LĪGO dienas PANTIŅI, kas jāzina, un TRADĪCIJAS, kas jāizmēģina

Līgo svinēšanas tradīciju latviešiem ir ka biezs, bet vai droši vari teikt, ka tiešām zini visus galvenos rituālus? espati.lv atgādina par Līgo tradīcijām un to nozīmi, kā arī iesaka dziesmu vārdus, ko likt lietā svētku vakarā pie ugunskura.

Siera siešana un alus brūvēšana.
Ja saimniece Jāņu dienai nesien sieru, viņas govis var piemeklēt slimība. Jāņu siera apaļā forma simbolizē sauli un pasauli visā tās veselumā. Laužot pa gabalam no siera, katrs paņem sev daļu saules spēka. Alu saimnieks brūvē, lai būtu padevušies mieži.

Sieru, sieru, Jāņa māte, līgo, līgo.
Tev ir govis laidarāi, līgo.
Alu, alu, Jāņa tēvsi, līgo, līgo.
Tev ir mieži tīrumāi, līgo.

Jāņuzāles.
Līgo vakarā plūktām zālēm piemīt dziednieciskas un pat maģiskas īpašības. Par īstajām jāņuzālēm tiek uzskatīts āboliņš, paparde, vībotne, buldurjānis, dievredzīte, nārbulis.

Visas bija Jāņu zāles, līgo, līgo.
Ko plūc Jāņu vakarāi, līgo.
Visi bija Jāņu bērni, līgo, līgo.
Kas Jānīti daudzināja, līgo.


Vainagu pīšana.
Zāles, kas sapītas aplī, ir dabas svētības, skaistuma, spēka un mūžības simbols. Burvība ir tad, kad vainagu pin tu pati, nevis pērc citu darinājumus. Ir sens ticējums, kā jāvāc Jāņuzāles vainagam: pļavā, kur aug visas Jāņuzāles, sper deviņus soļus, tad plūc to, kas priekšā, un pin vainagā. Meitas un sievas nopin vainagus arī puišiem un vīriem. Vainagi jānopin arī sunīšiem un kaķīšiem.

Jāņu nakti nepazinu,
Kuŗa sieva, kuŗa meita:
I sievām(i), i meitām(i)
Zaļš ozola vainadziņš.

Zīlēšana ar vainagu.
–    Ja nopin vainagu no trejdeviņām zālēm, tad sapņos redzēs savu nākamo vīru.
–    Jāņos kroņus svieda upē, ja tas trīs reizes apgriezās, tad apprecējās.
–  Neprecētajām jāmet vainags ozolā – cik reižu kritīs, tik gadi līdz kāzām jāgaida. Bet labāk vairāk par trim reizēm nemēģināt un atlikt mešanu uz nākamā gada svētkiem.
–   Arī laižot divus vainagus pa straumi, nosaka, vai šogad būs precības vai ne: ja vainagi saskaras, tad meita izies par sievu.

Ugunskurs.
Ugunskurs ir saules simbols. To aizdedzina tikai tad, kad saule norietējusi, un tas sāk dzist, kad saule jau lec. Ugunskurā met vecos vainagus, vijas un dažādas zālītes, lai arī ugunij dotu spēku un svētību, kaut gan vecos vainagus palēnām sāk dedzināt jau no Ziemassvētkiem.

Pavasari ievas zieda, līgo, līgo.
Pa visiemi krūmiņiemi, līgo.
Jāņu nakti gunis dega, līgo, līgo.
Pa visāmi sētiņāmi, līgo.

Pirtī iešana.
Pirts tiek kurināta, kad visi lielie darbi pabeigti un atliek tikai nomazgāties. Peroties pirtī, cilvēks nomazgājas un arī attīra savas domas un sagatavojas Jāņiem. Pirtiņa noteikti jāizrotā ar zālītēm un meijām.


