Filmas šonedēļ.

TV21
Otrdiena, 27. aprīlis, plkst. 19.15
GALVA MĀKOŅOS /Head in the Clouds/
Melodrāma/ laikmeta drāma. Apvienotā Karaliste/ Kanāda, 2004. g.
Režisors – Džons Dagans.
Lomās: Šarlīze Terona, Penelope Krusa, Stjuarts Taunsends, Tomass Krečmans, Stīvens Berkofs.
Laikā, kurā dzīvoja un satikās šie trīs cilvēki, sabiedrības likumi un tikumi tika pārvērtēti. Kad brīvdomīgie drosmīgi ļāvās saviem aicinājumiem un īstenoja visneprātīgākās radošās ieceres. Taču tas bija arī laiks, kad Eiropā arvien nekaunīgāk sāka plosīties fašisms. Tas jāaptur, pirms aprij visus viņus! Starp kaislību un pienākumu trīs mīlētāji izvēlējās… abus!
Līdzīgi kā “Pērlhārbora” (Pearl Harbor, 2001.g.), arī šī filma izmanto Otro Pasaules karu kā fonu svelmainam mīlasstāstam. Taču galvenais uzsvars šeit nebūt nav uz notikumiem, bet gan iespēju parādīt Šarlīzes Teronas skaistumu gan Parīzes bohēmas vidē, gan kara laika apstākļos. No viņas varones patiesi nav iespējams acu atraut – tik brīvdomīga, nepakļaujama, izaicinoša, valdzinoša un drosmīga ir Džilda. Kādas, starp citu, arvien ir bijušas šī vārda nesējas kino vēsturē. Viss, kas ir tieši pretējs tai Teronas nospēlētajai varonei “Monstrā” (Monster, 2003.g.), par kuru viņa saņēma Oskara balvu. Un tieši šajā pretstatā rodas apbrīns par to, kāds tomēr brīnums ir būt aktierim. Labam aktierim, kas neļauj sevi ieslodzīt viena tēla rāmī.   

TV1000
Otrdiena, 27. aprīlis, plkst. 21.00
TRANSAMERIKA /Transamerica/
Drāma/ ceļa filma. ASV, 2005. g.
Režisors – Dankans Takers.
Lomās: Felisitija Hafmena („Bīstamās mājsaimnieces”), Kevins Zīgerss, Fionulla Flenegena, Bārts Jangs, Kerija Prestone.
Brī ir rūpīgi gatavojusies lielajam savas dzīves notikumam – dzimuma maiņas operācijai, pēc kuras pat ginekologs vairs nemanīs neko neparastu. Viņa ir sakrājusi naudu, pacietīgi rijusi hormonus, izcietusi pazemojumus, lai dabūtu vajadzīgos dokumentus, centusies izmainīt savu izskatu, savu izturēšanos, savu balsi… Taču ir viena lieta, ko izmainīt nav iespējams – pagātne, kas par sevi atgādina pilnīgi negaidot tikai nedēļu pirms operācijas. Un tajā Brī, tas ir, Stenlijam, izrādās, ir dēls, par kura eksistenci viņa līdz šim pat nenojauta! Zēns ir nepatikšanās, un, ja Brī nevar viņam būt par īstu tēvu, tad vismaz var parūpēties, lai Tobijs justos iedrošināts un cienīts. Ne tā, kā viņa pati savā ģimenē…
Felisitijas Hafmenas tiešām izcils, neaizmirstams tēlojums – sieviete tēlo vīrieti, kas tēlo sievieti. Patiesībā gan – nevis tēlo, bet dzīvo savā tik ļoti sarežģītajā, taču arī iespēju pārpilnajā lomā. Tāpēc es ar absolūtu pārliecību varu teikt – neviens aktieris, kas pats nav transseksuālis, nekad nav tik meistarīgi un smalki pētījis un parādījis trauslās robežas starp dzimumiem. Turklāt tieši šāds traktējums – kad dzimuma maiņā nav ne mazākās koķetērijas un vēlmes valdzināt, vien izmisīga nepieciešamība beidzot pielīdzināt savu izskatu tam, kā jūties iekšēji – kino ir neierasts un pārsteidz ar dziļumu. Tāpat kā pārsteidz tas, cik ļoti aktrise spēj atteikties vispirms jau no tik sievišķīgās vēlmes patikt, izskatīties pievilcīgi. Taču ir jānoskatās filma līdz galam, lai apjaustu, ka tā nebūt nav tik ļoti par seksualitāti un dzimumiem, bet gan par cilvēka dabu un ģimenes vērtībām. 
Oskara balvas nominācija, Zelta Globusa godalga Felisitijai Hafmenai kā labākajai aktrisei. 

