Turpinām par ūdeni. Kāds ūdens labs?

Ja vēlies būt skaista un vesela, tev nepieciešams ūdens. Vislabākais. Tomēr tikai pieci procenti no Latvijā pārdotā fasētā ūdens ir dabisks. Vai zini, kā atrast īsto?

Bez ūdens nespēj pastāvēt neviena dzīvības forma. Nedabūjuši veldzi, bojā iet gan augi, gan dzīvnieki un cilvēki. Līdzīgi kā mašīna, ja tajā ielieta nekvalitatīva degviela, sāk sprauslot un niķoties, arī cilvēks nespēj funkcionēt pilnvērtīgi, ja dzer sliktas kvalitātes ūdeni. Par laimi, mēs esam daudz izturīgāki par mehānismiem, tāpēc spējam brāķa degvielu paciest ilgāk. Lai nenodarītu sev pāri ilgtermiņā, vēl nav par vēlu laboties!
Turpmāk domā par to, ko dzer, izvēlies dabisku minerālavotu ūdeni, un drīz vien tavs ķermenis tev pateiks paldies ar labu pašsajūtu un, protams, arī izskatu.

Kas vainas mākslīgajam?
Ja kāds apgalvo, ka jādzer dabisks ūdens, automātiski rodas jautājums, bet kas gan vainas mākslīgi ražotajam? Jo droši vien arī tev kā vienkāršam patērētājam pirmajā mirklī ir grūti saprast, ar ko atšķiras viens ūdens no otra.  Abi ir caurspīdīgi, praktiski bez garšas un smaržas – ūdens kā ūdens.
Un tomēr, ja vēlies iegūt labāko, tev der vienīgi dzīvs ūdens. Diemžēl dzeramā ūdens ražotāji, kas neizmanto avotos iegūtu ūdeni, uz pudeles to neraksta un labprāt paturētu noslēpumā, ka lielākoties šis ir destilēts krāna ūdens, kam pievienotas ķīmiski sintezētas minerālvielas.
Krāna ūdens lielākoties tiek iegūts, attīrot upju un ezeru ūdeni. Iedomājies pati, ka, iespējams, tu dzer Daugavas ūdeni. Turklāt ūdensapgādes sistēmas, kas šo ūdeni nogādā līdz tava dzīvokļa vai mājas krānam, var būt sarūsējušas vai no nekvalitatīviem materiāliem (novecojušas, jo daudzviet caurules nav mainītas jau daudzus desmitus gadu). Lai nebūtu jābaidās, ka garajā ceļā līdz tavam mājoklim ūdens būs neglābjami sabojājies vai piesārņots, lielākoties pilsētas ūdensapgādes sistēmās tam pievieno hloru un citas mākslīgas piedevas.
Pa šo laiku mēs esam kļuvuši tik izturīgi, ka vairākums pilsētu iedzīvotāju pat nejūt diskomfortu, dzerot šo ūdeni, tomēr ilgtermiņā veselība tiek pamatīgi bojāta. Dažādi Rietumu zemēs veikti pētījumi rāda, ka nekvalitatīva ūdens dzeršana var nozagt no dzīves vairākus gadus. 
Tāpēc, kļūstot informētākiem,  aizvien vairāk cilvēku arī ikdienas lietošanai izvēlas iegādāties pudelēs pildītu ūdeni. Diemžēl arī šeit vari kļūdīties, jo tikai pieci procenti no mūsu valstī pārdotā ūdens ir dabisks, dzīvs ūdens. Tādu piedāvā tikai trīs no 31 pašmāju ražotāja. Tātad, ja nezini, kas jāņem vērā, var gadīties, ka iegādājies to pašu krāna ūdeni, turklāt par papildu samaksu. 

