PIRMAIS sekss – cik gados būtu bijis vislabāk?

Par padomju laikiem zināms tēlainais teiciens, ka tad seksa, citiem vārdiem – seksuālās izglītības – vispār nebija. Tagad uzzinām, ka mūsdienās cilvēki pirmās seksuālās attiecības piedzīvo arvien agrākos gados. Rodas jautājums – vai cilvēka pirmā seksuālā pieredze var notikt par agru, vai varbūt par vēlu? Vai vispār ir kāds ideālais vecums, kad vislabāk būtu TO darīt? Vai šis "ideālais vecums" laika gaitā ir mainījies? Lai rastu atbildes, uzklausījām pieredzes stāstus, kā arī ,,Matules, Melkas un Ligeres ginekoloģijas privātklīnikas’’ ginekoloģes Lāsmas Līdakas komentāru.

KAD TAD VAJADZĒTU DARĪT TO – DAŽĀDU CILVĒKU UZSKATI UN PIEREDZE
Šī raksta tapšanas ietvaros izveidotās diskusijas dalībnieki atzina, ka tas, ka šodien pusaudži ļoti agri uzsāk intīmās attiecības, ir nenovēršams fakts. Lai gods tiem vecākiem, kuri ir pratuši un prot arī šodien savas atvases attiecīgi izglītot, un ir šajā jomā to uzticības personas, jo problēmas rodas tur, kur zināšanu trūkuma un pusaudžu vieglprātības dēļ sākas STS un grūtniecības ar sekojošiem abortiem, pusaugu vientuļām māmiņām vai nopietnām veselības problēmām. Tātad – par agru ir slikti?
Cita viedokļa pārstāvji apgalvoja, ka bioloģiskais pulkstenis vienkārši neiet kopā ar civilizācijas laikrādi – Homo Sapiens kā suga dzimumgatavību sasniedzot 13-15 gadu vecumā, bet civilizācija no laika gala ir uzlikusi savus ierobežojumus. Bez tam dažādās kultūrās un dažādos vēsturiskos laikos šie ierobežojumi mainījušies. Tātad – arī pārāk ilgi gaidīt nav labi?
Tās ir pieaugušu cilvēku spēles, tātad par agru gan to nevajadzētu darīt, arī tādu viedokli uzsvēra daļa diskutētāju. Vai tam ir ideālais vecums, to gan tā nevar pateikt, drīzāk pašam jājūt, vai vēlies to vai nē. Tomēr var gadīties nožēlot, ka ļoti vēlu esi uzsākusi seksuālās attiecības: „Mans pirmais gultas partneris gandrīz samaņu zaudēja ieraudzīdams asinis un domādams, ka viens no mums slims – to, ka sieviete 27 gados ir nevainīga, viņš pat iedomāties nevarēja. Biju ļoti, nu ļoti pareizi audzināta, gaidīju nezin kādu princi un, iespējams, palaidu garām. Arī tā pirmā reize bija sāpīga un, protams, bez īpašas mīlestības. Pareizais laiks jājūt, vienīgi pusaudža trakumu vajadzētu piebremzēt. Mans viedoklis, ka ne agrāk kā 17, ne vēlāk kā 22 jāuzsāk seksuāli aktīvā dzīve”, savā sāpīgajā pieredzē dalījās Santa.
Savukārt Elza atzinās, ka nevainību zaudējusi ļoti agri un nekad nav bijušas domas no sērijas – "varbūt vajadzēja pagaidīt, varbūt savam vienīgajam vajadzēja atdot utt." Viņa uzskata, ka tā ir kārtējā sabiedrības izpūstā muša, jo reāli nevainība, tieši sievietēm, ir tikai primitīvi fizioloģisks process un tas, cik daudz tajā pasākumā ir morāles un fantāziju, ir katram cilvēkam individuāli. Vienam šķiet, ka sekss ir kaut kāds svēts un liels notikums, citi nodarbojās ar seksu ikreiz, kad pavīd iespēja. Un visi varianti ir pareizi.
Tāpat arī vēlākos gados – vienam vīrietim sieviete ar mazu pieredzi, vai bez tās, šķiet sapņu piepildījums, otram patīk, ka sievietei ir bagāta seksuālā pieredze. Vienam patīk sievietes, kuras ir atvērtas piedzīvojumiem, seksuālām avantūrām, otram gribās sievu, kura sagaida mājās un katru rītu taisa ceptas olas! Pasaule ir krāsaina un cilvēki dažādi.

