Lielā plānošana

Kļūt par māmiņu ir viens no lielākajiem notikumiem sievietes dzīvē. Tikpat nozīmīgs kā tavs jāvārds mīļotajam, gluži vai ar visiem nervu galiņiem sajūtot, ka nekas vairs uz šīs pasaules nebūs kā līdz šim. Labi, ja mazā cilvēka pievienošanos ģimenei esi ieplānojusi jau laikus un pienācīgi tai sagatavojusies.

Pats sākums
Bieži vien sieviete tā īsti apjauš brīnumu, kas aug viņā, tikai tad, kad sajūt mazuļa pirmās kustības otrajā trimestrī. Tomēr bērniņš sāk veidoties krietni agrāk – brīdī, kad olšūnu iekaro pats kareivīgais un dzīvotspējīgākais spermatozoīds. Vēl pirms tam gan olšūna, gan spermatozoīds ir veidojušies jūsu organismos un gaidījuši mirkli, lai pārtaptu vienā. Tātad patiesībā fundaments gaidāmajam mazulim tiek ielikts daudz agrāk pirms saldkaislās saplūsmes, tāpēc par veselīgu dzīvošanu ieteicams padomāt jau laikus, pirms ķerties pie bērniņa radīšanas.
Mediķi iesaka organismu attīrīt vismaz trīs mēnešus pirms plānotās grūtniecības.

Tas nav nekas pārdabiski sarežģīts un nozīmē vienkāršus veselīgas dzīvošanas pamatus, ko droši vien ikdienas steigā un stresā bieži vien aizmirsti gan tu, gan tavs mīļotais.

1. Šai laikā atturies no nepārdomātas un ar ārstu nesaskaņotas medikamentu lietošanas.
2. Vēl viens uzdevums topošajai māmiņai ir kaitīgo ieradumu atmešana. Ja esi smēķētāja, beidz! Centies neuzturēties piesmēķētās telpās un ierobežo alkohola lietošanu. Bet vēl labāk, atsakies no tā pavisam. 
3. Svarīgs ir arī veselīgs uzturs. Daudz vitamīniem bagātu zaļumu, dārzeņu, augļu, viskvalitatīvākie produkti. Pacenties visu gatavot svaigu vai uztici to kādam prasmīgākam asam, ja pašai riebjas ķēķa darbi. Atceries, ka dažādi čipsiņi, karstie suņi un citas ķīmijām piebāztas, taču ātri dabūjamas ēdamlietas par labu nenāks ne tev, ne tavam vīrietim, ne varbūtējam bērniņam.
4. Centieties savā ikdienā ieviest nedaudz fizisku aktivitāšu. Pat ja neesi gatava sportot, mēģini vismaz divdesmit minūtes raitā solī pastaigāties svaigā gaisā. Katru dienu!
Protams, reālā dzīvē viss nenotiek tik ideāli, tāpēc nenokar degunu, ja kādu reizi iznāk atkāpties no režīma. Ir vērts pacensties, jo šo darbu tu ieguldi sava mazuļa nākotnē.
Visi šie veselības ieteikumi attiecas arī uz topošo tēvu.

Darbi, kas vēl jāizdara
Vēl viens mājasdarbs, kas jāizpilda pirms mazuļa plānošanas, ir veselības sakārtošana.
Ja vien iespējams, pirms grūtniecības plānošanas derētu pārbaudīt savu veselību. Mazuļa iznēsāšana organismam ir liela slodze, tāpēc hroniskas kaites, kas ikdienā, iespējams, ir pat nemanāmas, šai laikā var par sevi atgādināt.

Ja ikdienā tev jālieto medikamenti, aizej pie sava ārsta. Iespējams, šai laikā ārsts ieteiks lietot citus medikamentus.
Vēlams veikt asinsanalīzes, tai skaitā tādas, kas nosaka, vai esi izslimojusi masaliņas. Šī bērnu slimība ir ļoti bīstama grūtniecēm, tāpēc, ja neesi ieguvusi imunitāti, vakcinējies. Ņem vērā, ka vismaz trīs mēnešus pēc potēšanās izsargāties no grūtniecības vajadzētu īpaši rūpīgi.

Ja līdz šim esi lietojusi hormonālo kontracepciju, pārtrauc to un uz laiku izvēlies kādu no barjermetodēm, piemēram, prezervatīvu. Būtu vēlams nogaidīt vismaz trīs ciklus, lai tavs organisms atpūšas un normalizējas cikls.