TV1000
Trešdiena, 28. aprīlis, plkst. 19.00
GAIŠO ATMIŅU MŪŽĪGAIS STAROJUMS
/Eternal Sunshine of the Spotless Mind/
Melodrāma. ASV, 2004.g.
Režisors – Mišels Gondri.
Lomās: Džims Kerijs, Keita Vinsleta, Kērstina Dansta, Īlaija Vuds, Marks Rafalo, Toms Vilkinsons, Deivids Kross.   
Džoels pārdzīvo nelaimīgu mīlestību. Tik ļoti, ka ir ar mieru vispār aizmirst mokošās atmiņas par Klementīni. Un doktors Merzvjaks sola palīdzēt tās  izdzēst no smadzenēm. Burtiski, kā failu pa failam dzēš dokumentus no datora. Tieši tā ar atmiņām par pašu Džoelu jau izrīkojusies Klementīne. Taču atmiņā viss ir saistīts. Turklāt – pat ja dabūsi kādu ārā no sava prāta, vēl taču jādabū ārā arī no sirds!
Ne tikai Džims Kerijs ir brīnišķīgs aktieris, kad vien netēlo spridzekli katrā kaut kādas padumjas komēdijas kadrā. Divi citi filmas autori – scenārists, cilvēka  identitātes pētnieks un paradoksu meistars Čārlijs Kaufmans (“Būt par Džonu Malkoviču” (Being John Malkovich, 1999.g.), “Adaptācija” (Adaptation, 2002.g.)) un režisors Mišels Gondri (“Sapņu zinātne” (La science des reves, 2006.g.), Bjorkas, grupu Massive Attack, Radiohead, The White Stripes u.c. mūzikas videoklipi) ir tie, kuru fantāzijai nav robežu. Un tomēr pirmais no abiem prot to ietērpt vārdos, bet pēdējais – pārsteidzošos filmu tēlos.
… es tomēr pateikšu, labi? Mišels Gondri tieši man ir viens no tiem filmu autoriem, kas liek mīlēt kino. Kas šokē, izsit no rāmjiem un sajūsmina vienlaikus. Ceru, ka ne tikai mani. Bērnībā Mišels Gondri esot gribējis kļūt par gleznotāju vai izgudrotāju. Ar to, ko viņš dara kinomākslā, Gondri neapšaubāmi ir kļuvis par abiem un vēl vairāk.   
Oskara un Britu Kinoakadēmijas balvas par labāko scenāriju, garumgarš saraksts ar vēl citām godalgām. Filmas idejas un nosaukuma pamatā ir 18. gadsimta sākuma dzejnieka Aleksandra Poupa dzejolis.      
Filmas treileris

