Kā zaudēt svaru VESELĪGI, bet EFEKTĪVI?

Sēdošs un mazaktīvs dzīvesveids ir novedis pie tā, ka ar katru gadu korpulento cilvēku skaits diemžēl pieaug. Toties fiziskās aktivitātes kļūt par ekstru, kas aktualizējas tikai tad, ja uz pārmaiņām vedina veselības stāvokļa pasliktināšanās vai spēcīga paškritika. Kā rīkoties, lai veselīgs dzīvesveids un uzturs kļūtu par dabisku ikdienas sastāvdaļu, tādējādi iegūstot sev vēlamo ķermeņa svaru un tvirtu augumu?

KO IZPROTAM AR VĀRDU – VESELĪGI?
Bez šaubām, neviena no mums neatteiktos zaudēt lieko svaru ātri, nesāpīgi un uz neatgriešanos, taču, kā mēs zinām, tikai dabiski, pakāpeniski un neatlaidīgi zaudēts svars (līdz 1 kg nedēļā) iet roku rokā ar veselīgu ķermeni un iegūtā veidola noturību. Ja pārmaiņas būs īstermiņa, piepildītas ar neapmierinātību un izsalkuma sajūtu, veselībai un izskatam būs nodarīts vairāk posta, nekā labuma – zaudēta tiks muskuļu masa un ūdens, nevis tauki. Jāmaina ir dzīvesveids un attieksme kopumā. Neaizmirsīsim, ka pat dažu kg liekā svara zudums var būtiski uzlabot ķermeņa veselības stāvokli – mazinot hronisku slimību risku un normalizējot asinsspiedienu, holesterīna un cukura daudzumu asinīs.

LABVĒLĪGAS ATTIECĪBAS AR ĒDIENU – CEĻŠ UZ UZVARU
Vienkārša loģika – ja uzņemto kaloriju daudzums pārsniedz sadedzināto, svars pieaug. To pašu principu varam attiecināt arī uz svara zudumu – taču kā to realizēt pēc iespējas veselīgāk un ar prieku?

Veicinošas vides izveide. Tavs lēmums mainīt dzīvesveidu un ēšanas paradumus virzīsies produktīvāk, ja iesaistīsi procesā arī sev apkārt esošos – ģimeni, darba kolēģus un draugus. Privātā atbalsta grupiņa dos stimulu un neļaus atslābt!

Tavi labākie draugi – dārzeņi, augļi un šķiedrvielas. Kilogamu zaudēšana ne vienmēr ir vienādojama ar mazām porcijām. Izvēloties dārzeņus, augļus un šķiedrvielām bagātus produktus (ne ceptus), arī pilns šķīvis un vēders neatstās nevēlamas sekas tauciņu veidā.

Veselīga sevis kontrole. Jo pilnāks ledusskapis un lielāka izvēle, jo vairāk tavs organisms tiks nevajadzīgi kairināts. Prom no redzesloka – prom no prāta. Tāpat atceries nerakstīto likumu – nedodies uz pārtikas veikalu, kad māc izsalkums. Un kā ar neēšanu pēc pulkstens 6 vakarā? Badā sevi nevajadzētu mērdēt, jo tas palēlina vielmaiņu – vienkārši izvēlies veselīgas uzkodas (ēdot bieži, bet mazām porcijām) – dārzeņus un augļus ar zema cukura saturu, kā arī neaizmirsti par ķermeņa fizisku nodarbināšanu, lai vielmaiņa neatslābtu.

emociju izraisītai apetītei. Stresu var mazināt daudz veselīgāk – ar jogas un meditāciju palīdzību, ūdens procedūrām utt., ēdiena pastiprināta uzņemšana noteikti nebūs labākā izvēle. Tāpat – ja vēlies zaudēt lieko svaru, aizmirsti par uzkodām pie TV– šāds ieradums ilgtermiņā pārvēršas par kaloriju spridzekli. Ja jūties skumji un vientuļi, daudz labāk par našķošanos palīdzēs fiziskās aktivitātes draugu lokā.

Apzinātā ēšana. Ja uzturu uzņemam samērā nevērīgi – pa ceļam uz darbu, strādājot pie datora, skatoties televizoru – rezultātā, pašiem to nemanot, apēdam daudz vairāk, nekā nepieciešams. Lai to novērstu, sāc praktizēt apzinātu un lēnu ēšanu – pievērs uzmanību tam, ko ēd, izgaršojot un sekojot katram veselīgas un garšīgas pārtikas kumosam.

Ķermeņa stiprināšanai un enerģijai. Pilnvērtīgs miegs spēcinās organismu, tādējādi neizraisot ķermenī enerģijas un cukura deficītu. Veselīga hormonu darbība, kuru nodrošina veselīgs miegs, ļaus izvairīties no negausīgas un nepamatotas apetītes. Tikpat efektīvs apetītes nomācējs ir tīrs un kvalitatīvs ūdens, bez kura mūsu ķermenis nespētu veselīgi funkcionēt.

 

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.