Pašai sava fotosesija

Ik mēnesi no dažādu žurnālu lappusēm un vākiem uz mums noraugās sabiedrībā vairāk vai mazāk pazīstamas skaistules. Tērpi, grims, vide, noskaņa – viss saskaņots un perfekts. Droši vien arī tu kaut reizi mūžā esi sapņojusi kļūt par īstu dīvu – nu kaut vai uz brīdi, kaut vai fotogrāfijā. Un tas ir iespējams. Mēs tev pastāstīsim, kā.

Noorganizē pati savu fotosesiju. Lai taptu laba fotogrāfija, ir vairāki nosacījumi. Tev noteikti būs nepieciešams profesionāls fotogrāfs – tāds, kurš ir īstens sava amata pratējs, jo, lai taptu izcils foto, nepietiks tikai ar lielu un dārgu fotoaparātu. Svarīgs būs apgaismojums – tas, kā fotogrāfs to pratīs izmantot. Protams, radošas idejas, spēja tevi iedvesmot un iedrošināt. Ne visi to prot, un galu galā tas ir īpašs talants. Tiesa, šis arī nebūs viens no lētākajiem priekiem, bet tici, tas būs tā vērts, un atmiņas taču paliks uz visu mūžu, vai ne? Galu galā šādu pārsteigumu, piemēram, svētkos – tev var sagādāt arī mīļotais vīrietis vai draugi – īstenot tavu senloloto sapni kļūt par fotomodeli. Lai uzzinātu, kas tad īsti jādara, lai tiktu pie neaizmirstamām bildēm, un kā šis process notiek, devāmies uz Platinum Visual Solutions fotostudiju pie fotogrāfa Aleksandra Sokolova.

Aleksandrs Sokolovs (www.platinumvs.com)
“Esmu fotografējis gan jaunas meitenes, gan sievietes. Meitenes gan parasti nāk fotografēties portfolio, pārsvarā tās ir modeles, jo tāpat vien fotografēties – tas viņām ir par dārgu. Bet lielākoties fotografēties vēlas sievietes vecumā no 30-35 gadiem, laikam tāpēc, ka vēlas iemūžināt savu jaunības skaistumu. Daudzas sievietes arī izvēlas kailfoto. Mans novērojums ir tāds – jo vecāka sieviete, jo kailāka vēlas fotografēties, bet tas nav negatīvā nozīmē. Viņas ir drošākas. Tas atkarīgs arī no tā, kādam mērķim būs fotogrāfijas. Tā varētu būt arī dāvana vīrietim. Es privātajās foto sesijās strādāju tikai ar sievietēm, jo fotografēties, piemēram, ar ģimeni var arī fotosalonā.

Ar labām fotogrāfijām lieliski var pacelt pašapziņu. Man bija kāda kliente, meitene no laukiem, kuras drauga bijusī draudzene bija modele. Arī viņa izlēma sev izveidot skaistas bildes, un tās sanāca tik labas, ka pazuda visi mazvērtības kompleksi. Protams, bildes ir apstrādātas, bet citas ķermeņa daļas mēs klāt nemontējam, tātad plus mīnuss viss ir pa īstam. Tu sevi ieraugi no malas citā gaismā, un šīs meitenes gadījumā foto sesijas iznākums viņu pat ļoti iespaidoja.”

Cik tas maksā?
Studijā Platinum VS minimālais fotosesijas rezultāts ir astoņas apstrādātas bildes, un izmaksas par šādu fotosesiju būs Ls 175. Studija parasti nodrošina arī grimu un matu sakārtojumu, tāpēc par šīm lietām sievietei pašai nebūs jāuztraucas. Parasti sievietes izvēlas fotografēties savos tērpos, bet, ja ir tāda vēlme, par atsevišķu samaksu iespējams noalgot arī stilistu, kurš sagādās piecus dažādus tērpu komplektus.

Espati.lv, aptaujājot citus fotogrāfus, noskaidroja, ka vidējās fotosesijas izmaksas sastāda aptuveni Ls 250. Tomēr jāatceras, ka visiem fotogrāfiem un studijām darba izmaksas nav vienādas, tāpēc noteikti vajadzētu pirms tam painteresēties par visām izmaksām un to, vai fotogrāfs sadarbojas ar kādu grima mākslinieku vai stilistu. Ne vienmēr dārgākais ir labākais variants, un noteikti drīkst fotogrāfam lūgt parādīt darbus, lai redzētu, vai tiešām vēlies ar viņu strādāt un zini, ko vari no viņa sagaidīt.

