Kā samazināt alerģijas uzliesmojumus?

https://www.bigstockphoto.com/

Siena drudža jeb alerģiju sezona ir sākusies un diemžēl par to nepriecājas neviens kurš kaut mazākā veidā cieš no alerģijām. Lai arī mēs domājam, ka atrodoties iekštelpās, esam pasargāti no nepatīkamajiem ziedputekšņiem, pētījumi ir parādījuši, ka vairāk nekā puse no mūsu mājās esošo putekļu daudzuma rodas tieši āra putekļu dēļ.

Ir ārkārtīgi svarīgi, lai mūsu dzīvesvietās būtu pēc iespējas mazāk putekļu, taču efektīva atbrīvošanās no tiem nav viegls uzdevums, it īpaši, ja runa ir par grūti sasniedzamām vietām. Tātad, ar ko sākt? Šeit ir daži padomi kā veiksmīgi apkarot putekļu uzkrāšanos jūsu mājās.

Regulāra virsmu sausā tīrīšana

Mīkstie grīdas segumi ir tā vieta, kur putekļiem patīk vislabāk, jo tie uzkrājas starp auduma slāņiem un bieži vien nav tik viegli iztīrāmi, tāpēc ir ļoti svarīgi regulāri ar jaudīgu putekļsūcēju tīrīt paklājus un tepiķus. Jāatceras, ka mīkstajiem grīdas segumiem ir jāveic ne tikai regulāra sausā tīrīšana, bet tiem ir nepieciešama arī mitrā tīrīšana, ko variet veikt paši vai pieaicināt speciālistus, kas šo darbu izdarīs jūsu vietā.

Ja ir tāda iespēja, tad mīkstos grīdas segumus būtu vēlams aizvietot ar cietajiem – laminātu, parket vai linoleju.

Tāpat regulāra sausā tīrīšana ir vajadzīga arī grūti aizsniedzamām vietām – skapju augšām, augstiem plauktiem un citām virsmām, uz kurām uzkrājas putekļi, kurus pirmajā acumirklī nemaz nepamanām. Efektīvai putekļu atdalīšanai no virsmām izmantojiet mikrošķiedras lupatiņas, jo tās labāk uzsūc putekļus un neļauj tiem nokrist uz zemes.

Mitrā uzkopšana

Laminātam, flīzēm vai koka grīdām, kā arī jebkuram citam cietajam grīdas segumam ir nepieciešama regulāra mitrā uzkopšana, lai atbrīvotos ne tikai no netīrumiem, bet arī sīkiem puteklīšiem, kurus varam nemaz nepamanīt. Variet izmantot jebkuru mitrajai uzkopšanai paredzētu slotu vai sliktākajā gadījumā vecu t-kreklu. Iemērciet to ūdenī ar cietajiem grīdas segumiem paredzētu tīrīšanas līdzekli vai pievienojiet siltam ūdenim nedaudz etiķa un kārtigi izmazgājiet grīdas.

Dabīgi tīrīšanas līdzekļi

Ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi veicina kaitīgu gaisā esošo daļiņu izplatīšanos. Iegādājoties telpu tīrīšanas līdzeklis, vienmēr pārbaudiet etiķetes, lai pārliecinātos, ka tajos nav toksisku sastāvdaļu. Šobrīd arvien vairāk tiek ražoti ekoloģiski tīrīšanas līdzekļi, kas palīdzēs jums izvairīties no nevēlamiem blakusefektiem. Tīrīšanas līdzekļus variet pagatavot arī paši, izmantojot vien pāris sastāvdaļas – ūdeni, etiķi un ēteriskās eļļas. Logu mazgāšanai šīm pašām sastāvdaļām variet pievienot nedaudz spirta.

Mazāk lieku priekšmetu

Jo vairāk priekšmetu telpā vai mājā, jo lielāka iespēja putekļiem uz tiem uzkrāties. Regulāri veiciet šķirošanu, lai atbrīvotos no nevajadzīgiem priekšmetiem. Uzglabājiet ikdienā nesvarīgus priekšmetus bēniņos ievietotus kastēs. Katrs priekšmets, kas atrodas jūsu mājā – grāmatas plauktos, dekoratīvie spilveni uz dīvāna vai citas lietas uzkrāj ap sevi putekļus, kurus mēs pat varam nepamanīt, tomēr mūsu alerģija gan to sajutīs.

Tīra gultasveļa un gultas pārklāji

Gultas veļa un gultas pārklāji ir galvenās putekļu un putekļu ērcīšu ligzdošanas vietas. Alerģiskiem cilvēkiem būtu ieteicams gultasveļu mainīt reizi nedēļā, turklāt mazgājot to 60 grādu režīmā, ja tā ir kokvilnas gultasveļa. Mazgāšana nogalina ērcītes, bet nelikvidē alergēnus. Alergēni iet bojā ultravioletā starojuma ietekmē (saulē – divu stundu laikā), tāpēc pie iespējamības žāvējiet gultasveļu ārā svaigā gaisā. Tāpat ir vēlams regulāri mazgāt gultas pārklājus, jo nereti tajos sakrājas milzīgs daudzums putekļu, ko var novērot tad, kad tos kārtīgi izpurinām. Pavasarī ir vērts ieguldīt arī pārvalkos, kas apstrādāti tā, lai tajos neiemitinātos putekļu ērcītes.

Istabas augi un mājdzīvnieki

Visbeidzot vēl viens pārsteidzošs siena drudža uzliesmojumu vaininieks ir augi un dzīvnieki – tie ir dzīvas būtnes, kurām ir tendence uz putekļiem, kaitēkļu pārnēsāšanu un citiem blakusefektiem, kas izraisa alerģijas. Ja jūs atradīsit jaunas mājas vismaz daļai no saviem istabas augiem, samazināsiet mājdzīvnieku uzturēšanos iekštelpās un regulāri savus četrkājainos mīluļus mazgāsiet, varēsiet veiksmīgāk pārvarēt alerģijas uzliesmojumus.

 

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.