Vecākošanās

Fiksi paceļam rokas tie, kuri bērnībā nav apdedzinājušies, apgāzušies ar virtuves ķebli, nobrāzuši ceļus, piesmēluši gumijniekus vai vecmammai sadauzijuši mīļoto, Arnoldonkuļa uz 50 gadiem dāvāto vāzi!
Un tadgad paceļam rokas tie, kam vecāki neteica, uzmanies, tas ir karsts. Sēdi mierīgi pie galda un nešūpojies, nokritīsi. Nebradā pa pelķēm, būs slapjas kājas. Nedauzies, kautko vēl vecmammai saplēsīsi, esam taču ciemos.
Jocīgi gan, ne? Nevienas rokas.
Nu moška tagad kāds pacels roku. Kurš nav dzirdējis
sekojošus vai līdzīgus vārdus. Tas jau bērniņ tev paliks, kapā jau līdz nepaņemšu. Jānopērk vēl viens dzivoklis, pagaidām izīrēšu, kad meita paaugsies, tad viņa varēs dzīvot. Esmu nolicis bankā piķi uz procentiem, bērniem studijām.
Un atkal nekā.
Un tagad rokas paceļ tie vecāki, kuri ir patiešām sev ir uzdevuši jautājumu, vai nevajadzētu uzprasīt bērniem, kas viņiem ir vajadzīgs un kad.
Tev, tev un tev žetons par vaļsirdīgu rokas necelšanu, bet tev žetons par to, ka esi vismaz par to domājusi.
Jautājums par to, kurš bija pirmais, vista vai ola, ir neaktuāls. Vista bija pirmā, bet ola spēlē evolucijas spēli vienu līmeni augstāk kā vista un nekad nespēlēs tajā pasā līmenī kā vista. Attiecīgi uz olu neattiecas pirmā līmeņa nosacījumi. Turklāt otrais līmenis beidzas tad, kad ola ir kļuvusi par vistu un izdējusi savu olu. Tb, lai kādus nosacījumus nepārnestu no pirmā līmeņā uz otro, olai par vistu ir jākļust pašai un ola ir jāizdēj pašai.

p.s.
bērniem visu laiku ir jāsamierinās ar vecāku teikto "nē", vecāki nespēj samierināties ar bērnu pateikto "nē". Vecāki bērnus sauc par gribulīšiem, bet paši visu dara vadoties no sava "es gribu".

5 komentāru
 1. Es atvainojos – Nilam laikam ir 13 gadi….
  Un vai nils ir padomājis par tādu lietu, kā: Bērniņš grib izlekt pa logu no astotā stava, jo redziet spaidermens tā darot – un vecāki protams saka “nē” Vai arī vajadzētu teikt, “Jā” bērniņ! Tu noteikti būsi labs lidotājs! Lec vien! Vai tā būtu pareizi?
  Vecāki bērnus mēģina pēc Nila domām aprobežot uz rīkoties egoistiski tikai tāpēc, ka par savām atvasēm rūpējas!
  Un neviens neliedz vecākiem ļaut bērniem izbaudīt savu gribu, bet bērniem ir jāsaprot, ka līdz 18 dadiem, par tādām “gribēšanām ir jātbild vecākiem!!
  Un te ir spilgts piemērs tam, kā ir iedarbojusies masu mēdiju propoganda par bērnu tiesībām – tikai visi aizmirs, ka bērnam ir arī pienākumi – ka jebkuram cilvēkam!
  Tā jau rodas tā samaitātā jaunatne, kurai ir rupji sakot pofig uz visu…. Nu bēdīgi….

 2. Man liekas, es pazistu Nilu, un ja tas ir tas Nils ko es tiesam pazistu, tad es Tevi lindaska varu nomierinat, vins pavisam noteikti nav to tetu kategorija, kurs atlaus saviem berniem darit kas ienak prata, patiesiba, man liekas, vins seit megina reabilitet, vai teiksim ta, kjer psihoterapeitisku efektu no ta, ka publiski deklare vajadzibu saprast savus bernus, jo pasam visbiezak nesanak lidz galam pienemt savu zikjeru “gribu”, bet nu vins vismaz seit megjina :).

 3. Nav gan man 13 gadu un cita starpa ir arī bērni. Nevienā mirklī es nerunāju par to, ka bērniem nav jāklausa vecāki vai nav jāpilda savi pienākumi, kur nu par “lūdzu un paldies” vai elementāru cieņu pret apkārtējiem. Doma ir par to, ka vecākiem ļoti bieži ir tendence savas bērnibas neizsapņotos sapņus ( kļūt par balerīnu, vijolnieci, vai izcilu portistu) uzspiest bērniem kā pienākumu.

 4. Varbūt ne par tēmu, bet man nepatīk sociālā reklāma, kas skanēja SWH – noliec siksnu:D Jā- bērni ir jāsaudzē, jāmīļo utt. Bērni ir arī juāaudzina. Es nesaku, ka jāsit ar siksnu, bet negribētu arī teikt, ka sentēvu metodes par dakteri bērziņu nestrādā:D

 5. to lindaska: neparsilee nu. atceries,ka ir ari vidus statrp melno un balto. piekritu nilam.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.