Cik laika tas aizņems?
Ir jārēķinās, ka fotosesijā būs jāpavada vismaz sešas stundas. Šķiet, kāpēc tik ilgi? Jārēķinās, ka vienam sižetam (bildei) tiek taisīti apmēram 30- 40 kadri, kas aizņems aptuveni pusstundu līdz 40 minūtes. Tas tiek darīts tāpēc, lai pēc tam izvēlētos vienu visveiksmīgāko kadru un to apstrādātu. Laiku prasa arī grima uzklāšana un matu sakārtojums. Gadās fotosesijā pavadīt arī visu dienu, jo ir meitenes, kas vēlas izveidot kalendāru, lai to kādam dāvinātu, un tādējādi ir vajadzīgas 12 bildes. Noteikti jāņem vērā, ka fotogrāfs strādās tā, lai sasniegtu rezultātu, nevis iekļausies noteiktā laikā. Kad fotogrāfijas uzņemtas, tiek atlasītas labākās un tās pēc tam apstrādātas. Astoņus sižetus var apstrādāt aptuveni nedēļas laikā.

Kā tas notiek?
Var būt dažādi varianti. A. Sokolovs stāsta par to, kas viņam kā fotogrāfam nepatīk visvairāk. Var gadīties, ka meitenei šāda foto sesija nemaz nav vajadzīga, bet draugi uzdāvinājuši dāvanu karti. Tad nācies sastapies ar attieksmi: „Nu, izdari kaut ko!”. Šai meitenei vienkārši nav motivācijas. Ja sieviete pati ir ieguldījusi savu naudiņu, tad arī cenšas, lai šīs bildes sanāktu pēc iespējas labākas, palīdz fotogrāfam, un tā veidojas kopdarbs, jo viņai pašai vairāk vai mazāk ir skaidrs, ko viņa vēlas, un fotogrāfs var tikai kaut ko ieteikt. Kopīgi iespējams realizēt dažādas idejas, fotografēties uz dažādiem foniem, ko uz datora var pievienot bildei. A. Sokolovs stāsta, ka izmanto tādas pašas tehnoloģijas, kādas izmanto kinostudijās, tāpēc fotogrāfijas izskatās ļoti reālas.

Svarīgi ir nebaidīties eksperimentēt un ļauties improvizācijai, jo ļoti daudzas labas idejas radīsies, veiksmīgi sadarbojoties ar fotogrāfu.

Fotogrāfi
Par sievieti fotogrāfijā sarunājāmies arī ar juteklisko fotogrāfi Ivetu Vaivodi un fotogrāfu Mārtiņu Plūmi, kura portfolio apskatāmas arī patiesi brīnišķīgas kāzu bildes.

Iveta Vaivode (Santa, Pastaiga un citi izdevumi)
Ivetas Vaivodes vārds fotogrāfu aprindās ir labi zināms. Jā, un viņa ir sieviete. Ivetas bildes un viņas fotografēšanas stilu var pazīt no pirmā acu uzmetiena. Pārsvarā viņa strādā dokumentālā žanra stilistikā, kam raksturīgs dabisks apgaismojums un pēc iespējas vienkāršāki uzstādījumi. Tas attiecas gan uz modeļu pozām, gan uz apģērba, grima un vietas izvēli, ko lieliski varam redzēt Ivetas bildēs. Iveta vēlas, lai, skatoties uz galarezultātu, sieviete joprojām sevi atpazītu un atklātu, ka viss skaistums atrodams sievietē pašā. Iveta strādā arī ar glancētajiem žurnāliem, kur fotografēt nācies arī ļoti daudz sabiedrībā pazīstamo sieviešu, bet pēc Ivetas domām – tas, vai esi pazīstams vai nepazīstams, nekādu lomu nepēlē. Katra sieviete ir unikāla, un viņa to noteikti vēlas parādīt savās fotogrāfijās. Sievietes Ivetas Vaivodes fotogrāfijās izskatās gluži kā laumiņas, meža fejas, kuras iznākušas rīta rasā muti nomazgāt, vai vienkārši rotaļīgi šūpo kājas tepat kaimiņu sētā uz soliņa. 

