filmu izlase no 23. – 29. novembrim

TV1000
Trešdiena, 25. novembris, plkst. 21.00  
MONTY PYTHON DZĪVES JĒGA /Monty Python’s Meaning of Life/ 
Melnā komēdija. Apvienotā Karaliste, 1983.g.
Režisors – Terijs Džounss.
Lomās: Grēms Čepmens, Džons Klīss, Terijs Giljems, Ēriks Aidls, Terijs Džounss, Maikls Peilins.

Izcilā "Monty Python" komiķu grupa ir cilvēki, kuriem nekas nav tik svēts, lai par to nejokotu – ne piedzimšana, ne nāve, ne karš, ne baznīca. Un labi vien ir, ka tā – līdzīgu "Monty Python" nav, viņi ir īstena leģenda ar tādu ietekmi uz komiskā žanra attīstību, kādu salīdzina tikai ar "Bītlu" ietekmi mūzikā. Katra viņu filma – notikums. "Dzīves jēga" jo īpašs, jo ir pēdējā no visu sešu grupas dalībnieku kopīgi veidotajām pavisam piecām pilnmetrāžas filmām. Pēc formas arī vistuvākā tiem televīzijas skečiem, kas padarīja "Monty Python" tik slavenus. Viņu melnie, sirreālie joki – politnekorekti, skarbi, neērti, aizvainojoši, provokatīvi, drosmīgi, jo bieži balansē uz smalkās robežas ar bezgaumīgo, varbūt pat vulgāro – tomēr ir un paliek precīzi un aktuāli pat pēc divdesmit pieciem gadiem. Tie joprojām ir uzbrukums aizspriedumiem un standartiem. Ārkārtīgi smieklīgs uzbrukums…

TV1000
Ceturtdiena, 26. novembris, plkst. 18.30  
PĪTERS FM /Питер FM/ 
Liriska komēdija. Krievija, 2006.g.
Režisore – Oksana Bičkova.
Lomās: Jevgeņijs Ciganovs, Jekaterina Fedulova, Aleksejs Barabašs, Irina Rahmanova.
Šoreiz tas nav radio, bet gan filma – jauneklīga, gaiša un pavasarīga. Labdabīga. Par dzīves krustcelēm – brīdi, kad svarīgi izlemt, kādu ceļu tālāk iet un kas ir tiešām svarīgi, par satikšanos, kas nekādi neizdodas, kaut abi par to sapņo. Un arī par radio. Sirsnīgs kino… ļoti sirsnīgs. Filma, kas noteikti patiks.

TV3
Ceturtdiena, 26. novembris, plkst. 21.55
GOTIKA /Gothika/
Trilleris/ šausmu filma. ASV, 2003.g.
Režisors – Metjū Kasovics.
Lomās: Hale Berija, Roberts Daunijs jun., Penelope Krusa, Čārlzs Datons. 
Tāpat kā reizēm nav par ļaunu ļaut sev pabaidīties, nav par ļaunu arī atgādinājums, cik viegli un acumirklīgi var sabrukt šķietami loģiska pasaules kārtība un cik kļūdaini var izrādīties racionāli, uz pierādījumiem balstīti skaidrojumi. Kā filmas galvenās varones Mirandas dzīvē – viņa pati arvien bijusi tā, kas zina, saprot un spēj izskaidrot noziedznieku motīvus. Bet nu nesaprot, kas noticis ar pašu, kā tas gadījies, ka viņa nonākusi otrā pusē – starp tiem, kurus līdz šim pētījusi – noziedzniekiem, apsūdzēta par slepkavību! Filmas režisors francūzis Metjū Kasovics, viņš arī aktieris no "Amēlijas" (Le fabuleux destin d’Amelie Poulain, 2001.g.) un Stīvena Spīlberga "Minhenes" (Munich, 2005.g.), meistarīgi izspēlē savas filmas lielo trumpi – trauslo Hali Beriju, kurai nav iespējams neticēt, nejust līdzi, nevēlēties attaisnot, pasargāt. Grodi veidots trilleris Hičkoka tradīcijās – nevainīgs varonis nepatiesi apsūdzēts par noziegumu, kuru viņš nav izdarījis.           

