Kas jāzina, meklējot darbu ārzemēs

Ja gatavojies laimi un panākumus meklēt svešā valstī, šī informācija ir domāta tev. Mēs nevēlamies tevi ne mudināt spert šo soli, ne arī atrunāt – tikai atgādināt par pāris piesardzības pasākumiem. Droši vien jau esi dzirdējusi par dažādām krāpšanām vai neveiksmēm, kas saistītas ar darba meklējumiem ārzemēs. Iespējams, domā, ka ar tevi tā noteikti nenotiks, bet tomēr jābūt uzmanīgai un apdomīgai.

Darbā iekārtošanas biroji
Diezgan lielā daudzumā ir saradušies darbā iekārtošanas biroji, kas sola nodrošināt darbu ārzemēs –  Anglijā, Īrijā, Spānijā u.c. Āķis vienīgi slēpjas tur, ka pārsvarā šiem birojiem vispirms ir jāsamaksā pieklājīga naudas summa – pāris simti latu vai eiro.  Ja cilvēks samaksā šai firmai, bieži vien tiek dota iespēja doties uz svešo zemi laimi meklēt, bet tur to sagaida cits starpnieks, kas turpina darba meklējumus, pieprasot papildus naudas summu par savu darbu. Ir gadījumi, kad šādā veidā cilvēki darbu atrod, bet ir ļoti daudz gadījumu, kad visa starpnieku padarīšana ir bijusi viena vienīga krāpšana, un cilvēkam ir jāmeklē ceļš atpakaļ uz Latviju vai pašam jāuzsāk darba meklējumi.
Tāpēc, lai neiekristu krāpnieku lamatās, pārliecinies, vai darbā iekārtošanas firma ir licenzēta, kādas ir atsauksmes par to. Ir daudzas starptautiskas aģentūras, kas tiešām nodarbojas ar darbā iekārtošanu visā Eiropā. Šāda veida informāciju vari gūt Nodarbinātības Valsts Aģentūras interneta vietnē: http://www.nva.lv/eures/index.php vai zvanot pa uz bezmaksas tālruni: 8000 5905.

Apdomā darba pienākumus, kurus gatavojies uzņemties
Šķiet, ka visas nelaimes ar iekārtošanos darbā ārzemēs var notikt ar citiem, nevis ar tevi, bet jāatceras, ka uz dažādiem nelegāliem vai pat pretlikumīgiem piedāvājumiem var uzķerties ikviena no mums. Ja dodies strādāt, piemēram, par bārmeni, dejotāju un tml., noskaidro, kas tieši ietilpst tavos darba pienākumos, vai tiešām viss aprobežosies ar klientu apkalpošanu pie galdiņiem.
Nekādā gadījumā nepiekrīti strādāt bez darba līguma, jo tas ir tavs drošības garants samaksai par darbu – tā varēsi pierādīt, ka esi konkrētā vietā strādājusi. Pirms paraksti jebkādu līgumu, rūpīgi iepazīsties ar visiem tā punktiem. Ja rodas jebkādas neskaidrības, vērsies pie jurista, jo, iespējams, daļa, ko neizproti, nav īsti tev labvēlīga. Visus darba līgumus, čekus no darbā iekārtošanas birojiem un tml. noteikti saglabā, lai vajadzības gadījumā vari vērsties tiesībsargājošās iestādēs ar pretenzijām.
Pirms aizbraukšanas uzzini visu sīki un smalki par darba vidi, par dzīvojamo platību, lai nesanāk tā, ka nākas nakšņot uz ielas.
Un atceries, ka šobrīd visu pasauli vairāk vai mazāk ir pārņēmusi ekonomiskā recesija, tādēļ nav ieteicams braukt darba meklējumos uz labu laimi. Vēlams uzzināt par pieejamajām vakancēm, pat ja brauc it kā pie pazīstamiem cilvēkiem, jo bezdarba līmenis ir cēlies visā pasaulē, lai vēlāk neizveidojas situācija, ka kļūsti par bezdarbnieci svešā zemā.

Darba atļauja
Ja izlem doties darba un dzīves gaitās tālāk par Eiropu, noteikti nokārto visas juridiskās lietas – t.i. darba vīzu. Jo ar tūrista vīzu tu, piemēram, ASV, Ķīnā u.c. valstīs strādāt nedrīksti. Strādājot ar nederīgu vīzu, tu automātiski kļūsti par nelegālo strādnieku, kas nozīmē, ka tevi var izraidīt no valsts, un atgriešanās konkrētā valstī būs ļoti problemātiska.

