LIELAIS GAVĒNIS – kas tas ir?

Gavēņa galvenais elements ir apsolījums, ko cilvēks pats dod sev, pirms tā uzsākšanas. Tas var attiekties gan uz ierobežojumiem uzturā, gan uz ierobežojumiem dažādos paradumos, kurus mēs vēlamies izskaust no savas dzīves. Viens gavē reliģisku motīvu vadīts, cits vēlas attīrīties, uzlabot fizisko pašsajūtu, un atbrīvoties no kāda liekā kilograma, vēl kāds gavēni izmanto, lai audzinātu savu raksturu vai gluži vienkārši ieklausītos sevī un pārvērtētu dzīves jēgu un uzdevumus. Gavēt vai negavēt? Atbilde jāpieņem šodien. Šogad Lielais gavēnis sākas jau rīt – 5. martā jeb Pelnu trešdienā!

TRADICIONĀLAIS GAVĒNIS
Ilze, 34 gadi, kristīta katoliete: „Laiks līdz Lieldienām manā bērnībā un jaunībā iespiedies atmiņā ar mammas stingru aizliegumu šajā periodā rīkot ballītes un apmeklēt jebkādus izklaides pasākumus. Nekad nevarēju saprast šādu ākstīšanos, jo nekādi citi katoļu rituāli ģimenē netika piekopti, uz baznīcu negājām. Tāpēc arī tagad jau pieaugušā vecumā gavēni uztveru kā arhaisku palieku, kas saprātīgi domājošam cilvēkam nemaz nav vajadzīgs. Saprātīgāk ir visu gadu ievērot mērenību visās dzīves jomās. Aizliegumi, kam pamatojums ir „tā jādara” mani nemotivē, nespēju tādus ievērot. Ir nepieciešams izskaidrojums.”
Katoļiem gavēnis sākas Pelnu trešdienā un ilgst līdz Zaļajai ceturtdienai. Lielā gavēņa dziļākā jēga ir sevis pilnveidošana un jā – arī rakstura audzināšana. Jāatzīmē, ka katoļu baznīca nodala jēdzienus „gavēnis” un „atturēšanās no gaļas”. Atturēšanās no gaļas tiek ieteikta visās piektdienās, izņemot lielos baznīcas svētkus. Lielā gavēņa laikā aktuāls ir aizliegums ēst gaļu un nosacījums, ka līdz sāta sajūtai ēst ir atļauts tikai vienu reizi dienā, kas neizslēdz vieglas brokastis un vakariņas. Galvenais – nepārēsties. 
Lielajam gavēnim, kā izrādās, ir arī vecuma ierobežojums – atturēšanos no gaļas ēdieniem attiecina uz personām, kas sasniegušas 14 gadu vecumu, bet gavēnis jāievēro no 21 gada vecuma līdz 60 gadiem ar nosacījumu, ja šie ierobežojumi netraucē pildīt ticīga cilvēka pienākumus, un neatstāj iespaidu uz viņu veselību.
Tomēr, ne vienmēr Lielais gavēnis ir attiecināms tikai uz aizliegumiem ēdienkartē. Arvien vairāk mūsdienīgo priesteru uzsver, ka katrs cilvēks pats var noteikt, kas tad būs tā gavēšanas jēga tieši viņam – vienam varbūt ir aktuāli atmest smēķēšanu, citam pārlieku lielo kāri iet šopingot… Katrā ziņā arī šādi gavēšanas veidi ir atbalstāmi, jo cilvēks atsakās no tā, no kā ir grūti atteikties.

GAVĒNIS MODERNAJĀ PASAULĒ
Modernajā pasaulē gavēni var izmantot arī kā labu iespēju attīrīt organismu, pazaudēt kādu lieku kilogramu vai netikumu, kurš jau sen pašai tā sakot krīt uz nerviem, jo, kā zināms, konkrēts plāns parasti ļauj labāk realizēt mērķus, nekā vienkārši pateikšana sev – ar rītdienu ēdīšu mazāk, vai ar rītdienu vairs nesmēķēšu

Sandra, 30 gadi, iet uz luterāņu baznīcu
: „Mēs ar vīru aiz solidaritātes un arī savtīgos nolūkos nolēmām pievienoties katoļu gavēnim, tikai par atturēšanās objektu izmantojām cigaretes un televizoru. Nolēmām, ka tas var palīdzēt atmest smēķēšanu un televizora skatīšanās vietā pievērsāmies grāmatu lasīšanai. Smēķēšanu tiešām izdevās veiksmīgi atmest, bet grāmatu lasīšana palīdzēja labāk sagatavoties valsts eksāmeniem universitātē.”

