ĀDAS kopšana – 30, 40 un 50 gadu vecumā

Neierasti par savu ādu domāt kā par orgānu, vai ne? Bet tieši tā to dēvē mediķi. Āda ir lielākais cilvēka orgāns, kura izmērs ir aptuveni divi kvadrātmetri. Milzīga teritorija, ko uzturēt kārtībā? Lai tā neizskatītos vecāka un nolaistāka vismaz par mūsu patiesajiem gadiem, par ādu jārūpējas gandrīz tik pat cītīgi kā gadu desmitiem katru diennakti tā rūpējas par mums, sargājot visu, kas apslēpts zem tās. Turklāt arī āda pati cenšas savu iespēju robežās rūpēties par sevi – aptuveni 1 000 reizes mūsu dzīves laikā pilnībā nomainot savu virskārtiņu (redzamo daļu) – epidermu.

„Divdesmitgadnieces seja ir dabas dota. Trīsdesmitgadnieces seju iezīmē dzīve. Piecdesmit gados sievietei ir tāda seja, kādu tā pelnījusi” – Coco Chanel

Kosmetologi būtu saudzīgāki savos izteikumos, jo apzinās, ka liela loma ādas novecošanai ir tam, kāda tā ir tavai mammai un vecmammai, videi un pārtikas kvalitātei, kura tev pieejama. Kosmētiskie līdzekļi, regulāra kopšana bieža ūdens dzeršana, augļiem, dārzeņiem un saknēm bagāts uzturs, maksimāla izvairīšanās no tiešiem saules stariem vien nespēj darīt brīnumus un nodrošināt tev mūžīgo jaunību. Tomēr āda, par kuru regulāri rūpējas, jebkurā vecumā uzskatāmi apliecina, ka ir kopta.

Pagātnē nu ir palicis 18 –  20 gadu vecums, kad āda piedzīvoja savus „zelta laikus” un lielā mērā pati spēja par sevi parūpēties – uzturēt vajadzīgo mitruma līmeni, atjaunoties un izskatīties svaigi un labi pat pēc negulētas nakts. Līdz 30 gadu vecumam mums vajadzētu saprast pašām vai noskaidrot pie speciālista savas sejas ādas tipu, tās kopšanas viltības un vajadzības, lai neļautu ādai pāragri novecot un uzturētu to veselīgā tonusā. Savukārt pēc 30 gadu sliekšņa sejas āda saudzīgi jātīra un jākopj jau ikdienas. 


30 +

Kādā stāvoklī ir sejas āda? 30 gadu vecumā parādās pirmās uzskatāmās ādas novecošanās pazīmes. Pakāpeniski mainās ādas faktūra – tā kļūst sausāka un negludāka. Šajā laikā izteiktākas kļūst mīmikas iezīmētās krunciņas un vārnu kājiņas ap acīm. Turklāt ziemeļeiropas sievietēm šajā vecumā mēdz parādīties ilgstoši un nepārejoši sejas ādas apsārtumi – uz deguna, vaigiem, zoda, pieres vidusdaļā. 

Sejas tīrīšana.
Ikdienas jātīra seja ar losjonu, pieniņu, eļļu, vai mazgājamo līdzekli – atkarībā no tava ādas tipa. Atceries, ka ikdienas jānotīra ne tikai seja, bet arī kakls. Divas līdz trīs reizes nedēļā jāveic sejas attīrīšanu no atmirušajām ādas šūnām ar skrubi vai attīrošu masku. 

Krēmi un serumi sejai.
Lai mazinātu krunciņu veidošanos un āda nezaudētu vērtīgo kolagēnu, šajā vecumā vari ieviest savā kosmētikas klāstā aktīvākus krēmus un serumus ar norādi anti-aging. Ierindo savā plauktiņā dienas un nakts krēmus, paturot prātā, ka ādai nepieciešama ne vien dienas kopšana, bet arī diennakts tumšajā daļā par to var rūpēties, jo naktī krēmi iedarbojas visefektīvāk. Krēma izvēlē noteicošs faktors ir antioksidantu esamība un vielas, kas sola aizsardzību no brīvo radikāļu iedarbības.

Šajā vecumā samazinoties ādas mitrumam, jācenšas vairāk ūdens uzņemt dzerot. Daži speciālisti iesaka lietot uzturā līdz pat 2,5 – 3 litriem ūdens dienā, kamēr citi apgalvo, ka pietiek arī ar sešām glāzēm. 