Dokumenti
Nekad, uzsveram, nekad nevienam neuztici savu personas apliecinošos dokumentus! Jebkurai darba vietai vai darbā iekārtošanas aģentūrai pietiks ar personas datiem vai personas paliecinošu dokumentu kopiju. Dokumenti, it īpaši pase, tev ir vajadzīga, lai pierādītu savu identitāti un lai vajadzības gadījumā varētu pamest valsti.

Kur vērsties pēc palīdzības
Pat ja darba un dzīvojamā vide šķiet pilnībā pieņemama, uzzini, kur attiecīgajā valstī vērsties pēc palīdzības, ja tas būtu nepieciešams. Palīdzību krīzes situācijās ārvalstīs iespējams saņemt gan sazinoties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta dežurantu pa mobilo tālruni – 29 287 398 (24 stundas diennaktī, arī brīvdienās un svētku dienās), gan arī vēršoties Latvijas pārstāvniecībās ārvalstīs, kuru atrašanās vietas vari atrast šeit: http://www.am.gov.lv/lv/Ministrija/mission/.

Ļoti iespējams, ka tev darbā iekārtošanās svešā zemē būs ļoti veiksmīga un nekāda palīdzība no valsts iestādēm un likuma sargiem nebūs vajadzīga, bet tomēr labāk nodrošināties pret visām iespējamām nebūšanām, jo apkrāpti tiek visdažādākie cilvēki, pat tie, kas braukuši ar pārliecību, kas viss būs labi.
   

 

21 komentāri
 1. Es, protams, negribu tagad spļaut katlā, no kura, iespējams, man pašai kādreiz būtu jāēd, bet tomēr mazliet galvai uz pleciem ir jābūt – un, ja atdod savu pasi, tad, kamon – pati vainīga, to, ka nedrīkst vandīties pa pasauli uz labi laimi, būtu tā kā jāapzinās.

 2. Man šķiet vienkārši, bet ļoti noderīgi padomi tiem, kas meklē darbu ārpus LV pirmo reizi. Paldies!

 3. Tie apstākļi taču ir drmatiski valstī, ja mums masveidā jālasa par to, kā labāk iekārtoties darbā ārzemēs. Briesmīgi un traģiski, ka tā tēma ir tik aktuāla. Tas nav uzbrauciens rakstam – viņš labs – tas par pašu situāciju vairāk.

 4. Nu nezinu nezinu, kā var caur aģentūrām kaut ko atrast. Man šķiet, ka vērts braukt, piemēram, uz tādu Londonu, kur priekšā ir kaut kādi savējie, pei kuriem pirmo laiku var padzīvot. Un darbs ir jāmeklē uz vietas. Lai tu skaidri redzi, kas tev tur būs jādara, kur tas atrodas un kādi feisi vispār būs apkārt. Paveikties un nolaimēties jau var visādi, bet, manuprāt, drošāk ir tā.

 5. vispaar nevaru iedomaaties, kaa tas buutu, ja zaudeetu darbu un man buutu jaamkeleee kaut kaads vienkaarsh darbs aarzemees – par oficianti, vai straadnieci zivju fabrikaa. man shkiet, ka psihologiski tas ir vakars. lai turaas un iztur tie, kuriem shii teema ir aktuaala un kuriem ir tik daudz dosmes doties straadat prom no maajam!

 6. Ja,es piekritu rakstitam,bet ja brauci ar merki un uz zinamu vietu,bez agenturam un manitajs ir loti tuvs cilveks?Es ieteiktu apdomaties ari tam sievietem,kas brauc pec bernu iniciativas.Personiga pieredze,nauda izmaina cilveku……

 7. Nu tas kā ar daudzām lietām dzīvē – ir cilvēki, kuri to var izturēt un pieņemt un dzīvot nost, un ir tādi, kas salūzt – gaužās par to, ka te darba nav, nemeklē arī ārzemēs, vai arī aizbrauc tur u raud, ka nevar izturēt. viss ir tikai attieksmes jautājums – ka teica viens grudrs cilvēks.

