5 lietas, ko darba devējam nevajadzētu par tevi zināt

Darba meklēšana ir izaicinājumiem un klupšanas akmeņiem pilns process. Ir tik daudz, ko mēs vēlētos, lai potenciālais darba devējs uzzina par mūsu pieredzi, prasmēm un talantiem. Tomēr, kaut viss izdarīts pēc vislabājiem nodomiem, pastāv iespēja, ka uzaicinājums uz darba interviju tā arī nepienāk. Tāpēc uzmanību, gatavību – lietas, ko darba devējam nekādi nevajadzētu saprast vai uzzināt par mums.

Kā tu izskaties peldkostīmā pēc astoņiem tekilas šotiem
Pirmkārt, sūtīt bildi nav obligāti, pat ja tas tiek prasīts darba sludinājumā. Dažreiz bildi sūtīt ir vērts – īpaši, ja darbs ir apkalpojošajā sfērā, vai arī izskaties un jūties daudz jauneklīgāka par saviem gadiem. Bildei ir jābūt pieklājīgai, pēc iespējas lietišķākai un neitrālākai. Jā – bildēm, kur esi darbā lietišķi ģērbta, uzstājies kādā nopietnā pasākumā – seminārā, vai vislabāk – vienkāršam portretam, Nē – bildēm peldtērpos, vētrainas uzdzīves fotoreportāžām un bildēm, kur tevi var atrast pēc piebildes, es esmu blondā meitene piektajā rindā, septītā no kreisās.

To, ka esi mele

Meliem īsas kājas, tāpēc neraksti savā CV lietas, kam nav nekāda sakara ar realitāti. Īpaši nemelo par savām prasmēm un pieredzi. Noskaidrot patiesību ir pārāk vienkārši, lai riskētu. Piemēram, par valodu zināšanām, ja rakstīsi, ka tava angļu valoda ir perfekta un tekoši runā vāciski, ļoti iespējams, ka tev piezvanīs un lūgs kādā no minētajām valodām kaut ko pateikt. Un esi gatava atbildēt par katru ierakstu, pieredzi, semināru un prasmi, kas norādīts tavā CV un motivācijas vēstulē. Labāk objektīvi izvērtē savas spējas un piesakies uz atbilstošām vakancēm, vai vajadzības gadījumā uzlabo savas zināšanas, kur nu tas ir nepieciešams. Lai vēlamais kļūst par esošo!

To ka tu esi pavirša, nepieklājīga un nezini gramatiku

Šķiet, šis punkts ir atkārtots miljoniem un miljardiem reižu, bet atkārtošana ir zināšanu māte, tāpēc vēlreiz, lūdzu, esi rūpīga un, sākot ar ievadvēstuli, kur norādi, kas esi, kādai vakancei piesakies, mini vienu vai vairākus faktus no savas profesionālās pagātnes un vēstules noslēgumā pateicies par uzmanību. Korekta, neizskaistināta valoda, ievērota gramatika, lai kļūst par taviem sabiedrotajiem, neatkarīgi no tā kādam darbam tu piesakies – apkopējas vai direktora. Ko darīt, ja gramatika tiešām nav tava stiprā puse – iedod kādam izlasīt un izlabot, kā arī noliec uzrakstīto malā uz vismaz pusi dienas, lai vēlāk ar svaigāku skatu vēlreiz pārliecinātos par rakstītā pareizību. Labskanību var pārbaudīt, lasot uzrakstīto skaļi. Liekvārdības izķeršanai der izmēģināt lasīšanu pa diagonāli, kur maksimāli īsā laikā jāspēj atrast visa galvenā informācija.

To kāda bija tava segvārda izvēle 17 gadu vecumā
Pats pirmais, ko pamanīs, būs tava e-pasta adrese, tāpēc lai tā ir korekta un vienkārša – vislabāk ietverot vārdu un uzvārdu. Ja nekādi nespēj pateikt uz redzēšanos savai pirmajai e-pasta adresei, lieto to saziņai ar draugiem, mīļāko interneta veikalu jaunumu vēstulēm un citām privātām vajadzībām. Tā tu ne tikai izglābsi savu reputāciju no sliktiem jokiem, bet arī spēsi labāk nodalīt savu profesionālo un privāto dzīvi.