TV1000 Kino
Ceturtdiena, 29. aprīlis, plkst. 16.00
MORFIJS /Морфий/
Laikmeta drāma. Krievija, 2008.g.
Režisors – Aleksejs Balabanovs.
Lomās: Leonīds Bičevins, Andrejs Paņins, Ingeborga Dapkunaite, Sergejs Garmašs, Jurijs Gercmans.
Pēc universitātes absolvēšanas jaunais, talantīgais ārsts Mihails Poļakovs nonāk kādā provinces slimnīcā. Ar laiku viņš kļūst atkarīgs no morfija. Sākās viss nejauši – ārsta palīdze Anna Nikolajevna reiz slimajam Poļakovam injicē vispirms vienu, bet pēc tam arī otru devu. Bet ar morfiju taču neārstējas! Tikai pēc kāda laika abi aptver, ka bez “koncentrētās indes” Mihails vairs nespēj. Bet apkārt tāda tautas tumsonība, revolūcijas priekšvakars… 
Kritiķi sadalījušies divās nometnēs – vieni, kas noliedz, otri, kas attaisno režisora visai radikālo pieeju. Bet neko citu jau no režisora Alekseja Balabanova, kura filmas (“Brālis”, “Brālis 2”, “Aklās vistiņas”, “Krava 200″, ” Par cilvēkiem un kropļiem”, “Nirvāna”) arvien izraisījušas karstus strīdus un diskusijas, neviens laikam gan arī negaidīja. Filmas scenārija pamatā turklāt ir Mihaila Bulgakova autobiogrāfiskais tāda pat nosaukuma stāsts, kā arī atsevišķas sižeta līnijas no viņa “Jauna ārsta piezīmēm”. Scenāriju pēc tiem 1989. gadā uzrakstīja vēl Sergejs Bodrovs jaunākais. Toreiz filmēt izrādījās par dārgu, sešus gadus pēc Bodrova nāves, izmainot viņa iecerēto nobeigumu, Balabanovam beidzot izdevās filmu uzņemt. Uzņemt, jāatzīst, ļoti īsti un pārliecinoši. Varbūt pat pārāk – daudziem lauku ārsta darba atspoguļojums var likties pat šokējoši reālistisks. Par ko ir filma? Pats Balabanovs atbild – par ģēniju. Visvairāk režisoru esot iespaidojis tas, ka tas ir autobiogrāfisks stāsts – pats Mihails Bulgakovs bija morfīnists un izgāja visam aprakstītajam cauri.

TV1000
Ceturtdiena, 29. aprīlis, plkst. 19.00
LOSANDŽELOSA KONFIDENCIĀLI /L.A. Confidential/
Detektīvfilma/ krimināla drāma. ASV, 1997.g.
Režisors – Kērtiss Hensons.
Lomās – Kevins Speisijs, Rasels Krovs, Gajs Pīrss, Kima Beisingere, Denijs de Vito, Deivids Stretheirns, Rons Rifkins, Džeimss Kromvels.    
Losandželosa, 1950. gadi. Kāds ir ķēries pie ieslodzītā mafijas bosa Mikija Koena bandas locekļu nogalināšanas. Trīs policijas izmeklētājiem ir katram savas metodes, kā noskaidrot notikušo. Katram sava morāle, taisnīguma izpratne. Šī izmeklēšana var katram no viņiem maksāt visaugstāko cenu.   
Filma ir viena no izcilākajām film noir žanrā, kura ziedu laiki bija 1940. – 1950. gados. Tās pamatā ir ievērojamā rakstnieka Džeimsa Elroja, kura otrs meistardarbs ir “Melnā dālija”, romāns. Krietna tiesa no filmā parādītā ir balstīta uz reāliem notikumiem. Runā, ka tāds publiskais nams, kurā sievietes ir filmu zvaigžņu līdzinieces,  Holivudā patiesi esot bijis. Zinātāji var mēģināt atpazīt reālas Holivudas slavenības. Vai gangsterus – toreiz šī abas pasaules bija cieši saistītas.
Smalki veidota noskaņa, izcils aktieru ansamblis! Divpadsmit Britu Kinoakadēmijas balvas nominācijas, Deviņas Oskara balvas nominācijas, Oskara godalgas par labāko scenāriju un Kimai Beisingerei kā labākajai otrā plāna aktrisei. 