 8. Vīra māsa pirms diviem mēnešiem aizbrauca uz Īriju strādāt viesnīcā par istabu uzkopēju. Viņa ir tīri apmierināta. Darbu atrada caur aģentūru. Un nav arī tā, ka jāstrādā melnu muti. Ir tur kaut kādas maiņas – izdari savu darbu un esi brīva. Novelc darba drēbes un necep jautājumu par atskaitēm, ieņēmumu kritumu un rītdienas sapulci. Viss pa vienkāršo. Var atpūtināt galvu.

 9. Nesen biju paviesoties pie savas māsīcas. viņa strādā anglijas mazpilsētā fabrikā. jau vairākus gadus. dzīvo tur ar bērnu dārza vecuma bērnu. īrē pusi nelielas mājas, iet uz darbu 7 vakrā un atgriežas 4 no rīta. Un tā katru dienu. Tad paguļ, ved bērnu uz darziņu, paguļ, gatavo pusdienas, izņem bērnu, sagaida aukli un atkal uz darbu. privātās vai sociālās dzīves viņai nav vispār nekādas. ok – viņa kaut ko noplena, bet jēga tā kāda vispār?…. Man tas likās baisi un degradējoši un bezjēdzīgi.

 10. Jā, bet naudiņu, sarmiņ, pelnīt vajag?! Ēst ta gribās! Ja nevari sevi un bērnu uzturēt te, tad tava māsīca ir malacis par drosmi un izturību to darit citur. Velti tu viņu nosodi!!!!!

 11. precizi sita manus draugus uzmeta norvegia starpnieku firma. te viniem bija sasolits darbs celtnieciba – vini pasi pa savu naudu aizbrauca, uzmekleja to tipa firmu -a tie izradas – starpnieki un saka – sorry. musejie naudinju panjemusi -a sitiem nav nekadu piedavajumu. mosh bus pec kada menesa. gaidiet dzeki. dzeki nonika nedelju lidosta, sagrabinaja naudinju no pazinjam un atgriezas majas. ta ari gadas. tagad cakarejas ar firmu, kas te panema naudu un aizsutija uz – neko.

 12. Jā, asinzālīt, a kādēļ tavuprāt mēs šai pasaulē esam? Lai ciestu un mocītos un vēl uzprasītos uz lielākām un smagākām grūtībām? Nevienam jau neko nevar pārmest, bet nevar arī tai beibei pārmest, ka viņai māsīcas verga darbs liekas degradējošs! Mēs katrs lielā mērā pats izvēlamies, kā savu dzīvo dzīvot. Un nav ko citus mācīt!

 13. Ko jūs te plūcaties mājās un siltumā sedēdamas????!!!! Vai tad kāds prieka pēc vrauc uz ārzemēm strādāt????!!! Dzīve tāda! A dzīvot ta vajag kaut kā!

 14. a darba vīzu var nokārtot tad, ja tev ir kaut kāda vienošanās ar darba vietu tur ārzemēs, jeb tas pofig – esi tu kaut ko atradis, vai ne? Vai arī vispār to darba atļauju kārto tur uz vietas?

 15. Man ir tāāds bezcers, ka apsveru iespejas braut prom. Nevar taču pieaudzis cilvēks vecākiem uz kakla dzīvot. Sav kredītā ņemto dzīvokli esmu izīrējusi. Bez darba esmu kopš jūnija. Šie padomi noderēs – paldies.

 16. Nesaprotu vispār kapēc tāds sašutums, nav nekāds verga darbs!! 9 stundas!! Daudzas Rīgā, arī es kādreiz, strādāja pa 12 stundām tirdzniecības centros!!! Nu ziniet, tur gan nav ko gausties, ka nav laika privātajai dzīvei! Absurds kaut kāds. Lielākais vairums strādā 8-9 stundas. 🙂

 17. Paaris komentaari konkreeti par darba mekleeshanu Anglijaa. Ieteiktu darbu mekleet uz vietas, caur vieteejaam agjentuuraam. Sheit taas nedriikst pleest samaksu no darba mekleetaaja, taa vietaa maksaa firma, kurai darbinieku vajag. Otraa lieta, sheit ir pilniigi normaali suutiit prom savu pasi, teiksi, pieregjistreeshanai Home Office. Jaa, man arii bija shoks, bet taa vinjsh te ir. Treshkaart, ne obligaati visiem ir jaastraadaa nekvalificeets verga darbs. Ja ir galva un apgriezieni, ir iespeejams dabuut darbu savaa specialitaatee un dziivot nost kaa cilveekam pieklaajas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.