Marika Ģederte. Blondīnes prot dzīvot!

Nesen norisinājās Go Blonde vērienīgais gājiens. Rīga izjuta spēcīgu pozitīvisma vilni un kaut uz dienu aizmirsa par savām ikdienas problēmām. Uzņēmēja un skaista sieviete, Mrs Universe 2008 titula īpašniece Marika Ģederte, stāsta portālam espati.lv par Latvijas Blondīņu Asociācijas misiju un nākotnes plāniem, atklāj savu panākumu noslēpumu un novēl lasītājiem pat krīzes apstākļos meklēt iedvesmu sen aizmirstās lietās.

Marika, jūs kopā ar citām pazīstamām Latvijas blondīnēm nodibinājāt blondīņu asociāciju – mūsu valstī tas ir kaut kas jauns. Kā jums šī ideja radās?
Ideja radās pagājušajā gadā Bulgārijā. Es piedalījos līdzīgā pasākumā Sofijā, un tur es pirmo reizi uzzināju par blondīņu asociācijas esamību. Viņi bija noorganizējuši veselu blondīņu nedēļu, kas man likās fantastiska ideja, un sakarā ar to es pati piedalījos parādē un gāju  goda vietā, jo pirms tam vēl biju uzvarējusi konkursā. Organizatori ļoti lūdza mani palikt vēl divas dienas, lai atbalstītu šo lielisko pasākumu, ko es arī darīju. Tad man ienāca prātā, ka arī Latvijā noteikti vajag rīkot blondīņu parādes, jo, piemēram, tajā pašā Bulgārijā nemaz nav tik daudz blondīņu kā pie mums, bet šis pasākums pie viņiem izraisa lielu ažiotāžu. Sofijā pasākumā piedalījās ļoti daudz cilvēku, un arī interese no žurnālistu puses bija milzīga – viņi fotografēja un filmēja visiem televīzijas kanāliem. Gājiens piesaistīja ļoti lielu sabiedrības un mediju uzmanību. Blondīņu diena ir 31.maijs. Mēs sapratām, ka mums ir jāsaņemas un jāsāk kaut ko darīt arī šeit, tāpēc arī nolēmām nodibināt šo biedrību Latvijā un nosaucām to par Latvijas Blondīņu Asociāciju.

Apmeklējot Go Blonde mājaslapu, atrodama informācija, ka blondīņu asociācijai ir filantropiski mērķi, pastāstiet par to sīkāk. 
Mūsu mērķis nebija plika parāde, kas aprobežotos ar sevis izrādīšanu. Mēs par pamatu ņemam šīs starptautiskās organizācijas kopīgos mērķus, uzdevumus un misiju. Tie ir identiski un arī efektīvi strādā. Bulgārijā organizācijas moto bija nevis padarīt pasauli gaišāku, bet padarīt to tīrāku. Viņi to dara, lai attīrītu Bulgārijas lielpilsētas un ielās pat izvietoja rozā atkritumkastes.  Mēs, savukārt, saprotam, ka mūsu valstī, godīgi sakot, ielas ir tīras, un tas nebūtu primārais mērķis. Tāpēc mēs izvēlējāmies citus mērķus – palīdzēt bērniem un izveidot rotaļlaukumus ar gumijas segumu, lai tajos varētu iebraukt arī ar ratiņkrēsliem, jo tādu Latvijā vēl nav. Tas tagad ir mūsu galvenais mērķis. Sanāk, ka, nodarbojoties ar labdarību, apvienojam patīkamo un lietderīgo. To būtu jādara ne tikai svētku dienās, kad pēkšņi kļūstam tik labi un dāsni, bet tam tā vajadzētu notikt regulāri. Latvijā ir ļoti daudz blondīņu, bet patiesībā runa nav tieši par konkrētu matu krāsu. Daži uzskata, ka šī nav dabiskā mātu krāsa, bet tai ir dažādi toņi, tāpēc mēs esam Latvijas blondīnes un mums ir savs tonis. Mēs esam milzīgs spēks, un apvienojoties gribam darīt cilvēkus laimīgākus. Valstī ir smaga situācija, un piesaistīt sponsorus ir neiespējami. Ja šī ideja tiktu realizēta pirms trim četriem gadiem, problēmu nebūtu. Tāpēc nolēmām visu noorganizēt saviem spēkiem.

Tātad jūs uzskatāt, ka blondīnes tēls palīdz gūt panākumus? 
Kāda meitene, kas piedalījās gājienā un pati ir tumšmate, kā arī ģērbjas tumšākas krāsas drēbēs, teica, ka, uzvelkot blondo parūku, ir saņēmusi tādu uzmanību no vīriešiem, kādu nekad iepriekš nav baudījusi. Otrkārt, viņa pati sajutās priecīgāk un gaišāk. Tomēr tas nenozīmē, ka visām steidzami jāmaina mātu krāsa. Tas vienkārši pierāda to, ka blondīnes prot dzīvot! 

