Mazie meļi

Psihologi vienmēr ir uzskatījuši zīdaiņus par pilnīgi nevainīgām būtnēm, jo, smadzenēm attīstoties, tie vēl nav spējīgi uz tādām izsmalcinātām viltībām kā meli. Šo visai sarežģīto mākslu mazais cilvēciņš apgūst aptuveni četru gadu vecumā. Tomēr izrādās, ka speciālisti ir kļūdījušies.
Noskaidrots, ka prasmi mānīties mazuļi apgūst daudz nevainīgākā vecumā, kā to varētu domāt. Kā apgalvo zinātnieki, mazuļi melo jau no sešu mēnešu vecuma. Tieši zīdaiņu meli ļauj mazajam razbainiekam ātrāk attīstīt to izsmalcinātākas formas un izmantot tālākajā dzīvē. Novērojot bērnus vecumā no 5 mēnešiem līdz 3 gadiem, kā arī aptaujājot viņu vecākus, ir izdalāmi vairāki melošanas paņēmieni.

Kā izrādās, zīdaiņi ļoti ātri apjauš, kā pievērst sev vecāku uzmanību. Mazuļi izmanto viltus smieklus un raudas, pat tad ja ar viņiem viss ir kārtībā. Šī ir viena no agrīnākajām melošanas formām. Atpazīt tos var ļoti viegli: pirms atkal sākt raudāt, mazulis ietur pauzi. Kāpēc? Lai sadzirdētu, vai māmiņa reaģēs.

Aptuveni astoņu mēnešu vecumā parādās jau sarežģītāku melu veidi – aizliegto darbību slēpšana un mēģinājumi novērst vecāku uzmanību. Piemēram, pirms nogaršot uz grīdas atrasto mušu, deviņus mēnešus vecais zeperis pagriež muguru vecākiem un pat mēģina parāpot zem galda.

Divu gadu vecumā mazulis jau ir iemācījies izmantot daudz izsmalcinātākas melošanas metodes. Piemēram, brīžos kad pastāv soda risks. Šajā vecumā mazulis skaidri saprot, ka viņa darbībai ir sekas. Protams, arī mēs saprotam melošanas sekas, tikai atšķirībā no bērniem, pieaugušo meliem ir lielāka ētiskā slodze.

Kā apgalvo psihologi, mazuļi izmanto savas viltības, lai noskaidrotu, kāda veida mānīšanās der konkrētās situācijās. Tajā pašā laikā viņi iemācās to, ka bieži mānīties nedrīkst.

2 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.