Kakla ādas kopšana. Šis ir īstais laiks sākt rūpēties par kakla ādu – vienu no vecuma „nodevējām”. Ik rītu kaklu noskalo ar vēsu ūdeni un uzklāj vieglu, mitrinošu krēmu. Speciālisti iesaka pievērst uzmanību, lai krēmu sastāvā kakla ādas kopšanai būtu kolagēns. Atceries vakarā notīrīt kakla ādu ar to pašu līdzekli, ar kuru tīri seju. Reizi nedēļā kakla ādu ieteicams palutināt ar mitrinošu vai tonizējošu masku.

Krēmi acu ādai.
Āda ap acīm ir ļoti plāna, tādēļ novecošanās pazīmes no sākuma ielavās tieši acu zonā. Tādēļ šajā vecumā jāturpina, vai arī dažām – jāsāk lietot krēmi acu ādas kopšanai. Atkarībā no krunciņu dziļuma, no tā, vai acis no rītiem mēdz būt aizpampušas, vai skaidras, vai tām raksturīgi tumši loki, vai ne – vērts izvēlēties krēmu, kas mazina šos simptomus. Atceries, ka vairums krēmu nav brīnumlīdzekļi, kas novērš nepatīkamos simptomus jau pirmajā lietošanas reizē. Tie iedarbojas pakāpeniski un laika gaitā. Svarīgi, lai acu krēms tev neradītu diskomfortu – sūrstēšanu, dedzinošu sajūtu, apsārtumus, nebūtu pārāk taukains, vai pārāk ūdeņains. Turklāt jāpievērš uzmanība, lai krēmā būtu filtri saules staru aizsardzībai. Ejot ārā saulainā laikā, vienmēr vērts vilkt saules brilles, jo saules stari nikni posta trauslo un jau novecot sākušo trīsdesmitgadnieču acu ādu. 

Aizsardzība no saules.
Šajā vecumā mēdz parādīties brūni plankumi uz ādas virsmas, kas vairāk raksturīgi veciem cilvēkiem. Vienīgais veids, kā sargāt savu ādu no jaunu plankumu parādīšanās, ir lietot krēmus ar filtru UV staru iedarbībai. Ādas kopšanai īpaši saulainās dienās vērts izvēlēties krēmu, kura sastāvā ir glukosamīns. Pēdējo gadu veiktie pētījumi apliecina, ka tas mazina melanīna veidošanos ultravioleto staru skartā ādā un palīdz novērts pārmērīgas pigmentācijas draudus – arī jaunu brūno plankumu veidošanos. 

Sāc viesoties pie kosmetologa.
30 gadi ir piemērots laiks, lai sāktu apmeklēt kosmetologu un izvēlēties piemērotas sejas kopšanas procedūras. 


40 +

Kādā stāvoklī ir sejas āda? Āda pakāpeniski kļūst sausāka, plānāka un zūd tvirtums. Mazinoties kolagēna līmenim, parādās arvien vairāk novecošanās līniju. Sejas āda vairs nav žirgta un veselīga. Poras kļūst redzamākas. Turklāt laikā pirms menopauzes, mazinoties estrogēna un progesterona līmenim, novecošanās simptomi kļūst izteiktāki. Lai cik bēdīga nešķiet situācija, ir virkne lietu, ko sieviete var darīt ādas kopšanai.

Sejas tīrīšana.
Ņemot vērā, ka šajā vecumā gandrīz ikvienas sievietes sejas ādai ir sausuma pazīmes, vērts atteikties no taukainas ādas tīrīšanai paredzētajām putām, vai želejām un pievērsties maigiem, saudzīgiem pieniņiem vai eļļām sejas ikdienas tīrīšanai. Reizi nedēļā jāveic sejas attīrīšanu no atmirušajām ādas šūnām. Ja āda joprojām ir taukaina šajā vecumā, dziļas attīrīšanas jāatkāro ik pēc divām, trim dienām. Dermatologi atgādina, ka attīrīšanas līdzeklis uz sejas ādas nedrīkst atrasties ilgāk par 20 sekundēm, pretējā gadījumā tas sāk ādai kaitēt – sausinot to. Turklāt pirms dziļās tīrīšanas seja jānotīra kā ikdienā ierasts un tikai tad jāķeras pie atmirušo ādas šūnu noņemšanas.

Krēmi un serumi sejai.
Lai uzturētu sejas ādu labā un sev tīkamā formā tev jāpievērš uzmanība, laikrēmi, kurus izvēlies saturētu vielas tieši tavu problēmsituāciju novēršanai. Speciālisti norāda, ka šajā vecumā sievietes parasti „cīnās” ar krunciņām, sejas tvirtuma mazināšanās un ādas krāsas izmaiņas. Tāpat atceries, ka tavai ādai šajā vecumā nepieciešama bagātīga mitrināšana.

