Darbs, mācības, ģimene un draugi – 10 ieteikumi kā to visu PASPĒT

Mūsdienu dzīves ritms ir tik straujš un notikumiem pārpildīts, ka šķiet – laika vienmēr ir par maz. Daudzas no mums ir filosofējušas par to, ka diennaktī prasītos ieviest vismaz vēl kādas piecas stundas, lai varētu apdarīt visu darāmo, atrast laiku ģimenei un, protams, arī kārtīgi izgulēties. Taču kamēr pasaule ir un paliek pie tradicionālā 24 stundu diennakts formāta, tev atliek vien dzīvot pamatīgā steigā, lai pagūtu visu, ko esi iecerējusi. Darbs, skola, vīrietis, bērni, draudzenes un laiks pašai sev… Kā to visu paspēt?

ATRAST LĪDZSVARU
Lai paveiktu visus darbus, turklāt kvalitatīvi, atrastu laiku mīļotajam vīrietim un ģimenei, saglabātu skaidru prātu un vēl labu pašsajūtu, ir ļoti rūpīgi jāpārdomā visu nosaukto lieto sakārtošana tā, lai viss būtu līdzsvarā un, protams, iekļautos tajās 24 stundās diennaktī, kas mums tiek atvēlētas. Jā, bieži vien dzīve mīl piespēlēt situācijas, kad tas viss šķiet absolūti neiespējami. Sevišķi tas tā ir tad, ja bez darba un ģimenes tu esi nolēmusi attīstīt sevi mācoties ko jaunu – vienalga vai tā ir augstskola, kādi kursi profesionalitātes līmeņa celšanai vai vienkārši kaut kas tev interesējošs. Turklāt bez darba, mācībām un attiecībām (vai ģimenes) tev noteikti ir draugi, kuri prasa savu uzmanību. Un galu galā jebkurai sievietei ir nepieciešams arī laiks, ko veltīt vienīgi sev – kaut vai saviem skaistumkopšanas rituāliem, vai labas grāmatas palasīšanai! Un to visu saliekot kopā rodas viens liels jautājums – kā to visu paspītē Lasi tālāk un uzzini!

10 IETEIKUMI, LAI ATRASTU LĪDZSVARU, UN PASPĒTU VISU

IZVĒRTĒ SAVAS PRIORITĀTES! Lai atrastu līdzsvaru savā privātajā dzīvē, darbā un sevis izglītošanā, ir nepieciešams saprast, kas tad ir tās lietas, kas tev šobrīd dzīvē ir tās galvenās un prioritārās. Un tiešu uz to tev jākoncentrē lielākā daļa savas uzmanības un arī laika. Vienalga, vai tā ir karjeras veidošana, izglītība vai bērni un ģimene, tev šai lietai būs jāatvēl vairāk laika kā citām. Prioritātes ir mainīga lieta un, ļoti iespējams, ka laikam ejot tev var nākties tās pārvērtēt. Galvenais – vienmēr precīzi zināt, kas ir tas svarīgākais! Tādējādi tu izvairīsies no pārlieku liela laika veltīšanas citām nodarbēm un labāk varēsi visu saplānot, lai rezultātā justu gandarījumu.


MĒRĶI – TIKAI REĀLIE! Lai cik dīvaini tas nešķistu, lielai daļai cilvēku ir tieksme pārvērtēt savas spējas un iespējas, tie uzstāda ļoti augstus, ambiciozus jeb vienkārši runājot, pārāk lielus mērķus, turklāt īsā laika termiņā. Nespēja tos sasniegt rada stresu, kas pārvēršas neapmierinātībā ar sevi un visu notiekošo, kā rezultātā cilvēks atsakās no nospraustā mērķa un nesasniedz neko. Tikai nepārproti – ambiciozi mērķi ir lieliski, taču tiem ir jādod arī lielāks izpildes laika limits. Profesionāļi iesaka virzīties uz lieliem mērķiem izmantojot daudzu mazāku mērču stratēģiju – sadali savu lielo mērķi vairākos mazākos un sāc ar tiem, tādējādi tu jutīsi, ka lietas iet uz priekšu, tev viss izdodas un ar katru brīdi tu arvien vairāk pietuvojies savam lielajam mērķim. Tā rezultātā tu būsi labāk saplānojusi savu laiku, lai atlicinātu to arī citām savas dzīves sfērām, turklāt kontrole pār notiekošo nonāks tavās, nevis laika trūkuma rokās.