Ražotāju atbildība
Lai nodrošinātu ar dzeramo ūdeni, tevi aizsargā valsts. Latvijā joprojām spēkā divi dažādi likumi – viens tiem, kas pilda pudelēs filtrētu un/vai ķīmiski apstrādātu krāna ūdeni, un otrs, kas attiecas uz dabiskā ūdens ražotājiem.
Pirmajiem jāievēro vien tādas pašas ūdens nekaitīguma prasības, kādas valsts uzraudzība liek ievērot pilsētas ūdensapgādes nodrošinātājiem. Tāpēc, ja tu nepērc dabisko minerālūdeni, nevari būt pārliecināta, ka ūdens patiešām ir kvalitatīvs un piemērots dzeršanai.
Dabiska minerālūdens ražotājiem noteikumi, kādi jāievēro, lai ūdens atbilstu prasībām, ir daudz sarežģītāki. Vispirms tas nozīmē, ka dabisku avotu ūdeni un minerālūdeni iegūst no izpētītām, novērtētām un atzītām atradnēm. Ūdens sastāvam ir jābūt īpašam, atšķirīgam no parasta ūdens un ražotājs to nedrīkst apstrādāt (pieļaujama vienīgi mehāniska filtrācija).
Iespējams, tieši tāpēc, lai gan Latvijā ir ļoti lieli kvalitatīva dabiska avotu un minerālūdens krājumi, tikai retais ražotājs piedāvā šo produktu patērētājam. Arī ieguves izmaksas šādam ūdenim ir dārgākas, tāpēc ūdens patērētājam tiek piedāvāts par salīdzinoši augstāku cenu. Tomēr, ja esi nolēmusi maksāt par ūdeni un tādējādi arī par savu veselību, ir vērts paciest šo starpību.
Lai gan likumdošana nosaka, ka ar marķējumu minerālūdens vai dabisks avotu ūdens drīkst apzīmēt tikai patiešām dabiskas izcelsmes produktus, bieži vien lielveikalu tirgotāji uz cenu zīmēm liek maldinošu informāciju, gandrīz ikvienu ūdeni dēvējot par minerālūdeni.
Tāpēc lasi etiķetes! Tikai uz dzīva ūdens iepakojumiem, kuros ir avotu vai minerālūdens, ir atrodams uzraksts dabisks ūdens. Uz dabiska ūdens pudelēm jabūt norādītai arī informācijai par ūdens sastāvu, ieguves vietu, informācijai par ražotni un dabisko minerālvielu jonu koncentrāciju.
No Latvijā ražotajiem ūdeņiem tikai trīs ražotāji piedāvā dabiskus minerālūdeņus. Tādi ir Venden Minerāls, gāzētais Mangaļi un Stelpes minerālūdens. Ar dabisko minerālūdeņu sarakstu vari iepazīties arī PVD mājaslapā.
Dažreiz mēdz gadīties, ka vienam un tam pašam ražotājam, piemēram, gāzētais minerālūdens ir iegūts no dabiskiem avotiem, kamēr negāzētais ir attīrīts dzeramais krāna ūdens vai tā sajaukums ar dabisko ūdeni.

Interesanti fakti par minerālūdeni

    •    Dzerot kvalitatīvu, dzīvu ūdeni, tu vari pagarināt savas dzīves ilgumu pat par pieciem līdz septiņiem gadiem.
    •    60% Eiropas pilsētu tuvumā esošos pazemes ūdeņus izmanto pārāk intensīvi. Tāpēc saldūdens strauji kļūst par deficīta  resursu.
    •    Eiropas iedzīvotājs dienā personiskām vajadzībām patērē vidēji 150 litru ūdens. No tiem 3-4% tiek izmantoti ēdiena gatavošanai, 4-7% grīdas mazgāšanai un citām higiēnas uzturēšanas vajadzībām, 45% dušā un vannā, bet 35% tiek patērēti tualetē.
    •    Lai gan lētāks ir ūdens, kas ražots lielpilsētu tuvumā, piemēram, Rīgā un tās apkārtnē, ļoti svarīgi, lai avots, no kura ūdens iegūts, atrastos vietā, kuras tiešā tuvumā nav lielpilsētu un lielu ražotņu un grunts netiek piesārņota.
    •    Ja uz etiķetes rakstīts dabisks, minerālūdens vai avota ūdens, tici tam. Šos nosaukumus apstiprina ar likumu un tos savu produktu  aprakstā drīkst izmantot tikai ražotāji, kuri tik tiešām pilda pudelēs īstu, dzīvu ūdeni.
    •    Ja ievēro diētu vai tev ir veselības problēmas, lūkojies, cik liels ir nātrija jonu daudzums ūdenī. Jo mazāk nātrija, jo labāk tavai veselībai.
    •    Atsevišķa ūdens klase ir ārstnieciskie minerālūdeņi, kuri iegūti no avotiem ar augstu minerālvielu koncentrāciju. Ar šo produktu uzmanies, jo to lietošanai nepieciešams ievērot normas un pirms dzeršanas būtu ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu.

