Dāmu saksofonu kvartets n[ex]t – bauda ausīm un izklaide acīm

Latvijā pazīstamais dāmu saksofonu kvartets n[ex]t 20. maijā plkst. 19:00 koncertzālē Lielā Ģilde svinēs savu septiņu gadu pastāvēšanas jubileju. Koncerts plānots diezgan vērienīgs. Kāds bijis kvarteta muzikālais ceļš pēdējos gados? Ar ko tas gatavojas pārsteigt koncerta apmeklētājus? Par to un daudzām lietām lasiet šajā rakstā.

2002. gadā Latvijas mūzikas dzīvē sevi pieteica meiteņu saksofonu kvartets n[ex]t. Šāds saksofonu kvartets, kurā spēlē vienīgi dāmas, bija pirmais ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Šobrīd kvartetā muzicē Inga Meijere – soprāna/alta saksofons, Jelena Kovaļenko – alta saksofons, Arnita Akmentiņa – tenora saksofons, Kristīne Avota – baritona saksofons. Kā pastāstīja Inga Meijere, kas ir arī kvarteta koordinatore, sastāvs šo septiņu gadu laikā ir mainījies. No pašiem pirmsākumiem kvartetā joprojām muzicē Inga un Arnita. Nosaukums n[ex]t veidojies no divu prestatu – ex un next jeb bijušā un nākamā apvienojuma, kas pauž repetuāru, atraktīvu sniegumu un sievišķīgu šarmu.

Inga: „Tādēļ arī kvartetes tika izveidots, jo mums visām bija kaislība pret mūziku, pret saksofonu, turklāt ne Latvijā, ne Baltijā nekas tāds vēl nebija redzēts. Protams, Eiropā jau visa kā ir daudz, bet vismaz Baltijas mērogā mēs bijām jaunums.

Tā kā kvarteta sastāvā ir tikai daiļā dzimuma pārstāves, tad koncerti vienmēr ir sievišķīgi un izjusti. Dāmas kā emocionālas būtnes arī savus priekšnesumus piepilda ar pozitīvām emocijām, jo, kā apgalvo n[ex]t dalībnieces, mūzika ir viņu kaislība. Meiteņu priekšnesumi patīk gan jauniem, gan veciem, jo tās emocijas, ko sniedz kvartets savās uzstāšanās reizēs, ir saprotamas pat tiem, kuri ar mūziku ir uz jūs. Meitenes savus muzikālos priekšnesumus pielāgo vietai, kur plānota uzstāšanās. Ja koncerts tiek organizēts, piemēram, baznīcā vai kādā oficiālā pasākumā, vairāk dzirdama būs klasiskā mūzika. Bet nozīmīgu kvarteta programmas daļu ieņem neakadēmiskā mūzika, kur vislabāk izpaužas sievišķīgums, skatuviskais šarms, virtuozitāte un atraktivitāte. Tas viss ļauj saksofonu kvartetam n[ex]t ieņemt stabilu vietu Latvijas un Eiropas koncertdzīvē.

Inga: „Muzikālais repertuārs ir izveidojies gadu laikā, grūti pat pateikt, kā tas radies vai kas to noteicis. Mēs visas esam ļoti dažādas, dažāda ir arī mūsu muzikālā gaume, tādēļ arī mūsu repertuārs ir diezgan dažāds un varam pielāgoties dažādām vietām, kur notiek mūsu koncerti.”

Sievietes vien…
Nereti dzirdēti apgalvojumi, ka sieviešu kolektīvā ātrāk vai vēlāk rodas nesaskaņas un konflikti. n[ex]t sastāvā bijušas tikai un vienīgi sievietes. Mums radās jautājums par to, kādas ir šīs savstarpējās attiecības un kā ir sastrādāties četrām jaunām, skaistām sievietēm?

Inga: „Tas taisnība, ka mēs visas esam dažādas ar dažādiem uzskatiem un arī muzikālo gaumi. Bet mēs sastrādājamies diezgan veiksmīgi. Drīzāk jau tas ir diezgan liels pluss, ka esam tādas, kādas esam. Tas padara gan mūs, gan mūsu priekšnesumus interesantākus un kolorītākus.”

Ceļojuma koferi un skaisti tērpi
Pēdējos gados kvartets ar uzstāšanos ir pabijis Berlīnē, Viļņā, Frankfurtē, Vācijas pilsētā Scharbeutz, Luksemburgā, Stokholmā, Oslo, Helsinkos, Maskavā, Muhu salā, Romā un vēl, un vēl. Protams, arī visa Latvija ir izbraukāta krustām šķērsām.

Inga: „Ceļojušas esam daudz, bet reizēm gadās tā, ka redzēts no šīm vietām ir diezgan maz. Nereti mums vakarā ir koncerts, bet no pašā rīta jau jālido prom uz citu valsti un citu koncertu. Piemēram, kad bijām Maskavā, mēs cēlāmies piecos no rīta, lai aizietu apskatīt Sarkano laukumu, jo mums jau no rīta puses bija jākāpj lidmašīnā. Ceļots šajos gados ir ļoti daudz. Protams, tas mazliet nogurdina, bet ir ļoti interesanti un patīkami, ka mūs aicina koncertēt uz citām valstīm vai arī mūs izvirza kā Latvijas pārstāves.”

