Jautā ekspertam: atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem

espati.lv ir sagatavojusi atbildes uz jūsu jautājumiem. Ja tavs jautājums vēl nav atbildēts, nebēdā – jaunākās ekspertu atbildes lasi jau nākamajā nedēļā. Šajā reizē uz jautājumiem atbildējusi ir uztura speciāliste, mediķe Inga Pūce un fitnesa treneris Uno Bergmanis, ginekoloģe Astrīda Tirāne un sieviešu/vīriešu frizieris Tomijs Tomsons.


Labdien, es vēlējos uzzināt ,kad ir vispiemērotākais laiks skriešanai, vai es skrienot vakara, ap 19:00, nenodaru pāri savam ķermenim?  Kāda pārtika būtu jāēd pirms un pēc skriešanas? Paldies.

Atbild Uno Bergmanis:
Vispiemērotākais laiks skriešanai, tāpat kā visām citām fiziskajām aktivitātēm, varētu būt ap 13:00 līdz 15:00, kad ķermenis ir kārtīgi pamodies un mobilizējies fiziskam un garīgam darbam.
Ja skrienat ap 19:00, tad pareizi būtu skriet ne ilgāk par stundu aerobā režīmā, un skrējienu tiek pabeigt ar 5-10 min ilgu mierīgu tipināšanu, kam seko stiepšanās vingrinājumi. Pēc skriešanas ķermenim vajag vismaz divas stundas laika, lai nomierinātos pirms naktsmiera. Šajās divās stundās gan nevajadzētu darīt neko aktīvu vai satraucošu. TV skatīšanās pēc skriešanas netiek rekomendēta, drīzāk nomierinoša, izklaidējoša literatūra, kas neliek pārāk domāt iemiegot.
Par pārtiku- viss ir atkarīgs no tā, kādi ir jūsu mērķi.  Lai samazinātu zemādas tauku slāni, nav ieteicams ēst vismaz divas stundas pirms skriešanas, kā arī īpaši daudz dzert, jo tad šķidrums skalosies vēderā. Pēc skriešanas, stundu pirms gulētiešanas varat izdzert kādu augļu-piena kokteili, vai arī pēc ajūrvēdas – siltu pienu ar medu. Ja māc izsalkums, varat apēst ko vieglu – augli, biezpienu…

Labdien, gribēju uzzināt  – ko dod skriešana 3x nedēļā?

Atbild Uno Bergmanis:
Skriešana 3 reizes nedēļā (arī pietiekoši intensīvas braukšanas ar velosipēdu, skrituļošanas u.c.) nodrošina lielāku kaloriju patēriņu, nekā tad, kad jūs nedarītu neko. Vēl skriešanas laikā un arī laiciņu pēc skriešanas, notiek intensīvāka muskuļu un ādas apgāde ar barības vielām – cilvēks izskatās veselīgāks, ar nosacījumu, ka viņš uzņem šīs veselīgās vielas ar pārtiku. Arī skelets un saites saņem stimulāciju, un kļūst izturīgāki. Var mazināties dažādu locītavu sāpes, palielināties muskulatūra, samazināties zemādas tauku slānis (ievērojot pareiza uztura nosacījumus).

Labdien Cien. eksperti! Es gribētu uzzināt vai ir vērts ņemt vērā asins grupu izvēloties sev ēdienu? Esmu dzirdējusi negatīvas atsauksmes no paziņam, bet pati tomēr uzskatu ka tas tomēr ir svarīgi. Paldies!

Atbild Inga Pūce:
Runājot par asinsgrupām, zinātniekiem vienmēr ir bijis liels kārdinājums visu sagrupēt un iedalīt, bet, runājot par ēdienu, skaidrs ir viens, ka uzņemtā ēdiena daudzums un veids ir atkarīgs no pieejamības un daudzuma, jo, gan Āfrikā, gan Grenlandē ir cilvēki ar dažādām asinsgrupām, bet pieļauju, ka ēd ļoti atšķirīgu ēdienu, kas nenosaka viņu veselības stāvokli. Tā ir viena no hipotēzēm, kas zaudēs savu aktualitāti, kad vietā nāks jauna! Ir svarīgi ne tikai tas, ko Jūs ēdat, bet arī – kā Jūs ēdat, ar kādu nolūku un kādām domām!


Labdien 🙂 Vēlos pajautāt, vai tas ir labi, ka man, kā grūtniecei (4mēneši) taisa sonogrāfiju katru mēnesi? Dzirdēju, ka tas ir kaitīgi bērniņam! Analīzes un viss pārējais man ir kārtībā.

