Vai zini, kā pateikt nē?

Māka pateikt uzskatāma par ļoti vērtīgu īpašību, bet ne katra no mums to spēj. Noteikti atceries vismaz vienu situāciju nesenā pagātnē, kad esi iekūlusies, ja ne nepatikšanās, tad vismaz mazās galvassāpēs tāpēc vien, ka neesi varējusi uz kādu lūgumu skaidri un gaiši  atbildēt: “Nē, es to nedarīšu.” Kā tad galu galā pateikt ?

Mūždien noskrējusies, aizelsusies, pārgurusi… Šķiet, ka diennaktī pietrūkst stundu un tev – roku. Varbūt vērts pārskatīt savus ikdienas pienākumus un citas lietas, kurām dienu no dienas velti savu uzmanību? Jau trešo reizi apsolīji pa ceļam izņemt no bērnudārza arī draudzenes bērnu, pasēdēt darbā ilgāk, palīdzēt māsai veikalā izvēlēties īstos zābakus utt. Bet šī ir tikai viena nē seja, kad raujies uz visām debess pusēm, lai kādam pakalpotu. Vēl ir situācijas, kad tev lūdz aizdot naudu, drēbes, grāmatas vai ko citu, bet tu dari to, jo baidies, ka lūdzējs apvainosies. Protams, viss ir kārtībā, ja tiešām vēlies izpalīdzēt, bet kā tikt galā ar nevēlamajiem lūdzējiem?

Tava pienākuma sajūta pret radiem, draugiem un kolēģiem bieži vien ņem virsroku.  Tev vienkārši ir neērti atteikt, bet pavaicā sev – kādas gan varētu būt briesmīgākās sekas, ja tu teiksi ? Bieži vien mēs iedomājamies kaut ko vairāk, nekā ir patiesībā, un realitātē uz tevi pat neviens neturēs ļaunu prātu. Pirms izlemt – piekrist vai nepiekrist kāda lūgumam, tev jāatceras dažas, kā arī jāzina, kā to izdarīt vislabāk.

 1. Tu saki , lai kādu iepriecinātu, bet atceries, ka, apsolot kaut ko pret savu gribu vai iespējām, tu riskē šo cilvēku pievilt. Tad cietīs abas puses, gan tu, mokoties ar sirdsapziņas pārmetumiem, gan arī tas, kurš no tevis gaidījis pakalpojumu.
 2. Pirms atbildi apstiprinoši, padomā, vai šā pakalpojuma izpildei nebūs vajadzīgs vairāk laika, nekā tev tas sākotnēji šķiet.
 3. Ievēro savu sastādīto dienas vai budžeta plānu, ja tas tev ir svarīgi. Vienkārši pasaki: ”Piedod, bet man jau ir citi plāni, iespējams, varēšu tev izpalīdzēt citreiz.”
 4. Ja lūdzējs ir uzstājīgs, atkārto savu nostāju: “Kā jau teicu, šoreiz nē.”
 5. Saki to mierīgā, bet nosvērtā un stingrā tonī. Atteikumam jābūt skaidri saprotamam, bet ne agresīvam. Neminstinies.
 6. Paskaidrojumam nevajadzētu būt garam un sīki izklāstītam. Vari minēt dažus svarīgākos iemeslus, bet atceries, jo vairāk iemeslu tu dosi, jo vājāks tavs izklausīsies.
 7. Tev ir tiesības atteikt. Ja tu to nekad nedarīsi, citi tevi pārstās respektēt un gluži vienkārši izmantos.
 8. Paskaidro, ka tavs lēmums attiecas uz visiem, lai nevienu neaizvainotu. Piemēram: “Piedod, bet es tiešām nekad neaizdodu naudu/grāmatas/drēbes.” “Sestdienās es parasti izvēlos nestrādāt/atpūsties viena.”
 9. Ja iespējams, iesaki alternatīvu – kur iegādāties līdzīgus svārkus tavējiem, kā atrisināt situāciju, varbūt tiešām palīdzēt var kāds cits? Tādā veidā saruna tiks pabeigta uz pozitīvas nots, un tu tik un tā būsi centusies palīdzēt.

Mācoties teikt, atceries, ka arī citiem ir tiesības un savi iemesli atteikt tev. Neapvainojies, un lai tas tevi nebiedē lūgt palīdzību kādam citam. Tajā pašā laikā, ja būsim viens pret otru saprotoši un pretimnākoši, kopā varam pārvarēt dažādas sarežģītas dzīves situācijas. Palīdzēt ir cilvēciski, un ir patīkami apzināties, ka kāds to ir gatavs darīt tevis dēļ. Tikai atceries – nevajag palīdzēt, ja ar to tu kaitē pati sev.

4 komentāru
 1. Vai nu tiešām nemāku pateikt Nē, vai arī tie speciālisti ir tik labi apmācīti, ka nevar tikt vaļā no kantoriem, kas izplata un prezentē dārgo sadzīves tehniku. Ne tas, ka piedāvājums neinteresē, ne aizbildināšanās ar laika neesamību vai slimošanu neattur viņus uzprasīties uz prezentācijas rīkošanu. Nudien būs jāiedod viņiem savu ienaidnieku kontaktus, lai terorizē 🙂

 2. Oi, ar nē ir baigā štelle, nemāku un vēlreiz nemāku atteikt. Citreiz gan sanāk tīri veiksmīgi, kad ir slikts garastāvoklis un apātija, tad gan māku tā konkrēti – NĒ. Šitas ir jātrenē…

 3. Man parasti visgrūtāk nē ir pateikt saviem mīļajiem cilvēkiem. Dažbrīd pat pati sevi baru kāpēc teicu jā, zinot ka man tam galīgi nav laika un vēlēšanās. Tā nu tas ir… jāmācās pateikt nē!:)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.