ATRODI ĪSTO MOTIVĀCIJU
! Cilvēku daba ir iekārtojusi ļoti vienkārši – lai tas kaut ko darītu, turklāt kvalitatīvi, tam ir nepieciešama gana spēcīga motivācija. Lai sasniegtu savus mērķus – kāptu pa karjeras kāpnēm, iegūtu maģistra grādu vai izveidoti lielisku ģimeni – tev pašai sev ir jānoformulē kādēļ tu to vēlies sasniegt. Kādēļ tieši šis un nevis kāds cits mērķis tev ir tik b?tisks? Šim formulējumam jābūt ļoti precīzam – kādas būs sajūtas, kad sasniegsi savu mērķi, vai tu būsi apmierināta, ko tas mainās tavā dzīvē utt. Šis formulējums var kalpot par tavu motivāciju – vislielāko iekšējo dzinuli, kas neļaus padoties sastopoties ar grūtībām. Atziņa ir vienkārša – ja nav pietiekošas motivācijas, tad agrāk vai vēlāk tu no sava mērķa atteiksies, vai arī, kas ir pat vēl nepatīkamāk, sasniedzot attiecīgo mērķi, tu nejutīsi nekādu gandarījumu. Lūk tas ir bīstami, jo tad var nākties sastapties ar nožēlu un sajūtu, ka esi veltīgi izniekojusi savu laiku…

VEIDO SAVU GRAFIKU! Vecā, labā patiesība par sava laika plānošanas nepieciešamību tik tiešām darbojas! Ievies savā ikdienā plānotāju, kurā atzīmē visas lietas, kas tev jāpadara, turklāt vēlams arī aptuvenus laikus, kādos jāiekļaujas. Turklāt ļoti būtiski ir sakārtot lietas prioritārā secībā, lai vienmēr vari saprast kas ir tas, ko vari atlikt vai varbūt atmest pavisam, ja laika trūkums liks par sevi manīt! Galvenais – centies visu darāmo saplānot tā, lai dienas būtu vienmērīgi aizpildītas, tādējādi darbi tiks izkliedēti, piemēram, nedēļas vai mēneša garumā, un tev nebūs tie jādara lielā steigā un ārpus sava darba vai skološanās laika. Darbu plānošana padara dzīvi vieglāk vadāmu un ļauj gūt kontroli pār savu laiku. Turklāt šāda darbu plānošana ļauj reāli saskatīt to, ka dzīve nesastāv vien no darba un mācībām – ieskaties savā plānotājā un redzēsi, ka ir ieplānots laiks arī ģimenei, tuvajiem cilvēkiem, draugiem un pašai sev!

ORGANIZĀCIJA – BŪTISKA! Šī ieteikuma galvenā būtība slēpjas sakārtotībā. Sakārtota darba un mācību vide ir ļoti nozīmīgs faktors, kas ļaus tev ne vien labi justies, bet arī ietaupīt tik dārgo laiku. Ja darba vide ir haotiska, tad arī tu kļūsti haotiska gluži vienkārša iemesla dēļ – tu nevari atrast nepieciešamās lietas uzreiz! Iedomājies savu darba galdu ar milzīgām papīru kaudzēm uz tā, izmētātiem darba papīriem, mācību materiāliem, grāmatām utt. – kā lai tajā visā atrod vienu tik nepieciešamo pierakstu? Meklēšanai arī tiek patērēts laiks, kas dienas beigās var sasummēties visai iespaidīgā ciparā. Turpretīm, ja darba vide ir sakārtota, tad vismaz šajā ziņā tu stresu neizjutīsi un netērēsi lieku laiku nepieciešamo lietu atrašanai. Turklāt, ir pierādīts, ka cilvēks tīri psiholoģiski jūtas labāk, ja apkārt esošā vide ir kārtīga – organizācija uz tava darba galda ļaus vieglāk saglabāt arī iekšējo tavu domu organizāciju.
 
