Vai dzerot tēju tiešām var notievēt?

https://www.bigstockphoto.com/

Mums ir tendence domāt, ka notievēšanas tēja ir jauna parādība, ko ieviesa 21. gadsimta cilvēka vēlme pēc labsajūtas un ar vizuālo tēlu pārņemtā interneta kultūra. Tomēr mūsdienās ražoto, pārsteidzoši ātru rezultātu sološo tēju sastāvā ir tūkstošiem gadu atpakaļ izmantotas sastāvdaļas, kuras ir populāras visā pasaulē. Tās sola būtiskus uzlabojumus mūsu veselībai, lai arī faktiskie ieguvumi no šādu tēju lietošanas nav tik vērā ņemami.

Ko mēs saprotam ar vārdiem “tēja svara samazināšanai”?

Tēja, ko veikalos un aptiekās tirgo “slaiduma tēju”, parasti ir melnās, baltās un zāļu tējas maisījums. Sastāvdaļas tiek izvēlētas, pamatojoties uz to it kā svara zudumu izraisošajām īpašībām. Pārsvarā visas šīs sastāvdaļas nodrošina ātrāku vielmaiņu un nomāc apetīti.

Espati.lv ir apkopojusi dažādas notievēšanas tējas, par kurām apgalvo, ka tās darbojas dažādos veidos.

Vielmaiņas stimulēšana

Apgalvojums par šāda veida tējām ir tāds, ka tie īslaicīgi paātrina vielmaiņu, kas nozīmē, ka konkrēts kaloriju daudzums tiek sadedzināts miera stāvoklī. Šīs tējas var palīdzēt zaudēt svaru, katru dienu sadedzinot dažas papildu kalorijas, kas laika gaitā palielina svara zudumu. Visizplatītākā sastāvdaļa šīm tējām ir kofeīns, kas lielā daudzumā atrodams zaļajā tējā.

Iespējamās blakusparādības: paātrināta sirdsdarbība, slikta dūša un trauksme.

Apetītes nomākšana

Šīs tējas palīdz samazināt apetīti, mazinot iespēju pārēsties. Tiek uzskatīts, ka dažām parastajām notievēšanas tēju sastāvdaļām, piemēram, sierāboliņam, piemīt apetīti nomācošas īpašības, taču tikai to sēklām, kas satur daudz šķiedrvielu.

Turklāt, dzerot tēju, jūs uzņemat ūdeni, kas vienmēr ir labs risinājums, lai novērstu pārmērīgu izsalkuma sajūtu.

Iespējamās blakusparādības: dažas sastāvdaļas, piemēram, garcinia cambogia, var izraisīt galvassāpes un caureju.

Diurētiskās

Šāda veida notievēšanas tēja darbojas pēc principa, kas mudina jūs biežāk urinēt. Tas nozīmē, ka jūs tehniski zaudēsiet svaru uz ķermenī esošā šķidruma rēķina. Tējām ar augstu kofeīna saturu mēdz būt diurētiska iedarbība. Diurētiskās tējas var tikt pozicionētas arī kā detoksikācijas līdzeklis.

Iespējamās blakusparādības: dehidratācija un muskuļu krampji.

Laksāciju veicinošās

Šīs tējas veicina defekāciju. Tas visbiežāk satur dabiskas caureju veicinošas sastāvdaļas, piemēram, sennas lapas, kas stimulē jūsu zarnu muskuļu darbību, izraisot pastiprinātu zarnu kustību. Zaudētais svars diemžēl nav tauki – tas ir ūdens, minerālvielas, elektrolīti un nesagremojamās šķiedras, kā arī atkritumi no resnās zarnas.

Šīs tējas nav ieteicamas ilgstošai lietošanai un var būt kaitīgas, ja tās ilgstoši lieto konsekventi.

Iespējamās blakusparādības: vēdera krampji un caureja. Pārmērīgi lietojot, caurejas līdzekļi var izraisīt resnās zarnas bojājumus.

Parasto notievēšanas tēju sastāvdaļas – un to pamatā esošā zinātne

Zaļā tēja

Viena no labākajām notievēšanas tējas sastāvdaļām ir zaļā tēja, kas atrodama daudzos diētisko tēju maisījumos. Zaļā tēja satur katehīnu, kas, kā pierādīts, uzlabo vielmaiņu un palīdz organismam sadedzināt taukus.

Šī tēja ir piesātināta ar vitamīniem un minerālvielām, kā arī ar augstu antioksidantu saturu. Atšķirībā no lielveikalu zaļās tējas, ir pierādīts, ka vislabākā ir beramo lapu zaļā tēja. Ja vēlaties uzlabot savu imūnsistēmu, cīnīties pret nogurumu un paaugstināt vispārējo enerģijas līmeni, zaļā tēja noteikti ir piemērota darbam, turklāt tā ne tikai palīdz normalizēt svaru, bet arī sekmē veselīgas sejas ādas uzturēšanu.

