Ar pareizo attieksmi pret grūtībām

Jau agrāk pasaule ir pieredzējusi dažādas ekonomiskās lejupslīdes un krīzes, bet viss ir pārdzīvots, visam ir tikts pāri. Šoreiz espati.lv tev pastāstīs par kādu uzvedības modeli, kas nevis palīdzēs tev tikt galā ar krīzi, bet palīdzēs mainīt attieksmi pret ekonomiskajām grūtībām, pret sevi, savām vēlmēm un vajadzībām.

Dowshifting (latv. – pazemināšana/pārcelšana amatā) ir uzvedības modelis, kas radies deviņdesmitajos gados Anglijā un ieguvis popularitāti arī ASV. Tas mudina uz vienkāršību ikdienas dzīvē, uz prioritāšu izvērtēšanu. Ne vienmēr cilvēkam ir jāzaudē darbs, lai sāktu apdomāt, kas tieši viņam ir vajadzīgs, kas ir pamata prioritātes dzīvei, jo downshifting mācība radās laikā, kad cilvēki vienkārši nogura strādāt, strādāt un vēlreiz strādāt. Dowshifting pamāca, kā atrast veselīgu balansu starp darbu un atpūtu.

Downshifting pamatvērtības

Laiki nevienam šobrīd nav viegli, tas ir fakts. Lielākā vai mazākā mērā ikviens cieš no ekonomiskās krīzes. Bet vaimanāšana par algas un, attiecīgi, dzīves līmeņa samazinājumu neko neatrisinās, tas tikai liks grimt dziļākā bezcerībā.
Downshifting jēdziens radās laikā, kad pasauli vēl nebija satricinājusi ekonomiskā lejupslīde, tādēļ izskanēja pat aicinājumi pamest darbus, mainīt darba vietas utt., lai iegūtu mazāku atbildību un vairāk laika sev un saviem mīļajiem, bet mūsu situācijā tas īsti, laikam tomēr nederēs. Tādēļ darbus neaicināsim pamest, bet gan atlicināt vairāk laika un enerģijas lietām un cilvēkiem, kas tiešām ir svarīgi – ģimenei, draugiem, iemīļotajiem hobijiem. Jo galu galā nozīmīgākās lietas dzīvē ir bez maksas – pastaiga gar jūras krastu, brokastis ar ģimeni, ciemošanās pie seniem draugiem utt.
Downshifteri aicina izvērtēt prioritātes un atteikties no liekiem tēriņiem – aizvien jaunākas tehnikas, kamēr vecā vēl funkcionē, dzīšanās pēc paaugstinājuma, aizmirstot par to, ka tevi kāds gaida mājās utt., aicina dzīvot dzīvi ar liekāku prieku, meklēt savai dzīvei piepildījumu, ko, visticamāk, neatradīsi darbā un naudā. Protams, bez naudas dzīvot nav iespējams, bet galvenais – neizvirzīt to par pamata prioritāti dzīvē.

downshiftot?

Ja vēlies vai arī laiki piespiež vairāk pievērsties ģimenei un sev, saprotams, tavi ienākumi likumsakarīgi samazināsies. Ar šo faktu sākumā, iespējams, ir grūti sadzīvot, bet ar laiku tas tev nesagādās problēmas, ja vadīsies pēc dažiem pamatprincipiem attiecībā uz naudas tērēšanu:
– Veido iepirkuma sarakstu. Tas aiztaupīs gan tavu laiku, gan naudu, jo tu dosies pēc konkrētas preces, nevis apskatīsi arī citas.
– Izvairies no kredītiem un kredītkartēm.
– Kad gribas sevi iepriecināt – apēd kaut ko gardu, paskaties labu filmu, bet neskrien uz veikalu pēc jaunām kurpēm.
– Esi radoša – pārveido vecas drēbes, pārkrāso skapīšus, maini audumu mēbelēm utt.
– Pērkot jaunu apģērba kārtu, neaizmirsti par vecajiem, labajiem second hand.
– Domā zaļāk – brauc ar riteni, izejot no telpas, izslēdz gaismu utt., tas ne tikai taupīs dabas resursus, bet arī palīdzēs ietaupīt tavus finansiālos resursus.Šie ir tikai daži principi, kurus vajadzētu ievērot, ja jūtama ienākumu samazināšanās, bet vajadzības joprojām ir tās pašas. Katrā ziņā pati labāk jutīsi, kur tiek tērēts pārāk daudz, bet kur būtu iespēja pievilkt jostu, patiesībā neko nezaudējot.

Tomēr…

Jauki jau ir iemācīties taupīt  un uz krīzes rēķina atgriezties pie dažādām piemirstām vērtībām, bet atceries, ka šis tas ir jāpaņem līdzi arī no zaļajiem laikiem. Ja tev ir kāds paradums no vecās dzīves, kas sagādā lielu prieku, piemēram, SPA masāža reizi mēnesī, rīta kafija kafejnīcā, gājiens uz teātri u.c., neatsakies no tā, neskatoties uz to, ka liedzot sev šos prieciņus, tu varētu ietaupīt vēl vairāk.  Atceries, ka tavai labsajūtai ir nepieciešams arī psiholoģiskais komforts. Un ir vēl kāda maza naudiņas piesaistīšanas maģiskā formula – lai naudiņa vairotos, tā laiku pa laikam ir arī jātērē, lai gaisā un maciņā virmo naudas enerģija.

2 komentāru
  1. Jā, vienalga kādi laiki , mēs taču paši veidojam sev vai nu vieglāku , vai smagāku dzīvošanu. Skaidrs arī ir tas ka sākām izlaisties – daudz ēdām un mocījāmies ar liko svaru, bieži mainījām sev drēbes bet vienalga nebijām ar sevi mierā. nu tā ir ko padomāt , labs raksts .

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.