Dzemdēt ar ĶEIZARU vai tomēr DABĪGI?

Kad norimis pirmais prieks par gaidāmo bērniņu, dzimst domas par sapņu dzemdībām. Dabiskām, ar atsāpināšanu, ar ķeizargriezienu pēc ārsta norīkojuma. Varbūt ar ķeizargriezienu pēc pašas vēlēšanās? Kā tad ir labāk atrisināt grūtniecību? Viedokļi ir dažādi.

IZVĒLES ĶEIZARGRIEZIENS
Tā kā valsts arvien samazina dotētos ķeizargriezienus, un samazina tos gadījumus, kad topošās mammas nedzemdē pašas, arvien biežāk grūtnieces izvēlas šo operāciju apmaksāt pašas (pakalpojums pieejams teju visās dzemdību nodaļās Latvijā), uzskatot to par vieglāko variantu. Taču speciālisti uzsver grūto atkopšanos pēc operācijas. Vai tiešām vienmēr operācija ir paredzama, bet dzemdības haotiskas? Vai tiešām vienmēr grieztā rēta dzīst ilgāk, nekā dzemdībās iegūti iekšējie plīsumi?

MAMMAS DALĀS PIEREDZĒ
Elīna (25, 1 bērns): „Man bija ārsta norīkots ķeizargrieziens un par šādu variantu es nemaz nesūdzos. Atkopšanās bija salīdzinoši viegla (cēlos no gultas jau tajā pat vakarā), turklāt es zināju, kad kas notiks, nebija neziņas, ilgās sāpju stundas. Uzskatu, ka esmu tikusi pie vieglākā varianta un ar nākamo bērnu droši vien arī izvēlēšos ķeizargriezienu, ja tiks piedāvāti varianti. Pirms operācijas arī daudz nedomāju – nekad nevar paredzēt, kas būs grūtāk, vai izkāpt no gultas ar sagrieztu vēderu vai sadziedēt plīsumus pēc dabiskām dzemdībām.”


Laila (47, 2 bērni)
: „Man ir abējāda pieredze. Neziņa un bailes bija klātesošas abos gadījumos, jo sievietei ir jāpaļaujas uz klātesošo speciālistu, tāpēc ir brīnišķīgi, ja tu vari doties pie tāda, kuram uzticies. Dabiskajās dzemdībās vēl parādās intuīcija un instinkti. Bet ne vienā, ne otrā gadījumā pati neko izmainīt nevari. Man atlabšanas laiks abos gadījumos bija līdzvērtīgi smags, bet visas šīs bailes un sāpes tik ātri aizmirstās un pāriet, jo to vietu aizņem mīlestība, neaprakstāma laimes sajūta un rūpes mazo dzīvībiņu.”

Linda (43, 5 bērni)
: „Man ir pieredze pat 3 dažādu veidu dzemdībām – pirmās trīs bija pavisam dabiskas, ceturtajās tika pielietota epidurālā anestēzija, bet piektais bija ķeizargrieziens. Ja man šobrīd pašai būtu jāizvēlas, kā dzemdēt, zinot visus par un pret, tad laikam izlemtu par dabiskām dzemdībām ar atsāpināšanu, jo tikai pēc šīm dzemdībām uzreiz jutos gan fiziski, gan garīgi uzreiz gatava uzņemties jaunās rūpes un varēju pilnībā izbaudīt prieku par notikušo. Pēc ķeizargrieziena to liedza baudīt sāpošā rēta, pēc dabiskajām dzemdībām – spēku izsīkums un plīsumi. Ar apbrīnu skatos uz tām jaunajām māmiņām, kas izvēlas mājdzemdības, un ir pārliecinātas par savu izvēli. Uzskatu, ka sievietei ir jāļauj izvēlēties, kādā veidā laist bērnu pasaulē, un nav jāuzspiež “pareizākais” viedoklis.”

Ruta
(28, 1 bērns): „Man bija akūts ķeizargrieziens, kad pēc 8 stundām dzemdību sāpju kritās sirds toņi bērnam. No vienas puses tas nāca kā atvieglojums, no otras – bija briesmīgas bailes, bezspēcības sajūta. Uzskatu, ka vislabākais variants ir dabiskas dzemdības par spīti sāpēm, kas drīz vien aizmirstas, bet visļaunākais variants ir tieši akūts ķeizargrieziens, jo tam sieviete nav psiholoģiski sagatavojusies. Pirmo laiku pēc meitas dzimšanas jutos nepilnvērtīga, likās, ka neesmu izpildījusi savu sievietes un mātes uzdevumu, bet tagad, pēc 5 gadiem, par to vairs nepārdzīvoju.”

