zinoshas, tik vizdegunigas un tik neiecietigas. a es palasijos un man vienkarshi sagribejas nopirkt vakarma labu viinu. pasedes ar draudzenem, paplajapas – bez vias shitas smalkas etiketes, saprotams:)

 10. Man jau arī liekas, ka tāds mīlīgs rakstiņš ar humoru uzrakstīts. Nekas jau te nav jāņem pārāk nopieti. Patīkama lasāmviela, kad pilnīgs slinkums strādāt:)

 11. Rakstinš tiešām ļoti mīlīgs; bet katrā jokā – daļa patiesības. Vīna dzeršana šobrīd ir ļoti modē, un visādu “spečuku” kļust arvien vairāk. Visi tagad dziļdomīgi skalina vīnu (obligāti lielājā, kaut gan ne vienmēr tas ir nepiecišami) glāze un ar nopietno ģīmi prāto par notīm un niansēm. Mēģināt saprast vīnu tas ir tiešam interesanti, bet mūsu cilvēks to dara ar lielo pretenziju; meģina izlikties gudrāks par visiem šajā tēmā un pieradīt to visiem. Ta attiecās īpaši uz sievietēm…pat smiekli pārņēm, kadus murgus man, strādajot ar vīniem, dažreiz no tādam specialistēm jāklausas;) Nu tas nekas, galvenais ļaut cilvēkam izrunāties;))) Baudiet vīnu, bet ar prieku nevis tādeļ, lai kau ko pierādītu!

 12. Kaukā šķiet, ka, ja reiz cilvēks nokļūst tādā smalkā sabiedrībā, viņš ātri vien apgūst visu vajadzīgo etiķeti. Tas ir situācijā, ja nav varinatnu. Savukŗt muļķoties un izlikties par zinošu, lai kādam izpatiktu – man šķiet pilnigi garām.

 13. Labrīt!:) A mēs tik garšī vakar vīnu padzērāmies. Bez visiem šitiem snobiskajiem smalkumiem. Vienkārši garšigi un saviesīgi:) Un bija tur gr Argentīnas, gan Austrālijas, gan Francijas – nu un? – visi labi:)

 14. Vai tad vīna dzeršana vēl arvien LV ir tik ļoti modē? Man nez kāpēc šķiet, ka tas bija aktuāli vairākus gadus, bet nu jau mēs kļūstam mazliet atvērtāki un protam baudīt arī citus dzērienus – ne tikai vīnu. Un vairs neesam ari tik smieklīgi klīrīgi, izliekotis par smalkiem vīnu pazinējiem jau trešajā paaudzē:))))

 15. A man sarkanie vīni diez kā negaršo. Toties ar prieku gaidu vasaru, kad atkal varēs dzert atdzesētus baltos vīnus kartsā vasaras vakarā vai pēcpusdienā.

 16. Pazīstu vīnus un zinu viņu specifiku, bet tā vietā lai runātu ar vīniem, ar draudzenēm vienkārši opņemam kaut ko foršu un vieglu un izkāpjam uz laukiem lai spriestu par vīrišiem un dzīvi.
  Ja iznāk atrasties tā sauktaja krējumā, dažkārt gadās dzirdēt tādus feilus. Ja nepazīsti vīnu, neizliecies, pasaki ka krāsa ir balta nevis sarkana un ka tev garšo.
  Viss.
  Labāk nekā, ka pēc tam kāds vīnzinis pieies un pateiks ko par tevi domā. Klusiņam, protamms

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.