Par ūdens vērtīgajām īpašībām lasi arī šeit:
http://garsasbaudas.espati.lv/index/view/raksts/Dzivibas-pamat-elements–udens/id/1653/

24 komentāru
 1. Latvijā ir ļoti slikts ūdens, arī tie, kas pārdodas veikalu plauktos, reizēm ir nesaprotamas izcelsmes…. Pēdējā laikā ļoti labas lietas esmu dzirdējis par Stelpē ražoto ūdeni. Tas ir ļoti maigas garšas un izceļas ar savu augsto kvalitāti!

 2. Stelpes reklāmraksts .. arī pirmais komentārs stabili nāk no raksta autoriem 🙂

  Bet nu šā vai tā noderīga info te ir 🙂

 3. ES pārstāvu tā saukto ,,slikto,, ūdens ražotāju.! Ražoju dzeramo ūdeni no urbuma.Gāzētu un negāzētu.Arī mūsu ražotni kontrolē PVD un LATSERT.Ūdens atbilst MK noteikumiem Nr.235.,,Dzeramā ūdens obligātā nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība,, .Kolēģi !Kāds sakars dzeramam ūdenim ar avota vai minerālūdeni! Nu ne kāds! Tāpēc runāt par ,,dzīvu ūdeni,, un ,,sliktiem ražotājiem ,,-ir vienkārši nekorekti! Tieši tā! Lasi etiķeti! Var jau rakstīt reklāmas rakstu ,bet ne uz citu ūdens ražotāju nomelnošanas rēķina! Es to saucu par patērētāju MALDINĀŠANU!
  SARMA

 4. Klau, nu CIK VAR??? – par to ūdeni? Man šķiet visas espati lasītājas jau zina nakts vidū, ka katram cilvēkam dienas laikā jāizdzer vismas divi litri ūdens … bla, bla, bla… Vai nepeitiek vienreiz?! Atkal garšas baudu sadaļa sabojāta – te ir nevis garšīgas receptes, bet kaut kāda lekcija par H2O:(((

 5. Par ko maksā, par to raksta :).
  Kad iepiķos vegeta, tad rakstīs par receptēm (protams, pieminot ieteicamās garšvielas)

 6. Ilg laiku dzīvoju mājā, kur ūdens in no daugavas. Pēc tam pārcēlos un man ir venden ūdens. No krāna vispār nedzeru. Nesen biju iegreizusies savā vecajā mājā un dzēru tur tēju. Un pirmo reizi es tā asi izjutu, cik baisu ūdeni esmu lietojusi līdz šim. Pat melnā tējā ūdeni bija specifiski ķīmiska garša. Nezinu., vai tāds venden ir deiva dāva un pats dabiskākais, bet noteikti labāks par krāna ūdeni.

 7. bet rekur kotletes un vēl viss kas 🙂 Receptes ka biezs! Es ūdeni sāku dzert tikai nesen, piespiedos rekomendāciju ietekmē un tam, ka 30 gadu slieksnis sasniegts, bet ūdens daudzums dienā ne tuvu 2 l. Tātad ir ūdens, kas garšo, bet ir gāzētie, kas pastāvējuši pēc mēsliem garšo. Zaķumuižas negāzētais garšīgs, bet tas ar gāzi, trešajā dienā ir skābs…tā kā man interesanti palasīties, kas ir kas.
  Un jā – Sarmai, O karte ar ZZ visu laiku televizorā viens otram pelnus kaisa uz galvas 😀

 8. A negazētais Mangaļi, nav dabisks???? Tikai gāzētais? Un negāzētais – no krāna!!!??? Kādas šausmas.

 9. A kā ir ar Boržomi? Viņš iešām ir no Gruzijas? Ir īsts? Nav ne no kāda krāna?

 10. Kad šito visu palasās, tad vispār stipri šķermi paliek. Ja kādreiz ņēmu pudeli, kura izksatījās vissimpātiskāk, tad tagad noteikti izpētīšu visu plauktu pirms kaut ko nopirkt. Tāda sajūta, ka pudelēs pilda visādus draņķus, ražotāji mānās un ir tikai 3 labie…

 11. Godigi sakot lidz sim nezinaju par sadam niansem udens kvalitates atskirsana, tacu man ir cita sape: kad beidzot Latvija restoranos piedavas udeni lielaka formata ka glaze, vai 0,5l pudele??? Aizbrauc uz arzemem un tur pasutot udeni tev parasti atnes 1l stikla mineraludens pudeli – estetiski un ar galdina biedru var padalities, kapec pie mums uz so nevar sanemties. Neticu, ka kafejnicu, restoranu tirgus tam dikti pretotos, viss manuprat ir ieks ta, ka neviens lidz tam vel nav seit aizdomajies!