Daži ārzemju portāli Go Blonde gājienu nodēvējuši par pretkrīzes gājienu.
Jā, un pat rakstīja, ka latvieši ir atraduši veidu, kā cīnīties ar krīzi. Emocijas un pozitīvisms staro no visām dalībniecēm, šī aura ir ieplūdusi Vecrīgā, un es ceru, ka tur paliks. Dalībnieces, skatītāji, ārzemju prese un tūristi ir tie, kas skatās uz šo pasākumu pozitīvi. Tomēr mūsu sabiedrība dalās divās daļās – tie, kas dumpojas, un tie, kas saka, ka beidzot Latvijā notiek kaut kas interesants un patīkams.  Protams, šī ideja par blondīņu dienu balansē uz naža asmens, bet mēs gribējām uzsvērt tieši šo pozitīvo noskaņojumu un optimismu, to, ka mēs varam kopīgi kaut ko izdarīt!

Vai blondīņu diena kļūs par jaunu tradīciju Latvijā?
Jā, es esmu par to pārliecināta. Nākamgad dreskods ir dzeltenais, un meitenes var jau laicīgi gatavoties jaunam gājienam.

Jūs teicāt, ka šis gājiens varētu piesaistīt tūristus. Vai šogad jau bija vērojama tūristu interese?
Noteikti! Diemžēl, šogad gan bija īss sagatavošanas laiks. Mēs jau zinājām, ka pozicionēsim blondīņu dienu kā starptautisku tūrisma projektu, bet necerējām, ka atsaucība būs tik liela. Es vēlos šo gājienu padarīt tik ievērojamu kā Brazīlijas karnevāls, kā Venēcijas masku balle, lai pie mums reizi gadā brauktu cilvēki no visas pasaules.   

Kopš 2008.gada jūs pazīst arī kā  Mrs Universe 2008. Kas, jūsuprāt, ir skaistums mūsdienās un kādi ir skaistuma ideāli?
Vienas skaistums definīcijas nepastāv. Katram vīram sava sieva ir visskaistākā. Pat piedaloties dažādos skaistuma konkursos, var redzēt, ka skaistuma etaloni ir tik atšķirīgi! Es domāju, ka ir svarīgi, lai sieviete justos mierā ar sevi un mīlētu sevi tādu, kāda viņa ir. Būtiski, lai viņa nekautrētos par saviem 10 vai 15 liekajiem kilogrami. Viņa vienkārši ir skaista un izskatās super! Ja runājam par skaistuma formulu vai standarta rādītājiem, tādi tiešām pastāv, bet tas attiecas uz modelēm, kurām jābūt proporcionālām. Ir tautas, kur proporcijas ir izteiktākas un perfektākas, piemēram, Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā. Tas nav galvenais. Var būt ideālas proporcijas, bet tas vēl nenozīmē ka sieviete ir skaista. Jābūt augstai pašapziņai, jāpieņem un jāmīl sevi. Pavisam nesen Anglijā norisinājās konkurss, kurā otro vietu ieguva ļoti apaļīga meitene. Ja mēs runājam par konkursiem, vienkārši jābūt pareizā vietā un pareizā laikā. Nevajag baidīties riskēt. Jāsaka sev: „Es mīlu sevi tādu, kāda esmu un nevēlos sev darīt pāri”. Es pievēršu uzmanību tam, ko ēdu, un es gribu būt laimīga sieva un mamma savam bērnam – tas man ir pats svarīgākais.  

Jūs jau daudzus gadus darbojaties skaistumkopšanas biznesā. Kā jums šķiet, vai sievietes Rīgā pietiekoši rūpējas par savu ārējo izskatu?
Pietiekoši! Lai nu kur! Es esmu redzējusi visas pasaules sievietes, un mēs esam tuvu ideālam. Latvijā ir patiešām skaistas sievietes. Citās valstīs, piemēram, Anglijā, sievietēm ir pilnīgi vienalga, kādā izskatā iziet uz ielas. Viņas nepievērš sev tādu uzmanību kā to darām mēs. Mūsu sievietes neēdīs, bet nopirks iemīļoto lūpu krāsu vai augstpapēžu kurpes. Tas ir unikāli! 

Kā krīze ir ietekmējusi skaistumkopšanas biznesu?
Agrāk sievietes tērēja naudu liekām un nevajadzīgām lietām. Tagad situācija ir mainījusies: viņas tomēr neatkāpjas no kvalitātes, un tāpēc pirks mazāk, bet to, kas patiešām vajadzīgs.

