10 lietas, kuras NEPIEĻAUT biroja apģērbā VASARĀ

Valkājot darba vides etiķetei neatbilstošu apģērbu, tu radi iespaidu, ka esi nenopietna un šaubies par savu spriedumu pareizību. Šajā jautājumā noteikti jāatrod zelta vidusceļš, lai neizskatītos ne pēc vieglprātīgas pludmales apmeklētājas, nedz līdz pēdējai podziņai blūzē sapogātās darbinieces. Lai tev palīdzētu, piedāvājam noteikumus, kuri jāpatur prātā izvēloties apģērbu vasaras darba gaitām.

VASARA UN DARBS

Kad mēs apspriežam vasaras modi, secinām, ka tajā nav stingru noteikumu, kas attiektos uz visiem. Daudzām profesijām lietišķais stils ir pamata noteikums darba vidē, citās nozarēs tiek lietotas formas, savukārt citas kompānijas apģērba etiķetē ir kaut kur pa vidu starp lietišķumu un darba formu. Vasarā jautājums par darba apģērbu kļūst īpaši sarežģīts, jo mums katrai ir savs priekšstats par to, kas tieši ir atbilstošs vasaras tērps darbam. Palūkojoties visapkārt, noteikti redzēsim, ka daudzi savu tērpu izvēlē vasarā ir pārāk brīvi, pat vaļīgi. Varbūt tas ir tāpēc, ka ne katrā darba vietā (varbūt arī tavā) nepastāv noteikumi, kas paredz, kā darbiniekiem ir jāģērbjas vasaras periodā, tomēr neraugoties uz to, pastāv ētikas normas un pamatnostādnes izvēloties tērpus darba gaitām, balstoties uz mūsu iekšējo inteliģenci. Ne visas no mums strādā birojā, taču neatkarīgi no tavas darba vietas, pienākumiem tajā, tev jāpiedomā pie tā, kā tu izskaties, jo tavs drēbju skapja saturs vistiešākajā nozīmē ietekmē tavu profesionālo reputāciju.

TABU VASARAS DARBA TĒRPOS 

Neļauj apģērbam vasarā kļūt īsākam. Pārāk īss apģērbs neiederas darba vidū. Ja vēlies saglabāt savu profesionālo tēlu, nevalkā īsu apģērbu tikai tāpēc, ka ir vasara. Izvairies tērpties īsās kleitās, īpaši, ja nevelc zeķubikses. Pārāk atklāta kāju demonstrēšana liecina tikai par to, ka vēlies parādīt sevi kā seksīgu, nevis gudru darbinieci. Mini svārki nekad nav pieņemami biroja etiķetē, pat, ja sakombinē tos ar žaketi. Jebkāda garuma džinsu auduma svārki ir pārāk ikdienišķi darba videi. Ja vēlies, lai priekšniecība un kolēģi uztver tevi nopietni izvairies no cieši pieguļošiem, šauriem svārkiem, svārkiem ar lielu šķēlumu un tādiem, kuru audums mēdz braukt uz augšu, atsedzot pārāk daudz, kad tu apsēdies vai noliecies. Ja šaubies par svārku garumu, nostājies pie spoguļa un, ja spoguļattēlā redzi savus augšstilbus vai pat apakšveļu – tie ir pārāk īsi darba cēlienam.
 
Nevalkā caurspīdīgu apģērbu. Vienmēr atceries, ka nevienam nav jāredz, kādas krāsas un formas apakšveļa tev ir mugurā, tas ir pārāk privāts jautājums un attiecas tikai uz tevi. Caurspīdīgas vasaras blūzītes un kleitas atstāj pludmalei un ārpusdarba laikam.
 
Jebkāda veida peldtērpi un pludmales kleitas. Tas šķiet pilnīgi skaidri, cerams, ka tā arī ir. Atceries, ka peldkostīma kombinēšana ar kreklu, jostu, šortiem vai jebkādu citu aksesuāru nepiemānīs nevienu. Ja pēc darba tu dosies uz baseinu vai pludmali, dienas beigās vienkārši pārģērbies. Vasaras kleitiņas ir krāsainas, jautras, taču tās neiederas darba vides etiķetē. Kleita nedrīkst atsegt kailu muguru un pārlieku atkailināt dekoltē. Ja vēlies uz darbu doties kleitā, izvēlies to gaišā krāsā no dabīga materiāla, viegla auduma, askētiska stila un krāsas.
 
Nevelc apģērbu uz kura ir pludmales paliekas. Kurai gan no mums nepatīk pludmale! Saulīte patīkami silda, viļņi skalojas pret krastu, smiltis patīkami gurkst zem pēdām. Tieši tāpēc nevalkā pludmales tērpus dodoties uz darbu, īpaši, ja uz apģērba palikušas pludmales apmeklējuma paliekas, piemēram, kabatas pilnas ar jūrmalas smiltīm.
 