Marta, 26 gadi, nesen kristīta katoliete
: „Par tādu lietu, kā Lielais gavēnis pirmo reizi sāku interesēties tikai pirms kādiem gadiem trijiem. Toreiz, joka pēc, kopā ar draudzenēm izdomājām, ka varētu šīs 40 dienas atturēties no tā, kas visvairāk garšo un, protams, iet labumā – no saldumiem. Toreiz tas izdevās un sajūta pēc 40 dienām bija ļoti laba – saldumus pat vairs neprasījās. Protams, pēcāk tu atkal sāc tos ēst, bet tad jau ir klāt nākamā gada gavēnis! Šogad gavēšu ar to pašu – atteikšos no saldumiem uz miltu izstrādājumiem. Man gavēt ir viegli, jo ir konkrēts plāns, un pie tāda ir viegli turēties.”
Ja visu saprotam pareizi un bez pārspīlējumiem, gavēnis ir saprātīga un pat patīkama pārmaiņa šodienas steidzīgajā dzīvē. Ierosmei varbūt padomāsim par iespēju šajā laikā vismaz atturēties no sevis šaustīšanas, iznīcīgām domām par sevi un saviem tuvajiem, slinkuma, pārmērīgas alkohola lietošanas, aprunāšanas, skaudības un negausības, dusmām un neiecietības. Taču konkrētāk, ko un kā izsvītrot no savas ikdienas vismaz uz šīm 40 dienām – katra izdomā pati. Un padomā, ja nu izdodas no šī netikuma tikt vaļā uz visiem laikiem? Varbūt ir vērts pamēģināt?

 

 
9 komentāru
  1. Ģimenē piekopjam Vienas dienas nedēļā gaļas neēšanu, savukārt gavēni var ievērot kā organisma attīrīšanas kūri, kas patiesībā tas arī ir.

  2. Es atsakos no gaļas, saldumiem un alkohola – man kā ballīšu mīlei ar alko iet visgrūtāk 😀 , bet ir ok. Mana gavēņa iemesls:Ir lietas, kuras ar Dievu līdz šim neesmu varējusi sarunāt, tad nu es gavēju, varbūt Viņš manī ieklausīsies tagad. Pavisam nopietni. Esmu moderns cilvēks, bet ticu Dievam. 🙂

  3. Es audzinu raksturu, neēdu Gavēnī – Saldumus. Iedomājieties, cik grūti, jo strādāju saldumu ražošanā.
    Bet ļoti labi tieku ar sevi galā. Esmu priecīga par apņemšanos. Tagad jau nemaz vairs neprasās.

  4. vislabākais gavēnis ir atteikšanās no dzimumdzīves, protams, laulības dzīves ietvaros., ja esi precēts cilvēks tad oblig’ti jāatsakās gavēņos no dzimumdzīves.

  5. 12. jūnijā sāksies pareizticīgo gavēnis līdz 12 jūlijam. Ēšana kā parasti, bet pēc Lieldienu gavēņa ir gaišā nedēļa, kad arī vēl obligāti jāatturas no dzīves. Man vīra drauga mamma, kura ir pareizticīgā mācīja(savam dēlam nevarēja iemācīt, bet es pieņēmu)pirms un pēc gavēņa 1 vai pat 2 nedēļas ieteicams atturēties no laulības dzīves. Tā kā mans vīrs ļoti respektēja šo sievieti, tad mēs arīt o ļoti strikti ievērojam, pat vēl tagad, un neesot pareizticīgie, kaut arīviņas vairs nav uz pasaules.Tas nu pilnīgi neko sliktu nenodara , ne attiecībām, ne veselībai, tikai uzlabo:-) Iesaku visiem sekot šīs viedās sievietes ieteikumam. Lai izturība

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.