Kā DABĪGI stiprināt IMUNITĀTI – 14 paradumi IKDIENAI

Biežāk smaidi, piedomā, ko ēd un kā dzīvo, un tev gluži vienkārši neatliks laika slimot! Imunitāte ir organisma instruments, kas palīdz apkarot visu nevēlamo, kas tajā nonāk – baktērijas, vīrusus un pat parazītus. Lai gan bieži sakām, ka nepieciešams imunitāti stiprināt, patiesībā tikpat nevēlama kā pavājināta ir arī pārāk spēcīga imunitāte, jo tās dēļ var rasties daudz netīkamu slimību, piemēram, alerģija. Lai tava imunitāte strādātu precīzi – ne par stipru, ne par vāju, jācenšas dzīvot veselīgi. Un tas nebūt nenozīmē tikai pareizu ēšanu.

Daži imunitātes tjūningošanas padomi, kas neattiecas uz virtuvi
Vairāk laika pavadi draugu un labvēlīgi noskaņotu cilvēku kompānijā. Labai pašsajūtai un veselīgai imunitātei ļoti svarīgi, lai tu pietiekami bieži spiestu roku, skūpstītos vai apskautos. Pētījumi rāda, ka cilvēki, kuri pavada daudz laika sabiedrībā, slimo retāk nekā mājās sēdētāji.

Klausies relaksējošu mūziku. Bet vēl labāk spēlē un dziedi pati. Mūzika nomierina un mazina nogurumu, kas ir viens no organisma aizsargspēju lielākajiem ienaidniekiem.

Vēl vairāk imunitāti grauj stress. Mācies to ierobežot un savaldīt. Apgūsti elpošanas relaksācijas vingrinājumus. Nesmādē vannu ar aromātiskām piedevām vai jebko citu, kas palīdz tev atslābināties.

Vismaz pāris reižu nedēļā nodarbojies ar sportu. Fiziskas aktivitātes mobilizē organisma aizsargspējas, turklāt to laikā ķermenī izdalās laimes hormons. Tikai nepārcenties, lai gaidāmā mundruma vietā nejustos pārgurusi.

Aizver guļamistabā aizkarus. Cilvēka miegs ir pilnvērtīgs tikai tumsā, jo gaismā neizstrādājas hormons melatonīns, kas palīdz uzturēt imūnsistēmu kārtībā.

Mācies uztvert apkārt notiekošo pozitīvi. Stresu sagādā nevis pati situācija, bet mūsu attieksme pret to. Ja pasmiesies par notiekošo, dvēselei būs vieglāk un veselība arī stiprāka.

Biežāk smejies. Smiešanās laikā organismā notiek virkne labu pārmaiņu – pazeminās asinsspiediens un izstrādājas laimes hormoni endorfīni. Pētnieki apgalvo, ja piecas minūtes no sirds smiesies, jutīsies tikpat relaksēta, kā 40 minūtes būtu atpūtusies.


Un visbeidzot, ja gribi būt vesela, ēd veselīgi. Kad vitamīnu rezerves izsīkušas un esam mazliet nogurušas no pelēkajām dienām un tumšajiem vakariem, vīrusi tā vien klejo apkārt, meklējot vārgākos. Bet nepadodies un uzvari šai cīņā. Tavs galvenais ierocis ir pilnvērtīgs un veselīgs uzturs. Jo tas, ko mēs ēdam, ir kā degviela mašīnai. Ja ieliesi motorā sliktas kvalitātes benzīnu, mašīna šķaudīs un pukšķēs, ja vispār sāks strādāt. Arī tavs ķermenis nespēj strādāt pilnvērtīgi, ja nepiedāvāsi tam kvalitatīvu pārtiku.

Lieliskais sešinieks – produkti labas imunitātes uzturēšanai
Šie ir, mūsuprāt, svarīgākie produkti labas imunitātes uzturēšanai. Turklāt pie mums auguši – tātad tieši tas, kas ir vispiemērotākais un iedarbīgākais.