Kāda ir formula, kā labi izskatīties brīžos, kad vairs nav ne spēka, ne laika?
Optimisms un pozitīvisms tur cilvēku pie dzīvības, un šīs emocijas atspoguļojas arī ķermenī. Nav jāskraida pa skaistumkopšanas saloniem, vispirms kaut kas jādara ar savu dzīves noskaņu. Jānodarbojas ar lietām, kas mums patīk, tas  attiecas arī uz karjeru.  Jāvelta laiks ģimenes locekļiem un bērniem. Mana perfektā formula  – būt pozitīvai un laimīgai. Kļūt pozitīvam – tas jau ir smagāks darbs, tomēr ir vērts censties, jo tas ievērojami ietekmē cilvēka dzīvi: viņš kļūst veiksmīgāks, pašpārliecinātāks un arī jūtas labāk.

Nesen norisinājās ikgadējais festivālā – kabrioletu sezonas atklāšana Baltijas kabrioletu vasara. Jūs šajā pasākumā bijāt viena no žūrijas locekļiem. Kādas automašīnas patīk jums pašai?
Man ļoti patīk kabrioleti. Vispār man patīk mašīnas, kurās es jūtos stabili, bet arī sievišķīgi. Izvēloties automašīnu, man ir svarīga tās forma un krāsa, bet, kas iekšā, tas ir mazsvarīgi. Ja mēs skatāmies no praktiskā viedokļa, kabrioleti nav piemēroti Latvijai, jo gada laikā ar to var izbraukt tikai īsu laiku, proti, vasarā. Tātad, galvenais lai mašīna būtu man tīkamā krāsā, formā un lai es tajā labi justos.

Kāda vispār ir jūsu attieksme pret jokiem par blondīnēm pie stūres?
Tas ir fantastiski, ka tādi joki ir! Bez tiem dzīvot būtu garlaicīgi! Taču es neprotu izmantot to, ka esmu blondīne, bet labprāt iemācītos. Pagaidām man kaut kā neizdodas. Īstenībā es pēdējos gadus esmu prātīga braucēja, jo pārvietojos galvenokārt ar bērnu un pārkāpt noteikumus sev neļauju. Parasti visus vedu mājās un īsti nevaru atpūsties. Ir bijušas situācijas, ka esmu tik nogurusi, ka attopos tikai pie mājām, esmu atbraukusi automātiski. Starp citu, mans pirmais darbs bija CSDD, un tā bija viena no fantastiskākajām darba vietām manā mūžā. Es sajutos ka īsta sieviete, jo uzmanība no vīriešu puses bija milzīga, jā, arī ziedu kalni… Tajā laikā mana pirmā automašīna vispār bija tranzīta busiņš. Tā bija lieliska pieredze! Man patīk tā sajūta, ka tu visu vēro it kā no augšas, kontrolē situāciju un jūties droši. Tāpēc es pēdējos  septiņus astoņus gadus braucu ar džipu.

Jūsu sasniegumi, dzīves stils, liecina par to, ka esat spēcīga, aktīva sieviete. Kā Jūs domājat, kāda ir sievietes loma mūsdienu sabiedrībā?
Es absolūti neesmu sievietes ideāls. Esmu pārāk aktīva un patstāvīga – tas ir mans lielais mīnuss. Man jāmācas kļūt sievišķīgākai un ļaut vīriešiem palīdzēt. Diemžēl biznesā bieži nākas kontrolēt savas emocijas un jāprot pieņemt prātīgus lēmumus. Strādājot sieviešu kolektīvā, jāmāk nomierināties un arī motivēt pārējos. Tas ir izdarāms tikai tad, kad visas emocijas ir izslēgtas. Mūsdienu sievietes ir aizmirsušas, ka sieviete drīkst būt trauslāka un vājāka par vīrieti. Tāpēc arī ir visi šie pasākumi, skaistuma konkursi, kas kalpo kā neapzināts risinājums, iespēja – justies kā sievietei. Runājot par aktīvo dzīvi, jo vairāk cilvēks dara, jo vairāk var izdarīt. Vienu un to pašu uzdevumu var izdarīt dažādi, kāds dienas laikā, es – 10 minūtēs. Cenšos nodarboties ar to, kas man patīk, veltu kvalitatīvu uzmanību bērniem, bet ne kvantitatīvu. Iespējams, citi vecāki iebildīs, jo daudzi uzskata, ka ar bērniem jabūt kopā maksimāli bieši, bet es uz to skatos mazliet citādāk. Es uzskatu, ka bērniem ir vajadzīgi galvenokārt laimīgi, priecīgi un pozitīvi vecāki. Dažreiz sievietes, sēžot mājās, par sevi aizmirst, bet uzmanību jāvelta ne tikai ģimenei, bet arī sev. Mūsdienās sievietei ir nemitīgi jāpilnveidojas, un kā teica organizācijas pārstāvji: „Vairāk veltiet uzmanību saviem vīriem, tad arī viņi būs laimīgāki!”  

