Krista Bērziņa: Mans GRĀMATU TOP 3

Šomēnes espati.lv uzsāk jaunu rakstu sēriju – turpmāk ik mēnesi publicēsim kādas sievietes rūpīgi izvēlēto mīļāko, labāko un noderīgāko grāmatu TOP 3. Akcijas mērķis – atklāt un izzināt interesantas grāmatas, dalīties pieredzē, un ieteikt savus atklājumus arī citām espati.lv lasītājām! Pirmajā topa reizē savā lasīšanas pieredzē dalās espati.lv redaktore Krista. Nākamajā mēnesī savu grāmatu TOP3 mums pavēstīt aicinām kādu no jums – mūsu lasītājām. Vai tā vēlies būt TU? Piesakies šeit.

Mans grāmatu TOP3 tapa ilgu pārdomu un svārstību ceļā. Šķiet, esmu pāršķirstījusi pusi no sava grāmatu plaukta, šo to arī pārlasījusi, līdz izvēlējos tās trīs grāmatas, ar kurām gribu iepazīstināt jūs! Sanācis ir tā, ka mans grāmatu TOP3 ir izveidojies ar izteiktu tendenci uz vēstures tēmām, taču pareizi arī ir – jau skolas laikā vēsture bija mans mīļākais mācību priekšmets. Laikam jau šī interese nekur nav zudusi! Lasi un vērtē – varbūt kāda no šīm grāmatām jau ir, vai drīz nokļūs, arī tavā grāmatu plauktā?

 
Kristas grāmatu TOP3
 

Ilga Kreituse „Pagājušo gadu Latvija 1945-1990: Kā dzīvojām, no kā iztikām, ko apsmējām, par ko priecājāmies”
(Apgāds Zvaigzne ABC) – Grāmata, kas pilnībā apgāž priekšstatu par to, ka vēsture ir garlaicīga un to mācīties nav interesanti. Kā saka paši grāmatas veidotāji – tā ir grāmata visiem, kas vecāki par divdesmit, jo šie cilvēki ir piedzīvojuši padomju Latvijas laikus, un arī visiem, kas jaunāki par divdesmit, jo šī grāmata spēj atraktīvā veidā „vizualizēt” tik dzirdētos stāstus par rindu pēc desas. Pati esmu pirmajā grupā – tie, kas vecāki par divdesmit – taču tikai nedaudz vecāki. Es esmu piedzīvojusi padomju Latvijas pašus pēdējos gadus, līdz ar to jāteic godīgi – atmiņas nav tās spilgtākās. Grāmata ar savu neticami bagātīgo ilustrāciju un atraktīvo tekstu palīdzību, ļauj „izdzīvot” šo Latvijas laiku, kas brīžiem liek aizdomāties un salīdzināt, brīžiem brīnīties, bet brīžiem arī smaidīt un pat smieties! Uzteicama ir grāmatas autoru spēja savienot stāstus, piemēram, par padomju Latvijas pārvaldes struktūru, ar stāstiem par to, kā tika svinētas kāzas šajā laikā, vai pēc kādiem principiem darbojās modes industrija tolaik!
 

Nikola Džeina Stīvensone „Modes vēsture: Aizraujošs ceļojums modes mākslā”
(Apgāds Zvaigzne ABC) – Ja tevi interesē tas, kas norisinās modes pasaulē, tad šī ir grāmata, kuru iesaku ievietot savā grāmatu plauktā! Ir tāds teiciens – „Katra paaudze izsmej aizgājušo modi, bet fanātiski seko jaunajai” – tā taču ir, vai ne? Bet vai tiešām viss jaunais ir jauns? Man šī grāmata uzrunāja ar to, ka tajā apkopots materiāls no 18. gadsimta beigām, līdz pat mūsdienām, un vēl nedaudz tālāk! Grāmatā ir gan bagātīgs izsmeļošu aprakstu, gan skaistu ilustrāciju klāsts, kas burtiskā nozīmē ļauj „doties ceļojumā” pa aizraujošo modes pasauli. Izstudējot šo gara darbu, kļūst skaidrs, ka viss jaunais, ko mums piedāvā modes pasaule, tik tiešām ir sen aizmirsts vecais, turklāt, iespējams, ka tā ir pagātnes elpa no laikiem, ar kuriem mūs šķir veseli gadu simti! Paralēli aprakstiem par modi, kas dominējusi katra gadsimta kādā no dekādēm, grāmatā ir atrodami stāsti arī par slavenākajām modes ikonām – dizaineriem, sievietēm un vīriešiem, kas modes pasaulē ir atstājušas spēcīgus un paliekošus nospiedumus.
 

Laima Muktupāvela „Mīla Benjamiņa”
(Jumava) – Lai gan neesmu liela romānu cienītāja, šī grāmata, ko varētu ierindot vēsturiski biogrāfisko romānu kategorijā, ir nokļuvusi manā grāmatu plauktā, un noteikti ir tur uz palikšanu. Vai esi kādreiz šķirstījusi žurnālu „Atpūta”? Pajautā vecmāmiņai – varbūt kāds numurs kādā skapja atvilktnē vēl ir aizķēries! Emīlija Benjamiņa ir sieviete, kuras dzīvesstāstu tik tiešām var salīdzināt ar pasaku par pelnrušķīti – sākotnēji necila meitene, kas ar rūpīgu darbu, neatlaidību un lielu pacietību, veido savu dzīvi tā, kā pati to vēlas. Viņa pati uzceļ savu pili, tiek pie sava karaļa, iegūst visu, par ko kādreiz sapņojusi. Viņu dēvē par 20. gadsimta latviešu preses magnāti – viņas auklējums un lolojums ir tik populārais žurnāls „Atpūta” un laikraksts „Jaunākās Ziņas”. Diemžēl dzīvē ne vienmēr pasakām ir laimīgas beigas, un tā tas nav arī Emīlijas Benjamiņas gadījumā. Tomēr par skumjo šoreiz negribas runāt. Katrā ziņā, šī ir grāmata, kuru iesaku izlasīt ikvienai sievietei, jo tā parāda, ka visi mūsu sapņi IR sasniedzami, tikai šiem sasniegumiem ir savi atslēgas vārdi – neatlaidība, darbs un ticība tam, ko dari.
6 komentāru
  1. Es gribētu palasīt šo: “Pagājušo gadu Latvija”, tā teikt – atcerēties jaunību 🙂 🙂 🙂

  2. Esmu lasījusi to “Pagājušo gadu Latvija” – tiešām laba grāmata ar tik krāsainām bildēm! Tā bija arī mana jaunība!

  3. Modes vēsture ir izcila grāmata! Prieks, ka tāda beidzot ir arī latviešu valodā izdota! Un es pat teiktu – nav obligāti jābūt modes upurim, lai tādu lasītu! Man ļoti patik, lai gan ar modi tā īsti uz “tu” nemaz neesmu 🙂

  4. Ļoti patīk lasīt. Kāda no šeit minētajām grāmatām, varētu kļūt par nākamo izlasāmo. Uzrunāja – „Mīla Benjamiņa” .

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.