Brīvprātīgais darbs – iespēja palīdzēt citiem!

Lielai daļai cilvēku brīvprātīgais darbs asociējas ar došanos kaut kur tālu prom, piemēram, uz Āfriku, lai mācītu vietējiem bērniem angļu valodu. Taču izrādās, ka par brīvprātīgo darbu varam runāt arī daudz mazākos, vai precīzāk – vietējos mērogos. Turklāt tieši šis gads Eiropas Savienībā tika izvēlēts un pasludināts par brīvprātīgā darba gadu. Vai arī Tu vēl neesi paspējusi iesaistīties šajā kustībā? Nebēdā – decembris ir īstais mēnesis, kad darboties brīvprātīgi un iepriecināt tos, kam tas tiešām nepieciešams! Kas ir brīvprātīgais darbs, kādas ir tā iespējas Latvijā un kādēļ to vērts izmēģināt arī Tev? Par to šoreiz!

Kas ir brīvprātīgais darbs?
Pēc savas definīcijas brīvprātīgais darbs ir laika un prasmju ziedojums sabiedriski lietderīgiem mērķiem. Taču vienkāršākiem vārdiem runājot tas ir visā pasaulē atzīts un populārs veids, kā iedzīvotāji savā brīvajā laikā var iesaistīties sabiedriskajā dzīvē un līdz ar to pārveidot un uzlabot gan savu, gan apkārtējo dzīves kvalitāti. Darboties var gan valstiskās, gan nevalstiskās un arī privātās organizācijās.  

Latvijā brīvprātīgā darba kustība tiek attīstīta no 1998. gada, un ar katru gadu kļūst arvien ievērojamāka. Brīvprātīgā darba pamatdoma ir darbošanās sevis izvēlētā sfērā, sev izdevīgā laikā, par to nesaņemot atalgojumu naudas izteiksmē, taču gūstot daudz un dažādus citus, lai gan nemateriālus, bet tomēr labumus.

Ko es iegūšu darbojoties brīvprātīgi?
Brīvprātīgais darbs patiesībā ir lieliska iespēja iepazīt pašam sevi un citus, jo, lai arī tas parasti nesniedz atalgojumu naudas izteiksmē, tas tomēr sniedz tev daudz un dažādus citus labumus. Darbojoties brīvprātīgi, tev tiek dota iespēja būt sabiedriski aktīvai, līdzdarboties dažādos projektos, iegūt jaunu un nebijušu pieredzi – gan sociālu, gan profesionālu, tu gūsi jaunas zināšanas, varēsi parādīt savas prasmes un talantus, iegūt jaunus sociālos kontaktus, redzēt pasauli un sabiedrību, kā arī īstenot savas idejas. 

Ja esi savas īstās un piemērotākās nodarbošanās meklējumos, tad brīvprātīgais darbs var būt lieliska iespēja izmēģināt savas prasmes, zināšanas un talantus dažādās jomās un, ļoti iespējams, atrast kaut ko sev tik tiešām tīkamu! Savukārt, ja jau atrodies savā vietā, runājot par profesionālo dzīvi, tad šāda brīvprātīgā darbošanās var ļaut tev palūkoties uz pasauli no pavisam citiem skatu punktiem, kā arī gūt patiesu prieku un gandarījumu par palīdzēšanu kādam, kam tas tiešām nepieciešams. Ņem vērā – arī brīvprātīgā darba pieredze ir darba pieredze, kuru droši vari rakstīt savā CV un lepoties ar to! Pēc būtības brīvprātīgais darbs ir lieliska iespēja izmēģināt savus spēkus kādā sevis izvēlētā sfērā un gūt labumu ne vien sev, bet sniegt to arī citiem!

Vēl kāds lielisks veids, kā darboties brīvprātīgi ir ne vien darīt to individuāli, lai pilnveidotu savu profesionālo pieredzi, bet arī iesaistīties šajā kustībā ar visu savu ģimeni, un gūt no tā visa prieku un pat izklaidi! Ja tev ir bērni, tad darbojies kopā ar tiem! Piemēram – kādēļ lai saulainā svētdienas dienā kopā ar vīru un bērniem nedotos garā pastaigā ar kādas no Latvijas dzīvnieku patversmes suņiem? Būsiet ne vien lieliski pavadījuši dienu svaigā gaisā, bet arī kaut uz brīdi sagādājuši prieku un devuši sirds siltumu kādam vienam vai vairākiem patversmes suņiem, kuriem dzīvē līdz šim tik jauki cilvēki, nez kādēļ nav bijuši pazīstami.