Apdziedāšana (aplīgošana).
Jāņu naktī ļaudis aplīgo cits citu. Bieži aplīgošanās izvēršas par dziesmu kaŗu, kur divi līgotāju pulki sacenšas atjautībā un dziesmu zināšanā. Aplīgošanās dziedātāju pulka priekšgalā ir viena dziedātāja – teicēja, kas zin daudz dziesmu vai prot tās uz vietas sacerēt. Bieži dziesmu teicēja ir kāda vecāka māmiņa.

Vai tās visas meitas bija, līgo līgo
Kas līgoja Jāņa nakti, līgo līgo
Vecas sievas, māmuliņas, līgo, līgo
Tās bij visas līgotajas, līgo, līgo.

Pliko skrējiens un pelde.
Līgo naktī vajag kailam apskriet labības laukus, tad labība labi aug. Arī kailiem peldēties Līgo naktī ir diezgan izplatīta tradīcija. Tā kā šī nakts ir burvību pilna, arī ūdenim piemīt dziedinošs spēks.

Papardes zieds.
Jāņu nakti zied paparde ar krāšņiem ziediem, kas viņu redz ziedot, tas ir laimīgs un tam piepildās viss, ko viņš vēlas. Papardes ziedu var iet meklēt kaut vai tūlīt pēc kailpeldes.

Visas lauku puķes zied,
Papardite, ta nezied;
Ta zied Jāņu naksniņâ,
Kad ļautiņi neredzeja.

Jāņu nakti nedrīkst nogulēt! Paliekot nomodā visu nakti, iegūsi labu veselību un modrību nākamam gadam. Puiši un meitas par negulēšanu var sagaidīt labu dzīves draugu un laimi mīlestībā. Visizplatītākais ticējums – ja guļ, Jāņu nakti, tad guļ visu gadu.

Mūsu senčiem bija diezgan nežēlīga attieksme pret gulētājiem. Varbūt tāpēc, ka Jāņu nakts ir visīsākā gadā un būtu grēks to palaist garām un nogulēt. Tā kā Saulgriežu naktī nevar pateikt, kura sieva, kura meita, tad negulēšana attiecas uz visiem. Šī nakts taču ir gada kulminācija. Dari ko gribi, bet paliec nomodā!

Jauni puiši, jaunas meitas, līgo, līgo.
Jāņu nakti neguļati, līgo.
Kas gulēja Jāņu nakti, līgo, līgo.
Gulēs visu vasariņu, līgo.

Mazgājies rīta rasā!
Lai iegūtu skaistumu, Jāņu rītā ir jāmazgājas rasā.  Daudzviet ticēja, ka rīta rasai ir dziedinošs spēks, tāpēc tajā mazgājās. Rasu saslaucīja ar dvieli un izgrieza slaucenē, ievāca dziedniecībai visam gadam un deva govīm, lai būtu daudz piena. Ļaudis paši brida pa rasu, ticot, ka tad būs nauda pastalās. Sievietes gāja vārtīties rasā, lai iemantotu skaistumu.
Jāņu rītu meitas gāja, ligo, līgo,
Rasiņā mazgāties, līgo.
Lai ziedēja vaigu gali, līgo, līgo,
Kā sārtais āboliņš, līgo.

Novēlam tev jauki pavadīt Jāņus, negulēt Jāņu nakti, piebrist pilnas kurpes rasas, kā arī atrast papardes ziedu un nobaudīt visgardāko Jāņu sieru!

Jānīts nāca par gadskārtu, līgo, līgo.
Savus bērnus apraudzīti, līgo.
Vai tie ēda, vai tie dzēra, līgo, līgo.
Vai Jānīti daudzināja, līgo.

3 komentāru
  1. Jāņi jau pagājuši, bet gribēju pateikt, ka pieturējos pie scenārija. Sieru gan nesēju, bet es nebiju saimniece. Viss pārējais uz urrā un vainags uzlidoja kokā ar pirmo reizi 😀

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.