Mārtiņš Plūme (www.pluume.lv)
“Meitenes visas kā viena saka: “Gribu jaunas bildes”, seko pauzīte…. “kaut ko skaistu!”

Tad notiek kompromisa meklēšana – uzklausu meitenes vēlmes, pārrunājam dažādas nianses, izvēlamies atbilstošu vidi un nepieciešamos fotosesijas rekvizītus. Labākās fotosesijas parasti ir tematiskās inscenētā vidē un pie dabas, protams, ja laika apstākļi atļauj.Visbiežāk pie manis nāk sievietes ar dažādām vēlmēm pēc fifīgām, maigām, romantiskām fotogrāfijām un kailfoto. Pat man personīgi pazīstamas sievietes un pāri nekautrējas un ir bieži viesi! Ir periodi, kad pārsvarā nāk grūtnieces. Nedaudz savādāk ir kāzu fotosesijās. Tajās ir jāparāda saikne starp diviem cilvēkiem, spēlēšanās vienam ar otru, kaisle, kautrība, koķetēšana, un tas viss jāiemūžina fotogrāfijā, pielāgojoties  videi, kurā notiek kāzu svinības. Jāreaģē ir zibenīgi, jo parasti viss ir steigā.

Man ir paveicies, ka esmu komunikabls un spēju viegli sastrādāties ar klientiem. Tas paver plašākas iespējas!
Mans padoms visiem, kas vēlas fotografēties pie sveša fotogrāfa – ne vienmēr labs fotogrāfs ir tas, kuram ir visdārgākā kamera, kas sevi slavē un rāda savas labākās fotogrāfijas. Tikpat ļoti, kā tu vēlies skaistas fotogrāfijas, tikpat pārliecinātam par rezultātu ir jābūt fotogrāfam, ka viņš to var izdarīt!”

Galerijā mēs piedāvājam apskatīt trīs profesionālu fotogrāfu – Aleksandra Sokolova, Ivetas Vaivodes un Mārtiņa Plūmes darbus.

5 komentāru
 1. manuprāt ļoti bieži pašas savu fotosesiju taisa, bildējot sevi pie spoguļa ar skatu tālumā 😀 bet šitādu profesionālo gribētu sev…jādod mājiens ar mietu mīļotajam.

 2. var jau arī kādam labam draugam. Esmu tā darījusi, fantastiska fotosesija, un labi zinu,ka par modeli negribētu būt.

 3. Nja, par to fotografēšanos piekrītu, drausmīgi grūti, bet ja saņemtos, tad pa smuko – vienreiz mūžā. Lai stāv jaunības skaistuma apliecinājums. Tikai bišku kauns tomēr no tiem labajiem fotogrāfiem, kas vius ko redzējuši, tas ir, redzējuši dažādas profesionālas modeles un skaistules, un tad liekas – vāks, nu ko es ar savām riepām tur iešu iztaisīties…

 4. Īpašs Valentīndienas piedāvājums!

  Tikkai divas nedēļas piedāvāju īpašu cenu fotosesijai – 15Ls.
  Jūs iegūsiet CD ar 15-20 apstrādātām bildēm.

  Uzdāviniet mīļotajam/ai skaistu un neaoizmirstamu dāvanu Valentīndienā!
  Piedāvājums spēkā no 01.02 līdz 14.02

  Ar sveicieniem,
  IEVA
  [email protected]
  [cenzēts]ievaphotography.daportfolio.com

 5. Sveikas Dargas.
  Man bija reals piedzivojums ar visam bildem. Stradaju redakcija un zinu daudzus fotografus Latvija, bet izvelejos pec ieteikuma pavisam, ko citu. Un nekludijos, kaut ko tadu nevar dabut seit. Man iedeva vienu dzeku, kas ir latvietis, bet strada eiropa un man piedavaja foto sesiju Cote d’Azur. Es par smiekla naudu biju gan celojuma gan man ir bildes ar fantastiskiem dabas skatiem un vietam. Sobrid ar smaidu skatos Kondrasina kalendaru, jo tur nemaz man nebija jatiek – lai butu vel labak. Es nezinu cik etiski ir dot vina kontaktu, bet ja gribat – neterejat laiku uz musu *** rakstiet uz [email protected]. Jums iedos kontaktu – fotografu sauca Andris.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.