6 labākās rozes jūsu dārzam

https://www.istockphoto.com/

Kas varētu būt skaistāks par krāšņi ziedošu rozi, kas laistās saulē, bišu dūkoņu un smaržu, kas plūst vasaras vēsmā? Rozes papildina praktiski jebkuru dārza dizainu un stilu, turklāt tās ir viens no daudzpusīgākajiem ziedošajiem augiem.

Jūs varat tos izmantot gandrīz jebkurā dārza daļā un tiem ir gandrīz jebkura forma, krāsa un izmērs, kādu vien varat iedomāties. Vienīgais ierobežojums kā jūs varat veidot rozi, ir jūsu iztēle! Latvijas lielākie rožu audzētāji aplūko dažādus rožu veidus un sniedz vislabākos padomus, lai jūsu rozes varētu priecēt ikvienu!

Hibrīda tēja

Pazīstama ar savu skaistumu un smaržu. Tām ir lieli, atsevišķi ziedi. Hibrīdajām tējām uz gariem kātiem ir augsti, smaili pumpuri, tāpēc tās ir ideāli piemērotas griešanai. Brīvi zarots un stāvs, šis krūms ir ideāli piemērots dobēm un apmalēm. Pieejamās krāsas ir iespaidīgas un daudzām no tām ir lieliski aromāti.

Floribunda

Floribundas roze stublāja galā veido ziedu kopas. Brīvākie ziedi padara tos par lielisku dārza izstādi, taču tie nav tik piemēroti vāzēm. Standarta rozes – tās, kas audzētas garā stumbra virsotnē – visbiežāk ir Floribundas tipa rozes un zied no vasaras sākuma līdz ziemas sākumam.

Krūmu rozes

Tās rada lielus “veco rožu” ziedu pudurus, kas zied no vasaras līdz rudenim. Mūsdienu krūmu rozes bieži tiek audzētas no vecmodīgām rozēm, lai nodrošinātu atkārtotu ziedēšanu, izturību pret slimībām un priecētu pircējus ar dažādām krāsām.

Zemes seguma rozes

Kompakti augi, kas veido izkliedējošus krāsu paklājus un piešķir rozēm dārzā pilnīgi jaunu daudzpusības līmeni. Kamēr tiem ir daudz saules, tie nodrošinās rožu ziedu masu gandrīz visu gadu un tās var izmantot apmalēm, kaskādēm pāri sienām un akmeņiem.

Kāpelējošās rozes

Kāpelējošās rozes sniedz bagātīgu ziedēšanu tikai vienam augam. Tās var pārveidot mājas fasādi, žogu vai pat nojumes sienu, ja vien saņem pietiekami daudz saules gaismas. Lielākajai daļai (bet ne visām) hibrīdajām tējām un daudzfloras rozēm ir arī kāpelējošās šķirnes. Vienkārši paturiet prātā, ka viņām visām ir nepieciešams kaut kāds atbalsts, jo to zariem ir jābūt līdzeniem.

Miniatūrās rozes

Pat vismazākajās vietās, piemēram, saulainā balkonā, jūs joprojām varat baudīt rožu audzēšanu. Miniatūras rozes ir ideāli proporcionālas to lielāko brāļu un māsu pundurversijas, kuru visas daļas ir samazinātas. Tās izskatās ļoti jauki, iestādītas dārza konteineros vai sakārtotas rindās, lai aizpildītu logu rāmjus. Tās ir sastopamas arī kā standarta stublāji, uzpotēti uz 40–60 cm augstiem kātiem, tie ir viegli kopjami un ziedoši.

Kā rūpēties par savām rozēm?

Lai maksimāli izmantotu savas rozes, pirms to stādīšanas ir svarīgi sagatavot augsni. Rožu audzētāji iesaka labi sapuvušu mēslojumu, kas nodrošinās spēcīgu, veselīgu augšanu.

Iesaka izmantot arī lēnas iedarbības granulētu rožu barību un apkaisīt ar to augsni. Laika gaitā izdalīsies barības vielas, dodot augam visu nepieciešamo, lai tas būtu vesels. Jūsu rozes visvairāk iegūs no barošanas, pirms lapas pilnībā atveras marta beigās/aprīļa sākumā. Ja jūsu roze ir atkārtoti ziedoša šķirne, pēc pirmās ziedēšanas tā uzziedēs otro reizi.

Rožu atzarošana var veicināt turpmāku ziedēšanu un uzlabot rožu izskatu. Apgrieziet vai saspiediet gatavos pumpurus ziedēšanas laikā.

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.