Krunciņas. Šajā laikā ne tikai ap acīm, bet visā sejas ādā vērojams izteiktāks krunciņu sazarojums. Krēmam, ko izvēlies, jābūt gana aktīvam, lai bremzētu šo procesu.  

Sejas formas izmaiņas. Pēc 40 gadu vecuma sievietēm var pakāpeniski zust agrāk tik izteiktās sejas līnijas un kontūras. Krēmu sastāvos ir vielas, kas palīdz koriģēt arī šo četrdesmitgadnieču problēmu. Krēmi gan nesola atjaunot sejas ādas tvirtumu, bet tomēr piešķir kontūrām izteiktākas aprises un aptur procesu, kas veicina sejas bezformīguma veidošanos. 

Sejas krāsas izmaiņas. Neizteiksmīga sejas krāsa ir viena no šī vecuma problēmām. Ar gadiem tādi jaunībā piemēroti antioksidanti kā augļskābes, vairs nespēj pietiekami iedarbīgi sargāt novecojošu sejas ādu, tādēļ speciālisti iesaka ikdienā kopt ādu ar mitrinošiem līdzekļiem, kuru sastāvā ir ādas krāsu un asinsriti uzlabojošas skābes. 

Kakla ādas kopšana.
Rūpīgi turpini kakla ādas ikdienas kopšanu, mitrināšanu un barošanu, kā arī regulāri lutini kakla ādu, liekot tonizējošas maskas. Ja vēl neesi apguvusi vingrinājumus kakla ādas un muskulatūras stiprināšanai, iespējams ir īstais laiks tādus uzzināt pie sava kosmetologa, apgūt un regulāri izpildīt.

Krēmi acu ādai.
Arī izvēloties acu krēmu, jāpievērš uzmanība, lai tā sastāvā būtu vielas, kas mazina krunciņu veidošanos un saudzīgi izlīdzina esošās. Acu krēmam jānodrošina arī bagātīga mitrināšana. Iespējams, tev derēs treknāki, biezāki acu krēmi, nekā iepriekš. 

Regulāri kosmetologa apmeklējumi.
Lai izlīdzinātu ļoti dziļas rievas pierē, ap muti un acīm, iespējams vērts izsvērt to izlīdzināšanu ar dažādu kosmetologu arsenālā pieejamu injekciju palīdzību. Savukārt regulāras masāžas, sejas procedūras, pīlings, kā arī vērtīgi ieteikumi, ko var sniegt pieredzējis speciālists, tev lieti noderēs, lai uzturētu ādu maksimāli labā formā arī šajā vecumā. 


50+
Kādā stāvoklī ir sejas āda? Āda šajā vecumā pati vairs tik pat kā neražo lipīdus. Tādēļ tā kļūst vēl sausāka un jūtīgāka, nekā iepriekš. Hormonālo izmaiņu rezultātā, kā arī pateicoties reiz vētrainai jaunībai – bagātīgām saules vannām un/vai smēķēšanai, tumšāki un izteiktāki kļūst pigmenta plankumi. Dermatologi norāda, ka efektīvākais veids kā ar tiem cīnīties un pat pilnībā novērst ir retinols – viela, kas iekļauta daudzos mūsdienu sejas krēmos. Pēc 50 gandrīz visas sievietes jau piedzīvo menopauzi un hormonālās izmaiņa var ievērojami apgrūtināt pašsajūtu, tādēļ ārsti iesaka vieglāku ceļu, kā pārdzīvot šo dzīves posmu – izvēloties hormonu terapiju  (estrogēnu un progesterona savienojumu, kas sistemātiski stimulē menstruālo ciklu). Tāpat ārsti uzskata, ka šis ir laiks, kad organismam nepieciešami papildus vitamīni. Iespējams, tev noderēs multivitamīnu, kas pieejami aptiekās. Īpaši nepieciešami menopauzes sievietēm ir E (kompensē estrogēna trūkumu) , B (labam noskaņojumam un atmiņai) un C vitamīns (mazina pietūkumu iespēju un paaugstinātu asinsspiedienu).  Menopauzes laikā arvien zūd arī sejas ādas tvirtums un forma.   

Tāpat šajā laikā mainās arī metabolisma procesi organismā arvien palēninās un ja netiek mainīti ēšanas paradumi, sievietēm ir tendence pakāpeniski pieņemties svarā. 

