Dārza darbi maijā – ko vēl par paspēt izaudzēt?

https://www.istockphoto.com/

Maijs ir viens no aizraujošākajiem mēnešiem dārzā. Agrā pavasarī iesētās sēklas un augi plaukst, pateicoties saulaino dienu un aprīļa lietusgāžu kombinācijai, kas rada zaļumu un jaunas dzīvības pārpilnību.

Šobrīd lielāko dārza centru mērķis ir likt gan iesācējiem, gan pieredzējušiem dārzniekiem brīvā dabā izbaudīt prieku, ko rada zeme aiz nagiem un pašiem audzēt savu pārtiku.

Šeit ir espati.lv padomi par to, ko stādīt tagad – maijā!

Sakņu dārzeņi

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem, savā sakņu dārzā vai konteineros varat iesēt biešu, burkānu, redīsu un rāceņu sēklas. Sējot, iesakām tos stādīt labi drenējošā, bet auglīgā augsnē. Tas nodrošinās labu ražu no vasaras sākuma līdz pat vēlam rudenim.

Bietēm mēs iesakām sēklas stādīt tieši dobēs vai traukos 2,5 cm dziļumā, rindās 20 cm līdz 30 cm attālumā viena no otras.

Šobrīd ir arī burkānu sēšanas sezona – tos var sēt no šī brīža līdz jūlija sākumam. Agrīnās šķirnes ir gatavas aptuveni 10 nedēļu laikā, savukārt galvenā kultūra ir gatava celties aptuveni 14–16 nedēļu laikā. Sējiet sējmašīnās 1 cm dziļumā un 20-30 cm attālumā viena no otras, noņemiet visus akmeņus un labi pārklājiet ar augsni un apūdeņojiet.

Varat turpināt sēt rāceņu sēklas ārā. Tās jāstāda apmēram 1 cm dziļumā un 23 cm attālumā viena no otras. Mazākus rāceņus var novākt pēc 6-7 nedēļām vai ļaut tiem augt lielākiem un novākt 10-11 nedēļās.

Tomāti

Uz palodzēm audzētos tomātu stādus variet pārvietot uz siltumnīcu vai speciālās šķirnes arī ārā. Tomāti ir salīgi, tāpēc tos nedrīkst stādīt ārā, kamēr nav izzudis sala risks, tāpēc maija beigas ir ideāls laiks to darīt.

Tie būs jāstāda saulainā, bet aizsargātā vietā. Jūs varat stādīt zemē, audzēšanas maisā vai traukā. Kad tomāti ir iestādīti, regulāri laistiet un izmantojiet barību ar augstu kālija saturu, lai pirmie tomāti būtu saldi un sulīgi.

Zirņi un pupas

Pupiņas joprojām var sēt no maija vidus. Šobrīd jau ir pienācis laiks, kad jāuzstāda balsts, piemēram, no bambusa nūjām izgatavotas tīpas vai starp stabiem iesiets pupiņu tīkls.

Ja sējat tieši zemē, stādiet 5 cm dziļumā un 15 cm attālumā vienu no otras. Kad pākstis sāk veidoties, pabarojiet tās ar šķidru tomātu barību. Agrīniem zirņiem un pupiņām ir nepieciešamas 12–14 nedēļas, lai sasniegtu briedumu, savukārt galvenajām kultūrām nepieciešamas 16 nedēļas.

Kartupeļi

Turpiniet aizsargāt kartupeļus no vēlīnām salnām un nosedziet visus attīstošos bumbuļus no saules gaismas – kartupeļu stādiem augot, iezemējiet tos ar augsni konteineros.

Kad dzinumi ir aptuveni 20 cm gari, ap tiem uzber augsni, nosedzot stublāju apakšējo daļu.

Saldā kukurūza

Cukurkukurūzas sēklas un augus tagad var sēt arī ārā. Izvēlieties tiem siltu, aizsargātu vietu, jo cukurkukurūza ir salīdzinoši jutīgs augs. Vienmēr stādiet cukurkukurūzu kopās, kurās ir vismaz 12 augi, atstājot 38–45 cm starp katru augu.

Cukurkukurūza ir vēja apputeksnēta, un vīrišķo ziedu ziedputekšņi auga augšdaļā apber sieviešu pušķus, kas atrodas katras vālītes galā, lai iegūtu svaigu kukurūzu.

Augļi – ogas un krūmi

Aplieciet salmus ap zemeņu stādiem, ja tie atrodas zemē, lai atbaidītu gliemežus. Ja stādāt zemeņu kailsakņu augus, novietojiet tos tiešos saules staros un labi drenētā augsnē. Lai iegūtu labākos rezultātus, katru augu iestādiet vismaz 30 cm dziļumā. Stādiet 45 cm attālumā viens no otra ar 75 cm starp katru rindu.

Visu gadu var stādīt podos audzētus augļu kokus, tostarp vīģes, mellenes, citrusu kokus, ērkšķogas, jāņogas, avenes un kazenes.

Garšaugi

Ja jums ir garšaugu dārzs, ņemiet jebkuras salvijas, timiāna un rozmarīna spraudeņus, ko esat iesējis šī gada sākumā. Šie augi ir gatavi ne tikai uzlabot jūsu ēdienus, bet arī spraudeņu uzņemšana veicinās jaunu augšanu, pagarinot sezonu.

Tagad maz un bieži var turpināt sēt sēklas viengadīgajiem garšaugiem, piemēram, koriandram, bazilikam un pētersīļiem. Mēs iesakām ik pēc 3–4 nedēļām, lai pārliecinātos, ka jums ir pietiekami daudz ražas.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.