Kad SPORTS var kļūt BĪSTAMS

Aujot kājas rīta skrējienam vai dodoties uz sporta klubu, der apdomāt, vai patiešām zini, ko dari. Jo sportošanai ir divas puses. Darot to pareizi, iegūsi labu garastāvokli un stipru veselību, bet, pieļaujot aplamības, sāpīgas traumas un citas nepatikšanas.

Mēs zinām, ka, iekāpjot automobilī, ir jāuzliek drošības josta, bet nez kāpēc aizmirstam, ka pirms sportošanas piemēroti jāapģērbjas un jāiesildās.
To neievērojot vai vienkārši neprasmīgi darbojoties, gadās, ka jauki iecerēta sportošana beidzas ar nebūt ne tik jaukām veselības nedienām.

MUSKUĻU SĀPES
Ja ziemu esi pavadījusi dīkā režīmā, pārāk straujai pavasara atmodai sportiskām nodarbēm var būt nepatīkamas sekas. Ja sāksi sportot ļoti intensīvi un strauji, nākamais rīts pēc šīm aktivitātēm būs visai sāpīgs un grūts.
Lai tā nenotiktu, pirms katras sportiskas aktivitātes ir jāiesildās un jālūko, lai nodarbība nebūtu par ilgu un intensīvu iesācējam. Ja neesi pārliecināta, ka proti sadalīt savus spēkus, pirms treniņu sezonas uzsākšanas aprunājies ar kādu treneri vai sporta zāles instruktoru. Pēc nodarbības neatkrīti mīkstā krēslā tīksmē par padarīto, bet gan veic atstaipīšanās vingrinājumus.
Pienskābe, kas ir sāpīgo muskuļu iemesls, labāk izdalās arī tad, ja pēc treniņa veiksi siltumprocedūras. Tāpēc ej karstā dušā, apmeklē saunu vai kā citādi sasildies. Taču galvenais – sāc visu mēreni.
Ja ir par vēlu
Ja muskuļi nākamajā dienā smeldz un sāp, vispareizākā rīcība būtu turpināt trenēties. Pat ja tas ir nepatīkami un ļoooti sāpīgi. Pirms sportošanas sāpīgos muskuļus vari ieziest ar kādu sildošu ziedi. Tikai než?lo sevi un necenties sāpīgās dienas izgulēt. Pirmkārt, tad nepatīkamās sajūtas būs daudz ilgstošākas, otrkārt, tu riskē, ka pēc nākamā treniņa sekos tas pats vecais scenārijs.


SASTIEPTA, MEŽĢĪTA VAI PAT SALAUZTA KĀJA
Ja pārforsēsi pamatīgāk, vari iedzīvoties ne tikai muskuļu sāpēs, bet arī lauztā, sastieptā vai izmežģītā ekstremitātē. Bieži vien šādas traumas ir bez iesildīšanās uzsāktu treniņu sekas vai pārāk centīga un nemākulīga trenažieru lietošana.
Vienalga, ko tu darītu, vispirms kārtīgi iesildies. Un, pērkot ekipējumu, mazāk uzmanības un līdzekļu velti treniņtērpam, vairāk apaviem. Slikti apavi nozīmē, ka pēc treniņa sāpēs visas maliņas, turklāt kustoties tie neamortizēs triecienus. Rezultāts – tu pamazām traumē savas locītava un mugurkaulu. Slikti vai sporta veidam nepiemēroti apavi nesniegs nepieciešamo atbalstu, tāpēc tu vari paslīdēt, tava kāja nepareizi pagriezties un piedzīvot citas tamlīdzīgas ķezas.
Ja sportojot izjūti asas sāpes kājās, labāk apstāties. Nemēģini sevi pārvarēt, jo tā tu esošo problēmu vari padarīt vēl smagāku.
Ja ir par vēlu
Ja jūti, ka esi ko savainojusi, nekavējies, bet dodies pie ārsta. Traumēto vietu vēlams fiksēt. Pirmās dienas pie traumētās vietas ik pēc desmit minūtēm vēlams uz piecām līdz desmit minūtēm uzlikt aukstu kompresi. Nesildi! Veic šo procedūru sēriju pāris reižu dienā. Lai neveidotos tūska, savainoto kāju turi paceltu – tas atvieglo asiņu un limfas atteci.

