Kārpas – piesakām tām karu

Sacīsi: kārpas – tas tāds sīkums vien ir? Pat ja tev pašai kārpa nešķiet traucējoša, tev jāzina, ka tā ir vīrusu izraisīta slimība, ar kuru tu vari inficēt apkārtējos – draugus, darba kolēģus, ģimenes locekļus, tāpēc nav prāta darbs par savdabīgajiem ādas veidojumiem nelikties ne zinis. „Kārpas nav normāla parādība, bet lipīga infekcijas slimība”, par kārpām saka speciālisti un iesaka veidus, kā ar tām cīnīties.
 
Ko tas nozīmē – kārpa?
Kārpas ir papilomas vīrusa izraisīti ādas veidojumi, kas līdz zināmam brīdim ir labdabīgi, taču mūsu labsajūtai un komfortam kārpas ļoti bieži ir traucējošas, skaidro dermatoloģe, Ulmaņu privātklīnikas vadošā speciāliste, Džuljeta Ulmane, piebilstot, ka nereti gados jauni cilvēki jauc dzimumzīmes ar kārpām. Dzimumzīmes ir ādas pigmenta veidojumi, bet kārpas ir pacelti, apaļīgi, nelīdzeni, ar zvīņu kārtu vai melniem punktiem klāti infekciozi izaugumi pelēkā vai ādas krāsā un tipiskākās to parādīšanās vietas ir plaukstas, elkoņi, pirksti un to starpas, pēdas, āda ap nagiem – vietas, kur mūsu ādai pastāv lielāka varbūtība ar skrambu, nobrāzumu vai sīku brūču palīdzību tikt bojātai. Kārpu skaits var būt ļoti dažāds. Ar kārpām visbiežāk inficējas bērni, gados jauni cilvēki un pieaugušie ar novājinātu imūnsistēmu, kuru organisms ir piesārņots ar toksīniem un kuriem ir traucēta vairogdziedzera darbība. Salīdzinoši retos gadījumos kārpas var pāriet pašas no sevis, tomēr cilvēkiem ar imūnsistēmas problēmām kārpas var izplatīties vēl un vēl, kļūstot par hronisku vainu. Ar kārpām cilvēki visbiežāk inficējas tieša kontakta ceļā. Pašas par sevi kārpas neko ļaunu cilvēka organismam nedara, bet pastāv reāla iespēja inficēt apkārtējos un to estētiskais izskats var radīt psiholoģisku diskomfortu. Ja jums ir parādījusies kārpa, nevajadzētu vilcināties, bet uzreiz vērsties pie sava ģimenes ārsta vai dermatologa, lai saprastu, kāpēc šāda mīksto audu pataloģija izveidojusies un kāds varētu būt visefektīgākais ārstēšanās veids. Eksistē apmēram 77 dažādi kārpu veidi, kuri atšķiras gan pēc sava anatomiskā novietojuma, gan pēc izskata un nekaitīguma pakāpes, saka daktere Ulmane.
 
Galvenie kārpu veidi
Visizplatītākās ir parastās kārpas un plakanās kārpas, sauktas arī par jauniešu kārpām.
Parastās kārpas biežāk sastopamas uz rokām un pirkstiem, uz elkoņiem, pēdām – vietās, kur iespējama lielāka inficēšanās varbūtība. Stipri traucējošas ir pēdu kārpas, ko nereti jauc ar varžacīm. Pēdām jānotur viss ķermeņa svars, taču, ja uz tām ir kārpa, kas nereti aug uz iekšu, sāpes ir traucējošas un neizturamas. Arī pēc šādas kārpas likvidēšanas, cilvēkam staigājot, sajūtas vēl ilgu laiku ir nepatīkamas, teic dermatoloģe. Lielas neērtības rada kārpas naga valnīša maliņā vai zem naga, no šīm kārpām atbrīvoties ir grūtāk. Plakanās kārpas ir plānas, tās ir ādas krāsā vai iesārtas, visbiežāk veidojas uz sejas, arī delnu virspusē. „Nereti nākas atbildēt uz jautājumu: kāda atšķirība ir starp tā sauktajām vecuma kārpām un ādas veidojumiem, ar ko bieži sirgst gados jauni cilvēki?
Vecuma kārpas ir labdabīgi veidojumi, kuriem bieži nav saistības ar vīrusa infekciju. Tā ir tā saucamās keratomas, kas saistītas ar to, ka vecumā āda nenolobās tik ātri kā jauniem cilvēkiem. Savukārt gados jauniem cilvēkiem kārpas ir vīrusa izraisīta infekcija,” skaidro daktere Ulmane.
 