 12. Reklāma slēptajiem pašnāvniekiem: dzeriet daudz krāna ūdens – un nāve istāsies par pāris gadiem ātrāk, nekā būtu istājusies lietojot dabisko minerālūdei

 13. Te gan vairāk izskatās, ka sametusies tie 3 vienigie dabiska mineraludens razotaji Latvija, nu un attiecigi visiem parejiem 28 krenkis, bet nu taks, ja seit sarakstiti klaji maldi un nepatiesibas, publicejiet augsa savu viedokli, cerams ka espati.lv bus tik korekts un laus izpausties ari parasta udens aizstavetajiem-razotajiem.

 14. Ziniet, kurš ir visbriesmīgākais ūdens? – Kokakolas tip minerālūdeņi. Pat, ja cilveks visu dzīvi džeris tikai krānūdeni, tad tas, kas ir tajās pudelēs, laikam ir kaut kāda ķīmijas un hlora esencīte. Tas droši vien tiem, kruiem gribās vēl ātrāk no šiīs dzīves šķirties.

 15. Ir ir boržomī pačotīgi īsts. Viss kā nākas. Tikai viņu nevajagot pārāk daudz lietot, jo viņš pārāk visu izskalojot. Tā drusku – jā, bet nedrīkst ar viņu pārspīlēt. Ta man teica ārste.

 16. Es arī negaršigāku ūdeni, kā Coca-Colai neesmu dzērusi. Būtu interesanti uzzināt, a kas tur ir iekšā?

 17. Nu ir gan starpība starp ūdeņiem, un ne tikai garšas ziņā. Mna visu laiku uz ādas ir pūtītes, dermotoloģe ieteica izvēlēties labu ūdeni. Sāku dzert Bonaqua un rezulāta nekāda. Pārgāju uz te minēto Stelpi un nu jau laiciņu āda ir veselīgāka. Tā kā secinājumus izdarīju.

 18. Muzu dzivo – muzu macies. Man visu laiku licies, ka mineraludens ir tas udens kas ar gazi, izlasiju i nokritu no keblja. Izradas, ilgus gadus esmu dzovojusi tumsoniba ;(. Pag, a ka tad ir, vai avota udens ir mineraludens, un ka var zinat, vai udens kas noperkams veikala ir no avota, no dzilurbuma vai no krana, m? Kadiem uzrakstiem par to ir javesta, jo es esmu redzejusi tadu jedzienu uz pudelem, ka dzeramais udens, bet citu uzrakstus ta isti neesmu piefiksejusi.

 19. jā jā stelpes ūdens laabākais pasaulē, ka tik ne tā, uzlikuši cēnu, ka evianam un domā, ka nu tik bauri pirks, attopieties cenu kosmoss beidzies, trekni gadi beigyšies, kas nemain;isies bankrotēs

 20. Īsi un konkrēti!
  1. Noskaidrojiet, ko nozīmē “dzīvais ūdens” un kāpēc to tā sauc.
  2. Noskaidrojot 1 punktu, Jūs atbildēsiet uz jautājumu, kāpēc šādu ūdeni nav iespējams pārdot kā ūdeni pudelēs.
  3. Otrais punkts norāda uz to, ka LV nevar iegādāties dzīvo ūdeni. To pat pasaulē īsti nopirkt nevar.
  4. LV var nopirkt labu minerālūdeni. Tādi ir vairāki, bet dzīvais ūdens ir pilnīgi kas cits, un tas ir iegūstams vai nu tieši retos avotos (diemžēl ne LV) vai nu filtra veidā, kas piesķir ūdenim, dzīvā ūdens īpašības.
  5. Tas neko nemainīs. Cilvēki ir tik nabadzīgi, gan makā, gan galvā, ka dzers to, ko baros viņiem no augšas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.