Pieguļoši, pārāk dekoltēti topi. Neatkarīgi no sezonas, tev nebūtu jārāda pārāk daudz kailas miesas. Daudzās organizācijās pastāv uzskats, ka ne sievietei, ne vīrietim tērpā nedrīkst būt atsegtas rokas. Ja vien tava nodarbošanās nav saistīta ar kāda veida darbību, kurā jāuzloka piedurknes, augšdelmiem vienmēr vajadzētu būt nosegtiem. Nedodies uz darbu izskatā, kas apkārtējiem varētu likt domāt, ka labprātāk vēlētos doties uz klubu.
 
Nevalkā animētus krekliņus, kreklus ar uzrakstiem un apģērbu, kuru kā suvenīru pārvedi no atvaļinājuma ceļojuma, piemēram, ar uzrakstu I Love Paris. Šādi apģērbi var likt smieties taviem draugiem, taču priekšniekam, kolēģiem un klientiem var likt palikt neizpratnē. Konservatīvs, neizlecošs apģērbs ir atslēga uz panākumiem.
 
Īsi šorti. Tie automātiski liek aplūkot tavas kājas, mazina profesionālu uzvedību, radot nepareizu priekšstatu par tevi kā darbinieci. Šorti svārku vietā pie kostīma vasarā var šķist lieliska alternatīva, tomēr biroja stilā tas ir nepieņemami. Izvēlies šādi tērpties ārpus darba. Šāda kombinācija nav pieņemama biznesa tikšanās laikā un noteikti nav labākais tērps dodoties uz darba interviju. Jebkuras profesijas pārstāvei būtu jāzina, ka savu karjeru jāattīsta ar profesionālismu nevis atkailinātu miesu.
 
Iešļūcenes. Daudzās darba vietās vasarā ir pieņemamas elegantas vasaras sandales, tev pašai jāapzinās vai tava darba vieta pieder pie tādas. Iešļūcenes un citas pludmales čības reti kur ir pieņemamas līdzīgi kā košļājamās gumijas košļāšana tikšanās laikā. Pieturies pie noteikuma, ja tos pašus apavus, kuros ikdienā dodies uz darbu apāvi, lai dotos arī uz pludmali vai baseinu nevalkā tos darbā. Ja tu ikdienā valkā kostīmu un dodies uz darba semināru, biznesa pusdienām, tikšanos vai vadības sanāksmi neizvēlies kurpes, kuras atsedz tavus pirkstgalus un papēžus vai kurpes ar siksniņu ap potīti, izvēlies slēgtus apavus, seko pamatnostādnēm biznesa etiķetē.
 
Saulesbriļļu lietošana iekštelpās. Lai kāda neatņemama tava stila sastāvdaļa vasarā arī nebūtu saulesbrilles, to valkāšana telpās nav pieļaujama. Cilvēki, ar kuriem tu darba vietā komunicēsi nespēs normāli sarunāties, ja tavu acu skatienu aizsegs tumšas lēcas.
 
Noteikumi matu sakārtojumam un aksesuāriem. Daudzās darba vietās ir noteikts kādas frizūras ir un kādas nav pieļaujamas. Konservatīvs matu izskats noteikti tev palīdzēs tavā karjerā nevis traks krāsojums un matu griezums, jo tā nu ir pieņemts, ka par mums vispirms spriež pēc mūsu izskata. Tikai tāpēc, ka ir vasara nemēģini radikāli un neapdomīgi mainīt savu frizūru. Vasarā ir karsts un daudzas sievietes izvēlas doties uz darbu izlaistiem matiem, tomēr labāk būtu tos saņemt kopā vai korektā matu sakārtojumā. Neizrotā matus ar bērnišķīgām lokām un puķītēm kā aksesuāriem, krāsainām matu gumijām un lentēm. Atvaino, tikai ne darbavietā!

IETEIKUMI DARBA APĢĒRBA IZVĒLĒ

Seko līderim
. Formalitātes līmeņi atšķiras pēc ģeogrāfiskās atrašanās vietas, nozares kādā darbojies un korporatīvās kultūras. Vislabākais ceļvedis tam, ko vilkt mugurā ir atbildīgo personu, vidēja līmeņa vadītāju un autoritatīvu darbinieku ģērbšanās stils. Pavēro kādu apģērbu izvēlas tavi kolēģi un centies sekot viņu piemēram.
 