LNT
Piektdiena, 30. aprīlis, plkst. 0.20
BRIESMOŅU NEMAZ NAV /No Such Thing/
Šausmu filma/ fantāzijas filma/ komēdija. ASV/ Islande, 2001. g.
Režisors – Hals Hārtlijs.
Lomās: Sāra Polija, Helēna Mirena, Džūlija Kristi, Roberts Džons Bērks.
Jauniņa Ņujorkas žurnāliste Beatrise dodas uz Islandi noskaidrot, kas notika ar viņas kolēģiem, kas brauca filmēt Monstru, kas esot parādījies tajā apkārtnē, un pazuda. Taču, atšķirībā no dažādiem citiem briesmoņiem atrastais Monstrs izrādās lai arī ne gluži nekaitīgs, taču depresīvs vientuļnieks. Un Beatrisei, kas ļoti vēlas viņam palīdzēt, izdodas Monstru pierunāt doties sev līdzi uz Ņujorku! Un tur viņš ātri kļūst… par slavenību, modīgu sensāciju! 
Ļoti inteliģenta mūsdienu (mazbudžeta) pasaka, kas aizved uz skarbo Islandi un jo vairāk skarbo metropoli Ņujorku. Bet vienlaikus arī pētījums par to, ka cilvēka dabā ir vajadzība pēc ļaunuma, bailēm. Pētījums par robežām, kas šķir cilvēcīgo un necilvēcīgo. Raisa pārdomas par to, kas ar mums ir nogājis greizi.

TV1000
Sestdiena, 1. maijs, plkst. 19.00
PENELOPE /Penelope/
Romantiska fantāzijas komēdija. Apvienotā Karaliste/ ASV, 2006.g.
Režisors – Marks Palanskis.
Lomās: Kristīna Riči, Džeimss Makevojs, Ketrīna O’Hara, Ričards E. Grānts, Rīsa Vizerspūna, Saimons Vudss („Roma”), Pīters Dinklidžs.
Lielākā daļa pasaku sākas ar meiteni un viņas sapni. Stāsts par Penelopi sākas ar skandālu un lāstu pār dzimtu. Lāstu, kura dēļ meitene piedzimusi ar cūkas šņukuru un ausīm. Penelopes māte izdarīja vien to, ko būtu darījusi katra mīloša māte – notēlojusi meitas nāvi, viņa to paslēpa no apkārtējās pasaules. Tāpēc Penelope nekad nav spēlējusies kopā ar citiem bērniem, pastaigājusies pa parku vai aci pret aci runājusi ar kādu, kas nepieder pie ģimenes. Un nu, kad meita pieaugusi, māte tai neatlaidīgi meklē līgavaini – puisi no augstākās sabiedrības, kurš, iemīlot Penelopi, lauzīs lāstu. Taču ikviens, ieraudzījis šņukuru, šausmās metas bēgt. Arī Edvards Vendermans, tikai viņu, atšķirībā no pārējiem, neizdodas noķert un pārliecināt klusēt. Un tad uzrodas viņš – puisis, kas nenobīstas…
Vēl viena mūsdienu pasaka – viena no visu laiku vissirsnīgākajām un romantiskākajām filmām. Tās tiešā auditorija gan ir par sava izskata (ne)atbilstību skaistuma klišejām norūpējušās pusaugu meitenes, taču filma ir smalkjūtīga, dzirkstoša un asprātīga – patiks visām romantiķēm.  

TV3
Sestdiena, 1. maijs, plkst. 20.20
PAMESTAIS /Cast Away/
Piedzīvojumu filma/ drāma. ASV, 2000.g.
Režisors – Roberts Zemekis.
Lomās: Toms Henkss, Helēna Hanta, Kriss Nots.   
Čaks Nolands ir darbaholiķis, kura dzīve ir stingri saplānota. Taču reiz notiek prātam neaptveramais – lidmašīna, ar kuru lido Čaks, avarē un iekrīt okeānā. Tomēr Čakam brīnumainā kārtā izdodas aizpeldēt līdz kādai salai. Viņš ir vienīgais izdzīvojušais. Vientuļā, paradīzei līdzīgā sala viņam šķiet kā īsta elle. Vai mūsdienu cilvēks, kas pieradis pie civilizācijas labumiem un vienmēr visu kontrolējis, spēs izdzīvot mežonīgos apstākļos?
Izcilās filmas “Forests Gamps” (Forrest Gump, 1994.g.) režisora un galvenās lomas atveidotāja atkalapvienošanās radījusi vēl vienu teicamu filmu, šoreiz ne tik cukursaldu. Un vēlreiz apliecinājusi, ka Roberts Zemekis ir viens no mūsu laika ievērojamākajiem Holivudas filmu autoriem. Lai arī vairāk runu izraisīja tas, kā Toms Henkss vispirms spēja krietni pieņemties svarā, bet pēc tam arī notievēt, ne jau tikai fiziskās transformācijas te ir ievērojamas – par savu tēlojumu aktieris izpelnījies Oskara un Britu Kinoakadēmijas balvu nominācijas, kā arī Zelta Globusa godalgu.      

