Čia sēklas – 3 gardas PUDIŅA receptes

Čia sēklas – mazas sēkliņas ar patīkamu riekstu garšu – ir kļuvušas par iecienītu uztura piedevu veselīga dzīvesveida atbalstītāju vidū.

Universālās čia sēklas
Šis dabiskais, ar proteīniem bagātais proukts, ne tikai satur neaizstājamās aminoskābes, polinepiesātinātās taukskābes, bet arī Omega-3 un Omega-6 vitamīnus un minerālvielas. Čia sēklās ir piecreiz vairāk kalcija kā pienā, trīsreiz vairāk dzelzs, kā spinātos un krietni vairāk antioksidantu kā mellenēs. Čia sēklas nerada problēmas vēderam – tās ir viegli sagremojamas, jo satur daudz šķiedrvielas, kā arī ļoti labi iekļaujas dažādu recepšu papildināšanā. Čia kalpo kā papildus enerģijas avots, pie tam viegli uzsūcas un sniedz sāta sajūtu. Tās ir lielisks produkts, kuru noteikti vajadzētu lietot ikdienas uzturā, iemaisot putrā, pārberot salātiem vai citiem ēdieniem, sajaucot ar kefīru vai jogurtu, vai pievienojot veselīgiem kokteiļiem.

Čia sēklas nāk no Dienvidamerikas, precīzāk – no Meksikas un Gvatemalas reģioniem, kur tās tiek augstu vērtētas savu ārstniecisko un barojošo īpašību dēļ. Tās ir tik vērtīgas, ka pat tikušas izmantotas kā valūta. Čia sēklas ir bagātas ar uzturvielām un sniedz enerģiju. Acteku karotāji ēda šīs sēklas, lai nodrošinātu sev augstu enerģijas līmeni un izturību – runā, ka, lai nodrošinātu enerģiju 24 stundām, esot pieticis ar tējkaroti čia sēklu. Maiju valodā čia nozīmē “spēks”, tās pazina kā “skrējēju barību”, jo skrējēji un karotāji tās izmantoja, lai saglabātu izturību skrienot garas distances vai karojot.

Nesenāki pētījumi vēsta, ka čia sēklu vērtība ir vēl lielāka, kā mēs jau zinām. Bez visa iepriekšminētā, čia palīdz saglabāt veselu ādu, matus, nagus, pateicoties augstajam antioksidantu saturam, kas paātrina ādas atjaunošanos. Bagātīgais Omega-3 daudzums spēj stiprināt sirdi, pazeminot augstu asinsspiedienu un slikto holesterīnu, kā arī šī taukskābe ir būtiska iekaisumu procesu novēršanā, taču pateicoties lielajam šķiedrvielu daudzumam, čia attīra zarnas un uzlabo gremošanu. Pateicoties augstajam antioksidantu saturam, tās var uzglabāt vairākus gadus bez mākslīgiem antioksidantiem un konservantiem, nezaudējot sēklu uzturvērtību un ārstnieciskās īpašības – tas notiek tāpēc, ka čia sēklām nav ārējā, slikti sagremojamā, apvalka, kas ir daudzām citām sēklām, piemēram, linsēklām.

Čia tavā virtuvē
Čia sēklas ir universālas – pievieno tās pankūkām, kēksiņiem, smūtijiem, pārber krēmzupai vai rotā ar tām cepumus vai torti. Receptēs čia sēklas ir arī lielisks dažādu produktu aizvietotājs, piemēram, vegāniska dzīvesvieda cienītāji ar čia sēklām var aizstāt olas, jo tās mitrumā saželē, līdz ar to, saturot masu kopā, līdzīgi, kā to dara olas. Vēl čia sēklas labi der mērcēs, lai tās padarītu biezākas.

Taču viena no daudzveidīgākajām receptēm ir čia pudiņš, kur var ļaut vaļu fantāzijai un pievienot jebkādas piedevas  – augļus, ogas, riekstus vai pēc Ziemassvētkiem pāri palikušās piparkūkas. Pudiņa pamatu vienai porcijai gatavo šādi:
1/2 glāzi jebkāda piena (govs, sojas, mandeļu, kokosriekstu u.c.) nelielā bļodiņā sajauc ar 2 tējkarotēm čia sēklu. Visu kārtīgi samaisa. Ja vēlas, pievieno kādu saldinātāju vai citas piedevas, tad liek ledusskapī vismaz uz 3 stundām, vēlams pat uz visu nakti. Pirms ēšanas pudiņu kārtīgi samaisa.

3 piedevu piemēri:
Kakao pudiņš
1 tējkarote nesaldināta kakao pulvera
1/4 tējk. vaniļas cukura (vai vaniļas ekstrakta)
šķipsniņa kanēla
1 tējk. medus (vai cita saldinātāja pēc izvēles)

Banānu pudiņš
1 gatavs banāns
medus pēc garšas
1/2 tējk. kanēļa
nedaudz vaniļas cukura vai vaniļas esktrakta

Aveņu – šokolādes pudiņš
1/2 glāze svaigu vai saldētu aveņu
6 gabaliņi rīvētas tumšās šokolādes

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.