Dzīvības pamat elements – ūdens

Ūdens paliek ūdens, teica patērētājs neizglītotais. Bet tu taču tāda neesi. Tāpēc netērē lieki laiku, bet izlasi, ar ko atšķiras viens ūdens malks no cita.

Lai gan lielveikalu plauktos ūdens stends var būt pat vairākus metrus garš un no dažādu pudelīšu raibuma vai acis ņirb, patiesībā ir tikai četri ūdens veidi, ko lietojam uzturā.

Tātad pats elementārākais ir krāna ūdens, ko vari iegūt, vienkārši atgriežot savas virtuves krānu. Ir tikai daži bet… Krāna ūdens, pat vārīts, ir ar īpatnēju garšu, tāpēc, iespējams, tev nemaz neies pie sirds. Bet, ja garša nav izšķirošā, tomēr vēlreiz kārtīgi apdomā, pirms dzer krāna ūdeni. Tajā var būt paaugstināts dzelzs, magnija, dažviet alumīnija un, protams, arī hlora daudzums. Tāpat Latvijas ūdensapgādes ņemšanas vietās pārsvarā ir vairāk kalcija, nekā tas nepieciešams veselīgai dzīvošanai. Atsevišķi ņemot, visi šie mikroelementi tev ir nepieciešami, bet, kā jau visā, ar mēru. Ja kāda no tiem būs pārāk daudz, veselības problēmas var būt pat lielākas, nekā ja jutīsi šo vielu trūkumu.
Nekas slikts nenotiks, ja dažreiz izdzersi pa glāzei krāna ūdens, bet ikdienā tomēr vajadzētu skatīties pēc kaut kā kvalitatīvāka. Ja tomēr dzersi krāna ūdeni, vispirms to uzvāri un tad noliec traukā nostādināties. Ja šaubies par ūdenī dzīvojošu bioķīmiju, vari krūzē noslīcināt sudraba karotīti – sudraba joni veiks savu labo dezinficēšanas darbiņu. Bet vislabāk apgādā savu mājas ūdenssistēmu ar labiem filtriem.

Nākamā ūdens klase ir dzeramais ūdens, kas patiesībā tas pats krāna ūdens vien ir. Tomēr ir kāda būtiska atšķirība – dzeramais ūdens, pirms to lej pudelēs un pārdod veikalā, tiek papildus attīrīts. Dažreiz uz etiķetes rakstīts nevis dzeramais, bet gan galda ūdens. Bieži vien ražotājs ūdeni ne vien filtrē, bet arī pievieno tam dažādas, cerams, veselīgas piedevas, piemēram, fluoru. Vienīgā nelaime, ka dažkārt ražotāji pievieno piedevas ķeksīša uz etiķetes vai garšas dēļ, nerēķinoties, kā tas ietekmē tavu veselību. Tāpēc izvēlies lielāku ražotāju ūdeni, kur, cerams, pirms piedevu pievienošanas ir painteresējušies par to ietekmi uz veselību ilgtermiņā. Dzeramais ūdens parasti tiek piedāvāts lielos plastmasas bunduļos, kurus mēdz izvietot ofisos un mājās.
Dzeramā ūdens paveids ir mineralizēts ūdens. Tas ir ūdens, kam pievienotas kādas ķīmiskas minerālvielas, lai padarītu to līdzīgu dabiskam minerālūdenim. Tomēr jāatzīst, ka dažkārt šāda ūdens ražošanā svarīgākais ir tas, vai cilvēkiem tas garšos. Tāpēc atkal – pērc zināmu un pārbaudītu ražotāju produktus.

Viens no veselīgajiem ir avota ūdens. Tas ir ūdens, ko iegūst no dabiskām ūdens tilpēm un urbumiem. Avota ūdens sastāvam vajadzētu būt draudzīgam tavai veselībai. Šeit ir tikai viens nosacījums, proti, avotam jāatrodas vietā, kur ir tīra apkārtējā vide un tas netiek piesārņots. Tāpēc noskaidro, kur ūdens tiek iegūts.

Par augstvērtīgāko ūdens klasē tiek uzskatīti minerālūdeņi. Līdzīgi kā avota ūdens, tie tiek iegūti no dabiskiem avotiem, kuros ir paaugstināts minerālvielu daudzums. Šīs vietas tiek īpaši aizsargātas un ūdens pildīts pudelēs turpat pie ieguves vietas, lai samazinātu mehāniskā un arī bioloģiskā piesārņojuma risku. Daudzi minerālūdens veidi tiek uzskatīti par ārstnieciskiem, tomēr esi ar tiem uzmanīga, jo specifiskais ķīmiskais sastāvs ietekmē tavu veselību. Ja zini, kāds ūdens vai, pareizāk, tā piedevas tev nepieciešamas, rezultāts būs pozitīvs, bet var sanākt arī pretēji. Tāpēc ārstniecisko minerālūdens veidu lietošanu ieteicams saskaņot ar savu ārstu.