Kofeīns

Daudzās tējās, kuras paredzētas svara samazināšanai, kofeīna saturs ir saistīts ar tauku masas samazināšanos.

Turklāt liels kofeīna daudzums ir saistīts ar īslaicīgu metabolisma paātrināšanos līdz pat 13%, kas laika gaitā var izraisīt svara zudumu.

Piparmētru tēja

Tikai piparmētru smarža vien var samazināt izsalkuma līmeni. Šī atvēsinošā tēja var arī palīdzēt veicināt gremošanas darbību, kas savukārt var ietekmēt svara zaudēšanu. Patiesībā cilvēki visā pasaulē gadsimtiem ilgi, pēc kārtīgas maltītes, ir baudījuši piparmētru tēju, lai organisms vieglāk spētu pārstrādāt visu apēsto.

Oolong tēja

Labi pazīstama arī kā ķīniešu notievēšanas tēja, oolong ir izgatavota no tā paša auga kā melnā tēja, zaļā tēja un baltā tēja. Atšķirība ir tās ražošanā, kas ietver žāvēšanu, raudzēšanu un oksidēšanu.

Oolong tējai ir vairākas unikālas garšas. Tai ir piena garša, ar atsvaidzinošu pēcgaršu un aromātu. Tā satur minerālvielas un vitamīnus, piemēram, cinku, kas nodrošina organismam dabisku spēju pretoties saaukstēšanās slimībām.

  1. gadā publicētajā ķīniešu pētījumā atklājās, ka oolong tēja palīdz cilvēkiem samazināt ķermeņa tauku saturu un ķermeņa svaru sešu nedēļu laikā. Tiek uzskatīts, ka tas ir saistīts ar oolongu, kas neļauj jūsu ķermenim absorbēt tik daudz tauku no uzņemtās pārtikas.

Yerba mate tēja

Šīs kūpināto lapu tējas dzimtene ir Dienvidamerika – tā ir ļoti populāra Paragvajā, Urugvajā un daļā Brazīlijas. Tā satur tikpat daudz kofeīna kā kafija, kas daļēji varētu izskaidrot tās spēju uzlabot vielmaiņu.  Šī tēja satur aktīvo vielu mateīnu, kas stimulē garīgo un fizisko aktivitāti. Tā ir bagāta gan ar vitamīniem, gan minerālvielām, tādējādi ir veselīga un atsvaidzinoša. Visā pasaulē tā ir pazīstama kā alternatīva kafijai un tējai.

Sennas lapu tēja

Sennas lapas darbojas, stimulējot muskuļus, kas izklāj zarnas, palīdzot pārvietoties izkārnījumos un veicināt zarnu kustību.

Tējas, kas satur sennas lapas, var būt efektīvs īstermiņa risinājums aizcietējumiem. Tomēr tās nav ieteicamas ilgstošai lietošanai, jo var kaitēt jūsu zarnu veselībai.

No kā būtu jāuzmanās

Tāpat kā ar jebkuru produktu, kas paredzēts veselības uzlabošanai, uzmanieties no “brīnumainiem” solījumiem.

Pat ja pētījums tika veikts optimālos apstākļos, var būt citi faktori, kas ietekmē tā rezultātus. Piemēram, cilvēki, kuri dzer notievēšanas tējas, visticamāk, sver mazāk nekā cilvēki, kuri to nedara, taču viņi arī biežāk dzers vairāk ūdens, būs aktīvāki un izvēlēsies veselīgāku pārtiku kopumā.

Vai notievēšanas tējas tiešām darbojas?

Ir svarīgi atcerēties, ka galvenā ietekme uz svara zudumu ir saprātīgas izmaiņas cilvēka uzturā. Tomēr notievēšanas tējas ir noderīgas, lai sniegtu atbalstu, jo īpaši svara zaudēšanas programmas sākumposmā, kad jums vēl nav nostiprināti veselīga uztura paradumi.

Tievēšanas tējas ir lieliski piemērotas arī dzeršanai pirms treniņa, jo to stimulējošā iedarbība atbalsta fiziskās enerģijas līmeni un garīgo fokusu, samazina nogurum un palīdz vingrot aktīvāk, tādējādi sadedzinot vairāk kaloriju.

Būtība ir tāda, ka notievēšanas tēja nevar izraisīt svara zudumu, ja uzņemat vairāk kaloriju, nekā sadedzināt.

Tomēr notievēšanas tējas, ja tās lieto droši, var atbalstīt jūs ceļā uz veselīgu uzturu, kā arī palīdzēt jums zaudēt vairāk svara, sadedzinot taukus, regulējot apetīti un uzlabojot vielmaiņu.

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.