Un visu citu

Atver Google un meklēšanas lodziņā ieraksti savu vārdu un uzvārdu, jo, visticamāk, potenciālais darba devējs vai personāla atlases speciālists darīs tieši to pašu, pirms izlems vai aicināt tevi uz interviju. Ir vērtīgi būt kontrolē par to, kāda informācija par tevi ir atrodama internetā un vajadzības gadījumā varētu to mainīt. Iespējams vajadzētu, mainīt profila iestatījumus sociālajos portālos tā, lai privātā informācija un galerijas nebūtu redzamas visiem. Internets ir publiska vieta, kur jebkas, kas jebkad ir ticis publicēts, ir atrodams arī tad, ja šķiet, ka ir izdzēsts, it īpaši prasmīgam meklētājam. Tāpēc publicē tikai to, ko nekaunētos rādīt ne esošajam, ne nākamajam darba devējam. Twitter’ī publicēta informācija par to, ka jau trešo reizi šonedēļ kavē darbu aizgulēšanās dēļ, diez vai liks kādam vēlēties tev piedāvāt labāku darbu. 

9 komentāru
  1. Vai, Pārsla, ja Tu zinātu, cik daudz CV no šādām “padumjām sievietēm” man joprojām nākas saņemt… Dāmas, tamdēļ lasiet un vēlreiz pārlasiet to, kas šeit rakstīts!

  2. Trešajam punktam nekad manās acīs nav noteicošais. Tie kas koncentrējas uz kļūdu meklēšanu – punktiņš nav, garumzīme pietrūks, vienam vārdam galotnīte muļķīga, ir neprofesionāli sava darba veicēji.. Diemžēl, perfekts izpildījums ir maska un liek būt dubultā uzmanīgai. Tkai mana pieredze!!!

  3. Gramatika ir perfekta, ja cilvēks mācījies latviešu skolā. Runājot par krievu runājošiem un tie kas mācījās krievu skolās – nevar būt tā, ka visas garumzīmes būs savās vietās vai atkarībā no domas perfekti izklāstīts teksts. Galvenais, lai cilvēks domā, dara, lai darba procesi iet uz priekšu, lai cilvēkam patiktu darbs un viņš būtu gatavs attīstīties savā profesijā. Labi, ka vēl dators tagad norāda uz kļūdām, kur nav pareiza galotne vai garumzīme. Nevar aizmirst, ka 60% Latvijā runājošie ir krievi un ja paprasīt latvieti uzrakstīt kaut ko krievu valodā tad diez vai viņš arī uzrakstīs bez kļūdām

  4. Mnja, pie google atrodamas informacijas vajadzetu piestradat, savadak var sanakt nesmukumi!

  5. Visam varētu piekrist, izņemot pēdējo rindkopu – Un visu citu, kas ir diskutējams jautājums. Ja piemēram ar vārdu un uzvārdu atrodamas vēl piecas meitenes, no kurām viena, divas salikušas savas kailfoto internetā. Tad gan nav labi, jo kā, lai darba devējs zin, kura meklē darbu.

  6. Viss ir 100% taisnība.Diemžēl daudzas jaunas un ļoti jaunas dāmas nesaprot,nevēlas saprast,ka atkailināti foto vajadzīgi,ja grib atrast darbu bordelī.Savukārt jaunekļi ir pārliecināti,ja demonstrēšu savas krutās saules brilles un savu vēl krutāko tetovējumu,tad noteikti iepatikšos.Darba devējiem vajadzētu kopā ar paziņojumu par darba vakanci publicēt dress kodu kā to dara daudzas lielas kompānijas,kur kadru atlase tiek veikta augsti profesionālā limenī

  7. Palasiet mīlīši un nāciet strādāt!Darba ir pilnas rokas!Vajag,tikai GRIBĒT STRĀDĀT!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.