Inficēšanās iespēja ir ļoti vienkārša
Ar karpām cilvēki inficējas tiešu kontaktu ceļā: no cilvēka – cilvēkam: sasveicinoties, ņemot rokās naudu, ar inficētu cilvēku lietojot kopīgus priekšmetus un apavus, apmeklējot kopējas dušas, baseinus, pirtis, sporta centrus. Bērniem, kuriem piemīt nelāgs paradums grauzt nagus, arī pastāv risks iedzīvoties kārpās ap muti vai nagu rajonā. Īpaši liela inficēšanās varbūtība pastāv, regulāri un atkārtoti kontaktējoties ar cilvēku, kuram ir kārpas. Ja jūsu ādai ir kāds neliels, varbūt pat nepamanāms mikroskopisks bojājums, šī mazā skramba vai pušumiņš ir kā vārti vīrusa infekcijai, pa kuru tā iekļūs jūsu organismā, brīdina mediķe. Tālākais jau ir atkarīgs no imunitātes. Ja inficēšanās notiek, tas nozīmē, ka jūsējā imūnsistēma ir novājināta. Ja ādai ir laba aizsargbarjera un organismam stipra imunitāte, inficēšanās parasti nenotiek. Vēl dr. Ulmane uzsver, ka ar kārpām, kas patiesībā ir vīrusu izraisīta infekcija, katrs cilvēks var inficēties jebkurā vecumā.
Īpašas profilakses cīņai ar kārpām nav. Jāievēro tikai daži vienkārši likumi: ģimenes locekļiem nevajag izmantot kopīgus dvieļus, apmeklējot baseinus, pirtis, kopējās dušas vai citas koplietošanas vietas, lietot gumijas čībiņas. Tiem, kurus kārpas jau apsēdušas, vajadzētu saprast, ka apmeklēt publiskas vietas, kamēr kārpas nav izārstētas vai izzudušas, nebūtu ieteicams, jo šādi cilvēki ir reāli infekcijas pārnēsātāji.
 
Ārstēt vai neārstēt?
Kārpas var ignorēt, bet tikai līdz brīdim, kad tās sāk radīt traucējošu psiholoģisku diskomfortu un sāpes, atgādina dermatoloģe. Reizēm cilvēki kārpas cenšas knibināt vai pat pašrocīgi ādas sabiezējuma sakni izraut. Taču jāatceras, ka āda tiek labi apasiņota un jebkuras traumēšanas rezultātā kārpas sakne iesniedzas vēl dziļāk, tādēļ reizēm kārpas pat savairojas. Ja noņem tikai kārpas virsējo slāni, tā ātri vien ataug vēl lielāka. Lai no kārpas atbrīvotos pilnībā, jāsaprot: tas iespējams tikai tad, ja reizē ar redzamo izauguma daļu likvidē un iznīcina arī kārpas skartos audus, jo tad bojā ies arī ādas veidojuma izraisītājs – vīruss. Nereti pacientiem, kuriem speciālisti kosmētiskajos vai dermatoloģijas kabinetos kārpas noņem, tās pēc kāda laika parādās atkal. Iemesli divi – iespējams, kārpu sakne audos bijusi ļoti dziļi un nav pilnībā izņemta vai arī ārstēšanās kurss nav bijis pietiekami ilgstošs.
Daktere atgādina – vienmēr, uzsākot cīņu ar kārpām, ir jāizvērtē, kāpēc šīs nelūgtās viešņas uz ādas ir parādījušās. Kārpu rašanās ir signāls tam, ka cilvēka organisms ir piesārņots ar dažāda veida toksīniem vai traucēta vairogdziedzera darbība. Lai kādu metodi izvēlēsies pielietot kārpu likvidēšanai, izzini arī sava organisma kopējo veselības stāvokli, īpašu uzmanību pievēršot aknām, nierēm, žultspūslim un noteikti stiprini savu imunitāti.