SĀPES SĀNOS
Skrienot vai peldot ilgāku laiku, mēdz gadīties, ka pēc brītiņa saķer sānus un jūti, ka tur iemeties dūrējs. Tie ir iekšējo muskuļu krampji, kas vairāk raksturīgi cilvēkiem, kuri sporto samērā nesen. Lai gan gadās arī rūdītākiem fitnesa draugiem.
Lai tā nenotiktu, trenē elpošanas sistēmu, kā arī mācies slodzes laikā elpot pareizi. Šis tas atkarīgs arī no tavas ēdienkartes. Pāris stundu pirms treniņa neēd svaigus ābolus, svaigi spiestas augļu sulas un piena produktus. Bet stundu pirms vispār labāk iztiec ar negāzētu ūdeni.
Ja ir par vēlu
Lai gan ļoti netīkamas, šīs sāpes veselībai nekaitē, tāpēc pārāk nesatraucies. Lai ātrāk no tām atbrīvotos, nedaudz samazini treniņa intensitāti un veic elpošanas vingrinājumus. Piemēram, pāris reižu dziļi ieelpo, tā kā vēders kļūst apaļš un ar spēku izelpo.

KRAMPJI
Ja trenējies par daudz vai pārāk ilgi, nekas neparasts nav arī muskuļu krampji. Tie vienkārši pasaka stop, vairāk  nevaram. Visbiežāk šīs nelaimes piemeklē, kad treniņš jau iet uz beigām vai pat pēc tam.
Lai tā nenotiktu un pēc sportošanas bezspēkā nav jāsaļimst, intensīvas fiziskās slodzes dienās ēd ogļhidrātiem bagātu pārtiku. Tieši pirms treniņa noderēs kāds banāns, žāvēts auglis vai enerģijas batoniņš.
Un atkal – lūkojies, lai slodze ir tev piemērota. Ja vēlies izdarīt vairāk, katru nākamo treniņu paildzini par 10 minūtēm un veic to intensīvāk.
Ja ir par vēlu
Ja krampis iemeties kājā, izstiep sāpīgo kāju aiz muguras, veic tādu kā izklupienu un atbalsties uz krampjos sarautās kājas ar visu svaru. Vai arī noģērb pēdu pliku un nostājies ar to uz aukstas grīdas. Krampjus palīdz pārvarēt adatas dūriens sarautajā muskulī. Tieši tāpēc peldoties dažkārt mēdz iedurt spraužamadatu peldkostīma maliņā.

CAUREJA
Tie, kuri kādreiz pārforsējuši, zina, cik nepatīkami, kad pēc spēku izsīkuma treniņā vēl papildus ir jāpavada laiks tualetē. Intensīvi trenējoties, muskuļi pieprasa vairāk skābekļa un tas var pietrūkt pārējiem orgāniem. Ja zarnu trakts sadusmojas ar šādu rīcību, rezultāts ir draudzība ar balto keramikas izstrādājumu.
Lai tā nenotiktu arī ar tevi, pirms treniņa neēd smagas maltītes. Ja šā problēma tevi piemeklējusi jau agrāk, tad ēšanas ierobežojumus der ievērot pat līdz trim stundām pirms treniņa.
Caureja ir izteiktāka arī tad, ja lieto cukura aizstājējus, košļājamās gumijas vai kādus medikamentus.
Ja ir par vēlu
Patiesībā šai situācijā tev nav izvēles. Sēdi vien tualetē, bet pēc tam dzer pēc iespējas vairāk ūdeni vai speciālu sāļu šķīdumu, lai ātrāk atjaunotu balansu organismā.