Iespējas darboties brīvprātīgi – kas jāņem vērā pirms saki
Ar katru gadu brīvprātīgā darba kustība Latvijā kļūst arvien lielāka un populārāka – aug gan brīvprātīgā darba darītāju, gan piedāvātāju skaits. Tavas iespējas iesaistīties šajā kustībā ir ļoti daudz un dažādas – tu vari iesaistīties šajā kustībā gan organizēti, kas nozīmē darīt to ar kāda no šīs kustības organizatoru palīdzību, gan neorganizēti – izdomāt kur un kā darboties pašai!
Ja esi sapratusi, ka iespēja kļūt par brīvprātīgo ir saistoša arī tev, pirmais, ko ir vēlams saprast – ko tu vari piedāvāt, kādas ir tavas intereses, prasmes, talanti un zināšanas, piemēram, tu lieliski organizē pasākumus, saproties ar bērniem, vai arī tev patīk dzīvnieki un sirsniņa sažņaudzas ik reizi, kad dzirdi par cietsirdīgu izturēšanos pret tiem. Otrais solis ir apzināties savus mērķus – tu vēlies vienkārši palīdzēt citiem un rast no tā prieku, tu vēlies izmēģināt ko jaunu un nebijušu, vai varbūt tavs mērķis ir galvenokārt pilnveidot sevi profesionāli. Trešais solis – saprast cik daudz laika tu vari veltīt brīvprātīgajam darbam un kurā Latvijas reģionā tev ir izdevīgi šo darbu veikt. Ceturtais solis – izvērtēt vai vēlies darboties viena vai, piemēram, kopā ar savu ģimeni – vīru un bērniem, vai varbūt ar draudzenēm! Un visbeidzot piektais solis, kas nereti izrādās pat ļoti svarīgs – izvērtē savu personību, piemēram, to, cik emocionāla esi, tas palīdzēs tev saprast ko spēsi un nespēsi darīt. Jo citādi var gadīties, ka labu gribēdama, tu iesaisties, piemēram, brīvprātīgajā darbā dzīvnieku patversmē, taču nespējot kontrolēt savas emocijas, vari nespēt arī šo darbu darīt, jo tādā nereti nākas saskarties ar lielo cietsirdību, kas tikusi vērsta pret dzīvniekiem. Rūpīgi apsverot un izvērtējot visus šos soļus, tev kļūs skaidrs, kas tad varētu būt tavs aicinājums un uz kuru pusi skatīties jeb citiem vārdiem – kur meklēt savu iespēju brīvprātīgi darboties.
Taču atceries, ka brīvprātīgā darba kustība ietver ne vien darba darīšanu, bet arī šāda darba piedāvāšanu! Varbūt arī tu strādā tur, kur nepieciešami brīvprātīgie darba darītāji? Tev ir visas iespējas piedāvāt tiem darbu! Šajā gadījumā vislabāk izmantot brīvprātīgā darba kustības lielākos organizētājus Latvijā, kuriem vari iesniegt savas idejas (http://www.brivpratigais.lv/datubaze/?id=darba_deveji vai arī http://www.esilabs.lv/articles/advertisement_form/lv) par to kur un kam būtu nepieciešami brīvprātīgie darboņi!

Kā sākt brīvprātīgo darbošanos? 
Kad esi izvērtējusi visas savas iespējas, prasmes, vēlmes un izdevīgos laikus, tad atliek vien mesties lielajā brīvprātīgo darbu piedāvājumā un atrast to, kas uzrunā tieši tevi! Tev ir divi varianti – darboties organizēti (izmantojot lielākos šīs kustības organizētājus) vai arī darboties neorganizēti – meklēt iespējas pašai.
Ja esi izlēmusi darboties organizēti, kas ir populārākais brīvprātīgā darba meklēšanas un darīšanas veids Latvijā, tad tev ir divas iespējas, kā sākt darboties. Pirmā ir aizpildīt īpašu anketu (http://www.brivpratigais.lv/datubaze/?id=darba_nemeji), kurā tev tiks lūgts sniegt nepieciešamās ziņas par sevi, kā arī norādīt aptuveno sfēru, kurā vēlies darboties. Šīs ir lielisks variants, jo tu, pēc anketas aizpildīšanas, automātiski saņemsi tos piedāvājumus, kas atbildīs tavām interesēm.
Taču ir arī otrs variants – meklē sev tīkamo un interesanto iespēju darboties izmantojot īpašos brīvprātīgā darba sludinājumus (tos vari aplūkot, piemēram, http://www.esilabs.lv/article/lv/Brivpratiga_darba_sludinajumi vai http://www.brivpratigais.lv/datubaze/?id=browse)! Šī ir laba iespēja saprast un gūt priekšstatu par to, kādi darbi tad vispār tiek piedāvāti šīs kustības ietvaros, kaut ko no tā visa tu noteikti atradīsi par interesējošu arī sev. Aplūkojot šos daudzveidīgos sludinājumus, ierastais stereotips par to, ka brīvprātīgais darbs ir kāds nepatīkams darbs, kuru cilvēki dara nelabprāt, noteikti zūd. Pārliecinies par to pati!
Protams, brīvprātīgais darbs ir arī tas darbs, kuru tu sameklē pati, dari to neorganizēti, jeb tā sakot – neizmantojot nekādus starpniekus. Arī šajā gadījumā iespējas ir daudz un dažādas. Tu vari ņemt talkā internetu un pati meklēt iespējamās darbošanās vietas, sazināties ar tām un interesēties, vai tava darbošanās ir nepieciešama – piemēram, bērnu nami, dzīvnieku patversmes, pansionāti, krīzes centri, labdarības fondi utt. Tici – tie, kuriem nepieciešama tava palīdzība ir ļoti daudz! Un gada nogale ir īstais laiks, kad darboties brīvprātīgi individuāli, jo labu darbu darīšana taču silda mūsu sirdis šajā aukstajā un tumšajā laikā – vai ne?
6 komentāru
  1. Zināšanai – Latvijas Universitātes fakultātēs tagad uz Ziemassvētku laiku ir dažādas akcijas, kurās vari palīdzēt gan veciem cilvēkiem pansionātos, gan bērniem bērnu namos, gan arī pamestajiem dzīvniekiem patversmēs! Un naudu tur vajag pavisam nedaudz – kādu šokolādes tāfelīti vecam cilvēkam, rotaļlietu bērnam un vecu segu dzīvniekam, lai viņam pa ziemu nav būdā jāsalst! Palīdzēsim!

  2. Attīstītajā pasaulē šis ir faktiski obligāts pienākums. Cilvēki uz brīvprātīgo darbu dodas kā uz īsto darbu, attiecoties pret to tik pat nopietni un atbildīgi. Ceru, ka kādreiz tāpat būs arī Latvijā!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.