Ķiploki ir universāls kareivis vīrusu laikā. To lielākais pluss ir fitoncīdi, kas aizsargā organismu no dažādiem vīrusiem. Lieliski, ja katru vakaru visi ģimenes locekļi apēd pa svaigai ķiploka daiviņai. Tomēr, ja nevēlies sajust aso garšu, ķiploku var pat neēst. Pārgriez daiviņas un saliec tās istabā trauciņos, pāris stundu no ķiploka plūdīs spēcīgs aromāts, kam piemīt ārstniecisks efekts. Ķiploku šķīvīši mājās jāizliek arī tad, kad kāds slimo, lai pasargātu no vīrusiem pārējos. Bet bērniem, kuri gripas laikā dodas uz bērnudārzu, vari pie krekliņa malas piešūt ķiploka daiviņu. Šāda medaļa mazo pasargās no slimošanas. Un, pat ja kodīgajam ķiplokam nav izdevies pasargāt no saslimšanas, turpini ēst tos svaigus. Tie ir kā dabiska antibiotika, kas palīdz ātrāk izveseļoties.

Bišu produkti.No šiem īpaši izceļams bišu māšu peru pieniņš, ziedputekšņi, vasks un, protams, pats medus. Peru pieniņš uzlabo vielmaiņu, asinsveidošanos, ēstgribu un mazina nogurumu. Tam piemīt arī antibakteriāla iedarbība un lieliskā spēja tikt galā ar gripas vīrusu. Līdzīga iedarbība, tikai ne tik spēcīga, ir medum. Atceries, ka šo produktu nevajadzētu pievienot karstai tējai, jo tad no medus labajām īpašībām pāri paliek tikai salda garša. Vislabāk medu baudīt tāpat, ar karotēm, bet, ja vēlies dzert medustēju, pagaidi, kamēr tā atdziest līdz aptuveni 40 grādu karstumam un tikai tad pieliec karotīti medus.

Dzērvenes ir ļoti labs C vitamīna avots. Tomēr vēl svarīgāka ir cita dzērveņu sastāvdaļa – benzoskābe. Tā ir lielisks konservants, kam pateicoties dzērvenes nebojājas. Bet tev tā palīdzēs cīnīties ar lielāko daļu vīrusu. Dzērvenes ir ļoti labas arī tad, ja ziemas aukstumā esi apsaldējusies un iemantojusi uzrīnizvadceļu iekaisumus. Tāpēc ziemas laikā sablendē dzērvenes ar cukuru un apņemies katru dienu izdzert vismaz glāzi šīs dabiskās un gardās limonādes. Ja vēlies saldāku našķi, saliec dzērvenes medū un noglabā plauktā saldākiem brīžiem. Nesmādē arī dzērveņu ķīseli, jo, lai gan vārot C vitamīns iet bojā, benzoskābe saglabājas nemainīga.

Kārtīga vitamīnu bumba ziemas laikā ir mežrozīšu augļi. Ja esi jau iepazinusies ar pavasara vīrusiem un šķaudi vai klepo, iedzer mežrozīšu augļu tēju, kurai pievienotas upeņu, brūkleņu vai pīlādžu ogas, un atkal jutīsies labāk. Nepārspēts C vitamīna avots ir mežrozīšu sīrups. Mežrozītes palīdz arī pret muskuļu sāpēm, ja gripa tevi jau pievārējusi.

Nepelnīti maz pieminēti ir smilšērkšķu augļi. Tāpat kā mežrozīšu augļi, arī smilšērkšķis ir lielisks C vitamīna avots. Tāpēc, ja redzi saldētu smilšērkšķu sulu, noteikti nopērc. Arī citu vitamīnu, piemēram, sulās reti sastopamie B grupas un K vitamīni smilšērkšķos netrūkst. Tā kā daļa tajos esošo vitmīnu ir taukos šķīstošie, dzerot sulu, ieteicams tai piepilināt pāris pilienu eļļas. Bez imunitātes stiprināšanas smilšērkšķi noder arī kā organisma attīrītājs un spēcīgs antioksidants.  Ja tev negaršo smilšērkšķu sula, lūko no tās gatavotus kārumus – ledenes vai mūsu pašu gardās marmelādes.

Vietējās piparmētras noder gan tad, kad tevi piemeklējušas kādas elpceļu infekcijas – klepus, bronhīts vai vēl kas cits, gan vienkārši veselības uzturēšanai. Dzerot piparmētru tēju, tu dezinficē mutes dobumu un piparmētras antiseptiskās īpašības neļauj organismā attīstīties baktērijām. Atkarībā no tējas stipruma piparmētru dzēriens var būt gan tonizējošs, gan nomierinošs.