Ir vēl kādas virsotnes, ko jūs gribētu iekarot?
Virsotnes vēl ir, protams! Šis nav vienīgais pasākums, un jūs vēl noteikti par mani dzirdēsiet! 

Ko jūs gribētu novēlēt sievietēm šābrīža situācijā?
Faktiski ir tā, ka mēs nevaram ietekmēt šo procesu. Ekonomiskā krīze pastāv un ar to ir jāsadzīvo. Problēma ir tāda, ka cilvēkiem sākas panika, viņi zaudē savu loģisko domāšanu. Tagad mums vienkārši jāmācās noturēties uz ūdens. Jādara visu, kas izraisa pozitīvas emocijas: pastaigas pie jūras, rušināšanās dārzā utt. Zeme vispār ļoti labi noņem negatīvās emocijas un uzlādē. Jāmeklē savs enerģijas avots! Mēs esam aizmirsuši, kā rakstīt vēstules ar roku, varbūt ir jēga šobrīd veltīt lielāku uzmanību saviem draugiem? Nav jāiet uz restorāniem, klubiem, var taču labi atpūsties mājas apstākļos. Mēs esam apmaldījušies, dzenoties pēc materiāliem labumiem. Šis ir labākais laiks būt kopā, un, kā teica mūsu bijušais premjers Ivars Godmanis, mums kā pingvīniem jāsaliek muguras kopā, un tikai tā mēs izturēsim šo „ziemu”.

8 komentāru
 1. nenaktu par launu ari ja tiktu izveidota brunetu asociacija… jo lieka sta jau tilzi ka apkarteja pasaule par dailavam vienmer sauka tikai blondines.. bez tam.. manuprat ja tu nokraso matus nemaz tada ista blondine neesi 😛

 2. Novelu blondinu organizacijai spejigaku preses sekretari, kas spetu sabiedribai darit zinamu pilnigi skaidru vestijumu, ko vinas ar to velas panakt. Citadi vairak vai mazak sanaca, ka peec gajiena nacas izskaidrot. Pasakums pozitivs, bet, jaatziist – ne visi saprata. Varetu pat teikt lielaka dalja nesaprata. Turklat diez vai arvalstu mediju pateretajs sapratiis, ka blondas sievietes iet pret kriizi. Ja godigi, mani biede merkis to izveidot par turisma pasakumu – tie virieshi, kas viesojas Rigaa (par nozelu jaatzist vairums) pashas zinat kada turismaa brauc… Taa jau staigajot siltakas dienas pa vecrigu vai izklaidejoties nepatik piedauziga uzvediba no vinu puses….

 3. Novēlu visām būt tik pozitīvām un gaišām personībām kā Marika, tad dzīve būs pozitīvāka un vieglāka.
  Bet jāatzīst, ka nav viegli būt optimistam, pozitīvam, ja ir tik daudz negatīva apkārt.
  Bet novēlu veiksmi un vairāk smaidu gan sev, gan visām pārējām (neatkarīgi no matu krāsas)!
  Mēs visas esam foršas un vislabākās!!!

 4. viss jau būtu labi un arī ideja u pozitīvisms atbalstāmi, tikai kāpēc to visu atkal vajag pasniegt kā lētu bulku (es par to parādi), kad blondīnes uztaisījušās par stulbenēm ar apspīlētiem rozā krekliņiem un zaķa ausīm…un beigu beigās tas viss pēc tādas pornokanāla balvas pasniegšanas izskatās. ismaz presē tika publicētas tieši šīs rozā/spīdīgās/mega seksīgās blondīnes. Un ticu, ka šši dāmas nemaz nezin;aja, kādi vispār ir ššis asociācijas mērķi un plāni. Marika man neasociējas ar dumju blondu aķi, kas izrādās, viņu var tikai paslavēt.

 5. Autore, lai kāda arī būtu, ir atraktīva sieviete ar aktīvu dzīves poziju. Un tas ir pats labākais. Apsveicami, ka sievietes jel ko rīko un sagādā sev un citiem jaukus brīžus. Piekrītu, ka padarīt šadu pasākumu par turisma piesaistes pasākumu, kā Brazīlijas karnevālu, izklausas nedaudz savdabīgi. Tas patiesi var izraisīt pārpratumus “izsalkušajos” ārzemju vīiriešu kārtas pārstāvju izpriecu priekšnojautu pārņemtajos prātiņos.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.