Lomogrāfija – tver dzīvi krāsaini

Mūsdienās ir pieejamas dažādas digitālās fotokameras, tu vari no viena pasākuma sabildēt simtiem bilžu. Attēlus, kas nepatīk, vari izdzēst, kamēr tie vēl ir fotokamerā.  Bet vai atceries laikus, kad tevi ierobežoja foto filmiņa? Kad katrs attēls bija īpašs, jo to nebija tādā daudzumā un pirms attīstīšanas tu nezināji, kāds tas izskatīsies. Šajos attēlos ir kaut kas burvīgs un gauži patiess. Tieši no sajūsmas par veco laiku fotoaparātiem, par skaistajām bildēm radās lomogrāfu (lomo) kustība.

Kas ir lomogrāfija?

Lomogrāfija ir kreatīvās mākslas kustība, kas aizsākās 1993. gadā, kad divi studenti, Matiass Figls un Volfgangs Strancingers, iegādājās Lomo kameru un nolēma to likt lietā – fotografēt visu, kas pagadīsies ceļā, īpaši nekadrējot un nemeklējot objektus. Vispirms tika safotografēta Prāga, pēc tam Vīne, tad studenti attīstīja fotoattēlus un kopmītnēs izveidoja tādu kā izstādi – attēlu sienu. Attēli bija ļoti dzīvīgi un koši, katrs fragments atsevišķi un visi kopā veidoja stāstu par Prāgu un Vīni, tas aizrāva bilžu skatītājus. Jaunie lomogrāfi piereģistrēja sevi kā jaunu biedrību, lai iegūtu valsts līdzekļus, lai veidotu oficiālas lomogrāfijas izstādes – bilžu sienas. Izstādes sāka ceļot arī ārpus Vīnes un pamazām ieguva daudz domubiedru, kurus aizrāva lomo māksla.

Lomogrāfiem ir ļoti svarīgi fiksēt mirkli – īstu un dabīgu. Tādēļ lomogrāfi nevis meklē skaistu kadru, bet vienkārši fotografē. Lomogrāfs var pacelt kameru virs galvas, nolaist to gurnu līmenī un bildēt, pat neskatoties uz ko ir nomērķēta kamera. Lomogrāfijas mērķis ir Zemes virsmas, tās dzīves mirkļu ievērošana un dokumentēšana lomo-veidā.
Par lomogrāfu var kļūt jebkurš, kam ir attiecīgā kamera, pozitīva dzīves uztvere un entuziasms. 
Pirmsākumos lomogrāfija bija brīva fotografēšana ar Sanktpēterburā ražotajām Lomo Compact – Automat (LC- A) kamerām, nu jau šis tas ir mainījies, lomo kustības piekritēji izmanto arī cita veida kameras, bet par to mazliet vēlāk.
Lomogrāfija nav tikai fotografēšana, tā ir filozofija un māksla. Lomogrāfijas saīsinājums LoMo atšifrējumā nozīmē Love and Motion (latv.: Mīlestība un Kustība), un šie vārdi ir kļuvuši par lomogrāfu devīzi.

10 lomogrāfijas baušļi

Lomogrāfi nedzīvo stingros rāmjos. Vienīgais, kas kārtīgam lomogrāfam jāievēro ir 10 baušļi.
Savu kameru ņem visur līdzi, lai kur tu arī ietu.
Lieto kameru jebkurā laikā un vietā – dienā, naktī, mājās, publiskā pasākumā u.c.
Lomogrāfija neiejaucas tavā dzīvē, tā ir daļa tavas dzīves.
Fotogrāfē savu gurnu augstumā. (Ja vēlies fotogrāfē arī  pār plecam – vari brīvi improvizēt.)
Fotogrāfē objektus maksimāli tuvu.
Nedomā, neanalizē – vienkārši fotografē.
Esi ātrs.
Nedomā par to, ko fotografē.
Nesatraucies par to, kas sanācis.
Aizmirsti visus noteikumus – arī šos.

Lomogrāfu kameras

Galvenais lomogrāfu instruments joprojām ir Lomo Compact – Automat (LC- A). Tā ražošana sakarā ar lomogrāfu kustību tika atjaunota. Lomogrāfu sabiedrībai tika dotas īpašas tiesības uz šo aparātu izplatīšanu un tirdzniecību. Joprojām visā pasaulē, tai skaitā Latvijā, ir iegādājami šīs lieliskās kameras. Lai gan laiki ir mazliet mainījušies. Lomogrāfi savā darbībā arī izmanto citas kameras, jo tika izdomātas jaunas, amizantas kameras, kas, pateicoties lomo-stila efektiem, ļauj veidot ļoti neparastus un brīnišķīgus attēlus. Lomogrāfi izmanto arī tādas leģendāras kameras kā Diana un Holga. Kā arī ir ieviestas jaunas kameras – Fisheye, Oktomat u.c.

Lomo – fotoattēli

Pateicoties lieliskajām kamerām fotoattēli ir spilgti un dzīvīgi. Tie it kā izrauj mirkli no realitātes. Liela nozīme ir nevis vienam atsevišķam fragmentam, bet gan veselam kopumam, kur fotoattēli stāsta par dažādām vietām, cilvēkiem, notikumiem, tādā veidā tiek parādīts lomogrāfu skatījums uz dažādām lietām.
Lomo fotogrāfijas ir cilvēku uzskati, jūtas un dzīve. Tās dāvā gan vizuālas, gan emocionālas atmiņas.

Lomogrāfistu kustības

Lomogrāfija pasaulē ir guvusi lielu popularitāti. Daudzās valstīs ir atvērtas apmēram 60 lomo-vēstniecības, kurām ir oficiālas tiesības paust lomo-ideju un pārdot fotoaparātus, jo lomogrāfija ir dzīvesveids un īpašs skatījums uz pasauli.
Tāpat lomogrāfi izstāda savas lomo sienas uz kurām rotājas simtiem fotoattēlu, kas kopā rada stāstu par zemi uz kuras mēs dzīvojam. Līdz šim pasaulē lielākā lomo siena izveidota pie Saules tempļa Ķīnas galvaspilsētā Pekinā. Tā darināta no 60 000 attēliem, bet sienas garums bijis 200 m un platums – 2 metri. Arī Latvijā ir bijušas vairākas Lomo izstādes, kaut vai nesenajā Baltajā naktī.
Lomogrāfiem ir sava vēstniecība arī pie mums Latvijā, Rīgā. Sīkāku informāciju par lomogrāfiju un kustību Latvijā vari meklēt šeit:  http://www.lomography.lv

4 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.