LNT
Sestdiena, 1. maijs, plkst. 21.10
PĒC SAULRIETA /After the Sunset/
Spraiga sižeta dēku filma/ krimināla komēdija. ASV, 2004. g.
Režisors – Brets Retners.
Lomās: Pīrss Brosnans, Selma Haijeka, Vudijs Harelsons, Dons Čīdlzs, Naomi Herisa, Kriss Penns, Mikelti Viljamsons.
Vēlreiz pierādījis savu pārākumu pār vispiesardzīgākajiem FIB aģentiem un viņu supersarežģītajām tehnoloģijām, pasaulē izveicīgākie dimantu zagļi Makss Berdets un viņa mīļotā Lola Siriljo nolemj beidzot baudīt savu naudu un par zādzībām aizmirst uz visiem laikiem. Taču Maksa neatlaidīgākais ienaidnieks – FIB aģents Stenlijs Loids, kas beidzot nonācis Maksam uz pēdām tropiskā pasaules nostūrī, kas līdzinās paradīzei, – ne par ko nav pārliecināms, ka Makss atkal negatavojas veikt kādu grandiozu aplaupīšanu… Vai tiešām Makss noturēsies pretī kārdinājumam, kad pilnīgi visi viņu, šķiet, mudina tam ļauties? 
Ļoti izklaidējoša filma, kas no pirmā mirkļa līdz pēdējam notur skatītāju uzmanību, ne mirkli neļaujot tiem sākt apšaubīt notikumus, kas patiesībā ir tālu no ticamiem. Bet par to noteikti neiedomāsies arī tu, atrodoties tik lielisku aktieru kompānijā, kas turklāt gūst acīmredzamu prieku no filmēšanas, kā arī iegrimstot greznībā, bezrūpībā un paradīzes ainavā, kuru piedāvā šī filma. 

TV21
Svētdiena, 2. maijs, plkst. 17.40
ES MĪLU „HAKABIJUS” /I Heart Huckabees/
Komēdija. ASV/ Vācija, 2004.g.
Režisors – Deivids O. Rasels.
Lomās: Džeisons Švarcmans, Izabella Ipēra, Dastins Hofmans, Lili Tomlina, Džūda Lovs, Marks Vālbergs, Naomi Votsa, Tipija Hedrena.
Trīs reizes vienas dienas laikā pamanīt vienu un to pašu aizdomīga izskata svešinieku – tā Albertam šķiet pavisam droša zīme, ka ar savām problēmām viņš pats vairs galā netiks. Tāpēc puisis nolemj lūgt palīdzību profesionāļiem. Bernārs un Vivjena gan nav parasti psihologi. Viņi sevi sauc par detektīviem, turklāt par eksistenciāliem detektīviem! Un uzstāj, ka pareizā metode būs vienu dienu izspiegot pašu Albertu visur, lai ko viņš darītu! Turklāt pie šiem pašiem detektīviem, izrādās, ir ieradies arī veiksminieks Breds – iespējams, sava kolēģa Alberta problēmu galvenais vaininieks!
Filma, kas paredz skatītāju ar īpašu, varētu pat teikt, ekscentrisku humora izjūtu. Bet tieši tāda acīmredzami piemīt daudzajiem filmā nodarbinātajiem izcilajiem aktieriem, un tas intriģē. Bet tas nebūt vēl nav viss – aiz ironijas virskārtas te var atrast daudz vairāk, nekā no pirmā skatiena varētu domāt – piemēram, Dastina Hofmana varoņa ieteikumi raudzīties uz itin visu kā saistītu un nozīmīgu, kā uz vienu, pat, ja izskatās dažādi, ir pat ļoti sakarīgi. Vēl interesanti ir tas, ka ne tikai Alberta tēlu filmas režisors Deivids O. Rasels veidojis pats no savas pieredzes, bet arī Dastina Hofmana tēloto Bernāru veidojis līdzīgu savam “mentoram”, slavenajam profesoram, budistam Robertam Tūrmanam, kas ir arī neviens cits kā Umas Tūrmanes tēvs.        