Dzimšanas diena
Bieži vien māmiņas vēlas ieplānot sava mazuļa dzimšanu kādā īpašā datumā. Pirms laika aktuāls bija 2000. gada 1. janvāris vai, piemēram, 2007. gada 7. jūlijs. Tomēr to nav tik viegli izdarīt. Veselīga grūtniecība ilgst aptuveni 280 dienu, skaitot no tavu pēdējo mēnešreižu pirmās dienas (brīža, kad nobriest olšūna). Tomēr par normālām tiek uzskatītas arī divas nedēļas agrākas vai vēlākas dzemdības. Tāpēc konkrētu mazuļa piedzimšanas datumu ieplānot nemaz nevar pat tad, ja viss noris kā pēc grāmatas.

Tomēr ir laiks, ko ieplānot būtu derīgi. Tas ir grūtniecības iestāšanās brīdis. Grūtniecība visvairāk ir apdraudēta pirmos trīs mēnešus. Šai laikā mazulis ir daudz jutīgāks pret visu, kas notiek ar māmiņu – gan neveselīgu dzīvesveidu, gan slimībām un stresu. Bet rudens, ziema un pavasaris ir laiks, kad izvairīties no apkārt klejojošiem vīrusiem un slimībām ir praktiski neiespējami. Vismazāk slimojam mēnešos, kuru nosaukumos nav burta R, – sākot ar maiju līdz augustam. Šis arī ir drošākais laiks, kad ieņemt  bērniņu.

Nobeiguma vietā
Ne visu dzīvē var ieplānot. Arī mazuļi dažreiz piesakās neaicināti. Bet tas nenozīmē, ka mazāk mīlēti un gaidīti. Katrai dzīvībiņai ir savs sargeņģelis, un, pat ja sākums nav bijis gluži tāds, kā esi iztēlojusies, tici – viss būs LABI. Lai tev mierīgs un skaists gaidīšanas laiks!

6 komentāru
  1. Tagad, kad algas griež nost, jāiet dekrētā! I krīze būz garām, i bērns pusliels, Turklāt – atlaist tevi nevar, bet māmiņalgas aprēķins taču ir par iepriekš, no leilajām algām, iemakātajiem nodokļiem. Tā kā uz priekšu 🙂

  2. Jā, bet ņemot vērā to, ka ir krīze, nebrīnīšos, ka pienāks mirklis, kad nebūs no kā visiem maksāt tos pabalstus + iespējamība, ka tos vnk samazinās! Manuprāt, šajā laikā plānot bērniņu nav prātīgi, tad tīri mans viedoklis!

  3. Bērnus, ja tiks plānots tagad, piedzims pēc 9 mēnešiem… Kādas tur lielās algas? Cita lieta, ja bērns ir tiešām gaidīts, nevis ieplānots peļņas avots.

  4. Iet pie daktera pārbaudīt veselību… Valmierā esmu gājusi pie vairākiem ginekologiem, rezultātā tik un tā bija aborts. Tagad braukāju uz Rīgu uz privātklīniku. Tur ārsts saka, ka līdz šim veiktās manas analīzes veļ ne par ko daudz neliecina. Ir jāveic vēl daudz vairāk analīžu un pārbaužu, lai pateiktu, vai esmu spējīga iznēsāt bērnu. Tā ka vizīte pie ģimenes ārsta un ginekologa prakstiski neko nedod. Ir jāsamaksā branga nauda pie dārgiem ārstiem, lai kaut nedaudz saņemtu cerību uz bērniņu.

  5. paga, paga….. Ja ārsts par analīzēm pateiks-Ei, nav labas analīzes, labāk bērniņu netaisiet, tad jūs ko – tā arī nemaz nemēģināsiet tikt pie bērniņa?!?! man paziņai pat bija tā, ka grūtniecības laikā konstatēja kaut kādas nenormālas slimības (hepatītu, gripu un ko tik vēl ne) bērniņam ļoti grūti gāja, kamēr piedzima, BET kad piedzima, izrādījās, ka nav bijusi ne gripa, ne hepatīta, nekā – vesels, mazs, burvīgs, līdzsvarots eņģelis tagad skraida pa māju. 🙂 ja būtu klausīju un taisījusi abortu, tad visu mūžu nožēlotu un nezinātu, ka daba pati zina labāk – ja bērniņam nav lemts piedzimt, tad viņš arī nepiedzimst, bet ja ir lemts, tad nez kādas briesmīgas prognozes nevar to aizkavēt!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.