Ne tehnoloģija, bet speciālista PRASME ir izšķirošā vēnu ĀRSTĒŠANĀ!

Priecājoties par iespējām, ko paver modernās tehnoloģijas, mēdzam piemirst, ka noteicošā loma tomēr ir cilvēkiem, kuri prot ar tām strādāt.  Uz medicīnu tas attiecas jo īpaši. «Ir daudz publikāciju, kas akcentē tehnoloģiskos sasniegumus, bet nenovērtēts paliek pats galvenais – ārsts, viņa zināšanas un prasme, kuras attīstīšanai veltīti gadi,» saka  medicīnas doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš.

Pēdējā laikā sabiedrība kopumā ir nobažījusies par situāciju medicīnā, par ārstu pieejamību, viņu aizplūšanu uz ārzemēm. Kā izjūtat šīs problēmas?
 Sevišķi problemātiska var kļūt situācija attiecībā uz speciālistiem, kuri ir spējīgi operēt. Lai par tādu ārstu kļūtu, jaunībā ir no daudz kā jāatsakās, daudz jāmācās un jāstrādā – parasti lielajās slimnīcās, kur darba laiks nav normēts, jāstrādā brīvdienās un naktīs, ir augsts stresa līmenis un liela atbildība. Izrādās, ka tādu speciālistu nav nemaz tik daudz, viņi ir ļoti pieprasīti darba tirgū Eiropas valstīs. Būdams ārzemēs, vienmēr interesējos, kā šos jautājumus risina citur, piemēram, nesen atgriezos no liela  starptautiska kongresa Budapeštā, kas bija veltīts vēnu mazinvazīvai ārstēšanai; esmu iepazinies arī ar daudzu citu valstu pieredzi. Mans secinājums: kamēr neradīsim ārstiem konkurētspējīgus nosacījumus, situāciju mainīt nevarēs un aizplūšana turpināsies. Mēs paši šos apstākļus veidojam un zināmā mērā visi esam līdzatbildīgi, bet diemžēl daudzi to neapzinās un izturas tā, it kā dzīvotu nevis paši savā, bet kaut kādā svešā valstī. Ir jādomā, kā stimulēt apdāvinātos cilvēkus, kā veicināt jauno ārstu izaugsmi un panākt, lai viņi šeit paliek. Tāpat arī jāaudzina gudri, zinoši speciālisti un pedagogi, kuri būs spējīgi mācīt studentus un attīstīt pētniecības darbu.

Vai arī jums, privātas klīnikas vadītājam, ir iespējams nodarboties ar pētniecību un  speciālistu apmācību?
Pašlaik mēs uz privātas klīnikas bāzes, pateicoties savai interesei un vēlmei sekmēt fleboloģijas attīstību, nodarbojamies ar pētījumiem, kas būtu jāīsteno lielajām universitātes klīnikām, kā tas pieņemts pasaulē.  Esmu lepns par to, ka man izdevies izveidot saliedētu komandu, kas strādā augstā līmenī un nodrošina pastāvīgu, viendabīgu kvalitāti – to varu apgalvot bez pārspīlējumiem, jo bieži nākas būt dažādās valstīs, vērot, kā vēnu ārstēšana attīstās tur, un salīdzinājums nāk mums par labu, esam savu latiņu pacēluši patiešām augstu un turpinām attīstību. Pašlaik mūsu klīnikā notiek 60 – 70% no valstī veiktajām vēnu operācijām, kas ir ļoti daudz, bet valsts slimnīcās šāda ārstēšana praktiski nenotiek. 
Runājot par speciālistu izglītošanu – iesaistos gan studentu apmācīšanā, gan kolēģu tālākizglītošanā. Esmu kļuvis par Pueblas universitātes goda profesoru Meksikā, braucu turp lasīt lekcijas un reizēm auditorijā ir tūkstotis studentu. Viņi ir motivēti mācīties un zinātkāri. Meksikā cilvēki kopumā ir nabadzīgāki nekā šeit, un iedzīvotāju tur ir krietni vairāk, vienā pašā Pueblā dzīvo pieci miljoni.

Liekam UM bidi kur saņem prof grādu.
Savukārt šeit, mūsu klīnikā, gatavojamies kārtējai starptautiskajai konferencei, ko rīkosim 17. un 18. jūnijā sadarbībā ar Baltijas Fleboloģijas biedrību. Tā būs veltīta novitātēm  lāzertehnoloģiju jomā. Pieredzē dalīsies un meistarklases sniegs Ņujorkas Vēnu centra direktors Lovels Kebniks (Lowell Kabnick), kurš ir ļoti pieredzējis speciālists, viens no  vēnu lāzerterapijas aizsācējiem ASV, nesen ievēlēts arī  autoritatīvās flebologu organizācijas – Amerikas venozā foruma vadībā. 

Pacientus šīs meistarklases interesē tādēļ, ka to ietvaros vismaz dažiem paveras izredzes saņemt ārstēšanu par brīvu. Kā būs šoreiz?
Bez maksas plānojam aptuveni 30 pacientus ārstēt ar dažādām tehnoloģijām un aprīlī sākam viņu atlasi – pieteikties varēs tie, kuri vērsīsies pie mums Vēnu pavasara akcijas laikā un kuriem būs vajadzīgs kāds no šiem ārstēšanas veidiem. Protams, jārēķinās, ka ārstēšanas norisi vēros daudzi ārsti.

Kā šogad sokas Vēnu pavasarī?
Mums ir ļoti daudz darba, cilvēku interese ir liela – jūtams, ka akcija bijusi gaidīta. Aprīlī diagnostikai, skleroterapijai un kompresijas zeķēm ir 20% atlaide un mēs aicinām to izmantot. Diagnostika pirmām kārtām ļauj saprast, vai vēnas vispār vajag ārstēt. Bieži atnāk pacienti, kuriem citās klīnikās sacīts, ka vēnas noteikti jāoperē, bet mēs redzam, ka tās ir veselas. Tas atgādina padomju laiku zobārstniecības sliktākos piemērus, kad pacientam reizēm tika ārstēts vai izrauts veselais zobs, atstājot slimo. Pastāvot precīzas diagnostikas iespējām, tādai situācijai nevajadzētu rasties.

Zvani, lai pierakstītos uz vizīti”
67374747, 67374744

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.