Meitenēm īpaši atmiņā palikusi koncerttūre pa Zviedrijas vidieni – nedēļas laikā spēlējot gan skolās, gan nelielās pilsētās. Visinteresantāk bijis spēlēt kādā ciematā, kurš izveidojies 70. gados, kad 100 ģimenes esot pārvākušās dzīvot meža vidū, tādā veidā izveidojot savu nelielu pilsētu, kurā dzīvot zaļu dzīvesveidu. Kā arī interesants stāsts par Latvijas konsulātu Bonnā – pirms vairākiem gadiem 18. novembrī šis konsulāts tika atklāts n[ex]t mūzikas pavadījumā, ievadot konsulāta vadītāju Daigu Krievu jaunajā darbā. Pagājušā gada rudenī meitenes atkal uzstājās Bonnā, bet šoreiz konsulātā tās bija pēdējās 18. novembra svinības, jo to slēdza.

Neatņemama priekšnesumu sastāvdaļa ir apburošie tērpi – katram mūzikas stilam un pasākuma piemērots – no klasikas līdz avangardam. Meiteņu tērpu dažādību un gaumīgumu var apbrīnot jebkura sabiedrības dāma, jo tiek piedomāts ne tikai pie mūzikas, bet arī pie stila.

Gatavas pārsoļot pāri ielai
 Kvartets katru gadu uzstājas neskaitāmos pasākumos – gan nelielās svinībās, gan oficiālās pieņemšanās arī tepat Latvijā. Par tradīciju ir kļuvis jubilejas koncerts pavasarī. Vienmēr tas notiek citā vietā. Pagājušo gadu meitenes savu jubilejas koncertu svinēja Mazajā Ģildē, uzstājoties kopā ar draugiem, piemēram, Uldi Marhileviču.

Šogad koncerts notiks koncertzālē Lielā Ģilde. Tā kā šīs divas zāles atrodas viena otrai pretī Vecrīgā, Amatu ielā, tad varētu teikt, ka meitenes ir gatavas pārsoļot otrpus ielai, lai parādītu vislabāko, ko spēj. Šā gada koncerts, kas tiek rīkots sadarbībā ar firmu Yamaha, būs īpašs, jo pirmo reizi kvarteta meitenes muzicēs kopā ar Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestri, koncerta pirmajā daļā atskaņojot Alena Krepina Diversijas, Nika Gothama Bakhanāliju, kvarteta dalībnieces Ingas Meijeres Sapiera dienasgrāmatu un parafrāzi par latviešu tautasdziesmu Pūt, vējiņi. Savukārt koncerta otrā daļa tiks aizvadīta pasaules un latviešu populārās mūzikas noskaņās kopā ar muzikālo apvienību Marko Man Band un solistu Jāni Moiseju. Šo koncerta daļu papildinās īpaši horeogrāfiskie elementi saksofonu kvarteta dāmu izpildījumā.


Apburt klausītāju

Šim koncertam kvartets gatavojas ļoti rūpīgi. Muzikālā dažādība, ko varēs dzirdēt klausītāji, kuri apmeklēs koncertu, tiek gatavota tā, lai pārsteigtu pašus rūdītākos mūzikas mīļotājus. Tieši tādēļ ir gan mūsu pašmāju komponistu, piemēram, Nika Gothama, gan pasaulslavenu autoru, piemēram, Stevie Wonder, skaņdarbu izvēle. Kā arī katram skaņdarbam tiek izstrādāts atbilstošs scenogrāfiskais un gaismu režijas risinājums, kas papildinās meitenēm neatņemamos horeogrāfiskos elementus. Koncerts būs atbilstošs meiteņu moto – bauda acīm un izklaide ausīm! 

Inga: „Koncertam gatavojamies rūpīgi. Domāju, ka koncerts būs ļoti jauks. Tā kā pirmoreiz sadarbojamies ar NBS kori, tad domājam, ka skats un arī mūzika būs iespaidīga. Koncertā gaidāmi pārsteigumi, kurus pagaidām atklāt nevēlos, tas lai paliek noslēpums mūsu klausītājiem.”

Ar skatu nākotnē
Inga: „Kopā aizvadīti jau septiņi gadi. Sākumā koncertējām Latvijā, un mūs izvirzīja uz dažādām citām valstīm kā Latvijas pārstāves, kas, protams, bija un ir ļoti pagodinoši. Bet tagad jau mūs ne tikai izvirza, bet arī aicina no dažādām valstīm, kas ir liels solis mūsu kvartetam. Tas nozīmē, ka mēs patīkam un ka mūs novērtē. Nākotnē gribētos saglabāt kvalitāti un turpināt augt un attīstīties.”

2 komentāru
  1. Kičīgi izskatās, nez koncertā arī maina tērpus? Varētu būt labs šoviņš un kvalitatīva mūzika.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.