Cik tīrs ir gaiss tavās mājās?

https://www.istockphoto.com/

Espati.lv sadarbībā ar dabas veselības ekspertiem un ķīmiķiem atklāj, ko jūs varat darīt, lai attīrītu gaisu savās mājās.

Šī mēneša sākumā, atzīmējot Starptautisko tīra gaisa dienu, pētījumi liecina, ka iekštelpu piesārņotāju līmenis var būt divas līdz piecas reizes lielāks nekā āra līmenis.

Tas ir nedaudz satraucoši, ja runa ir par to kā saglabāt veselību un pasargāt sevi no nevēlamiem mikroorganismiem un vīrusiem — ja mēs esam kaut ko iemācījušies pēdējo divu gadu laikā, tas ir, cik svarīgi ir elpot tīru, svaigu gaisu!

Tā kā iekštelpu gaisa piesārņojums ir āra un iekštelpu piesārņotāju kokteilis, daudzi eksperti uzskata, ka iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošana ir būtiska elpceļu veselības problēmu, kā arī alerģiju risināšanā.

Mūsu mājas pandēmijas ietekmē ir kļuvušas par vietu, kur uzturamies visilgāk un visbiežāk, tāpēc gaisa kvalitātei jāpievērš īpaša uzmanība. Ekspertu veiktie pētījumi liecina, ka mēs īsti neapzināmies iekštelpu gaisa piesārņojumu kā problēmu, ne arī to, cik lielā mērā tas var ietekmēt mūsu labklājību. Tomēr arvien biežāk mēs dzirdam viedokli, ka iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošana ir atslēga elpceļu veselības problēmu, piemēram, astmas un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības, kā arī alerģiju risināšanā.

Ar iekštelpu piesārņojumu saistītie simptomi var būt galvassāpes, nogurums, elpas trūkums, deguna blakusdobuma iekaisums, klepus, šķaudīšana, reibonis, slikta dūša un acu, deguna, rīkles un ādas kairinājums, kas liecina par to, ka daudzi cilvēki ir jutīgāki tieši pret iekštelpu piesārņotājiem.

Tātad, kas ir iekštelpu gaisa piesārņojums?

Tas ir āra piesārņotāju, piemēram, ozona un transportlīdzekļu emisiju un iekštelpu kairinātāju, piemēram, gaistošo organisko savienojumu, tīrīšanas līdzekļu, pelējuma, sēnīšu sporu un baktēriju kokteilis. Tāpēc pirms jūs steidziet palīgā ar gaisa atsvaidzinātāju vai aromātisko sveci, padomājiet, ka šādā veidā jūs pievienojiet iekštelpu gaisa piesārņotājiem papildus kokteiļa sastāvdaļas.

Ko mēs varam darīt lietas labā?

  1. Ventilācija

Ir zināms, ka slikti vēdinātās iekštelpās atsevišķi vīrusi var uzkavēties vairākas stundas, reizēm laika gaitā pat paaugstinoties to koncentrācijai. Laba ventilācija ir būtiska, tāpēc regulāri atveriet logus un vēdiniet telpas, lai ļautu gaisam cirkulēt. Esiet piesardzīgs, ja dzīvojat blakus īpaši noslogotam ceļam, jo šādi visdrīzāk vēl vairāk piesārņosiet gaisu jūsu mājās.

  1. Atbrīvojieties no gaisa atsvaidzinātājiem

Saskaņā ar kādu pētījumu formaldehīds (kancerogēns un ādas kairinātājs), benzols (kancerogēns un, iespējams, reproduktīvās sistēmas bojātājs), stirols (neirotoksīns un, iespējams, kancerogēns), toluols (ādas kairinātājs, toksisks aknām un nierēm) un terpēni (dažādi kairinātāji) ir tikai dažas no vielām, kurām gaisa atsvaidzinātāju lietotāji pakļauj sevi un savu ģimeni.  Lai gan pēc gaisa atsvaidzinātāju izsmidzināšanas gaiss mājās var likties tīrāks, turklāt vēl labi smaržot, šie līdzekļi faktiski palielina gaisa piesārņojumu, kas cirkulē gaisā, tāpēc patiesībā var kaitēt mūsu veselībai.

  1. Mīli ēteriskās eļļas

Ēteriskajām eļļām piemīt antibakteriālas, pretvīrusu un pretsēnīšu īpašības. Izmēģiniet attīrošu gaisa aerosolu ar dažādiem ēterisko eļļu maisījumiem, kas darbojas kopā, lai cīnītos pret gaisā esošām baktērijām, sēnīšu sporām un mājas putekļu ērcītēm, vienlaikus atstājot dabisku, pacilājošu un aromātisku atmosfēru. Zinātniski pierādīts, ka tas palīdz uzlabot iekštelpu gaisa kvalitāti un mazināt elpceļu infekciju simptomus.

  1. Regulāra mājas uzkopšana

Svarīga ir putekļu sūkšana un putekļu slaucīšana, turklāt visā mājā, lai likvidētu putekļu ērcītes. Pievērsiet īpašu uzmanību paklājiem un mīkstajām mēbelēm. Pārbaudiet cik jaudīgs ir jūsu putekļusūcējs. Iespējams tas jau ir novecojies un nespēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju, tāpēc apsveriet iespēju iegādāties jaunu. Vīrusu laikā būtiska loma ir tieši mitrajai uzkopšanai. Lai arī mums liekas, ka pēc putekļusūcēja grīda tāpat ir tīra, uz tās tomēr paliek putekļu mikrodaļiņas, kuras var likvidēt tikai ar grīdas mazgāšanu, izmantojot speciālu tīrīšanas līdzekli, kas ne tikai nodrošinās tīrību, bet arī dezinficēs.

  1. Nomainiet paklājus uz cieto grīdas segumu

Cieto grīdas segumu ir vieglāk uzturēt tīru un noslaucīt putekļus, mājdzīvnieku blaugznas un citus netīrumus. Tos var būt grūtāk pamanīt uz paklājiem, turklāt putekļu ērcēm patīk iezagties tieši paklājos. Citreiz pietiek ar mitru lupatu vai mopu pāriet pāri laminātam, linolejam vai citam cietajam segumam un grīdas būs tīras pat bez putekļusūcēja izmantošanas, turklāt putekļus uz šīm virsmām jūs pamanīsiet ātrāk nekā uz mīksta tepiķa.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.