8 VEIDI KĀ MOTIVĒT BĒRNUS MĀCĪTIES

https://www.bigstockphoto.com/

Ja vēlaties, lai jūsu bērns nākotnē būtu uzcītīgs students, neierobežojiet viņa zināšanu apguvi tikai līdz skolas durvīm. Kaut arī prasmēm, ko viņš apgūst konkrētā brīža izglītības iestādē ir izšķiroša nozīme viņa intelektuālajā un sociālajā izaugsmē, jūsu bērnam ir nepieciešama jūsu palīdzība, lai atvērtu tik plašo, jaunu ideju pasauli. Bērna prieks par jaunatklājumiem ārpus skolas sola viņu noteikti motivēs tikpat cītīgi apgūt jaunas zināšanas arī skolā, tāpēc centieties būt radoši, neatsakiet savu dalību bērnam svarīgās aktivitātēs, kā arī iedrošiniet bērnu pat tad, ja kaut kas nav sanācis kā gribējās. Espati.lv ir apkopojuši 8 būtiskus padomus bērna motivēšanai izglītoties un apgūt jaunas prasmes.

 

  1. Lasiet grāmatas. Lai arī mūsdienās mēs arvien vairāk aizvietojam fiziskas grāmatas ar virtuālām, mudiniet bērnu regulāri paņemt rokās īstu grāmatu un izlasīt kaut pāris lappuses. Lasiet bērnam priekšā jau no pirmajiem mēnešiem, lai pamazām attīstītu bērna interesi. Ieviesiet savā ikdienā laiku, kad lasa visa ģimene. Nav svarīgi vai tā būtu grāmata, žurnāls vai avīze, galvenais ir pats lasīšanas process. Piepildiet mājās esošo grāmatplauktu ar jums un jūsu bērniem interesējošo literatūru. Grāmatu lasīšana jau izsenis vairojusi cilvēka intelektu un bagātinājusi vārdu krājumu, kā arī bērniem veicinājusi iztēli, kas mūsdienās daudziem var pietrūkt, jo viss acīmredzami tiek parādīts dažādu viedierīču ekrānos.
  2. Iedrošiniet paust savu viedokli, runāt par jūtām un pieņemt lēmumus. Ļaujiet bērnam izvēlēties piedevas pie pamatēdiena vai ārpusskolas aktivitātes. Iesaistiet bērnu ģimenei nozīmīgu lēmumu pieņemšanā un esiet atzinīgi par viņa viedokli. Daudziem no jums varētu šķist, ka tādā veidā bērnu izlutināsiet, bet tā nebūt nebūs. Jūs vairosiet bērnā uzticēšanos un respektu pret jums, jo bērns apzināsies, ka ir jums svarīgs.
  3. Nodrošiniet bērnu ar tādām rotaļu opcijām, kuras nodrošina dažādu bērna maņu attīstību. Sākot ar klausīšanos un beidzot ar spēju vizualizēt un organizēt vai sadalīt – bērnam ir nepieciešama daudzpusīga attīstīšanās. Dažādi konstruktori un puzles nodrošina bērna kreatīvo domāšanu, turklāt tas ir lielisks veids kā lietderīgi pavadīt laiku kopā. Jaunāka vecuma bērniem ir pieejamas dažādas muzikālās rotaļlietas, kas attīsta bērna dzirdi. Ja kopīga lasīšana attīsta bērna iztēli, tad caur dziesmām variet iemācīties arī citas prasmes, piemēram, skaitļus un alfabētu. Šeit liela nozīme ir tam, kura no atmiņām bērnam ir dominējošā – vizuālā vai audiālā.
  4. Palīdziet atrast dažādus veidus problēmu risināšanā un informācijas meklēšanā. Jūs paši noteikti zināt, ka katrai problēmai var pieiet dažādi, kā arī katram jautājumam informāciju var meklēt dažādos veidos. Iemāciet to arī jūsu bērnam! Internets nav vienīgā vieta, kur meklēt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Ir pieejamas grāmatas, enciklopēdijas, žurnāli, varbūt arī zinātniski raidījumi un galu galā, zvans draugam vai omītei.