SPECIĀLISTA VIEDOKLIS
Dzīvē ir dažas lietas, par kurām cilvēki diskutē nebeidzami, un viena no tām noteikti ir sekss. Katram ir savs viedoklis un pieredze. No vienas puses, tas ir labi – ir iespējams uzzināt, ko domā citi, no otras – viedokļu gūzmā var arī apjukt. Īpaši tad, ja lēmuma pieņēmējs vēl ir jauns un nejūtas tik drošs par savu uzskatu pareizību, piemēram, ārprātīgi iemīlējušies pusaudži, kuri vēlas uzsākt tuvību, vai viņa lēmums atšķiras no tā, ko pieņemts uzskatīt par ,,vidējo pareizo’’ – piemēram, puisis, kurš vēl 25 gadu vecumā gaida savu sapņu princesi. 
No medicīniskā viedokļa NAV tāda īstā brīža, kad uzsākt dzimumattiecības. Agrīni uzsāktas seksuālas attiecības gan saistītas ar lielāku seksuāli transmisīvu infekciju un grūtniecības risku, bet tam par iemeslu ir tas, ka šādos gadījumos parasti netiek lietota droša kontracepcija. Un, starp citu, lai arī tiek uzskatīts, ka mūsdienās jaunieši to vien dara, kā nodarbojas ar seksu, patiesībā vidējais dzimumdzīves uzsākšanas vecums pēdējo gadu gaitā īpaši nav mainījies – tie ir apmēram 17,5 gadi (Latvijas iedzīvotāju reproduktīvā veselība. Pārskats par situāciju 2003.-2011., LĢPSVA ‘’Papardes zieds’’).
Pirmā reize un ,,nevainības zaudēšana’’ cilvēku prātos ir iesakņojusies kā robežšķirtne un konkrēts brīdis – vagināls dzimumakts. Realitāte parasti no tā ļoti atšķiras. Puišiem pirmajā reizē diezgan bieži ir problēmas ar erekciju vai ejakulāciju – citreiz nepieciešami vairāki mēģinājumi, lai kaut kas izdotos. Tāpat arī meitenēm – nereti sāpju un satraukuma dēļ pirmajā reizē nekas īsti nesanāk. Pat tad, kad pirmā reize jau ir notikusi, patiesībā var paiet vēl kāds laiks, kamēr izdodas pilnvērtīgs dzimumakts. Par to diemžēl visai plaši nerunā, rezultātā cilvēki liek pārāk lielas cerības un gaidas un pirmo reizi, kas, neizbēgami, beidzas ar vilšanos. Labam seksam, gan šodien, gan arī agrākos laikos, bija vajadzīgs laiks un komunikācija. Tādēļ arī svarīgākais ir emocionālie kopā būšanas aspekti – otra un sava ķermeņa iepazīšana un pakāpeniska nonākšana arī līdz pašām dzimumattiecībām.
Lēmumu uzsākt dzimumattiecības katrs no mums pieņem citādāk – viens to izdara zibenīgi un pēc tam nožēlo, cits domā ilgi un rūpīgi, bet pēc tam tik un tā rūgti nožēlo. Protams, ir daudzi, kuri to izdara un atceras kā skaistāko piedzīvojumu savā mūžā. Svarīgākais ir nevis domāt un mēģināt saprast, kā būtu pareizi, bet gan ieklausīties sevī un saprast: ,,Ko gribu es?’’. Teorijā, saprotams, tas viss šķiet ļoti vienkārši – gribu saldējumu vai šokolādi, bet realitātē mēdz būt dažādi aspekti, gan „par”, gan „pret”. Vienmēr būs arī zināma daļa cilvēku, kuri atzīs, ka uzsākuši seksuālas attiecības, lai ,,būtu izdarīts un miers’’!
Visos vecuma posmos pirmā reize ir satraucošs piedzīvojums un pārdzīvojums. Uztraucas visi, gan tie, kas to dara pavisam agri, gan tie, kas to dara nosacīti vēlu. Tāpat kā citos dzīves lēmumos, svarīgi šajos brīžos nepazaudēt sevi un savas vēlmes. Lai kāda arī būtu bijusi pirmā reize, un vienalga – ar jaunu partneri vai ilgstošu draugu, atceries, ka pat tad, ja viss ir sanācis ,,galīgi garām’’, to visu vēl var labot! Katram cilvēkam var būt vairākas pirmās reizes – pirmā reize, kad ,,viss notika’’, pirmā reize ,,kad bija bezgala labi’’, pirmā reize, kad ,,kopā aizlidojām’’
10 komentārs
  1. Piekrītu, ne ātrāk par 17 un vēlams, ne vēlāk kā 22 gados. Tomēr darīt to vajadzētu ar puisi kurš patīk, nevis vienkārši tamdēļ ka “vajag”, jo draudzenes visas jau paspējušas.

  2. Nuuu, man ir uzskats, ka meitenei sākumā pašai jāsaprot tas, kas viņai patīk un tad jau to var uzticēt kādam citam, ja jūs saprotat manu domu gājienu 😀 Tā kā man nebija tā, kas man nocēla vainadziņu, viss mierīgi un maigi notika pašizpētes procesā. Vēlāk uzsakot dzimumdzīvi nead neesmu to nožēlojusi.

  3. savas kautrības dēļ pazaudēju puisi. ārēji biju smaidīga, runīga un viņš laikam domāja, ka arī tāda …pieredzējusi. gaidīja iniciatīvu no manis, jo pats vēl bija (laikam) nevainīgs. diemžēl es arī un kāda vēl inicatīva! kā dziesmā “un tā mēs šķirāmies neiepazinušies” 🙁

  4. 17 gados? nevaru iedomāties, kā gaida līdz 17 gadiem… hormoni jau saak trakot stipri agraak. es saaku 15 vai 14, pat īsti neatceros:) kā kurš par to jūtas, man bija ok un ne
    bija nekāda iemesla kaut ko veel gaidiit. tikai nevajag tās jaunās meitenes tik traki kaunināt, nekas jau slikt tur nav:)

  5. Man bija 18 gados. Tikko biju pilngadīga, ta sākās! Un vispār..pirmās reizes vienmēr tiek pārvērtētas un idializētas.. tas pateisībā ir stulbi, nepatīkami, sāpīgi un nekādas baudas!

  6. labak pagaidit savadak,ja tas notiek mirkļa iespaida un ar neisto,ar kuru neesi ilgi pazistama,tad pat 21 gada vecuma pectam satiekot citu var nakties noželot,ka skreji un sasteidzi to……labak lauties laikam un tam neskriet pa prieksu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.