Atbild Astrīda Tirāne
Regulāras sonogrāfijas veiksmīgāk palīdz sekot līdzi bērniņa attīstībai un, ja vien finanses atļauj, tad šīs sonogrāfijas ir ieteicamas un nav nekādā veidā kaitīgas. Ceturtajā mēnesī sonogrāfija ir pat nepieciešama, jo tieši šajā mēnesī tiek veikts tripltests, kas pārbauda bērna ģenētiku, vai bērnam nav patoloģiju.

Jautājums ginekoloģei – Vai tā ir taisnība, ka neārstējot hlamīdijas var kļūt neauglīga? Kā arī ir spontānā aborta risks? Vai hlamīdiju ārstēšana ir sarežģīta?

Atbild Astrīda Tirāne
Hlamīdijas ir diezgan briesmīga infekcija, kas tiešām var novest pie neauglības, jo olvados rodas saaugumi, vai pat tie aizaug pavisam. Tātad, hlamīdiju gadījumā vairāk ir jāuztraucas par neauglību nekā par spontāno abortu. 
Hlamīdijas noteikti ir jāārstē un to ārstēšana ir diezgan vienkārša – antibiotiku kurss, ko paraksta ginekologs.

Jautājums ginekoloģei. Īsti nevaru saprast – ja man pienākas viena vizīte gadā pie ginekologa par brīvu un ja man ir nosūtījums, piemēram, uz krūšu sonogrāfiju, vai to arī es nevaru izdarīt kaut kur lētāk vai par velti? Mana ārste man ieteica Veselības centru 4, bet tad tikai aizdomājos par šo jautājumu, jo veselības centrā jau par visu jāmaksā.
Atbild Astrīda Tirāne
Šobrīd, diemžēl, dzīvojam laikā, kad vairs nekas nav par velti. Cenas dažādās klīnikās var būt dažādas, bet šie bezmaksas apmeklējumi un pārbaudes ir atkarīgi no valdības, tā kā šobrīd lēmumi mainās ik pa dienai, bet, visticamāk, uz lētu vai bezmaksas veselības aprūpi mēs varam kādu laiku necerēt.


Vai matu kopšanas līdzekli L’Oreal RE-NUTRITION Night Elixir (sausiem matiem)var lietot, ja ir krāsoti mati? Īpaši mani interesē vai var lietot AKTIV F Anti Hair Loss Care System toniku sievietēm, kas stimulē matu augšanu? Kādas matu maskas matiem, īpaši galvas ādai būtu man vispiemērotākās? Iespējams, būtu nepieciešams lietot eļļas, bet baidos, ka tās varētu veicināt matu krāsas nomazgāšanos.

Atbild Tomijs Tomsons
L’Oreal RE-Nutrition Night Elixir – droši varat šo līdzekli lietot krāsotiem matiem. Lietojiet to tā, kā tas norādīts instrukcijā – ieziediet uz nakti un no rīta izmazgājiet, tam nevajadzētu atstāt nekādu negatīvu iespaidu uz krāsotiem matiem.  L’Oreal RE-Nutrition Night Elixir darbojas kā jebkurš fluīds matiem, un tas jau ir veidots uz eļļas bāzes, tā ka citas matu eļļas Jums nav nepieciešamas
AKTIV F Anti Hair Loss Care System toniks, šis līdzeklis kvalitātes ziņā ir labs un veselīgs, bet  ātrāku rezultātu sasniegšanai iesaku Placentas Ekstraktu matiem, kuru var nopirkt lielākajās aptiekās. Placentas Ekstrakts ir pildīts tādās kā ampuliņās, šis līdzeklis jālieto pēc  katras trešās mazgāšanas reizes – viena ampuliņa jāieziež mitros matos un galvas ādā un jāļauj matiem dabīgi izžūt. Placentas Ekstrakts ir viens no senākajiem efektīvākajiem matu augšanas stimulētājiem.

Atgādinām, ka vari uzdot jebkuru sev interesējošu jautājumu jebkuram speciālistam (vari norādīt vienkārši speciālistu, neminot viņa vārdu vai uzvārdu) vai nu tepat, pie raksta, vai arī espati.lv pirmajā lapā, lodziņā "jautā ekspertam" ierakstot savu jautājumu.
Atbildes lasi šeit, sadaļā īpaši espati.lv.

Paldies ekspertiem!

9 komentāru
  1. Sveicinati, esmu 17 gadus jauna un velejos uzzinat vai man butu ieteicama zobu balinasana un, kadas butu tas sekas, esmu dzirdejusi, ka pec sis proceduras ilgu laiku zobi ir jutigi un pirmas dienas var but pat loti sapigas, jka ari cik tas izmaka.