Sejas tīrīšana.
Seja jātīra ar saudzīgu pieniņu vai eļļu ik dienas. Divas reizes mēnesī jāveic sejas attīrīšanu no atmirušajām ādas šūnām. Reizi nedēļā sejai var uzklāt attīrošu masku.

Krēmi sejai un kaklam.
Sejas ādai nepieciešama bagātīga mitrināšana un aizsardzība, barošana. Izvēlies bagātīgus, biezas faktūras krēmus. Kosmētikas veikalos tavas vecuma grupas krēmiem parasti ir īpaša norāde 50+.  Tajos koncentrētas vielas, kas palīdz kompensēt ādai trūkstošo un aktivizē kolagēna izstrādi ādā. Lai panāktu labu rezultātu, šajā vecumā par sejas ādu jārūpējas daudz intensīvāk, nekā iepriekš. Ar rīta un vakara sejas krēmiem sevis kopšanas arsenālā nu ir par maz. Pārnākot mājās un notīrot seju, vērts uzklāt barojošu un ādu mīkstinošu krēmu – sejas ādai nepieciešama pēc iespējas biežāka mitrināšana. 

Maskas sejai.
Barojošām sejas maskām jākļūst par neatņemamu tavas ikdienas sastāvdaļu. Tās var būt gan barojošas, gan mitrinošas, gan tonizējošas vai nostiprinošas – ikviena maska dos savu vērtīgu ieguldījumu sejas ādas kopšanā. Dabas līdzekļu cienītājas šajā vecumā maskām var izmantot olu dzeltenumus, krējumu un olīveļļu.

Treniņš sejai. Ja iepriekš neesi savu seju masējusi un trenējusi, nu ir pēdējais laiks ķerties pie lietas un kosmetologa pavadībā apgūt šīs svarīgās tehnikas ādas tonusa uzturēšanai. Iesākumā tas jādara vien 3 – 4 minūtes un ar laiku „treniņu” ilgums jāpalielina. 

Kakla ādas kopšana.
Kakla ādas kopšanai joprojām nepieciešamas tonizējošas maskas un reizi nedēļā vērts klāt arī siltas kompreses ar mitrinošām un barojošām eļļām. Tāpat ieteicams reizi nedēļā palutināt kakla un sejas ādu ar mitrām ārstniecisko augu novārījumu kompresēm – pamīšus – siltām un aukstām. Ārstnieciskie augi un temperatūras maiņas stimulēs asinsriti sejas ādā un uzlabos tās izskatu un krāsu.

Krēmi acu ādai.
Arī izvēloties acu krēmu, jāpievērš uzmanība, lai tā sastāvā būtu vielas, kas mazina krunciņu veidošanos un saudzīgi izlīdzina esošās. Acu krēmam jānodrošina arī bagātīga mitrināšana. Iespējams, tev derēs vēl treknāki, biezāki acu krēmi, nekā iepriekš. Vari lietot rīta un vakara acu krēmus. 

Regulāri kosmetologa apmeklējumi.
Kosmetologs ir labākais piecdesmitgadnieču skaistumkopšanas sabiedrotais. Ja izmanto visus viņu ieteikumus un piekoriģē dziļās grumbas ar injekciju palīdzību, speciālisti uzskata, ka šajā vecumā vairs nav vērts prātot par plastiskajām operācijām, jo to efekts parasti ir visai īslaicīgs.

Varāk par kosmētiku sievietēm pēc 30, 40 un 50, lasiet rakstā: Folacīns – jaunības noslēpums!

13 komentārs
 1. Vienreiz dzirdēju kosmetologu sakām, ka sievietei seja beidzas tur kur krūtis. Tamdēļ tagad vakaros pie spoguļa visas kopjošās procedūras izveicu ne tikais uz sejas bet ari kaklam un dekolte zonai.

 2. Manai mammai jau pāri sešdesmit, bet es tā arī neesmu spējusi viņā izraisīt interesi un gribēšanu paknibināties ap savu smukumu… laikam pienākot vecumam nepieciešamība nez kā iznesties noplok…

 3. Manuprat damam pec sesdesmit reti kurai interese pasas smukums, tas tads latviesu sievietes “kautrigums” – ko tad es vairs, kam man tas. Nu un tad izskatas pec veciem babuliem ar lakatinem.

 4. Zinu, ka ūdens dzeršana ir tā teikt – “nozīmīgs faktors” ādas teicamam izskatam, bet es NESPĒJU iedzert. 2 maksimums 3 zāļu tējas krūzes dienā un viss. Ko lai dara?