Jebkurš ūdens var būt arī gāzēts jeb karbonizēts. Tad pirms pildīšanas pudelēs tam pievieno oglekļa dioksīdu, kas veido daudziem tik tīkamos gaisa burbulīšus.
Retāk nopērkams dabisks minerālūdens, kurš gāzēts dabiskā ceļā. Atšķirībā no mākslīgi gāzētā, tas burbuļo daudz mazāk. 
Dabiskais minerālūdens un avota ūdens tiek pakļauti stingrai valsts kontrolei un tā kvalitātes normatīvus nosaka likums.

Kāpēc dzert ūdeni
Ir tik daudz dažādu dzērienu, sulas, kvasi, limonādes, ķīseļi, tēja un kafija. Tad kāpēc mums nepārtraukti tiek atgādināts, ka vajadzētu dzert tieši ūdeni?
Vienkārši nekas labāks par ūdeni nav izgudrots.
Cilvēkam katru dienu nepieciešami aptuveni divi ar pusi litri ūdens.
It īpaši priekšroka tieši ūdens dzeršanai jādod tad, ja vēlies piedomāt par savu figūru. Tikai izvēlies negāzētu, jo gāzētais ar saviem burbulīšiem kairina kuņģi un izraisa apetīti.
Ūdens patēriņš stimulē nieres un tas savukārt palīdz nodedzināt liekās kalorijas.  Ūdens ir vienīgais dzēriens uz zemeslodes, kuram nav kaloriju. Neviena diētiskā limonāde un citi dzērieni te nav konkurenti.
Dzerot ūdeni, izvēlies tādu, kurš tev garšo vislabāk.
Uztura speciālisti iesaka katram cilvēkam dienā izdzert aptuveni divus litrus ūdens. To izdarīt nemaz nav tik vienkārši, tāpēc, ja vēlies šo ieteikumu ievērot, noliec pudeli ar ūdeni savas darba vietas tuvumā. Tikai tad, ja ūdens visu laiku būs pa ķērienam, ir cerība, ka to izdzersi pietiekami daudz. Tomēr neuztraucies, ja gluži neizdodas tā, kā cerēts.
Tavs organisms ūdeni uzņem ne tikai tīrā veidā, bet arī no zupas, augļiem un daudziem citiem produktiem.
Labs ūdens ir svaigs. Tas nozīmē, ja tev ūdens dzeršana īsti nevedas, nedrīkstētu būt tā, ka viena un tā pati ūdens pudele uz palodzes stāv atvērta teju veselu mēnesi. Ja esi atvērusi pudeli, centies to dienas laikā izdzert. Neturi ūdeni tiešos saules staros, jo tas veicina dažādu organisku būtņu vairošanos.
Svaigam ūdenim jābūt bez smaržas,  garšas (izņemot minerālūdeni) un krāsas.
Pērkot to, ja vien vari atļauties, labāk izvēlies tādu, kas iepildīts stikla pudelēs, jo plastmasas traukos baktērijas vairojas daudz ātrāk. 


