Gribu mācīties! Stipendija?

Pēdējo gadu laikā studiju maksas dažādās Latvijas augstskolās ir augušas kā sēnes pēc lietus, nekaunīgi tuvojoties Eiropas skolu izmaksām, bet vai kvalitātei? Tādēļ loģisks jautājums – kā segt studiju izmaksas? Turpinot rakstu sēriju par izglītību, espati.lv piedāvā iepazīties ar dažādām stipendiju iespējām tām, kurām diploms jau kabatā un ir vēlme mācīties tālāk, tomēr ierobežo finansiālie resursi.

Stipendijas studijām Latvijā

Studiju gada maksa Latvijas augstskolās svārstās, sākot no 600 līdz pat 5000 latiem atkarībā no izvēlētās studiju programmas, augstskolas un kārotā grāda. Izmaksas ir pietiekami lielas, lai padomātu, kā tās nosegt. Lai izzinātu konkrētas iespējas, noteikti iesakām izpētīt interesējošās skolas mājaslapu. Tā, piemēram, Latvijas Universitātei ir gana plašs piedāvāto stipendiju saraksts – http://www.lu.lv/stipendijas/index.html. Tāpat dažāda veida stipendijas pieejamas arī citās augstskolās. Iespējas ir dažādas – tiek piešķirta vienreizēja stipendija, tiek sniegti atvieglojumi studiju maksai vai izmaksāta neliela stipendija studentiem ar labākajām sekmēm. Ir iespējams iegūt finansiālu palīdzību no dažādiem fondiem, organizācijām, biedrībām, kas, balstoties uz saviem īpaši noteiktajiem atlases kritērijiem, sniedz finansiālo atbalstu. Piemēram, Grindex fonds – http://www.grindeksfonds.lv/?lp=p&cid=25&lg=lv.

Stipendijas studijām ārvalstīs

Stipendiju iespējas ārvalstīs ir gana plašas, atliek tikai būt apņēmīgai un pacietīgai, meklējot, pētot un izvēloties. Vienkopus dažādi piedāvājumi no visas pasaules ir atrodami Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā. Lielākoties tiek piedāvāts veikt pētniecisko darbu, iegūt maģistra grādu vai papildināt zināšanas savā jomā dažādās ārvalstu augstskolās. Piedāvātās stipendijas ir atšķirīgas – iespējas gan studēt bez maksas, papildus saņemot ikmēneša stipendiju, gan pilnībā segt studiju maksu un dzīvošanas izmaksas. Sīkāk par piedāvātajām iespējām lasi šeit –  http://izm.izm.gov.lv/aktualitates/stipendijas.html.

UK
Studijas Lielbritānijā šķiet vilinošas ne tikai ar savu izglītības kvalitāti, starptautisko atpazīstamību, plašo studiju programmu piedāvājumu, bet arī ar savu multikulturālo vidi un tradīcijām. Tā kā mācību maksa ir daudz augstāka nekā Latvijā, nepieciešams nopietni apdomāt, kā segt studiju izmaksas. Visaptveroša studiju programmu un stipendiju datu bāze pieejama mājaslapā http://www.educationuk.org. Palīdzību vari lūgt Lielbritānijas Padomē Rīgā – http://www.britishcouncil.org/lv/latvia.

Vācija

Plašas iespējas piedāvā Vācijas akadēmiskās apmaiņas dienests – vasaras kursi, stipendija bakalaura darba izstrādāšanai, maģistrantūras studijas, pētniecisko darbu veikšana. Sīkāka informācija par atsevišķām programmām, pieteikšanās kārtību un citām finansiālā atbalsta iespējām atrodama DAAD informācijas centrā Rīgā –  www.daad.lv.

ASV
Tāla un vilinoša valsts ar samērā augstām studiju izmaksām – sākot no USD 15000 līdz USD 40000 par studiju programmu. Ar finansiālo palīdzību starptautiskajiem studentiem ASV tiek saprasts – stipendijas, aizdevumi, kuri jāatmaksā, un darba iespējas. Informācija par stipendijām meklējama konkrētajā universitātē, ko esi noskatījusi. Iespējams lūgt palīdzību ASV Izglītības informācijas un testēšanas centrā Latvijā –  http://www.educationusa.lv/.

Citas noderīgas interneta adreses, kurās meklēt studiju un stipendiju iespējas pasaulē:
www.izaugsme.lv – Latvijas mājaslapa, kurā, lai gan pēdējā laikā nav manītas dzīvības pazīmes, apkopota plaša informācija par iespējām mācīties ārvalstīs gan rakstu, gan atbilžu formātā;
www.mmic.lv – Mākslas menedžmenta un informācijas centra mājaslapa, kur pieejama informācija par fondiem un stipendijām Latvijā un ārvalstīs;
http://www.studyabroadfunding.org/ – Finansējuma meklēšanas datu bāze studijām Eiropā;
http://www.study-in-europe.org – datu bāze ar studiju piedāvājumiem Eiropā;
http://www.usastudyguide.com/Financial_aid.htm – informācija par iespējām ASV.

Protams, šā raksta ietvaros nav iespējams uzskaitīt visas iespējas, jo to ir bezgala daudz, bet iedvesmoties un ienirt interneta plašajās dzīlēs, lai atrastu savu iespēju, to gan novēlam, jo „kas meklē, tas atrod”.

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.