KĀ runāt ar bērnu par SEKSU?

„Dēliņ, laiks mums ar tevi parunāt par seksu! Labi, mammu, kas tieši tevi interesē?” Lai vecāku dialogs ar bērnu par seksu neizvērstos šāds, sarunai droši vien jānotiek nedaudz agrāk. Kā un vai vispār runāt ar bērnu par seksu? Uz sarunu aicinājām psihoterapeitu Andi Užānu.

SARUNA JĀSĀK NO MAZOTNES 
Seksuālā izglītošana nav viena saruna. Varētu teikt šī saruna risinās visu laiku. Reproduktīvā funkcija, ar ko ir saistīts sekss, ir viens no bērna augšanas, attīstības uzdevumiem. Tā visu laiku tiek pieskaņota citiem attīstības uzdevumiem. Būtu labi izmantot tās ikdienas iespējas, kas parādās, lai pārrunātu šos jautājumus. Ja ģimenē ir grūtniecība, var pastāstīt bērnam, kā attīstās, aug bērniņš. Piemēram, kādēļ zēniem ir krāniņš, un meitenēm nav. Varbūt mazākam bērnam pietiks, ja paskaidros, ka zēni un meitenes ir atšķirīgi.
Pirmajā dzīves gadā mēs runājam ar bērnu, vēlāk arī viņš iemācās vārdus, un iesaistās sarunā, spēj ar saviem jautājumiem ietekmēt sarunas gaitu. Varbūt šī saruna sāk risināties, kad vecāki aplūko savu jaundzimušo, un priecājas par puiku vai meiteni, ka viņš ir „īsts puika, kam viss ir kārtībā”, ka viņa ir „īsta maza dāma”.
Mazliet dziļāk šī saruna turpinās laikā, kad bērns sāk izrādīt interesi par savu ķermeni, apzināties to. Tas ir laikā, kad bērni sāk mācīties staigāt un runāt. Seksuālā izglītošana bieži vien sākas ar raksturīgu, atbilstošu vārdu došanu viņa dzimumorgāniem. Var paskaidrot, ka cilvēki lieto dažādus vārdus, varbūt bērns pats jau ir iedevis kādu vārdu. Var iepazīstināt, kādus vārdus cilvēki vēl mēdz lietot.
Ļoti iespējams, ka sarunai par ķermeni piemērots brīdis būs tad, kad vecāki palīdz bērnam mazgāties. Piemēram, ja bērns pieskaras kādai ķermeņa daļai, var mēģināt pateikt, kā šo ķermeņa daļu sauc. Tā ir arī laba iespēja pateikt, ka tā ir intīma un privāta ķermeņa daļa.
Jāatceras, ka dzimumorgāniem bērnībā vēl nav dzimumfunkcija, līdz tā izveidosies pilnībā, paies vēl gadi 10, un tagad aizsāktā saruna turpināsies, kad bērna ķermenī atkal notiks satraucošas izmaiņas. Tādēļ par dzimumorgānu funkcijām šai laikā pārāk būtiska interese var nebūt.

VAI TĀDA SARUNA VISPĀR VAJADZĪGA? 
Šis jautājums ir tādēļ, ka vecāki jūtas neērti runāt ar bērnu par seksu. Taču palīdzēt bērnam saprast savu ķermeni, kas ir arī seksuāls, ir normāli. Jautājums var šķist sarežģīts arī kādā citā aspektā. Tas, ko sauc par auto-erotiskiem fenomeniem vai pašuzbudināšanos. Daudzi bērni, visbiežāk 2-5 gadu vecumā, mēdz izpaust ziņkāri par savu ķermeni un tā saistību ar seksualitāti, pieskaroties, aiztiekot savus dzimumorgānus. Pastāv uzskats, ka vajadzētu bērnam izskaidrot, ka masturbācija ir normāla, bet dziļi privāta aktivitāte. Ja bērns ar to nodarbojas publiskā situācijā, vajadzētu viņu no tā novirzīt ar kādu citu nodarbi. Ja tas neizdodas, vajadzētu bērnu pasaukt malā un atgādināt, ka ir lietas, kas ir privātas, un ko nedara publiski.
3-5 gadu vecumā bērni izrāda ziņkāri par savu vienaudžu ķermeņiem, un mijiedarbību ar tiem. Normāli tā ir nevainīga interese, ka bērni spēlē bučošanās spēles vai lomu spēles ar precēšanos un spēles ar savu ķermeņu atšķirību izzināšanu. Bērni arī sāk salīdzināt savu ķermeni ar pieauguša cilvēka ķermeni, saskatīt atšķirības, uzdot jautājumus. Tad būtu jāatrod iespēja bērnam paskaidrot arī par nepieciešamību aizsargāt savu ķermeni.
Vai bērns par seksu uzzinās no vienaudžiem? Protams, ka viņš uzzinās no vienaudžiem vai masu informācijas līdzekļiem, bet būtu labāk, ja bērns to uzzinātu no pieaugušajiem, kuriem viņš uzticas. Un tie ir vecāki.
Ļoti satraucošs emocionālā un fiziskā ziņā ir pubertātes vecums. Tad būtu svarīgi izskaidrot bērnam tā ķermenī notiekošās pārmaiņās. Atkārtoti nomierināt bērnu, ka viss, kas notiek ar viņu ir normāli, pieņemt bērna topošo seksualitāti.

5 komentāru
  1. Ļoti interesants raksts – šo vajadzētu turpināt ar to pusaudža vecumu, ar ko te ir pabeigts! Tad tā runāšana ir vēl grūtāka …

  2. Isei
    “Piemēram, ja bērns pieskaras kādai ķermeņa daļai, var mēģināt pateikt, kā šo ķermeņa daļu sauc. Tā ir arī laba iespēja pateikt, ka tā ir intīma un privāta ķermeņa daļa.”
    kaut vai te. 🙂 vai gribēji, lai sīkāk nosauc tās ķermeņa daļa arī rakstā? 🙂

  3. Isei – Nu neviens taču nepateiks – saki tā un šitā! Vecākiem ar savu galvu jādomā, bet speciālisti iesaka kam varbūt pievērst vai nepievērst uzmanību!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.