KONCENTRĒJIES UZ SITUĀCIJU! Tas nozīmē – darbā domā par paveicamajiem pienākumiem, mācībās par attiecīgo jauno vielu, bet pavadot laiku ar ģimeni vai draugiem koncentrējies tikai un vienīgi uz šo brīdi un izbaudi to. Nekādā gadījumā brīvajā laikā nedomā par nepaveiktajām darba vai skolas lietām un otrādi – strādājot vai mācoties centies nefilosofēt par to, ko darīsi, kad beidzot tiksi mājās. Iemācies koncentrēties uz to situāciju, kurā atrodies un nodalīt savas dzīves sfēras. Tādējādi tu būsi produktīva darbā un mācībās, kā arī pilnvērtīgi atpūtīsies savā brīvajā laikā.

NEAIZMIRSTI PAR ATELPU! Neviens cilvēks nav veidots tā, lai varētu strādāt, mācīties un būt kopā ar citiem cilvēkiem nepārtraukti. Iemācies atvilkt elpu. Vienalga vai tās ir desmit minūtes starp lekcijām, pusstunda darba pusdienu pārtraukumā vai nedēļas nogale kādā atpūtas pasākumā, svarīgākais ir tas, ka šajā brīdī tev jāatpūšas un jācenšās atslēgties no visām domām, plāniem un darbiem. Brīdis ar sevi var dot tev lielisku enerģijas lādiņu, lai veiksmīgi darbotos tālāk. ļoti daudzi profesionāļi iesaka šādai atelpai izmantot jogu. Tās praktizēšana pat ļoti īsā laika sprīdī var dot ļoti daudz jaunas enerģijas un spēka lādiņu tavam ķermenim un domāma. Pamēģini arī tu!

IEDVESMOJIES NO POZITĪVIEM PIEMĒRIEM! Tu taču noteikti pazīsti kādu sievieti, kas ir ar visu veiksmīgi tikusi galā – pabeigusi augstskolu, nodibinājusi ģimeni, gana daudz sasniegusi profesionālajā dzīvē utt. Tu redzi – tas viss ir iespējams! Arī tu to vari, galvenais – notici tam arī tajos brīžos, kad gribas visam atmest ar roku. Galu galā – nekas šajā pasaulē nav mūžīgs, arī tavs aktīvais mācību, karjeras veidošanas un ģimenes dibināšanas laiks. Agrāk vai vēlāk pienāks arī atpūtas brīdis – augstskola pabeigta, karjera nostiprināta un ģimenē viss kārtībā. Un šobrīd vienkārši ir periods, kurā tu uz to ej!

NETIECIES PĒC PILNĪBAS IT VISĀ! Ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no tevis un tavām spējām. Reizēm dzīve piespēlē mums tādus apstākļus un situācijas, ko iepriekš paredzēt nav iespējams. Tādēļ apzinies, ka pilnību it visā nav iespējams sasniegt un patiesībā arī nemaz nevajag, jo tad jau vairs nebūtu uz ko tiekties un augt. Katrā ziņā pārdzīvot to, ka kaut kas nogājis greizi no tevis neatkarīgu ārējo apstākļu dēļ, ir vienīgi tava laika izšķiešana!

