INTRIGAS darba vietā – 6 ieteikumi, lai no tām izvairītos!

Tenkas, klačas, aprunāšana, reizēm arī apsmiešana – šādas aktivitātes bieži vien novērojamas visdažādākajās darba vietās. Kā sāka – kur cilvēki, tur rosība! Turklāt, ne jau tikai darba vietās dažādu intrigu vērpšana ir populāra padarīšana – patiesībā mēs ar šādām nepatīkamām situācijām saskaramies jau no mazotnes, piemēram, bērnu dārza un skolas laikiem. Taču tieši dažādu intrigu vērpšana darba vietā, turklāt mērķtiecīga citu cilvēku iejaukšana šajos aprunāšanas džungļos, spēj ļoti ietekmēt ne vien kolektīvā valdoš0 gaisotni, bet arī darba kvalitāti, un pats galvenais – tavu labsajūtu darbā! Lasi un uzzini, kā efektīvi izvairīties no intrigām darba vietā!

Esi par sevi pārliecināta! Jo cilvēks ir par sevi pārliecinātāks, jo intrigantiem viņš ir neinteresantāks! Intriganti savos tīklos parasti mērķtiecīgi un ar panākumiem velk tādus cilvēkus, kurus ir viegli apcelt, vai tādus, kuri labprāt ļaujas šīm provokācijām, piemēram, paši labprāt aprunā citus. Esi tāda kolēģe, kas ir godīga, kas neaprunā, kas nesačukstas aiz stūriem. Ja radusies problēma, domā par tās risinājumu, nevis vainīgo meklēšanu un aprunāšanu. Ja kas netīk, saki acīs, protams, neaizmirstot par takta izjūtu. Šādus cilvēkus ir grūti iesaistīt intrigu tīklos, un, ja arī tas tiek mēģināts, parasti mēģinājums izgāžas ar skaļu blīkšķu, jo noskatītais upuris gluži vienkārši neatsaucas uz provokāciju mēģinājumiem! Īsāk sakot – darbā dari darbu, nevis risini dažādas citas, uz darba jautājumiem neattiecināmas lietas, kas nereti ir intrigu pamats.


Piepildi savu dzīvi!
Tas nu ir nerakstīts likums – par intrigantiem parasti kļūst tie cilvēki, kuriem pašiem dzīvē kas nav izdevies, vai dzīve ir gluži vienkārši pārāk garlaicīga. Intrigantiem skauž, ka citiem veicas labāk. Tādēļ labs ieteikums, ko vērts ņemt vērā – sakārto savu dzīvi un ikdienu tā, lai tajā nedominētu tikai darbs, bet arī tavi hobiji, ģimenes lietas, dažādas aizraušanās utt. Izvirzi sev mērķus visdažādākajās dzīves jomās, kā rezultātā tev nebūs ne laika, ne vēlēšanās, ne motivācijas iesaistīties jebkādās biroja intrigās. Tev tām gluži vienkārši nebūs laika, turklāt arī kolēģi redzēs, ka tava dzīve ir gana piepildīta un izdevusies – šādi cilvēki intrigantiem nav interesanti!

Neklausies tenkas!
Pat tad, ja tu pati neesi no tiem, kas mīl aprunāt un baumot, tomēr vienmēr atceries vienu – ja esi bijusi kompānijā, kurā notikusi tenkošana, un tu esi to dzirdējusi, tu automātiski kļūsti par intrigu tīkla dalībnieci! Vēlāk, ja tas būs izdevīgi, situācija var tikt pavērsta arī pret tevi, piemēram, var tikt pateikts, ka tu esi aprunājusi to un to kolēģi (nav būtiski, ka tu šīs sarunas esi TIKAI dzirdējusi!). Tādēļ vērtīgs ieteikums ir neklausīties baumās un tenkās! Vienkārši ignorē tās! Ja, piemēram, biroja virtuvē, vai kopējā smēķēšanas telpā (kas nereti ir populārākās intrigu vērpšanas vietas) tu jūti, ka tūlīt sāksies tenkošana, dodies prom! Ja kāds brīnās, kādēļ tu tā dari, vienkārši pasaki, ka tu neatbalsti tenkošanu, jo nevēlies, lai arī pati tiktu aprunāta! Šāda attieksme noliks pie vietas arī aizrautīgākos tenkotājus.