 
Izvēlies vispiemērotāko cīņas metodi!
Daktere Ulmane teic – kārpu ārstēšana ir atkarīga no to veida, par sev atbilstošāko varēsi uzzināt konsultējoties ar savu ārstu. Tāda metode, kā piemēram kārpu lāzerķirurģija, iespējama tikai dermatoloģiskajos kabinetos. Savukārt mājas apstākļos var veikt krioterapiju, jeb piesaldēšanu, vai arī izmantot kārpu zīmuli-gēlu, kura iedarbība balstīta uz tradicionālo skābes metodi. Vissvarīgākais nosacījums veiksmīgai kārpu terapijai ir savlaicīga un atkārtota procedūra!
 
Un tomēr – der ielāgot
„Ja, neskatoties uz pūliņiem, kārpas metas un metas, ieteicams ne tikai nodarboties ar to likvidēšanu, bet veikt rūpīgus izmeklējumus pie ģimenes ārsta, jo ir tādi vīrusu slimību gadījumi, kuru rezultātā kārpu invāzija kļūst grūti kontrolējama un tās parādās netipiskās vietās. Šādi gadījumi gan ir ļoti reti, taču pastāv un liecina par asinsrades orgānu slimībām vai ļaundabīgiem audzējiem. Dažkārt kārpas ir visiem ģimenes locekļiem, un cilvēki maldīgi domā, ka jaunu kārpu rašanās ir iedzimta. Nē, kārpas nav iedzimta lieta, šajā gadījumā visticamāk – regulāri savstarpēji kontakti un higiēnas trūkums,” pārliecināta daktere Ulmane.
 
Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā WARTNER
22 komentāru
 1. Bērnam pirms kāda laika uz rokas bija uzmetusies tāda paliela padarīšana, tikām diez gan ātri galā ar to mājās piesaldējamo. Vitamīnus padzērām, tagad it kā neko tādu nemana.

 2. Esmu 34 gadus jauna :), paduse sametusies kaut kadi divaini veidojumi, laikam tie, ko raksta sauc par “keratomam”, vai kadai ir bijusi darisana, jaiet janem nost vai lai paliek?

 3. Tai, kas uzdeva jautājumu. Man jau liekas, ja “veidojumi” ir parādījušies un nav nogājuši teiksim mēneša laikā, pie daktera aiziet un atrādīties vajag, kaut vai pie ģimenes ārsta, jo veidojumi mēdz būt dažādi, gan nevainīgi, gan ne tik ļoti.

 4. varbūt kāds var ieteikt efektīgu tautas līdzekli,jo maksāt par kārpu zīmuli 7 latus,šķiet bezjēdzīgi dārgi…

 5. Man strutenes vispār nepalīdzēja. Uz pēdām esošās ieaugušās man pat daktere neizārstēja. It kā labāk palika un tad atkal parādījās. Bet labi, ka nesāp un var paiet. Ja būtu pilnīga garantija, ka pāries, naudu nepažēlotu..