  2. Sveiki!Vēlējos pajautāt par matiem!Vai ir kāds kopšanas līdzeklīs (eļā, balzams, vai kas cits..), kas palīdzētu matiem ātrāk augt, augt spēcīgākiem un novērst, uzlabot to bojāto stāvokli??Man gribas garus matus, bet nekad netieku tālāk par vietu līdz lāpstiņām, jo tad tie regulāri bojājas un tālāk vienkārši neaug!

  3. Sveiki!Esmu 1.70cm gara un sveru 43kg..juutos labi,eju 1x nedeeljaa uz trenazzieru zaali mazliet izkusteeties(bet neizsviistu),apetiite laba,eedu darzenjus,augljus,biezpienu uc produktus kuri nav taukiem bagaati,cepti(galju needu) bet nevaru pienjemties svaraa taa vai taa…svars staav uz vietas neskatoties uz to ka arii naktiis eedu!Gaaju pie aarsta,ar veseliibu viss kartiibaa,nekas no vitamiiniem netruukst…Esmu nezinjaa kaa lai mazliet masu uzaudzee uz maniem kauliem!?kajas ir ok bet augshdalja….kauns kreklinjus vilkt 🙁

  4. Sveiki!Man ir problemas ar kajunagiem!Tie sak palikt biezi(ne visi, bet tomer)!Kas tas varetu but unka ar to tikt gala?Man personigi ir aizdomas, ka ta varetu but kada kaju senite, vai visamaz kads tas paveids,bet man nav nejausmas ka ar to tik gala!Pie kadiem specialistiem es varetu versties un cik tas varetu maksat?

  5. Esmu grūtniecibas 2 mēnesī. Un mana ārste teica, ka nevajag aizrauties ar sonogrāfiju. Tā rada vibrācijas, ko pieaudzis cilvēks nejūt, bet mazulis gan, tāpēc lieki viņu trobelēt nav ieteicams. Turklāt ja viss kārtībā, kāpēc jāsponsorē medicīnas iestāde lieki maksājot par sonogrāfiju.

  6. Labdien! Mani jau vairak ka divus gadus moka sapes kruti, kuras nevaru saprast. Sap kruts ieksiene sis sapes var pariet uz padusi un lidz pat mugursas lapstinai . Sapes ir nesaprotamas ir ta ka vienu bridi dedzina kruti, tad ieduras kautkur paduses rajona, un tad sap mugurpuse pie lapstinas velkosas sapes , nevaru saprast kas tas varetu but, diskonforta sajuta visu laiku kruti, un ta visu laiku sapes mainas nesaprotami kur sap un kas sap!Sap laba puses rajona un no labas kruts ir mazliet izdalijumi sausmigi minimali un ar smaku, otrai krutij ta nav. Bet nu jau kadu laiku tie ir pazudusi. Gulot ari jutama diskonforta sajuta. Biju pie arsta kadu pus gadu atpakal Latvija gan uz rentgenu gan ultrasonografiju gan ginekologs parbaudija krutis un neko neatrada, Biju ne vienu reizi vien pie arstia gaju specijali pie vairakiem lai tomert nonaktu pie kada rezultata kas tad man isti kais , nevar tak ta but ka sap kautkur kruts rajona un nekas man nekais, nu jau 2 gadi pagajusi un diskonforts sapes nav pazudusas. Regulari apmekleju parbaudes bet neko neesmu ar tam panakusi , cik tad ilgi var ta mocities. Sapes saasinas nedelu pirms menesreizem bet tad sap abas krutis un mugurpuses auksdala dur! Bet sis sapes nav tikai pirms menesreizem. Tas diskonforts ir visu laiku. Paldies jau ieprieks . Gaidisu atbildi.
    P.S Aizmirsu piebilst ka gimenes arsts man izrakstija parastas pretsapju zales ibumetinu iboprofenu , Ginekologs izrakstija kautkadas specijalu skidrumu kurs man beidzas un nevaru atkal dabut jo dzivoju Anglija Vispar man vel ir uzrakstiti nosaukumi no receptes cik nu sapratu ginekologes rokrakstu! mastodynom ,kambaparmeo ,clotnimasol un kautkas saistits ar zemu tauku sulu.Paldies

  7. Labdien!Esmu stāvoklī un ārsts man izrakstīja dzert E vitamīnu 100mg pa tabletei vienreiz dienā,bet aptiekā man iedeva E vitamīnu 400mg,tagad nesaprotu pa cik dienām man tagad tā tablete jādzer,ik pēc 4 dienām?

  8. Sveiki. Jau otro gadu ik pa laikam uznak spiedosas sapes krutis.citreiz vairak uz kreiso pusi citreiz pa vidu. Isti nelidz pretsapju zales. Kas tas varetu buut?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.