 5. Cik es saprotu, mitrināšana, ta sobrid ir tāda TOP lieta. Mitrinam visu pec kartas, sejas adu, kermeni, matus. Kas bus nakamais “trends”?

 6. Margrietai pilnīga taisnība par sejas un dekoltē zonu. Vairāki kosmētikas ražotāji, arī tas pats Lirene, vairāku sēriju krēmiem, īpaši ādai ar novecošanās pazīmēm, tā arī definē, ka krēmu lietot sejai un dekoltē zonai.
  Man šķiet, ka sievietes nepietiekami rūpējas par savu ādu pēc 40, 50…nopērk vienkāršu mitrinošu krēmu un tā arī lieto krēmu gadu, divus, desmit! Ir au labi sadzīvot ar saviem gadiem un skaisti novecot, bet prieks par sievietēm, kas sevi kopj, ik pa laikam sapucējas un palutina sevi!

 7. Vai varētu kādu izzinošo rakstiņuu par kolagēnu? Ne tikai, kas tas ir, bet, piemēram, cilvēkus, kas to lieto un pastāsta, vai ir bijis vērts.
  Tāpat kā ar tiem anti-aging – šķiet, ka tie ir tāds viendienas pasākums. Vienu dienu uzsmērē un ir baigi super, bet otrā dienā āda paliek vēl sliktāka. Vai ar kolagēnu ir līdzīgi?

 8. Labdien, meitenes!Es lietoju un vienmeer esmu lietojusi sejas kreemus, jau no 15 gadu vecuma. Patieshaam varu teikt, ka shim raksta autoram ir pilniiga taisniiba. Tas ir pieraadiijies arii manaa kreemu lietoshanas laikaa. Nekas dziivee nenotiek taapat vien un taa ir muusu izveele, kaa mees izskataamies. Vieniigi gribu ieteikt meiteneem jau saakot no 20 gadu vecuma ruupeeties par aadinju ap aciim. Es to nedariiju taadaa vecumaa un tagad nozeeloju, jo ap 40 gadiem jau ir nedaudz par veelu to saakt. Miiljaas meitenes, jo aatraak saaksiet par savu aadu ruupeeties, jo ilgaak izskatiisieties jaunas, skaistas un pievilciigas. Gadi aizlido veeja spaarniem, mees pat nejuutam, ka gadu skaitlis arvien palielinaas, bet es ticu tam, ka jebkura sieviete veelas labi izskatiities. Taapeec pilniiga taisniiba autoram, 50 gados sievietei ir taada aada, kaadu taa ir pelniijusi.
  Par anty-adge- nevajag baidiities, vajag meegjinaat un lietot, tikai patieshaam jaanoskaidro aadas tips, vai nevar buut kaada alergjija. Prieksh manis ja atklaati, tas ir garsh process, kuraa es nekad neesmu bijusi iesaistiijusies, es pati esmu labaakais eksperts un kosmetologs savai sejas un kjermenja aadai, es juutu, kas man der un kas nee. protams, dziives laikaa esmu apmekleejusi arii kosmetologu, bet reti.
  Sejas masku iesaku lietot vismaz 1x nedeeljaa bet ja jums ir laiks un veeleeshanaas to var darit 2 x nedeeljaa.
  Kreemi ir iedarbiigi, nav taa, ja vienu reizi lieto labi un taalaak nekaa, tieshi otraadi, ja intensiiivi tos lietosiet riitaa un arii vakaraa, viss buus ok un rezultaats buus juusu mirdzosha sejas aada, smaids par to, ka labi izskataaties un vispaareeji labs noskanjojums un lepnums par sevi, ka es to varu!
  Veiksmi ikvienai lasiitaajai, lai jums izdodas! Neaizmirstiet, ka mums ir tikai viena dziive un jauniiba paiet tik aatri, ka atskatoties skjiet, tas ir bijis mazs posminjsh no manas dziives!

 9. anti-age krēmi iemet internetā un palasi viņi uzpūš šūnas un tad tu no tiem krēmiem paliec atkarīgs…. ja laicīgi rūpējas par ādu tad to var dabīgiem līdzekļiem izdarīt, piem., rītos un vakaros ar ledus gabalinu notīrīt seju un efekts super un vajag vingrināt sejas muskulus un masēt seju nevis berzēt utt… bet tos slinkuma anti-age krēmus var atstāt jau pēc 50 kad nu galīgi vairs negribas un būs vienalga būs ādas vēzis vai kas cits 😛

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.