Interesanti fakti par ūdeni
    •    No visas pasaules ūdens tikai neliels procents ir saldūdens. Tomēr dzert var arī sālsūdeni. Tikai tam nepieciešama īpaša apstrāde. Diemžēl pagaidām šis process ir ļoti dārgs, tāpēc netiek izmantots.
    •    Ar ūdeni ir noklātas apmēram ¾ zemeslodes virsmas platības.
    •    Viss ūdens, ko lietojam, nonāk atpakaļ zemē un jūrā, no kurienes iztvaikojot atkal nolīst. Līdz ar to ūdens daudzums uz Zemes paliek nemainīgs. Tomēr daļu no ūdens resursiem cilvēks padara lietošanai nederīgu, ķīmiski un bioloģiski piesārņojot.
    •    Apmēram 65% pasaulē lietotā ūdens tiek sūknēts no apakšzemes ūdensslāņiem.
    •    Lai nodrošinātu visu, kas cilvēkam nepieciešams, pasaulē katru dienu tiek izlietoti aptuveni 900 litru ūdens uz katru cilvēku.
    •    Visām dzīvajām formām uz zemeslodes eksistencei nepieciešams ūdens. Cilvēks bez ūdens var izdzīvot vien pāris dienas. Tas ir otrs svarīgākais nosacījums dzīvībai (pirmais ir skābeklis).
    •    Aptuveni 20 procentus no nepieciešamās ūdens devas cilvēks uzņem ar pārtiku.
    •    Cilvēka ķermenī ir aptuveni70 procentu ūdens, bet asinīs visi 90 procenti.
    •    Ūdens var palīdzēt nomierināties. Tas ir labākais līdzeklis pret stresu, gan tad, ja dzersi, gan tad, ja peldēsies.
    •    Ar gadiem cilvēks notrulina savu spēju sajust slāpes, tāpēc bieži dzeram par maz. Ja tev sāp galva vai jūties izsalkusi (abas izjūtas var rasties no nepareizi iztulkota slāpju signāla), vispirms mēģini izdzert glāzi ūdens. Tikai tad, ja tas nepalīdz, meklē citus risinājumus.
    •    Tomēr nepārcenties. Ūdeni var lietot arī pārāk daudz. Ja ar to pārspīlēsi, organisms būs spiests strādāt pastiprinātā režīmā un drīz sāksi justies slikti. Pārmērīga dzeršana var veicināt arī dažādu sāļu un mikroelementu izskalošanos.
    •    Ja tev bieži slāpst un tu dzer daudz vairāk ūdens nekā apkārtējie, dodies pie ģimenes ārsta pārbaudīt veselību. Pastiprinātas slāpes ar liecināt par kādu saslimšanu, piemēram, cukura diabētu.
    •    Latvijā ir tikai trīs ražotāji, kas piedāvā dabiskus minerālūdeņus – Mangaļi, Venden un Stelpe.

Vairāk par ūdens vērtīgajām īpašībām un "pareizā" ūdens izvēli lasi šeit:
http://garsasbaudas.espati.lv/index/view/raksts/Turpinam-par-udeni-Kads-udens-labs/id/1677/

11 komentārs
  1. es dienā izdzeru aptuveni 2litri Venden ūdeniņa un to daru jau aptuveni 3 gadus. Jūtos vienkārši fantastiski!!

  2. Nebiju nekad par sito aizdomajusies, precizak, nespeju lidz tam vispar sava galva nonakt, ka udens kuru perku veikala, iesainotu glisa pudele, potenciali varetu but no blakusmajas virtuves krana. Palika bisku skermi.

  3. Un kā tad lai vispār saprot kas ir kas? Vai uz pudelēm tas vispār ir izlasāms no kurienes ūdens ņemts, manuprāt nav.

  4. Es dzeru tikai avota ūdeņus. Vismaz apziņa, ka no avota, nevis kaimiņu Mašas krāna.

  5. Eh, cik ematiski!!!! Rīgā plīst centrālais ūdensvads, espati sagatavojusi rakstu par ūdeni. Ka tik nav kāda slēpta provokācija un reklāmas triks:))))

  6. Bet tā ir patiesība caur un caur – pedlēšanās ļoti noņem stresu. Peldēšana ir mans mīļākais ūdens izmantošanas veids!

  7. Iedomājieties, vēl nesen bija laiks, kad nevienam pat prātā nevarēja ienākt, ka dzersim ūdeni no plastmasas pudelēm… A tagad tur pat vai nevaram iztēloties, ka varētu dzert krāna udeni… Viss mainās.

  8. Nu vismaz tagad es ūdeni varu iedzert. Agrāk bērnībā no krāna ūdens riebās, jo tā pretīgā piegarša…

  9. Visgaršīgākais un dabīgs šarmains ūdens aqualar ph9, un to ir tik viegli dzert, vismaz par 30% vieglāk iedzert, jo ļoti ātri uzsūcas organismā, iesaku

  10. Jā nu ir pienākuši laiki, ka jādzer no plastmasas pudelēm, bet tam jau savs izskaidrojums, kādreiz piesārņojums nebija tāds kā tagad, līdz ar to jādzer pazemes ūdeņi, vēlams viegli mineralizētie minerālūdņi nevis avota ūdeņi, kas pārsvarā ir itkai dažus desmitus dziļumā un kuriem visa sadzīves rūpnieciskās darbības rezultātā piekļūst mūsdienīgas vielas, pesticīdi, herbicīdi un nerunājot par ķīmiju, līdz ar to labākie ir kalnu dabīgie ūdeņi kur apkārt nav fabriku

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.