TV21
Sestdiena, 28. novembris, plkst. 21.15  
PIERĀDĪJUMS /Proof/ 
Drāma. ASV, 2005.g.
Režisors – Džons Medens.
Lomās: Gvineta Paltrova, Entonijs Hopkinss, Džeiks Džilenhāls, Houpa Deivisa.
Izcilie aktieri Gvineta Paltrova un sers Entonijs Hopkinss virtuozi izspēlē tēmu par sarežģītām tēva un meitas atiiecībām. Viņš – ģeniāls zinātnieks, taču ilgstoši sirdzis ar šozofrēniju, kas likusi vairāk vai mazāk dzīvot savu maldu pasaulē, viņa – uzaugusi tēva slavas ēnā, cenšoties izrauties no tā ietekmes, pati bijusi daudzsološa matemātikas studente, tomēr atgriezusies mājās, lai rūpētos par tēvu, kas arvien vairāk zaudēja saikni ar realitāti. Tagad viņai jātiek galā gan ar tēva nāvi, gan ar tā mantojumu, jo īpaši – noslēpumiem, kas palikuši pēc viņa. Tik grūti viņai ir noticēt pašai sev, saviem spēkiem, tam, ka viņu var mīlēt viņas pašas dēļ. Grūti domāt par to, ka viņa varētu būt tēva talanta un varbūt arī viņa slimības pārmantotāja. Par savu sniegumu šajā filmā Gvineta Paltrova saņēma Zelta Globusa balvas nomināciju. "Pierādījuma" pamatā ir ar Pulicera godalgu apbalvota Deivida Obērna luga par to pašu Džonu Nešu, Prinstonas profesoru, izcilu matemātiķi un ilggadēju šizofrēnijas slimnieku, kas kalpojis par prototipu arī ar četrām Oskara balvām godalgotās filmas "Brīnišķīgais prāts" (A Beautiful Mind, 2001.g.) Rasela Krova atveidotajam varonim.   

LTV7
Svētdiena, 29. novembris, plkst. 19.05
NĀVI VEČIŅAI /The Ladykillers/
Krimināla komēdija. ASV, 2004.g.
Režisori – Ītens un Džoels Koeni.
Lomās: Toms Henks, Irma P. Hola, Marlons Veijenss, Dž. K. Simonss, Raiens Hērsts.  
Lai arī visu cieņu nopietnajai, Oskariem godalgotajai filmai "Kur sirmgalvjiem nav vietas" (No Country for Old Men, 2007.g.), manas vismīļākās brāļu Koenu filmas ir tieši melnās komēdijas. Kā "Lielais Lebovskis" (The Big Lebowski, 1998.g.), "O, brāl, kur tu esi?" (O Brother, Where Art Thou?, 2000.g.) vai "Pēc izlasīšanas sadedzināt" (Burn After Rreading, 2008.g.) vai tikai pirms mēneša pirmizrādītais (diemžēl pagaidām vēl ne Latvijā) jaunākais Koenu veikums – "A Serious Man". Un arī kā "Nāvi večiņai", kur savu komiķa šarmu pār skatītājiem šoreiz izlej nevis Koenu tik iemīļotais Džordžs Klūnijs, bet ne mazāk artistiskais Toms Henks. Šoreiz – kā perfekts džentlmenis un arī perfekts mahinators! Tomēr ne tik perfekts, lai apvestu ap stūri večiņu, kuras namā īrē istabu sava viltīgā laupīšanas plāna aizsegam – nekaitīgu kukažiņu, tomēr kukažiņu ar raksturu!

LTV1
Svētdiena, 29. novembris, plkst. 21.25
ĻAUNUMA PUĶE /La fleur du mal/
Krimināla drāma. Francija, 2003. g.
Rež. Klods Šabrols
Lomās: Natālija Beja, Benuā Mažimels, Melānija Dote, Tomā Šabrols.

Franču buržuāzijas tumšie noslēpumi ir Kloda Šabrola – viena no Franču Jaunā viļņa aizsācējiem – iemīļota tēma. Ar eleganci, pārliecību un humoru apspēlēta arī "Ļaunuma puķē" – joprojām aktīvā (jau pusgadsimtu!), 79 gadus vecā kinorežisora, kurš tieši šogad tika godināts Berlīnes Kinofestivālā par mūža ieguldījumu kino, meistardarbā. Fransuā lomā Benuā Mažimels – viens no interesantākajiem franču trīsdesmitgadnieku paaudzes aktieriem.  

3 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.