SLINGA terapija – vai tā var PALĪDZĒT arī man?

Savilkta spranda, muguras un galvassāpes – vai tevi bieži nomoka šādas sūdzības pēc saspringtas un nogurdinošas darba dienas? Ja atbilde ir “jā”, tad nekautrējies un meklē palīdzību! Šoreiz fizioterapeite Lilita Catlakša informēs mūs par kādu īpašu metodi – Slinga terapiju, kurā darbs notiek tieši ar dziļo muskulatūru.

FIZIOTERAPIJAS METODE, KURA NEMITĪGI ATTĪSTĀS
Slinga jeb elastīgo saišu terapija ir fizioterapijas metode, kuru pielieto pacientu rehabilitācijā un ārstēšanā, izmantojot speciālu un profesionālu fizioterapijas aprīkojumu. Šī terapija ir diagnostikas, aktīvās ārstēšanas un vingrojumu sistēma, kuras pamatā ir individuāla pieeja katram pacientam, atbilstoši vecumam, fiziskai sagatavotībai un diagnozei, ar mērķi panākt pastāvīgu muskuloskeletāro traucējumu uzlabošanos. Koncepcija ir izveidota un attīstīta Norvēģijā, tā balstīta uz zinātniskiem principiem, turklāt jaunu pētījumu rezultāti apstiprina šī koncepta nemitīgu attīstību.Slinga terapiju daudzās pasaules valstīs pielieto pacientu rehabilitācijas nolūkos sekojošās medicīnas nozarēs: neiroloģijā, ortopēdijā, ķirurģijā, geriatrijā, sporta medicīnā un pediatrijā.

DIAGNOSTIKA
Vispirms diagnostikas laikā, ko veic kvalificēts speciālists, tiek noteikts „vājais punkts”, tas ir, – muskuļiem tiek veikts pieaugošas slodzes tests slēgtā kinētiskā ķēdē, kā arī atsevišķu muskuļu tests slēgtā kinētiskā ķēdē, kombinējot ar vispārpieņemtiem muskuļu un izmeklēšanas testiem.
Kad diagnostika pabeigta, tiek izstrādāta individuālā vingrošanas programma. Ir gadījumi, kad tiek ieteiktas arī grupu nodarbības vai vingrošana mājas apstākļos, iegādājoties nepieciešamo inventāru.

ĀRSTĒŠANA
Kad uzsākta ārstēšana, tiek stimulēta neiromuskulatūra augstākajā līmenī ar mērķi aktivizēt muskuļus, palielināt kustību apjomu, uzlabot asinsriti, vielmaiņu un samazināt sāpes locītavās. Pielietojot speciālo aprīkojumu, var stimulēt "guļošos" un neaktīvos muskuļus, atjaunojot to normālo funkcionēšanu bez sāpēm. Terapijas laikā tiek izslēgta gravitācijas spēku ietekme un pacienti var veiksmīgāk kontrolēt locītavu kustību, muskuļu darbību, palielinot kustību apjomu, neizjūtot sāpes. Pacients relaksējas, kā arī tiek stiepti muskuļi.

VINGROŠANA
Vingrinājumi nepieciešami, lai palielinātu muskuļu spēku, izturību, uzlabotu stabilitāti locītavās un stimulētu sensorimotoro sistēmu. Lai veiktu šos vingrinājumus, tiek izmantots speciālais papildaprīkojums: elastīgās un neelastīgās saites, balansa spilveni u.c.

SLINGA TERAPIJU IETEICAMS PIELIETOT
  • ja novērojamas galvas un muguras sāpes, ko izraisa mazkustīgums un sēdošs darbs;
  • jaunajām māmiņām, sievietēm pēc dzemdībām, kurām mainījusies stāja un kuras sākušas sūdzēties par muguras sāpēm;
  • ja ir vēlme risināt dažādas ķermeņa estētiskās problēmas, jo interesanti, ka Slinga terapija kā metode ir iekļauta arī skaistumkopšanas koncepcijā;
  • profilaktiski, lai palielinātu muskuļu spēku, izturību, stiprinātu dziļo muskulatūru, kā arī atbrīvotu saspringtos muskuļus no ikdienas uzkrātās spriedzes;
  • lai uzlabotu stabilitāti locītavās, stimulētu sensorimotoro sistēmu, tādējādi uzlabojot pašsajūtu, fizisko formu, kā arī savlaicīgi novērstu ar muguru saistītās problēmas; turklāt Slinga terapiju var apmeklēt visa gadagājuma cilvēki, jo, atbilstoši vecuma grupām, ir izstrādāti arī dažādi terapijas koncepti;
  • pacientiem pēc insulta, traumām un operācijām (kad vērojamas problēmas kustību-balsta aparātā).
IEDVESMAI
Elastīgo saišu terapija ir lieliski piemērota visu līmeņu sporta nodarbībām, tai skaitā profesionālu sportistu treniņiem. Piemēram, Norvēģijā savā treniņu programmā Slinga terapijas vingrojumus iekļauj Ziemas Olimpisko spēļu čempions biatlonā Ole Einārs Bjorndālens, tāpat arī citi elites klases sportisti. Pamēģini arī tu!
4 komentāru
  1. Slings ir lieliska lieta – esmu izmēģinājusi un iesaku visām, kam sprandas problēmas!

  2. Cik zinu, lielākā daļa fizioterapeitu strādā ar slinga terapiju. Lielākajā daļā medicīnas centru (Rīgā) speciālisti ar to strādā. Piemēram, “Veselības centrs 4”, Medicīnas sabiedrība “ARS”, “Mugurkaula veselības centrs”, “Veselības centrs Medeors”, MFD Veselības centrs “Pārdaugava”, Veselības centrs “Pļavnieki” un daudz kur citur. Atliek tikai zvanīt uz reģistratūru, apjautāties un pierakstīties.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.