18 komentārs
 1. Nu tā jau ir – tūlīt sāksies tkusnis, būs spapjas kājas, iesnas un saakustēsnās. Labi padomi. Noderēs!

 2. Šitas man nekad nav nijis skaidrs. Kā tur īsti ir ar to imunitāti un kāpēc pavisam nelabēlīgos apstākļos nesaslimtu un tad pēkšņi it kā viss labi – bet saslimstu. Man ir radusies sajūta, ka imunitāte ir šausmīgi atkarīga no mūsu dzīvesprieka un otimisma līmeņa. Ja tās enerģījas ir daudz un ar + zīmi, tad nekādas slimības neķeras, bet līdz ar kreņķiem, pat iesnas lāgā nepāriet.

 3. vēl labāk, ja visas tās labās lietas, kas stiprina imunitāti, lieto pastāvīgi, nevis stihiski:))))

 4. Vajag visu ziemu pirtī iet un tad āliņģī peldēties. Un tā – reizi nedēļā. Neesmu jau kuro ziemu rezultātā slimojusi!

 5. Man piparmērtu lapas sasaldētas saldētavā kopš vasaras. Nezinu, kā ar viņu palīdzību imunitātes veicināšanā, bet tēja sanāk labu labās. Aplietas ar karstu ūdeni, smaržo, kā tikko plūktas.

 6. Man savukārt ir tāds vērojums, ka katram cilvēkam ir kaut kādas vājās vietas veselībā un kad tās aizsargspējas mazinās, tas uzeiz atsaucas uz tām vājajām vietām. Vienam mūždien sāp kakls kā ķas, a otram ne no šā ne no tā ir piena sēne. Un laikam taisnība, ka par imunitāti jārūpējas pastāvīgi – jāed veselīgi, jādomā pozitīvi, jātusē ar gaišiem cilviņiem un jākustas. Tik ne vienmēr viss no šitā aresnāla ir pieejams – īpaši, kas attiecas uz pozitīvu skatu uz dzīvi un jaukajiem cilvēkiem apkārt.

 7. Šķiet, ka tā imunitāte mums visiem ir tā sačkarēta, ka jāstiprina viņa ir visiem.

 8. Pagājušajā rudenī, zinot, ka siltsērškški veselīgi, rūpīgi aplasīju vienu krūmu. Un pēc tam nezināju, ko iesākt. Kamēr bija svaigas – katru dienu ēdu pa druskai. Pārējo nācās izmest. Vai kāda zina, ko ar svaigiem smiltsēkršķiem nākamo riezi pasākt, ja reiz tie tik veselīgi?

 9. Nu varēji tak pašu vienkāršāko – ielikt saldātevā. Gan jau kaut kā pēc tam ziemā izmantotu. Būtu tev tagd laba imunitāte:))))

 10. Man šoziem līp viss, kam nav slinkums. Ārste saka, ka pie vainas zema imunitāte. Jau pāris mēnešus lietoju visu te uzskaitīto, eju uz piti un masāžu, bet pagaidām rezultāti nav nekādi dižie. Pirm nedēļas biju saķērusi to “lielisko” vēdeŗa vīrusu, kurš pa rīgu klejo.

 11. Kad tā palasa, tad liekas, ka par veselību parūpēties nemaz nav tik sarežģīti, bet, kd tas jāsāk darīt, kaut k;a nesankā.

 12. A tu visādas analīzes esi nodevusi? Moš, tev kaut kas daudz nopietnāks, nekā tu domā.

 13. Ja jūt, ka tuvojas vīruss, vai saausktēšanās, īedarbīgi ir iedzer šņabi ar medu uz nakti, uzvilkt vilnas zeķes, pamatīgi sasekties un kā likums nākamā rītā viss atkal ir labi. Bet nemitīgi dzŗevenes ēst jau neviens nevar.

 14. No smiltsērkšīem var vārīt ievārījumu. Pamkelē kādās receptēs. Arī ir ļoti veselīgs un tīri garšīgs.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.