Gaiši, viegli audumi. Neviens tev neliek ģērbties biezi vasaras laikā, taču pastāv milzīga starpība starp caurspīdīgu, pārāk atklātu vasaras apģērbu, kādā tu vari doties vienīgi uz pludmali un pieklājīgiem vasaras apģērbiem no viegla, gaisīga un necaurspīdīga materiāla. Lins, zīds, kokvilna un vasaras vilnas auduma apģērbi būs vislabākā izvēle, lai saglabātu komfortu darbā pat viskarstākajā vasaras dienā. Ģērbies kārtām, jo tavā darba vietā iespējams ir kondicionieris un, lai nesaaukstētos tev noderēs vēl kāds apģērba gabals.

Esi akurāta
. Vienalga kādu apģērbu izvēlies – pārliecinies, ka tas ir tīrs un, ja nepieciešams izgludināts, ka tas nav sabojāts un pārāk nolietojies. Ja tavā darba vietā vasaras periodā ir atļauts valkāt atvērtus apavus, izvērtē vai tavas pēdas un kāju nagi ir tīri un kopti.
13 komentārs
 1. Kaut kā slimi, visa pasaulē norāda, ka jāsāk atkāpties no tā stīvā uzvalciņa valkāšanas, bet te …

 2. Man gan ļoti ļoti nepatīk, ja darbinieki jauc darba vidi ar pludmali vai savu brīvo laiku. Es uzskatu, ka pasaules uzskati un viss cits var mainīties, taču morāles un ētiksas normas paliek nemainīgas.

 3. Kas vainas izlaistiem matiem? Un eksistē arī solīdi biroja stila šorti, tā kā nezinu, nezinu

 4. Manā darbavietā ļoti daudzas sievietes grēko – vasaras kostīmiņi bez zeķēm/zeķubiksēm, pludmales kleitiņas, causrpīdīgi lencīškrekli, atkailinātas rokas un pleci, neuzvilkts krūšturis, mini svārciņi vai kleita…
  Mīļās, ja šādā skatā dodamies uz darbu, tad nebrīnīsimies, ka kolēģi un priekšniecība neuztver mūs kā nopietnus darbiniekus.

 5. Uzņēmumā, kurā es strādāju, dāmas ļoti labi tiek galā arī šajā karstumā. Ir prieks skatīties. Piemēram, laba auduma nepieguļošās drēbēs ir foršāka sajūta, nekā nospīlētā topiņā, kaut arī mugurā it kā uzvilkts vairāk. Iešļūcenes var par tādām neuzskatīt, ja ir normāla apava zole, nevis plastmasa vai kas nu ir tas par materiālu, kā arī kaut vai neliels papēdis. Un lentītes arī daudz labāk, ja nav īpaši plānas. Nelāgi izskatās tas veidojums, kuram gandrīz vispār nav zoles, bet uz ielas daudzām redzu.

 6. Par tām zeķubiksēm nevaru pārdzīvot! Nu sit mani nost – nevilkšu es vasarā zeķubikses, ja ārā ir +25!!! Ir gadījies ieiet birojā, kur ir visi sēž žaketēs, zeķubiksēs un slēgtās kurpēs – varat iedomāties par aromātiem (:
  Visu ar mēru, bet ne pār-mēru.
  P.S. pēc lietišķās etiķetes ir noteikts, ka sievietēm ir OBLIGĀti jānēsā 20den, ādas krāsā, nespīdīgas zeķubikes, ARĪ ziemā. Sieviete neverēja izdomāt šādu idiotismu.
  Slimosim un mocīsimies pirmā iespaida dēļ! yess

 7. Bet man patīk ierasties darbā ar zāles pļaušanas paliekām. Apģērbs noēts izkaltušiem zāles stiebriem un kabatā palicis izkapts asinamais 😀

 8. Ja pieprasa, lai es vasarā velku blūzi ar pusgarām rokām un zeķubikses, tad nodrošiniet pienācīgu gaisa temperatūru. Netaisos 8h sēdēt ar slapjiem riņķiem zem padusēm +29 grādos. (Ar plikiem pupiem un pliku pakaļu uz darbu neeju)

 9. Padomi noderīgi, tomēr pašsaprotami, daži varbūt pārspīlēti, un nevajag aizmirst, ka darba vietas ir dažādas. 🙂

 10. tas, protams, atkarīgs, kāda sfērā un vidē strādā. Bet man strādājot vēstniecībā, atkāpes no diplomātiskā protokola praktiski nav iespējamas, nevar vilkt tērpus bez zeķubiksēm, mati nevar būt izlaisti, krāsas melna, tumši zila un pelēka, vasarā izvēlos vieglāka auduma, bet tāda paša fasona, necaurspīdīgus tērpus.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.