  P.S. šitas reklāmraksts vispār ir arī citos sieviešu portālos

 6. Aptiekās un kioskos var dabūt līdzekli ar nosaukumu “čistotel” [krievu val.]. Iepakojums neliels ~1ml līdzīgi kā dārgās rožu eļļas. Vakar vēl skatījos, ka cena ir robežās no lata līdz 2arpusi. Vakaros vienkārši ar iepakojumā esošo aplikātoriņu pabaksta kārpu. Dara katru vakaru.
  Es to spēju atcerēties kādu nedēļu, pēc tam kļuvu krietni aizmāršīga un darīju to 1-3x nedēļā. Tad aizmāršība ņēma virsroku un pēc pusgada atcerējos, ka man taču bija kārpa… meklēju, bet neatradu. Tā bez kārpas dzīvoju vēl šobaltdien…

 7. MAN BIJA UZ ROKāM 10 KARPAS – pēc vienas grutniecibas pazuda puse – pēc otras gr – otra puse, atstajot 1 kārpu – pēdeja grutnieciba to likvidēja pamazām 6 menesī – pirms tam ari biju mēginajusi ar stutenēm, piededzinat ar 70 % etiķi – nekas nesanāca.
  Puikam karpa bija pāršķēlusies uz pusēm un asiņoja – nogriezu un nepareizi izdarīju, jo savairojās apmeram 10 uz rokas – pagaidam nezinu ko darīt

 8. Tātad nopirku vasarā šo zīmuli. Lietoju, kā bija norādīts instrukcijā. Kārpu vietās izveidojās kreveles, kas pēc laika nokrita.. Tikai mīnuss tāds, ka kārpa netika iznīcināta saknē, tikai virspusē. 2- 3 diena un tās bija atpakaļ vēl lielākas. Pūlējos tik ilgi, kamēr beidzās šīs zīmulis. Bet nebeidzās mana cīņa. atkal esmu nesaprašanā, ko darīt.

 9. Man veselības centrā visas kārpas ar šķidro slāpekli nosaldēja, vajadzēja 2 reizes saldēt, jo bija daudz un lielas kārpas..

 10. manai meitai ir zem pēdas ļoti daudz un esam 3 pisaldējuši un smēres smērejušas un meitai ir 13 gadi un tās kārpas aug uz iekšu vai lūdzu varat kādu padomu iedot jo nezinam vais ko darit paldies.

 11. man ir ļoti daudz kārpas zem pēdas un esam saldējuši trīs reizes un neko nelidz man ir 13 gadi lūdzu gaidišu atbildi paldies

 12. Pilnā mēness vakarā ,dienā noliek galodu zināmā vietā un kad uzlec pilnais mēnesis tad aiziet nostājas pret mēnesi paņem galodu un nobrauka ar galodu pār visām kārpām ,tad prom ejot pārmet galodu pār kreiso plecu un iet projām atpakaļ neskatīdamies.Tādā vietā jājiet kad citi to galodu nedabū.

 13. Labdien. Mazdēlam 11 gadi un pagàjšgad noteica viņam diagnozi- celiakija. Pēc 8 mēnešu diētas ,to atcēla. Tagad ir tāda kā kārpa uz rokas pirksta-sånos- un uz pēdiņas. Ko darīt?

 14. Biju par to pretparātu dzirdējis, bet lietots gan nav. Man vairākus gadus atpakaļ bija kārpas uz rokām, aizgāju pie dermatologa….šis ātri piededzināja un nākamajā dienā nokārpām nebija ne miņas. ( Te info par to kliniku: http://dermatologs.com/karpas ).

 15. Man ar bij kārpas uz pēdas, nezināju kā tikt vaļā, ko tik nemēģināju, gan čistotelu, gan etiķi, katupeli, sīpolu, krītu, banānu mizas, makgaivereni uz kājas līmēt arī MR asinis un vēl viskautko, nelīdzēja. Beigās kaut kur lasīju, ka lai iznīdētu kārpu riktīgi, jāliek organismam ar to cīnīties, jāpievērš imūnsistēmas uzmanību kārpai, tad kārpa pati pazudīs – ko es izdarīju? Paņēmu superlīmi uzmālēju uz kārpas (var arī nagu laku), un tā šķiet kādu nedēļu staigāju, katru vakaru mālēju to un gaidīju kad nožūs, rezultātā tajā vietā āda neelpo (kas arī svarīgi kārpai, viņai vajag skābekli), organisms pamana, ka tur kaut kas nav labi, un nedēļas laikā man tās kārpas pa vairākām uz reiz no pēdas bij prom 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.