Neradi tenkas par sevi!
Bieži vien cilvēks pats ir iniciators situācijai, kad par viņu tiek sāktas vērpt intrigas. Iemācies atdalīt divas lietas – darbu un savu privāto dzīvi! Darba kolēģiem nav jāzina visi tavi privātās dzīves sīkumi un smalkumi, lai vai cik tie arī nebūtu ugunīgi un tādi, ar kuriem vēlies palepoties. Personīgās dzīves lietas (sevišķi tās pikantās) ir vislabākā augsne tenkām un dažādām citām intrigām. Vislabākais padoms ir ievērot zelta likumu – kolēģi ir kolēģi, nevis labākie draugi! Protams, tas nenozīmē, ka tev jābūt vēsai un nesasniedzamai, jo arī darba kolektīvā draudzīgums ir ļoti augstu vērtējama cilvēka iezīme, taču nejauc savu privāto dzīvi ar darbu – kolēģe NAV tava sirdsdraudzene (izņemot, protams, atsevišķus gadījumus).

Esi rezervēta pret darba pasākumiem!
Iepriekšējā punktā jau runājām par darba un privātās dzīves nejaukšanas svarīgumu. Nereti ļoti grūti šo robežu ir saglabāt darba pasākumos, kad pie vīna vai šampanieša glāzes var nākties pārkāpt robežas un radīt situācijas, kas var radīt pamatu intrigām. Kontrolē sevi! Neviens cits par to nav atbildīgs, kā vien tu pati. Darba saviesīgie pasākumi, protams, ir ļoti jauks veids, kā darba devējs veicina pozitīvas gaisotnes veidošanos kolektīvā, un parāda arī savu cieņu pret darbiniekiem, taču vienmēr atceries, ka cilvēki šajā pasākumā ir tavi kolēģi! Atpūties un izbaudi pasākumu, taču tā, lai nākamajā dienā nebūtu kauns un darba nedēļas sākums nebūtu jāgaida ar bailēm – ko par mani tagad domā kolēģi?

Rīkojies, ja esi kļuvusi par upuri!
Lai cik ļoti tu censtos, reizēm var gadīties, ka tu tomēr esi nonākusi upura lomā – tenkas birojā ir sākušās un tu esi to galvenajā lomā. Kā šādā situācijā rīkoties? Pamatā ir divas iespējas, kā tu vari rīkoties – pirmā ir tiešā tekstā pajautāt galvenajam baumotājam, kādēļ viņš tā rīkojas, piemēram: „Dzirdēju, ka tu par mani runā to un to, nākamreiz lūdzu atnāc pie manis un pārliecinies par informācijas patiesumu, pirms nodod to citiem!”. Un otra veida reakcija ir ne tik tieša – dodies pie baumotāja un saki apmēram šādu sakāmo: „Esmu dzirdējusi kādas nepatiesas lietas par mani runā birojā. Ja arī tu ko tādu dzirdi, es ļoti priecātos, ja tu par to paziņotu arī man!”. Gan vienā, gan otrā variantā tenku vācele sapratīs, ka tu esi informēta par to, kas notiek, un, ļoti iespējams, beigs tenkot. Kādēļ? Tādēļ, ka baumotāji parasti ar prieku aprunā vājākos un neaizsargātākos, taču, ja tu parādi savu attieksmi un raksturu, tu kļūsti viņiem neinteresantāka. Vissliktākais, ko tu, nonākot šādā situācijā vari darīt, ir sākt tenkot par to, kurš tenko par tevi – tici vai nē, bet tieši tādu reakciju gaida intrigants, lai justos pamanīts, un īstās intrigas tikai varētu sākties!

9 komentāru
  1. “..vienkārši pasaki, ka tu neatbalsti tenkošanu, jo nevēlies, lai arī pati tiktu aprunāta! Šāda attieksme noliks pie vietas arī aizrautīgākos tenkotājus. ” Nopietni?tas varētu būt pa spēkam kādam ar dzelzs nerviem, pārējie tieši šādi var nokļūt zem intrigu āmura.

  2. Es šito zinu, tas ir dramatiski smagi, aizgāju pat no viena darba, šadas neciešamības dēļ. Tā ir laime strādāt normālā kolektīvā!

  3. Zane – ir ir tā, tikai tiēšām jābūt stiprai, jo parasti šādā situācijā pati būsi tā, kuru aprunās! Esmu piedzīvojusi – bet zinu, ka, ja rādi, ka tev vienalga un neiesaisties, tu tiešām kļūsti neinteresanta tenku vācelēm!

  4. Eu, man kaut kas ar datoru nav kārtībā vai kās.. espati.lv visos rakstos garumzīmju vietās “?” Ko lai dara?

  5. Sākumā ja Tu ignorē tenkotāju, vai kritizētāju, vēl vairāk sāk Tevi tincināt, jo Tu nespēlē pēc viņu stabules. Esmu izjutusi to uz savas ādas, taču ar laiku nomierinās. Ir viens bet jābūt stipriem nerviem!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.