TV3
Svētdiena, 2. maijs, plkst. 00.05
TRISTANS UN IZOLDE /Tristan + Isolde/
Melodrāma/ vēsturiska piedzīvojumu filma.
Vācija/ Čehija/ Apvienotā Karaliste/ ASV, 2006.g.
Režisors – Kevins Reinoldss.
Lomās: Džeimss Franko, Sofija Mailza, Rufuss Sjūels, Deivids O’Hara, Marks Strongs, Tomass Sengsters.   
Pēc Romas impērijas sabrukuma Anglijas kara kungus grožos tur īru karalis.  Marks, viens no britu vadoņiem, ir pārliecināts, ka spētu apvienot savu tautu un atbrīvot Angliju no īru jūga. Reiz Marks izglābj bez vecākiem palikušo puisēnu Tristanu un audzina kā paša dēlu. Pēc gadiem grūtā cīņā ar īru karali ievainoto, nāvei nolemto Tristanu izdziedina noslēpumaina īru daiļava Izolde. Savstarpēji karojošo valstu un karaļu dēļ abiem jāapspiež jūtas – miera un nākotnes labā. Taču, jo vairāk viņi apslāpē kaisli, jo dedzīgāk tā iekvēlojas.
Leģendārs mīlasstāsts, kas skaistumā neatpaliek no “Romeo un Džuljetas”. Daudz labāks ekranizējums, nekā kāds varēja sagaidīt. Visdrīzāk abu slaveno producentu – brāļu Ridlija un Tonija Skotu – dēļ. Ridliju Skotu senā ķeltu leģenda esot intriģējusi ilgu laiku, viņš pats sākotnēji bija domājis to arī režisēt. Iespējams, tādā gadījumā sanāktu otrs “Gladiators”. Taču arī Kevins Reinoldss nav svešinieks vēsturisku piedzīvojumu filmu žanrā – viņš ir autors gan “Grāfam Monte Kristo” (The Count of Monte Cristo, 2002.g.), gan “Robinam Hudam” (Robin Hood: Prince of Thieves, 1991.g.).

6 komentāru
  1. Morfijs ir lieliska filma. Silti iesaku! Ir krieviem šobrīd kino kaut kas tāds īpašs. Visizcilāk tas izpaužas, ja viņi ataino pagājušā gadsimta sākumu un aizpagājušā – beigas. Tur viss ir tik izslamcināti prefekts, katra detaļa, katra tērpa krociņa. Un stāsts arī labs.

  2. Es savukārt par “gaišo atmiņu mūžīgo starojumu”. Tā ir viena riktīgi raudamā filma, īpaši, ja esat nesen paškīrušies ar tuvu cilvēku. Velkam ārā kabatas lakatus un izraudam sāpi. Nē, bet filma – jauka – tiešām!

  3. Patīk man šī sadaļa. Ja te ieskatās, nemaz nav uz kino jāiet. Izrādās, arī TV rāda labas filmas:) Paldies, Lea!

  4. Žēl, ka otrdienas fllma palaista garām. Pēc filmas rullīša izksatījās labu labā. Laikam jāatro citādi – ne televizorā.

  5. katei – ja runa ir par ‘galvu mākoņos’, tad to pavisam drīz, jau pēc nedēļas, rādīs arī LNT. es pabrīdināšu laikus vēlreiz =)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.