ĀRSTA VIEDOKLIS
Stāsta ginekoloģe, dzemdniecības speciāliste Lāsma Līdaka: „Ķeizargrieziens ir operācija, lai arī tas ir šķietami paredzamāks kā dzemdības, tik un tā tas nav absolūti ideālais risinājums. Pluss ir tas, ka plānots ķeizargrieziens var notikt puslīdz paredzamā laikā, līdz ar to, var tam it kā labāk sagatavoties. Tas arī, lielākoties, ir ātrāk kā dzemdības (operācija ilgst apmēram 30 minūtes) un operācijas laikā sāpju nav. Ir situācijas, kad ķeizargrieziens var glābt mātes un bērna dzīvību.  No otras puses – arī ķeizargrieziena laikā var būt sarežģījumi – traumas bērniņam, asiņošana, arī infekcijas. Problēmas var būt arī nākamās grūtniecības laikā – placenta var ieaugt rētā, kā rezultātā var būt asiņošana un dažreiz nākas arī izņemt dzemdi vai arī rēta var plīst. Kopumā  ķeizargrieziens ir droša operācija un komplikāciju risks ir neliels. Pētījumi rāda, ka dabisku dzemdību laikā bērniņš tiek ,,iepazīstināts’’ ar dabisko mikrofloru, kas ir mātes dzemdību ceļos, tādēļ viņa zarnu trakts un imunitāte nobriest ātrāk.”

 

9 komentāru
 1. Nesen lasīju rakstu, kur par šo jautājumu izteicās vairāki mediķi un aicināja sievietes neizvēlēties ķeizaru, protams, ja vien tas nav nepieciešams berna un mammas veselības un dzīvības garantēšanai, jo no ķeizara esot vairāk problēmu nekā labuma.

 2. Vienmēr biju teikusi:,,Kāpēc jāmocās, ja var uztaisīt ķeizaru?!” Kad paliku stāvoklī, domas mainījās. Nebija vairs bail no dzemdībām. Tomēr dzemdības beidzās ar akūto ķeizaru. Pēc operācijas vīrs teica:,,Tu taču vienmēr esi gribējusi ķeizaru, nu re, dabūji!”
  Saka, ka viss esot galvā. Iespējams, ka tomēr doma par ķeizaru nekur nebija pazudusi, un tāpēc dzemdību ceļi nevērās kā vajadzētu.
  Lai arī raksta un stāsta, ka pastāv iespēja arī pēc ķeizara dzemdēt dabiski, es tomēr palikšu pie, manuprāt, vieglākā varianta. Pie tam tagad man ir pavisam ,,legāls” iemesls dzemdēt ar ķeizargrieziena operāciju 🙂

 3. Pati vēl esmu šīs izvēles priekšā, kas svārstās no viena lēmuma uz otru un atkal atpakaļ. No paziņām – visas, kas dzemdējušas ar ķeizaru izskatās un ir daudz apmierinātākas, kā tās, kam tas bijis dabīgi. Es šeit runāju tieši par pirmajām dzemdībām, kas var ilgt pat ļoti ilgi. Man bail no sāpēm, neesmu šajā ziņā izturīga, liekas, ka varētu arī vienkārši atslēgties, jo tā dzīvē ir bijis uz lielu sāpju fona. Nezinu. Bet bail arī no operācijas un rētas, kas pēc tam paliek un no visa atveseļošanās procesa 🙁 Kā lai izlemj? Jo izskatās, ka cik mammu, tik viedokļu un arī – cik mediķu, tik viedokļu, kas ir diametrāli pretēji 🙁

 4. Mīļās dāmas, tās kuras aizstāv izvēles ķezaru (nevis akūtu, kas jau ir nepieciešamība), vai esat paņēmušas rokās grāmatas, kur aprakstīts, kas notiek ar bērniņu ķeizara dzmedībās? Piemēram, “Piedzimt bez vardarbības” vai ” Pirmo nedēļu brīnums”? Arī es šobrīd gaidu savu mazulīti un nekad no brīva prāta es viņam nenodarītu tādas briesmas tikai lai pašai būtu vieglāk. Sievietes pārāk vieglprātīgi izturas pret šo operāciju.