14 komentārs
 1. es ar pārforsēju, ar savu agrāk nenorūdīto sirdi uzrāva papildslodzi. viss beidzās ar galvas reiboņiem. tagad esmu atgriezusi pie normālās slodzes. zelta likums – labāk biežāk un mierīgāk,nekā retāk un līdz ģībonim 😉

  lai jauks pavasar’s dāmas 😉

 2. Varbūt izklausās dīvaini, bet man ļoti patīk, kad pēc sporta nākamajā, bet vēl vairāk aiznākamjā dienā jūti muskuļus pēc ilgākas netrennēšanās. Tad ir sajūta, ka esi dzīva! Nemaz nezināju, ka no tā kaut kā īpaši jāizvairās.

 3. Nu jau, nu jau – lauztas kājas un caureja? Gribu paskatīties uz tik dulliem sportotājiem? Tādi arī ir?

 4. Nu es, piemēram, vakar reāli pārcentos. Samotivējos, ka jāskrien, paskrēju, gandrīz nomiru. Un šodien viss – pilnīgi viss sāp. Man pat nojaut anebija, ka esmu tik sliktā formā. Pa ziemu nekas nav darīt, bet, nu, ka tik traki. Tā, ka taisniba – muskuļi pēc pārslodzes sāp ne pa jokam.

 5. A kāds tur brīnums, ka var ko salauzt? Sporta zēlē – nezinu, bet uz kalna esmu roku aizpagājušo ziem salauzusi. Tā, kā – arī no sporta var gūt tādas traumas.

 6. Urrā! Raksts sirdsapziņas mierināšanai! Ir daudz blakusefektu, no kuriem ceļas viens vienīgs sliktums.

 7. Es arī snovojot un krītot Itālijā salauzu ribu. Tā, ka var var sportojot arī nopietnāk trumēties.

 8. Redz, tā mūžīgā dūrēja dēl, man, piemēram, sportot nepatīk. Kāri izlasīju šo rakstu, lai gūtu sev kādu attaisnojumu, bet te viss tomēr tā korekti – nekāds fui sportam neizskanēja.

 9. Man šad un tad pēc tādas pamatīgas slodzes ir krampji kājās. Es vairākus gadus strādāju restorānā par viesmīli – visa diena bija jābūt uz kājām. Tad diezgan bieži bija krampji. Bet taģad pēc treniņiem, kur gribu pati sevi pārspēt. Saukārt par tām muskuļu sāpēm – man arī patīk tā sajūta. Īpaši, ja izdevies izkustināt kaut kādus tādus muskuļus, kuri parasti netiek diez kā darbināti.

 10. Vkar pa saulīti paskrēju pirmo reizi. Man notika laikam viss no aprakstītā. Varbūt vienīgi kāju nesalauzu un nesēdēju wc. Šodien ari visas maliņas sāp, bet, ko tu padarīsi:( laikam jāturpina.

 11. Droši vien uzrakstīji, lai palepotos. MALACIS!!!! Tiešām. Man rasts pālīdzēja neiespringt:)

 12. Nevajag jau pirmajā reizītē pārforsēt, tādēļ jau arī daudziem nepatīk sportot un ir negatīvas sekas!
  Principā vajag fizisko slodzi, kas ir apmēram 60-70% no maksimālās izturības (izpaužas tā, ka sportojot nav aizdusas un nav grūti elpot, bet var mierīgi sarunāties), tad tiek dedzināti tauki. Ja slodze ir 90% no maksimālā, tad tiek patērēti tikai ogļhidrāti un tauki paliek tādi paši. Tātad nav nemaz tā jāmokās sportojot, lai panāktu efektu!
  Un krampji nemetas, ja kārtīgi izstaipas!

  Veiksmīgu sportošanu! 🙂

 13. sportoju jau regulāri 6 mēnešus, rezultāti parādās tikai tagad, vairs nekas nesāp,sākumā pat 1 minūtes ilga skriešna sagādāja īstas mocības, bet šī mokošā sajūta ja regulāri skrien ātri pazūd, tagad mierīgi varu skriet15-20 minūtes, vajag pacietību, nevar skriet -ātri ej, efekts taspats un nekādu moku, varbūt tikai ilgāk.Viss no aprakstītā ir bijis, arī WC.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.