PADOMĀ ARĪ PAR SEVI! Lai ko tu darītu un cik aizņemtas būtu tavas dienas, nekad neaizmirsti pati par sevi! Veselīgs ēdiens, svaigs gaiss un fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas ikvienai no mums, kura grib būt ne vien čempione padarīto darbu ziņā, bet arī vesela, skaista un labi justies. Šīs ir lietas, kuras tev arī obligāti jāiekļauj savā ikdienā – jāatrod tām laiks starp darbiem, mācībām un visu citu. Starp citu, šīm lietām ļoti labi noder rīti. No rīta tu sagatavojies savai darbīgajai dienai un nav labāka veida kā to izdarīt kā ar rīta vingrošanas (ideālā variantā – svaigā gaisā) un veselīgu brokastu palīdzību!

LĪDZSVARS – PANĀKTS
Izvērtējot savas prioritātes, plānojot laiku, koncentrējoties uz lietām, ko dari un atvēlot brīžus arī sev, tu sapratīsi, ka līdzsvaru dzīvē ir iespējams panākt. Tu vari justies labi un pagūt visu iecerēto, ja vien darīsi to, kas tev tiešām ir nepieciešams tieši šajā dzīves posmā. Lai tev veicas!

16 komentārs
 1. Jā, BET visu darot arvien vairāk un vairāk vienā brīdī var arī tā sakot – pārdegt … Viss atkarīgs no veselības – viens izvelk ilgāk, otrs sadeg ātrāk! Tādēļ pilnīgi piekrītu septītajam, devītajam un desmitajam ieteikumam – ZELTA VĀRDI !

 2. Savu prioritaashu saprashanai var iemaaciities automaatiski salikt meerkjus plauktinjos peec biznesaa lietotaas MoSCoW metodes:
  M – MUST have, jeb vajag un nav apspriezhams
  S – SHOULD have, jeb vajadzeetu
  C – COULD have, jeb vareetu
  W – WON’T have this time but WOULD like in the future, jeb piefikseejam ideju naakotnei, kad atradiisies briivs briidis

 3. Biju viena augstskolas izlaiduma, kura zelta diplomu sanema dama, kurai majas esot pusotrgadnieks un kura stradajot vadosa amata. Bija par ko padomat…

 4. Latviešiem, manuprāt, ļoti reti kuram ir sapratne par darbu plānošanu un obligāti izdarāmo pienākumu apjomu. 1/3 darba laika tiek: “sista klāča”, dzerta kafija un “iets pusdienās”. Ja beidzot sāktu patiešām “Koncentrēties uz situāciju” un tās 8 stundas strādātu nevis plezīrētu, tad nevajadzētu mājās vai augstskolā domāt par darbu un otrādi, kā arī atliktu laiks bērniem un vīram.

 5. liita – tad tev ir pamats saakt domaat par sevi!!! agraak vai veelaak miega truukumu saaksi just, labaak to nepielaut, jo veseliiba IR pirmajaa vietaa!

 6. Labāk visu plānot. Nedēļas beigās – nākamo nedēļu, vakarā pirms vakara dušas – nākamo dienu, tas ļoooti atvieglo darbu. Tā kā ikdienā strādāju ar datoru, salieku visu googles kalendārā. Pa dienu uz e-pastu saņemu atgādinājumus. Tos dzēšu ārā tikai tajā brīdī, kad darbs padarīts.

 7. Paspēt var visu, ja tikai ir gribēšana un aktīvi, mērķtiecīgi darbojas, zinu no savas pieredzes. 🙂 Savos 31 paspēju iegūt 3 augstākās izglītības (vienu no tām ārpus Latvijas) un kopā ar ģimeni izveidot 3 veiksmīgus uzņēmus Latvijā un ārpus tās. Tagad atkal iešu mācīties paralēļi darbam, lai smadzenes “neierūsē”. 🙂

 8. svarīgi ir izgulties, citādi smadzenes neko no rakstītā negribēs ņemt pretim. lai arī kādu kalendāru lietojat, tas ir tikai rīks, kurš palīdzēs tikai tad, ja plānots tiek efektīvi un plāni pildīti.

 9. debila skan.. “”varone”” 😀 tas viens. otrs-un kada jeega no sitaam varoneem? veselibu sacakaree. pec tam nevajag ne bernus, ne karjeras. zosis.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.