 5. Esmu tikai par dabiskām dzemdībām, vienīgi, ja tas neapdraud bērniņa un mammas veselību. Pati dzemdēju dabiski un kā jau pirmajās dzemdībās izgāju cauri gan sāpēm gan ilgajai gaidīšanai līdz bērniņš ieradās (sāpju periods – 12 h). Man bija brīnišķīga vecmāte, ar kuru bija noslēgts līgums un dzemdības notika ūdenī. Visu laiku klāt bija vīrs, un nemaz tik traki tas viss nebija. Man galvenais bija, lai mazais piedzimst sveiks un vesels. Plīsumi man nekādi lielie nebija un atveseļošanās laiks apmēram mēnesis, bet tajā laikā tāpat visu darīju, tā kā esmu tikai par dabiskajām dzemdībām!

 6. Man pirmās bija plānots ķeizars, par ko man bija žēl, tomēr otro reizi man ļāva dzemdēt pašai un esmu laimīga, ka man tas izdevās:). Pie dabīgajām dzemdibām bija daudz mierīgāka nekā pirms ķeizara, tā ka, ja būs vēl kāds bērniņš, noteikti gribētu dabīgās dzemdības

 7. Vai jūs cieš finansiāli vai jums ir nepieciešams steidzami naudu, lai samaksātu rēķinus? Un jūs vēlaties veikt risku pārveidot savu dzīvi. Izmēģiniet un saņemt savu ATM tukšu karti šodien un būt starp laimīgs vienu s, kas gūst labumu no šīs kartes. Šī ATM karte ir iestatīts spēj hakeru jebkuru ATM mašīnas jebkur pasaulē. Man ir jāzina par šo tukšu ATM karti, kad es meklēju darbu internetā aptuveni pirms mēneša. Tas ir tiešām mainīja manu dzīvi uz visiem laikiem, un tagad es varu teikt, es esmu bagāts, jo es esmu dzīva liecība. Jo mazāk naudas man vienā dienā ar šo karti ir $3,000. Pat tagad, un pēc tam saglabāt sūknēšanas naudu manā kontā. Kaut arī karte ir nelikumīga, taču nepastāv risks tikt pieķertiem. Tas ir ieprogrammēts tā, ka to nevar izsekot, kā arī ir tehnika, kas padara neiespējamu CCTV kameras, lai noteiktu, kad to izmanto. Lai iegūtu sīkāku informāciju par to, kā iegūt jums šodien kontaktu [email protected]

 8. Are you suffering financially or do you need an urgent cash to pay your bills? And you want to take the risk of transforming your own life. Try and get your ATM blank card today and be among the lucky one’s who are benefiting from this card. This ATM card is set capable of hacking into any ATM machines anywhere in the world. I have to know about this blank ATM card when I was looking for work online about a month ago. It has really changed my life forever and now I can say I’m rich because I am a living testimony. The less money I get in a day with this card is $3,000. Even now and then keep pumping money into my account. Although the card is illegal but there is no risk of being caught. It is programmed in such a way that it cannot be tracked and also has a technique that makes it impossible for the CCTV camera to detect you when using it. For details on how to get yours today contact [email protected]

 9. Vai jūs cieš finansiāli vai jums ir nepieciešams steidzami naudu, lai samaksātu rēķinus? Un jūs vēlaties veikt risku pārveidot savu dzīvi. Izmēģiniet un saņemt savu ATM tukšu karti šodien un būt starp laimīgs vienu s, kas gūst labumu no šīs kartes. Šī ATM karte ir iestatīts spēj hakeru jebkuru ATM mašīnas jebkur pasaulē. Man ir jāzina par šo tukšu ATM karti, kad es meklēju darbu internetā aptuveni pirms mēneša. Tas ir tiešām mainīja manu dzīvi uz visiem laikiem, un tagad es varu teikt, es esmu bagāts, jo es esmu dzīva liecība. Jo mazāk naudas man vienā dienā ar šo karti ir $3,000. Pat tagad, un pēc tam saglabāt sūknēšanas naudu manā kontā. Kaut arī karte ir nelikumīga, taču nepastāv risks tikt pieķertiem. Tas ir ieprogrammēts tā, ka to nevar izsekot, kā arī ir tehnika, kas padara neiespējamu CCTV kameras, lai noteiktu, kad to izmanto. Lai iegūtu sīkāku informāciju par to, kā iegūt jums šodien kontaktu [email protected]……………..

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.