  5. Pajautājiet par uzdoto nevis par atzīmēm. Jo īpaši šobrīd, kad esam nonākuši diezgan saspringtā situācijā, sāciet ar jautājumu par to, ko bērns šodien skolā ir apguvis, nevis par to, kādas atzīmes ir ierakstītas dienasgrāmatā. Pajautājiet savam bērnam, lai viņš saviem vārdiem izstāsta, ko šodien skolā ir iemācījies. Šādā veidā būsiet kopīgi atkārtojuši apgūto vielu un nostiprinājuši zināšanas, kas noteikti atspoguļosies pozitīvos vērtējumos.
  6. Palīdziet bērnam organizēt savu laiku un mācībām nepieciešamos līdzekļus. Ja bērns iemācīsies kā pareizi organizēt savu laiku, viņš vienmēr būs laicīgi izpildījis mājasdarbus, atpūties un izgulējies, kā arī veltījis pietiekami daudz laika ārpus skolas aktivitātēm. Bērni tāpat kā dažkārt mēs paši, mēdz būt izklaidīgi, jo mūsdienās ir pietiekami daudz lietu, kuras diemžēl novērš uzmanību. Sastādiet un izrunājiet kopā ar bērnu dienas grafiku tā, lai laika pietiktu visam un sakārtojiet bērna darba vietu, lai vienmēr viss nepieciešamais mājasdarbu pildīšanai būtu rokas stiepiena attālumā. Sakārtota vide ļaus bērnam un jums pašiem produktīvi izmantot savu laiku, iztiekot bez liekas pārslodzes. Regulāri pārbaudiet vai bērns nejūtas pārāk noslogots vai arī ir nepieciešamas kādas izmaiņas dienas ritmā. Bērni mēdz būt ļoti centīgi, tāpēc visbiežāk jums neteiks, ka ir noguruši, tomēr centieties to pamanīt paši un dažkārt ļaujiet bērnam nedarīt neko.
  7. Nosviniet jebkuru sasniegumu. Iemāciet savam bērnam priecāties arī par maziem sasniegumiem. Vai tas būtu labi uzrakstīts mājasdarbs, izlasīta grāmata vai precīzs bumbas metiens grozā. Atalgojiet savu bērnu ar kādu īpašu kārumu vai atļaujiet uzspēlēt ilgi gaidīto video spēli. Šādā veidā jūs bērnam sniegsiet motivāciju, kas iedvesmos viņu arvien jauniem sasniegumiem. Tikai esiet uzmanīgi. Lai nav tā, ka bērns labi mācās tikai tādēļ, lai tiktu pie kārotās lietas. Nekādā gadījumā neiesaistiet naudu vai dārgas mantas. Izskaidrojiet bērnam to, ka par katru labo darbu nav obligāti kaut kas jāsaņem. Tikpat labi var pietikt ar mutisku uzslavu vai kopīgu aktivitāti.  
  8. Uzsveriet bērna stiprās puses un iedrošiniet attīstīt talantus. Pat tad, ja jūsu bērns dabūjis sliktu atzīmi matemātikā, tas nenozīmē, ka tikpat slikti viņam klāsies angļu valodā vai ģeogrāfijā. Tiklīdz bērns apzinās savu talantu kādā jomā, ļaujiet un palīdziet viņam to attīstīt, tomēr neaizmirstiet arī par tām lietām, kurās tik labi neveicas. Dažkārt vecāki, cenšoties realizēt savas ambīcijas vai nerealizētus sapņus, virza bērnu dažādās jomās. Daudzi speciālisti iesaka ļaut bērnam izmēģināt dažādus radošus vai sportiskus nodarbošanās veidus, lai saprastu, kurā no tiem ir dotības. Vecākiem ir jāvēro, kas bērnam tiešām padodas un jājautā, kas vislabāk patīk, lai saprastu bērna intereses. Motivējošas un iedrošinošas sarunas vecākiem ar bērnu varētu palīdzēt atklāt bērna talantus.
Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.